Genre: Misdaad / Drama
Speelduur: 110 minuten
Oorsprong:
Nederland
Geregisseerd door: Gerrard Verhage
Met onder meer: Peter Paul Muller, Chantal Janzen en Frank Lammers
IMDb beoordeling:
6,7 (3.455)
Gesproken taal: Nederlands, Duits en Engels
Releasedatum: 2 september 2004
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot De Dominee
In het nog redelijk naïeve Nederland van het hippietijdperk in de jaren zeventig, hebben harde criminelen zich ontfermd over de opbloeiende hasjhandel. Klaas, zoon van een gevoelloze maar financieel zeer geslaagd zakenman, besluit zich ook geheel te wijden aan deze gemakkelijke geldmachine. Hij wil de grootste zijn voordat de hasj gelegaliseerd wordt, wat volgens hem nog maar enkele jaren zal duren. Bovenal wil hij rijker worden dan zijn gehate vader. Samen met kickbokser Adri en zijn grote liefde Annet lukt het hem de hasjhandel in zijn greep te krijgen.
Externe links
Acteurs en actrices
Klaas
Adri
Broer Hansen
Pim
Ronald Jan
Lijfwacht Piet
Pieter
Jutka Djindiz
Vader van Klaas
Aunt Jet
Video's en trailers
Reviews & comments
cornelis
-
- 4744 berichten
- 681 stemmen
De Dominee heeft in het eerste weekeinde 26.000 bezoekers getrokken, meldt distributeur A-Film. De Dominee was daarmee na de Amerikaanse blockbuster The Village dit weekeinde de best bezochte film in Nederland. The Village draait echter in meer dan 100 zalen, De Dominee in 40.
bron: NOS tt 424
Ter verdediging van The Village: die had een screen average (bruto omzet per kopie) van 3923 en De Dominee 3313. The Village bracht aan totale omzet ruim 2 maal zoveel op (388.000 versus 175.000).
Conclusie is hoedanook dat De Dominee het goed doet, die 3313 per kopie is verre van beroerd.
Verbaast me eigenlijk dat het maar 43 kopieën zijn. Van God Los werd in ruim 55 kopieën uitgezet (maar draaide in kleinere zalen, meen ik).
Goodfella
-
- 5091 berichten
- 4875 stemmen
Ronduit slecht.
Zo mogelijk het meest slappe aftreksel van Scarface dat ik ooit zag. Vooral de volstrekte inwisselbaarheid van 'de persoon geinspireerd op Klaas Bruinsma' stoorde me behoorlijk. Je leert niets over de man, het is niet meer dan de gemiddelde rise & fall van een of andere crimineel.
Maar aangezien Janzen totaal niet kan acteren, de rest van de cast er op de automatische piloot bijloopt het het stuurloze script geen enkele gebeurtenis fatsoenlijk uitdiept wordt dit uiteindelijk bijna een parodie op een misdaadfilm.
Het was zelfs zo erg dat ik me ging storen aan volkomen triviale 'moviemistakes'. Moderne tramhokjes, Muller die na een aanslag in z'n blote buik zónder littekens op de bank zit... De Dominee is een zeer slordig gemaakte film die zich uiteindelijk pas bij het einde totáál belachelijk maakt: het "huis ontploft op de achtergrond en ik loop in slowmotion naar de camera toe"-shot is een prachtige ode aan het oeuvre van Chuck Norris, maar hier is het gigantisch misplaatst.
Volgende keer zet ik weer gewoon Van God Los, Lek of een spannende aflevering van Bassie en Adriaan op. 1,5*
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5984 stemmen
Maar aangezien Janzen totaal niet kan acteren, de rest van de cast er op de automatische piloot bijloopt
Ik hoorde dat Frank Lammers zeer goed acteert in deze film.
Goodfella
-
- 5091 berichten
- 4875 stemmen
Prima rol ja, helemaal vergeten te vermelden in m'n tirade hierboven
. Vond 'm in oa Het Zuiden en Wilde Mossels trouwens wel beter.
wobro
-
- 37 berichten
- 58 stemmen
Wat is dat voor een zielige frustro, die goodfella, om zo tekeer te gaan over een film. Any movie... Daar lijkt me meer aan de hand. Alleen zelfinzicht zal ons redden! Ik zal voor je bidden Goodfella!
