• 15.963 nieuwsartikelen
  • 178.976 films
  • 12.270 series
  • 34.074 seizoenen
  • 649.095 acteurs
  • 199.244 gebruikers
  • 9.388.184 stemmen
Avatar
 
Anthony Hopkins als Hannibal Lecter
Foto: © ANP

Anthony Hopkins als Hannibal Lecter
Foto: © ANP

Al sinds het begrip 'seriemoordenaar' in de jaren zeventig werd bedacht, spreekt dit bij menig filmmaker- en kijker tot de verbeelding. Mensen als Ted Bundy, Jeffrey Dahmer en zelfs Jack the Ripper zijn een soort beroemdheid geworden, en dit valt in de media goed te zien. Veel films en series laten fictieve verhalen over seriemoordenaars zien, maar ook (gedeeltelijk) waargebeurde verhalen over de engste seriemoordenaars doen het goed. Maar is dat wel ethisch verantwoord?

Seriemoordenaars zijn misschien wel de meest beroemde en beruchte slechteriken in menig film en serie. Van klassiekers zoals Hannibal Lecter en Buffalo Bill in Silence of the Lambs en 'John Doe', de Zeven Zonden-moordenaar in Se7en, tot iedereens favoriete seriemoordenaar Dexter uit de gelijkmatige HBO-serie. Deze bekende seriemoordenaars hebben, ondanks hun verschillen, allemaal één ding gemeen: ze hebben nooit echt bestaan.

Voor veel seriemoordenaars in films is valt dat echter niet te zeggen, vaak wordt er door filmmakers geput uit de grote hoeveelheid verhalen van waargebeurde seriemoordenaars, en dat is waar ethische vragen over het maken van deze films naar boven komen. Hoewel seriemoordenaarfilms gebaseerd op een waar verhaal, zoals bijvoorbeeld Zodiac of recentelijker Extremely Wicked, Schockingly Evil and Viledoor thrillerliefhebbers en true crime-junkies met open armen werden ontvangen, zijn sommigen het niet eens met het vertonen van dit soort verhalen op het witte doek. Volgens hen geven dit soort films een bepaald podium aan seriemoordenaars dat zij niet verdienen, en bovendien anderen kan inspireren om bekendheid op te zoeken door soortgelijke vreselijke misdaden te begaan. 

Romantiseren van moord

Met dit soort films is dus het gevaar dat seriemoordenaars op een bepaalde manier geromantiseerd worden. Dat was dan ook het grootste punt van kritiek dat publiek had op Extremely Wicked, Schockingly Evil and Vile, die uitkwam in 2019. Deze film gaat over de bekende zaak van seriemoordenaar Ted Bundy, een seriemoordenaar die in ontelbare series, boeken, podcasts en films wordt genoemd en daarmee eigenlijk een soort celebrity-status kreeg. Deze moordenaar werd in de tijd dat hij actief was, in de jaren zeventig, vaak al door de media neergezet als een bijzonder knappe en charmante man, die zijn looks en gladde praatjes maar al te graag gebruikte om vrouwen een vals gevoel van veiligheid aan te praten om ze vervolgens gruwelijk te mishandelen en vermoorden. Dit beeld van een bijzonder aantrekkelijke man, werd door de film Extremely Wicked, Schockingly Evil and Vile alleen maar benadrukt. De rol van Ted Bundy werd gespeeld door Zac Efron, een acteur die al sinds zijn eerste rol in High School Musical wordt gezien als een van de meest aantrekkelijke mannen van Hollywood. Door hem de rol van Ted Bundy te geven, werd deze seriemoordenaar alleen maar verder geromantiseerd volgens veel mensen. 

Zac Efron als Ted Bundy

Intelligentie

Naast het idee dat seriemoordenaars vaak knap en charmant zijn, wat dus voornamelijk voortkomt uit de media, wordt er ook vaak gedacht dat seriemoordenaars intelligente mensen zijn. Dat is dan ook iets wat terugkomt in veel films en series over seriemoordenaars, terwijl dit geregeld niet de waarheid blijkt te zijn. Toch zijn er ook voorbeelden waar de hoge intelligentie van een seriemoordenaar wel degelijk realistisch is. Bijvoorbeeld de manier waarop seriemoordenaar Ed Kemper wordt afgebeeld in de serie Mindhuntereen serie die losjes werd gebaseerd op het verhaal van het gelijknamige waargebeurde boek van de FBI-agent die onder andere Ed Kemper, of de Co-ed killer zoals hij ook wel bekend werd, interviewde en vanuit daar leerde over het profileren van seriemoordenaars. Kemper was een uitzonderlijk slimme en welbespraakte man, wat hem in deze serie des te enger maakt. De meeste seriemoordenaars uit de geschiedenis zijn echter niet zo geniaal als de media ze soms weet neer te zetten. Het lijkt er zelfs op dat seriemoordenaars over het algemeen een ondergemiddeld IQ hebben. 

