

Dead Man (1995)
Genre: Western
Speelduur: 121 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten / Duitsland / Japan
Geregisseerd door: Jim Jarmusch
Met onder meer: Johnny Depp, Lance Henriksen en Gary Farmer
IMDb beoordeling:
7,5 (105.448)
Gesproken taal: Spaans en Engels
Releasedatum: 9 mei 1996
On Demand:
Bekijk via MUBI
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Amazon Prime
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Dead Man
"No one can survive becoming a legend."
Bill Blake reist voor een baan als boekhouder naar een negentiende-eeuws pioniersstadje om daar tot de ontdekking te komen dat hij ongewenst is. Als hij dezelfde dag in een schietgevecht per ongeluk de zoon van een machtige fabrikant doodt, is hij op slag een outlaw, achterna gezeten door een posse van premiejagers. Dodelijk gewond, en bijgestaan door een geletterde indiaan die hem wegens zijn naam aanziet voor de Engelse ziener-dichter William Blake, sleept hij zich moordend uit zelfverdediging door het Wilde Westen, zijn verlossende zonsondergang tegemoet.
Externe links
- Zoek naar deze film op dvd/blu-ray op Amazon
- IMDb (7,5 / 105448)
- Trailer (YouTube)
- Dead Man (MusicMeter)
- Kijk op MUBI
Social Media
Acteurs en actrices
William Blake
Nobody
Train Fireman
Cole Wilson
Conway Twill
Johnny 'The Kid' Pickett
John Scholfield
John Dickinson
Salvatore 'Sally' Jenko
Charlie Dickinson
Reviews & comments

jawaka
-
- 162 berichten
- 3312 stemmen
Inderdaad snel eens kijken.
Dit is samen met fear and loathing in Las Vegas de beste film waar johnny Depp aan meegewerkt heeft.

Jan met de pet
-
- 998 berichten
- 1182 stemmen
Kijk heel graag western films........... maar deze is de slechtste western die ik tot nu toe heb gezien......1,5

Boneka
-
- 2536 berichten
- 1328 stemmen
Nog maar een western er tegenaan gegooid. Dit keer in het zwart wit. Helemaal vlekkeloos was deze bd helaas niet. Zaten nogal wat witte kleine spetters in (jammer!!!). Verder vond ik 'm wel leuk, soms wat te langdradig en wellicht is dit te voorloper geworden van Django en The Hateful Eight die ik wel een stuk beter vond maar Dead man is toch aardig gemaakt. Soundtrack is goed vond alleen zoals ik al zei de film iets te langdradig ook op het eind. Dat eind had van mij trouwens wel beter gemogen. een mooie brandende pijl richting de boot was voor mij het perfecte einde geweest
Overigens zat er een gekke hole in de film. We zien op het eind nog maar een belager. Okay de eerste werd afgemaakt zoals we zagen, maar de tweede zagen we niet in beeld Dat stuk zien we doodleuk in de deleted scenes. Dat had er van mij toch in gemogen, want zo klopt de film niet meer helemaal.
Maar goed vond 'm zeker niet verkeerd. Lekker traag aparte muziek en gekke stijl zoals je dat wel vaker verwacht van Johnny Depp.

Left4Dead
-
- 3240 berichten
- 3691 stemmen
Totaal niet mijn ding, kon er niets mee. Meerdere malen opgezet en nu eindelijk eens helemaal uitgezeten maar wat een droeftoeter deze prent voor mij.
2 sterren voor Michael Wincott en Lance Henriksen.

Drulko Vlaschjan
-
- 447 berichten
- 398 stemmen
Prima filmpje hoor. Het duurde even voor ik in de gaten had dat het allemaal wat absurdistisch bedoeld was. Toen pas kon ik de bizarre karakterontwikkeling accepteren en stoorde ik mij niet langer op de vele slakken waarop je moeiteloos zout kon leggen. Eigenlijk was het gewoon een subtielere en stilistisch fraaiere versie van Monty Python, of een latere Tarantino als hij niet totaal over de top zichzelf was gaan persifleren.