ThaMovieVoter
-
- 3637 berichten
- 2253 stemmen
Ik heb gelezen dat hij op een bepaald moment niet alleen de grootste was van nederland, maar van heel europa en misschien wel de wereld op het gebied van hasj.
neo
-
- 15435 berichten
- 10038 stemmen
Goed acteerwerk kenmerkt deze film; van Lammers en Muller t/m aan Chantal Janzen. Vooral door die laatst genoemde was ik aangenaam verrast. De 15 jaar die gedekt worden van het leven van Bruinsma schieten voorbij in die kleine 100 minuten, en dat lukt aardig. Hier en daar wat dingen die of voor mijn gevoel te snel gingen of juist te lang op door werd ''gedramd''. En hulde wederom voor Fons Merkies, zonder twijfel de beste Nederlandse componist in de business de laatste jaren! 4 sterren
pascal83
-
- 2736 berichten
- 2480 stemmen
Ik kan me wel vinden in de argumenten van Goofella (Chantal Janzen is maar in een ding goed, en dat is mooi wezen), waar ik me voor de rest aan ergerde waren de plotgaten (over verband tussen Klaas en Adri had wel iets uitgelegd mogen worden, nu we zien we in het begin klaas gewoon binnenwippen bij adri met de vraag of adri zijn partner in crime wilt worden ) en de overduidelijke bekende koppen die voorbij kwamen ... vindt mensen al Huub Stapel en dergelijke gewoon niet geloofwaardig genoeg meer om in 'grote' (nl) speelfilms te spelen.
Waar ik me in het begin van de film ook nogal aan stoorde was de samenhang van scènes, de gebeurtenissen hingen als los zand aan elkaar.
Desondanks schetste film wel een mooi beeld van het Nederlandse criminele circuit vanaf 1976 tot 1991, niet altijd even overtuigend misschien ... maar het boeide mij wel.
Kom dan ook uit op 3 krappe sterren.
Webby
-
- 861 berichten
- 846 stemmen
Het viel mij op dat in De Dominee dezelfde muziek zit als in Cloaca. Beide door Fons Merkies. 'k vind het raar dat hij recycled.
FisherKing
-
- 18696 berichten
- 0 stemmen
Vreesde ik al. De Grot wellicht ?
neo
-
- 15435 berichten
- 10038 stemmen
Niet alleen Fons heeft daar last van, zoveel componisten. Maar bij mij gaat het er allemaal als zoete koek in 
Dustyfan
-
- 5607 berichten
- 0 stemmen
Alsof Nederlandse films per definitie slechter zouden zijn dan films uit andere landen.... Waar komt die onzin toch vandaan?
dvddeventer
-
- 6 berichten
- 1 stemmen
ik heb de film gezien,en vindt het echt een superfilm.lijkt me sterk dat hij geleefd heeft.maar daarom is de film wel goed.
pascal83
-
- 2736 berichten
- 2480 stemmen
ik heb de film gezien,en vindt het echt een superfilm.lijkt me sterk dat hij geleefd heeft.maar daarom is de film wel goed.
Tja ... nooit van Klaas Bruinsma gehoord?
glockster
-
- 30 berichten
- 524 stemmen
heb hem gister gezien vond het een slechte film vond van God los een stuk beter.
amalfi
-
- 14 berichten
- 4392 stemmen
Ik ben gisteren ook geweest en vond het een goed in elkaar gezet verhaal.
het is heel anders als het boek, maar als je een beetje het verhaal kent.
Is die gewoon goed!
empirekees
-
- 1597 berichten
- 2401 stemmen
Waar ik wel moeite mee had was een stukje voorgeschiedenis van Klaas. Van Adri weet je dat hij wereldkampioen boksen is, maar de connectie tussen Adri en Klaas blijft vaag.
Vooral in deze film viel me op dat Pieter Paul Muller en Frank Lammers uitstekende acteurs zijn. Frank Lammers heeft dat al laten zien in o.a. 'Wilde Mossels'. Maar Pieter Paul Muller was zichtbaar beter dan in de All-Stars serie. Door hun heb ik al de tijd geboeid zitten kijken...4*
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5984 stemmen
