Genre: Drama
Speelduur: 142 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Frank Darabont
Met onder meer: Tim Robbins, Morgan Freeman en Bob Gunton
IMDb beoordeling:
9,3 (3.153.362)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 2 maart 1995
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Prime Video
Bekijk via HBO Max
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot The Shawshank Redemption
"Fear can hold you prisoner. Hope can set you free."
Andy Dufresne (Tim Robbins) wordt beschuldigd van de moord op zijn vrouw en haar minnaar. Hij houdt vol dat hij onschuldig is, maar krijgt toch tweemaal levenslang in de strenge gevangenis Shawshank. Hij raakt bevriend met de zwarte medegevangene Ellis Boyd Redding (Morgan Freeman), die voor iedereen spullen kan regelen en de bijnaam 'Red' heeft. En er zijn nog twee dingen die Andy op de been houden: hoop en een poster van Rita Hayworth.
Externe links
Acteurs en actrices
Andy Dufresne
Ellis Boyd 'Red' Redding
Warden Norton
Heywood
Captain Byron T. Hadley
Tommy
Bogs Diamond
Brooks Hatlen
1946 D.A.
Skeet
Reviews & comments
steefke
-
- 129 berichten
- 119 stemmen
Dit is echt een fantastische film. Had er minder dan verwacht en ben dus aangenaam verrast. Een film die zich afspeelt in de gevangenis moet spannend blijven en dat was het geval. 
El Loco
-
- 1106 berichten
- 2383 stemmen
Ook is het verschil in acteerprestatie tussen Tim Robbins en Morgan Freeman te groot.
Waar we een dijk van een Freeman hebben, zien we toch maar een zwakke Andy. Die in de film alleen maar overeind blijft door het leuke plot.
Zwakke prestatie van Tim Robbins? Ik vond hem juist de uitblinker van de film. En dat hij alleen maar overeind blijft door de plot is al even belachelijk.
maxroelofs
-
- 2838 berichten
- 1659 stemmen
Zwakke prestatie van Tim Robbins? Ik vond hem juist de uitblinker van de film. En dat hij alleen maar overeind blijft door de plot is al even belachelijk.
Het acteren in deze film is gewoon op wereldniveau. Je kunt dit gewoon niet slecht vinden of zeggen dat je hier doorheen kijkt. De mensen die dat wel zeggen zijn naar mijn inzien alleen maar aandacht zoekers.
nadrin
-
- 1384 berichten
- 1418 stemmen
Net als iedereen heb ik recht om een beoordeling te geven.
Dat heeft niks met aandacht zoeken te maken.
Misschien is de reactie op mijn mening wel gedaan om aandacht te krijgen. 
m1chel
-
- 1948 berichten
- 499 stemmen
Net als iedereen heb ik recht om een beoordeling te geven.
Dat heeft niks met aandacht zoeken te maken.
Misschien is de reactie op mijn mening wel gedaan om aandacht te krijgen.
Tja als je niet tegen kritiek kan moet je niet gaan mee discuseren.
nienn-xx
-
- 3 berichten
- 3 stemmen
Hele goede film! Vooral het einde had ik eigenlijk niet verwacht.
De speeltijd van de film is erg lang, maar hij verveelt geen seconde!
4*
Al DeNiro
-
- 1664 berichten
- 105 stemmen
Met afstand de beste drama ooit gemaakt.
Acteerwerk is echt top, maar vooral de sensationele en ontroerende einde is onvergetelijk.
BBarbie
-
- 12893 berichten
- 7675 stemmen
Ook is het verschil in acteerprestatie tussen Tim Robbinsen Morgan Freeman te groot.
Waar we een dijk van een Freeman hebben, zien we toch maar een zwakke Andy. Die in de film alleen maar overeind blijft door het leuke plot.
Weet je zeker dat je naar The Shawskhank Redemption hebt gekeken?
maxroelofs
-
- 2838 berichten
- 1659 stemmen
Net als iedereen heb ik recht om een beoordeling te geven.
Dat heeft niks met aandacht zoeken te maken.
Misschien is de reactie op mijn mening wel gedaan om aandacht te krijgen.