JanLo
-
- 283 berichten
- 978 stemmen
Ik hou van westerns, maar om in 1995 een film in zwart/wit te maken is voor mij een reden om zo'n film niet te gaan bekijken.

mcdaktari
-
- 6731 berichten
- 0 stemmen
Ik blijf het een prachtige film vinden, maar als je geen liefhebber van de Jim Jarmusch films bent kan ik me voorstellen dat deze film je niet kan boeien. Ik vind de humor en de complete setting gewoon heerlijk om naar te kijken. Zoals Jarmusch het wilde westen neerzet vind ik echt prachtig. Niet standaard zoals in de meeste westerns maar met behoorlijk rauwe types, zoals het in die tijd echt was. In het begin , die pelsjagers in de trein, die zagen er vond ik behoorlijk realistisch uit. Geen mooi strak gestreken pakken aan maar types die rechtstreeks uit de wildernis kwamen. Dat alleen al vind ik een pluspunt aan deze film. Dit wilde westen komt volgens mij dichter bij de werkelijkheid dan in de meeste westerns. Niet dat dit een realistische film is, maar voornamelijk de setting bedoel ik. En het zwart/wit stoorde mij niet echt. Het had zelfs wel wat. Mooie opnames in dat bos bijvoorbeeld, echt heel mooi gefilmd, en dat in combinatie met best wel aparte muziek erbij.
Dead Man is een film die ik beslist nog wel eens vaker zal kijken.

rep_robert
-
- 27432 berichten
- 3951 stemmen
In het begin is dat lome sfeertje in zwart/wit nog wel aardig. Het electrische gitaarspel brengt ook bijzonder veel sfeer mee. Maar na een tijdje begint de traagheid op te vallen, worden scènes onnodig lang uitgeraakt en begint dat gitaarriedeltje echt ontzettend op de zenuwen te werken. Jarmusch overspeelt hiermee zijn hand en weet eigenlijk op een gegeven moment niet meer van ophouden.
Wat goed begon eindigde in mineur en ik was maar al te blij dat ik de film af kon zetten omdat ik geen seconde van die gitaar meer kon aanhoren.
2,5*

GoodOldJack
-
- 1338 berichten
- 4529 stemmen
Pfoe pfoe, stevig onder de indruk van een indrukwekkende Depp en een prachtige eerlijke visualiteit van de beelden, vooral het prachtige begin in de trein (hoeveel karakterkoppen kan je bij mekaar droppen en tegelijk de diverse landschappen en streken in de VS treffend weergeven) en het einde op zee spreken tot de verbeelding, heerlijke, zeer aanwezige, soundtrack eroverheen. Uniek spektakel en de tweede complete voltreffer op drie voor Jarmusch bij mij.

Kondoro
-
- 11203 berichten
- 2712 stemmen
“The eagle never lost so much time as when he submitted to learn from the crow.”
Deze film deed me helaas niks. Het western thema vind ik altijd wel leuk, en ik ben ook vaak geïnteresseerd door zulke films. Het zwart-wit thema is dan niet helemaal mijn voorkeur en vaak vind ik dat niet heel erg tof als regisseurs daarvoor kiezen, al creëer je er zeker een bepaald effect en setting mee, je moet er wel erg van houden. De film weet met vlagen toch nog wel te overtuigen, al zijn dit korte briesjes. De film is zeker op het begin vermakelijk om te volgen, met een leuke situatie en een beetje spanning. Daarna rekt de film teveel uit, duren dialogen erg lang waardoor de film al heel snel traag aan gaat voelen, om dit een beetje op te wakkeren met een paar senescence weet ‘Jarmusch’ de film nergens meer te redden.
‘Depp’ deed het zeker leuk, hoewel ik hem wel beter heb gezien weet hij toch nog wel wat leuks toe te voegen. Toch is het plot spannender om te lezen dan de film om te volgen, waar het plot over komt als een spannend avontuur is het erg slaapverwekkend. En dan blijkt al gauw dat dit gewoon niet echt een film voor mij was. Het psychedelische effect was oké maar, daar is alles al wel mee gezegd.
2.0

Pecore
-
- 919 berichten
- 1675 stemmen
Samen met Paterson Jarmusch' beste (ik moet er nog drie). Fraai zwart-wit en een lekkere soundtrack, de sfeer zit er zoals altijd goed in. De symboliek - om het hiernamaals te bereiken moet iemand het vagevuur door - wordt goed uitgebeeld en de film zit weer boordevol vermakelijke typetjes.