Gouden Film voor DE DOMINEE
DE DOMINEE van Gerrard Verhage heeft 100.000 bioscoopbezoekers getrokken en is bekroond met de Gouden Film. De speelfilm is geïnspireerd op het leven van de in 1991 geliquideerde crimineel Klaas Bruinsma en gemodelleerd naar het gelijknamige boek van Bart Middelburg. De Gouden Film is afgelopen zaterdag in Vertigo (Vondelpark, Amsterdam) uitgereikt aan de regisseur en aan hoofdrolspelers Peter Paul Muller en Chantal Janzen.
De Gouden Film en Platina Film worden door het Nederlands Film Festival en het Nederlands Fonds voor de Film toegekend, wanneer voor een Nederlandse film tijdens de roulatie respectievelijk 100.000 en 400.000 bioscoopkaartjes zijn verkocht. De prijzen werden geïntroduceerd in 2001 en worden mede ondersteund door Fine BV.
DE DOMINEE draait sinds 2 september 2004 in de bioscopen en is nu nog in 40 bioscoopzalen te zien.
bron: persbericht Nederlands Film Festival
redjina
-
- 96 berichten
- 43 stemmen
Ik heb hem gisteren gezien, maar kan niet echt zeggen dat de film mij echt aantrok.
Niet slecht, maar ook zeer zeker geen topper voor mij!!!!!!!!!!!!!!
Kreukel
-
- 12 berichten
- 9 stemmen
Ik vind het een geweldige film. Uit deze film blijkt maar weer waar een man toe in staat is om voor een vrouw te doen. (Met zijn beste vriend bedoel ik dan).
Een dikke 4 sterren wat mij betreft
King Maikmen
-
- 15 berichten
- 81 stemmen
Heb de film net ff gekeken. Vond het en super film, ik heb zelden zo goede nederlandse film gezien. Ik heb toevallig het boek pas nog gelezen, waardoor de film denk ik beter te volgen was dan als het boek niet hebt gelezen! Van mij had de film alleen nog wel iets langer mogen duren, om sommige scenes nog beter uit te werken. In ieder geval verdient deze film ckers 4*
kos
-
- 46702 berichten
- 8857 stemmen
Ach, ach...de film pretendeert een hoop, professioneel gemaakt, redelijk budget (vermoed ik), en een gouden gegeven (het leven van de grootste Nederlandse gangster) maar kan het toch niet echt waarmaken, vooral verhaaltechnisch gezien.
Er zitten zoveel onduidelijke stukken in dat het me op een gegeven moment gewoon nauwelijks meer interesseerde. Erg van de hak op de tak.
Waarom krijgt Adrie niet gewoon zijn geld? Als de politie die dealer op de hielen zit, kunnen zij zomaar zijn partij overkopen? en niemand die dat merkt? en die dealer komt later weer terug om ze te vermoorden? en dan is ie weer weg? En zijn vrouw verkoopt zomaar die partij en denkt dat niemand dat zal missen of zo? en zo waren er wel meer vage dingen.
Toch is het wel het kijken waard, mits je niet teveel op het verhaal let. Goede Lammers, paar leuke bijrollen, veel vaart.
bisse
-
- 646 berichten
- 444 stemmen
De nederlandse versie van scarface. redelijke poging ondanks het gatenkaasscript. 3 ster
Het laatste nieuws

Tip voor fans van de 'Outlander'-spin-off: de fantasyhitserie 'A Discovery of Witches' op Netflix

'All The Money in The World' van Ridley Scott dinsdag te zien op televisie

Netflix komt binnenkort met de Zack Snyder-films '300' en 'Rise of an Empire'

'The Alienist' was toch een Netflix Original, waarom is die verdwenen?
Bekijk ook

Simon
Komedie / Drama, 2004
1.351 reacties

Van God Los
Misdaad / Drama, 2003
995 reacties

TBS
Thriller / Misdaad, 2008
755 reacties

All Stars
Komedie / Drama, 1997
285 reacties

Ober
Komedie / Drama, 2006
296 reacties

Oorlogswinter
Oorlog / Avontuur, 2008
1.514 reacties
Gerelateerde tags
amsterdam, netherlandsjaren 70drug crimegangsterdrug smugglingmafia boss
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.