Cameron Britton als Ed Kemper

Het onverklaarbare begrijpen

Hoewel er vaak kritiek komt op waargebeurde films over seriemoordenaars, dus vanwege het romantiseren van hun daden, maar ook door een gebrek aan respect voor de slachtoffers, is het seriemoordenaar-genre al jaren zeer populair en zal dat waarschijnlijk niet snel veranderen. Maar wat maakt dat we deze verhalen zo aantrekkelijk vinden? Dat is moeilijk te zeggen. Angst is een grote drijfveer voor het kijken van films, zoals bijvoorbeeld films in het horrorgenre. Het zorgt er voor dat er adrenaline wordt aangemaakt in ons lichaam, wat een soort verslavende werking kan hebben. Daarnaast hebben mensen de neiging dingen te willen verklaren en begrijpen, ook wanneer een situatie eigenlijk onverklaarbaar en onbegrijpelijk is. Hoe heeft dit kunnen gebeuren? Hoe kan het dat een doodgewoon kind opgroeit tot een wrede moordenaar? Dit soort vragen houden ons bezig wanneer we een film of serie kijken over een seriemoordenaar. Eigenlijk komt die fascinatie dus gedeeltelijk voort uit een soort morbide nieuwsgierigheid, we willen begrijpen wat de beweegredenen van een seriemoordenaar zijn. 

Onverdiende media-aandacht

Een serie of film kijken over een seriemoordenaar omdat we het spannend vinden of uit nieuwsgierigheid ver de psyche van deze mensen, is natuurlijk in principe niet verkeerd. Maar belangrijk om te bedenken is dat veel seriemoordenaars in het verleden zelf op zoek gingen naar media-aandacht. Denk bijvoorbeeld aan The Zodiac Killer, die cryptische brieven aan de politie en de media schreef. Over hem werd de (gedeeltelijk) waarheidsgetrouwe film Zodiac gemaakt. Het is niet moeilijk voor te stellen dat dit iets is waar de moordenaar zelf, die overigens nooit gevonden werd, ontzettend van genoot. Een moordenaar die zelf bekendheid opzoekt en vervolgens wordt uitgebeeld in een wereldwijd bekende film, is precies de bevestiging die hij (of zij) wilde krijgen. Bovendien wordt er ook gesteld dat deze films kunnen dienen als een inspiratiebron voor potentiële nieuwe seriemoordenaars, die de hoofdpersonen uit deze gruwelijke films als voorbeeld kunnen gaan zien. 

Still uit 'Zodiac'

Terwijl deze films voor sommigen als een voorbeeld kunnen dienen, zijn de meeste mensen gewoon vooral geïnteresseerd in deze verhalen om meer te leren over de geschiedenis, of om betere inzichten te krijgen in de denkpatronen van de seriemoordenaars in kwestie. Het maken van deze films kan dus daadwerkelijk een historische meerwaarde hebben, maar dan moet dat wel op een goede manier worden gedaan. Belangrijk is dan om de slachtoffers van de daden van een seriemoordenaar met respect te behandelen, en de moordenaar niet overdreven neer te zetten als een charmant, knap of extreem intelligent persoon. 

Reacties (7)


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van mrklm

mrklm

  • 11557 berichten
  • 9996 stemmen

Interessant onderwerp aangesneden in een uitgebreid artikel dat een mooie basis legt voor een maatschappelijk-politieke discussie . Dus toch...

De discussie over het verband tussen films en geweld laait regelmatig op als een gemakzuchtige poging om de daden van (serie)moordenaars te verklaren. Frank Sinatra haalden Suddenly uit de roulatie toen bleek dat Lee Harvey Oswald die film (over een aanslag op de President) een paar dagen voor de moord op JFK had gezien; Kubrick deed hetzelfde omdat hij bedreigd werd met de dood na een aantal moorden die volgens de media geïnspireerd waren door A Clockwork Orange en ook de Child's Play-franchise kwam meerdere keren in het nieuws als vermeende inspiratiebron voor moorden.

Ik sluit me aan bij een logische verklaring: films zetten niet aan tot moord, maar kunnen wel de modus operandi van een (serie)moordenaar beïnvloeden.

Mijn favoriete seriemoordenaars zijn de oorspronkelijke Norman Bates (geïnspireerd door Ed Gein) en Henry (geïnspireerd door Ted Bundy, inderdaad) uit Henry: Portrait of a Serial killer. Met een eervolle shout naar Tommy Udo (Kiss of Death, 1949).


avatar van mikey

mikey

  • 28999 berichten
  • 5148 stemmen

hollywood kent ook moordenaars met het IQ van een 4 jarige.

Jason & Michael o.a.


avatar van UmbraVitae

UmbraVitae

  • 4358 berichten
  • 4066 stemmen

Films en series over psychopaten en sociopaten, geven ne 'normale' (is al subjectief) mens, geen aanleiding om het te worden, net zoals van geweldadige games ook gezegd wordt, dat dit psycho's kan creëren, wat dus reinste onzin is.