De wind
-
- 204 berichten
- 210 stemmen
Wat een heerlijke film. 'Zoals een western vroeger gemaakt zou zijn'. Echt volop genoten. Film wordt ondersteund door heerlijke muziek en mooie beelden. Een van de leukere films met Depp imo.

Fisico (moderator films)
-
- 9784 berichten
- 5315 stemmen
De laatste tijd maakte ik een kleine inhaalbeweging voor Jarmusch en ik kan nu al besluiten dat het niet mijn type regisseur is. Zijn films hebben haast allemaal dat bizarre absurde kantje dat ik moeilijk kan plaatsen. Dat het geen gewone western betrof, werd al snel duidelijk. Best wel een sterk begin met karaktervolle scènes in dat sfeervolle zwart-wit.
Het plot wordt langzaam aan alleen maar vreemder en trok me jammer genoeg minder en minder aan. Weliswaar wel een fijne rol van Depp, hoewel ik van zijn personage ook maar weinig hoogte kreeg: een slungel die alsnog niet onderschat diende te worden, zo blijkt...
De soundtrack was fijn, wel wat repetitief. De film was best sfeervol mede ok door de mooie beelden. Ook de andere personages deden hun ding, karakteristiek dat ze waren.

Basto
-
- 10993 berichten
- 7121 stemmen
Ik hou van westerns, maar om in 1995 een film in zwart/wit te maken is voor mij een reden om zo'n film niet te gaan bekijken.
Want zwart wit kan niet mooi zijn?

JanLo
-
- 283 berichten
- 978 stemmen

Basto
-
- 10993 berichten
- 7121 stemmen
Heerlijke anti westerse van Jarmusch. De fotografie van Robbie Muller is natuurlijk schitterend en alom geroemd, maar de art direction vind ik zo mogelijk nog sterker. Zelden zag het Wilde Westen er zo ruw en onherbergzaam uit. Tel daarbij op een hele reeks cameo’s van bekende acteurs die een vriendendienst bewijzen en de soundtrack van Neil Young en je hebt een overdosis aan kwaliteit.
Maar ook het verhaal is fijn, een soort meta western, waarbij de brave accountant in een most wanted misdadiger verandert en een indiaan m helpt ontsnappen.
Dikke 4*

notsub
-
- 1400 berichten
- 1385 stemmen
Deze film van Johnny Depp heb ik blijkbaar altijd over het hoofd gezien. Dat is best jammer, want Dead Man heeft zeker het één en ander te bieden. Zo zijn de zwart/wit beelden regelmatig erg fraai en gaan de passende korrelige gitaarflarden van de soundtrack soms door merg en been. Waarom de film dan de draak steekt met het genre Western ontgaat me, als persiflage kon ik er in ieder geval niet om lachen. Ook het trage tempo deed de film geen goed. Zo heeft Dead Man zijn unieke kanten, maar ben ik toch niet unaniem positief over alle aspecten van de film.

MH040
-
- 321 berichten
- 1018 stemmen

JanLo
-
- 283 berichten
- 978 stemmen

Collins
-
- 6751 berichten
- 4025 stemmen
"It is preferable not to travel with a dead man.---Henri Michaux"
Met een prijs op zijn hoofd is William Blake op de vlucht voor een stel psychopathische huurmoordenaars. In de loop van zijn vlucht krijgt hij hulp van de indiaan Nobody, die hem voor de gelijknamige reeds gestorven dichter aanziet. Nobody beschouwt het als zijn edele plicht de gestorven dichter op zijn terugkeer naar het dodenrijk te begeleiden. Dead Man is een apocalyptische parabel die met stemmingsvolle zwart-witbeelden en onder begeleiding van opmerkelijke muziek van Neil Young een heerlijk deprimerende, benauwende en duistere sfeer genereert.
De film is een treurige ballade die ergens tussen een western en een roadmovie zweeft. Het verteltempo, de cameravoering en de montage hebben een rustig ritme. De kijker heeft ruim de tijd en de gelegenheid zich rustig mee te laten voeren door het verhaal en zich in de zwaarmoedige sfeer onder te dompelen. Hij wordt daarbij indringend begeleid door de muziek van Neil Young, die poogt de gangen van William Blake in gitaarklanken te vangen en daarmee de onheilspellende sfeer waaronder die gangen gebukt gaan van extra beklemmende voeding voorziet.
De openingsscènes die zich in een trein afspelen, behoren in die zin tot de sterkste scènes. In deze scènes wordt de kijker net als William Blake met een veranderende wereld geconfronteerd. De keurige boekhouder Blake die van zijn thuisstad Cleveland afreist naar het eindpunt Machine dat ver in het wilde westen is gelegen, verwondert zich en maakt een onzekere indruk. Beelden van een ruiger wordend landschapen, van geplunderde huifkarren en van pelsjagers die geheel zinloos buffels neerschieten trekken aan het raampje van de treincoupé voorbij. De reis eindigt in Machine. Een smerig gat waar god noch gebod geldt. Jarmusch heeft me. Wat een mistroostige ellende.
En met het mistroostige plaatsje Machine houdt het niet op. Blake ontvlucht het gat en trekt verder westwaarts. De mensen die hij in de wildernis tegenkomt worden steeds vreemdsoortiger en staan steeds verder van zijn beleving van de werkelijkheid af.
Johnny Depp is goed als de naïeve boekhouder die tegen wil en dank besmet raakt door de mensen waarmee hij in aanraking komt en de omstreken waar hij doorheen trekt. In het verloop van de film ondergaat hij dan ook een verandering. Zijn ogen steeds meer toegeknepen en killer. Zijn gezicht steeds valer en meer toegetakeld. Hij legt zijn naïviteit neer en verkent andere percepties. Blake is een intrigerend personage. En hij is niet het enige intrigerende personage. Vele leuke personages en bekende namen komen voorbij. Robert Mitchum in zijn laatste filmrol. Iggy Pop als verwijfde pelsjager. Lance Henriksen als meedogenloze huurmoordenaar. En natuurlijk Gary Farmer als de merkwaardige Indiaanse metgezel Nobody. Het is maar een greep. Het is genieten.
‘He who talks loud, saying nothing’. Dat is de betekenis van de Indiaanse naam van Blake’s reisgezel Nobody. En die strekking geldt ook vaak voor de teksten in de film. Die zijn vaak nietszeggend spiritueel en hilarisch absurd en staan averechts op de diepzinnige sombere grondtoon van de film. Datzelfde averechtse gevoel kreeg ik bij een aantal slapstickachtige en een aantal hardvochtige scènes. Mij bevallen dergelijke sfeerbrekers wel. Ze voorkomen dat je niet helemaal wegzinkt in een zwart gat en kunt blijven relativeren. En vooral van dat laatste houd ik zeer.

De filosoof
-
- 2223 berichten
- 1512 stemmen
Films van Jarmusch hebben altijd humor maar ik hou er niet van als die humor domineert en het een klucht wordt (zoals met name gebeurt als Benigni meespeelt). In deze film blijft de humor gelukkig op de achtergrond – alleen de schietpartijen zijn als een slapstickklucht vormgegeven maar dat kan ik wel hebben (je krijgt de indruk dat Jarmusch met name de films van Chaplin als voorbeeld heeft maar hij heeft niet Chaplins genie). De film lijkt evengoed een karikatuur of parodie van de western en doet dat op een interessante manier. Wel meandert het verhaal wat lang door zonder een duidelijke spanningsboog zodat het verhaal wat gaat slepen.
Bekijk ook

Lektionen in Finsternis
Documentaire, 1992
17 reacties

Dai-bosatsu Tôge
Actie / Drama, 1966
40 reacties

Samurai
Actie / Drama, 1965
12 reacties

Alice in den Städten
Roadmovie, 1974
25 reacties

What's Eating Gilbert Grape
Drama, 1993
599 reacties

Qing Mei Zhu Ma
Drama, 1985
18 reacties
Gerelateerde tags
sheriffbountypremie jagerpistoolattempted murderprosecutionillness and injury sterven en doodfrontiermoordzwart en wit19e eeuwfear of dyingwanted dead or alive
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.
Social media
Realtimes Network
- Registreer |
- Contact ons |
- Over ons |
- Adverteren |
- MovieMeter Films Wiki |
- Series Wiki |
- Algemene voorwaarden en privacybeleid |
- Consent wijzigen |
- RSS Feeds |
- API

© 2025 MovieMeter B.V.