Seriemoordenaars zijn gewoon boeiende persoonlijkheden, dat de media en films dit nog wat extra opsmukken, tja mij niet gelaten. Van films en series, gebaseerd op echte of onbestaande seriemoordenaars, geniet ik gewoon heel vaak en heb bijna altijd een zekere fascinatie voor die persoonlijkheden, denk aan Henry uit Henry, portrait of a serial killer, Bateman uit American Psycho, bij deze had ik zelfs een enorme sympathie, Norman Bates uit Bates Motel, John Doe uit Se7en, Fritz Honka uit Der Goldene Handschuh, Kyeong-Cheol uit Ang-ma-reul Bo-at-da (I Saw the Devil) en ga zo maar door. Zowel psychopaten, sociopaten, ze hebben toch iets über fascinerends en vaak heb ik soort gevoel van bewondering en wou dat ikzelf soms wat koelbloediger zou zijn.


avatar van moviefreak#1

moviefreak#1

  • 14390 berichten
  • 25173 stemmen

Seriemoordenaars, cowboys die volkenmoord plegen op indianen, allerlei oorlog en niet op de laatste plaats film die de maffia romantiseren. Het zijn verhalen in beeldvorm, wat men er mee doet is niet de schuld van de makers.


avatar van joolstein

joolstein

  • 10881 berichten
  • 8983 stemmen

Eigenlijk denk ik dat iedereen wel in een bepaalde mate gefascineerd is door moord. Noem het een "adrenalinerush" of de drang om dicht bij het vuur te zitten maar zonder je te branden. Het is een soort morbide nieuwsgierigheid naar hoeveel gruwelijkheid de mens een ander aan kan doen, naar de duistere kant van de mens. Het is vooral boeiend omdat het moreel fout is. In het echte leven zijn we braaf want er is veel te verliezen. Het is ook een beetje zoiets als mensen die vroeger betaalde om op de kermis de "wonderen der natuur" te zien... Toch gaan sommige dingen mij eigenlijk ook te ver! Fan zijn van een moordenaar en ‘murderabilia' verzamelen of een convention bezoeken (wel opvallend dat dit nogal eens gebeurd in een nazi-uniform) Dat gaat dus mij te ver!

Hier nog een lijstje met films waar de basis werd gevormd door bestaande seriemoordenaars;

Uiteraard de al genoemde Ed Gein met misschien wel de talrijkste films; Norman Bates in Alfred Hitchcock's Psycho, Leatherface in Hoopers The Texas Chainsaw Massacre ( en Rob Zombie's Firefly familie is daar dan weer op geïnspireerd) en er is nog de film Deranged (1974) Tja en Buffalo Bill uit The Silence of the Lambs Al is die laatste dan gecombineerd met Jerry Brudos, Ted Bundy, Gary M. Heidnik (The Factory (2012) en Gary Ridgway (Green River Killer)

Henry Lee Lucas in Henry: Portrait of a Serial Killer maar ook

Confessions of a Serial Killer (1985) en de Netflix docu-serie The Confession Killer (2019)

Jeffrey Dahmer ; The Secret Life: Jeffrey Dahmer (1993) en Dahmer (2002) Al is My Friend Dahmer (2017) een betere film! Of de Docu; The Jeffrey Dahmer Files (2012)

Hamilton Howard "Albert" Fish is te zien in The Gray Man (2007)

Ook de Hillside Stranglers bezitten een paar films echter zijn ze niet heel bijzonder, misschien; The Case of the Hillside Stranglers (1989)

De Oscar-winnende (actrice) Monster (2003) gaat over Aileen Wuornos

Der Goldene Handschuh (2019) gaat voor de verandering eens over de Duitse seriemoordenaar Fritz Honka en wie daar meer van wil is er ook nog Angst (1983) die losjes gebaseerd is op verklaringen van de Werner Kniesek en waar citaten zijn te horen van Peter Kürten, de vampier van Düsseldorf.

De miniserie It uit 1990 en de films uit 2017/2019 zijn gebaseerd op John Wayne Gacy

Wes Craven's The Hills Have Eyes (1977 haalt zijn verhaal uit de 16euwse Sawney Bean

In The Town That Dreaded Sundown (1976) gaat om nooit opgeloste moorden van The Phantom Killer van Texarkana. En dan zijn er natuurlijk nog de fijne sekteleiders als Charles Manson, Jim Jones en David Koresh (Waco: The Rules of Engagement (1997)

Soms is het goedkoop scoren, in andere gevallen zijn het serieus goede films En tja...door de aantrekkingskracht van het macabere is de lijst dan ook erg lang!


avatar van Chris23

Chris23

  • 121 berichten
  • 0 stemmen

Wat veel seriemoordenaars doen wat je (bijna) nooit in films ziet is sex doen met de moordslachtoffers, soms tot de lichamen al in staat van ontbinding zijn.


avatar van Chris23

Chris23

  • 121 berichten
  • 0 stemmen

@mrklm ; Henry was niet geinspireerd door Bundy, maar door Henry Lee Lucas, the serial liar.