Dat recht heb je zeker en al gaf je de film 0.5 met een goede onderbouwing dat had ik er niks over kunnen zeggen alleen dat je zegt dat hij slecht acteert dat is gewoon niet waar....... Daar baseer ik mijn uitspraak op dat je alleen maar aandacht zoekt door zo'n reactie
the-real-tiete
-
- 53 berichten
- 40 stemmen
ik snap van sommigen niet hoe je voor deze film niet meer dan een 2 of 2 en half hebt gegeven.
acteurs spelen top , realistisch verhaal actie nodige humor en je leeft echt mee met tim en morgan
Fortune
-
- 4317 berichten
- 2773 stemmen
De film doet niet echt iets bijzonders of speciaals. Wat de film doet doet ie goed maar ik vind het geen uitblinker. Nergens kan ik zeggen dat er iets origineels gebeurt qua verhaal of camerawerk of soundtrack. Deze film doet mij eigenlijk niet heel veel en voelt nogal cliché aan. Vind het nog steeds erg raar dat deze op nr. 1 staat.
bozzy
-
- 2161 berichten
- 670 stemmen
WAUW,wat een Weergaloze film zeg 1 van de allerbeste film ooit gemaakt natuurlijk niet de allerbeste maar het komt dichht in de buurt.Jammer dat tie een beetje te kort duurde want voor mij mocht hij nog wel een uurtje langer mogen duren.Waarom?
omdat tie zo donders goed in mekaar zit deze film kan niet lang genoeg duren.
ik ben zowiezo gek op gevangenis films maar deze film slaat alles alles zit er in wat een film zo goed maakt, subliem acteer werk mooie uitggewerkte personages mooi camera werk en ga nog maar eventjes door.Gewoon een film zoals een film hoort te zijn.
Trouwens zijn er nog mensen hier die mij nog meer goede gevangenis fims kunnen aanbevelen?
bozzy
-
- 2161 berichten
- 670 stemmen
Ja richiedoom daar noem je ook wel een klasiekertje op,ik denk dat iedereen die wel gezien heeft,die mag je als filmliefhebber gewoonweg niet missen.Zeer zeker wel een mooie film ja!
MovieDevil
-
- 13 berichten
- 0 stemmen
fucking goede film zo fucking slim hoe hij ontsnapt
nakada
-
- 2203 berichten
- 1679 stemmen
fucking goede film zo fucking slim hoe hij ontsnapt
iemandanders
-
- 3 berichten
- 0 stemmen
erg mooie film, met een erg mooi verhaal. zeker al zn sterren waard.
AnthonyG.
-
- 356 berichten
- 348 stemmen
Afgelopen week voor het eerst bekeken sinds lang en het is idd een prachtige film. Een film die vooral uitblinkt in zijn volledigheid, invulling (nooit een dood moment) en mooie decors.
Ik weet dat veel mensen niet akkoord zullen zijn met me, maar eigenlijk vertoont deze film veel gelijkenissen met de komedie "life" die ik eerder al gezien heb. Van beide films kan je evengoed smullen en naar blijven kijken. Alleen jammer dat slechts 1 van de 2 de correcte quotatie heeft.
dr channard
-
- 563 berichten
- 319 stemmen
Afgelopen week voor het eerst bekeken sinds lang en het is idd een prachtige film. Een film die vooral uitblinkt in zijn volledigheid, invulling (nooit een dood moment) en mooie decors.
Ik weet dat veel mensen niet akkoord zullen zijn met me, maar eigenlijk vertoont deze film veel gelijkenissen met de komedie "life" die ik eerder al gezien heb. Van beide films kan je evengoed smullen en naar blijven kijken. Alleen jammer dat slechts 1 van de 2 de correcte quotatie heeft.
Haha dat dacht ik ook. Toen ik het verhaal hoorde dacht ik , is dat niet die film met Eddy Murphie 
El Loco
-
- 1106 berichten
- 2383 stemmen
Fear can hold you prisoner. Hope can set you free.
Het was nog nochtans niet zo lang geleden dat ik hem voor het laatst heb gezien, maar gisteren kreeg ik weer enorm veel zin om hem nog eens op te zetten. Hoe vaak ik The Shawshank Redemption nu precies gezien heb weet ik ondertussen niet meer, maar dat speelt totaal geen rol. The Shawshank Redemption kan ik gerust meerdere keren per jaar zien, zonder dat hij begint te vervelen.
Dat de film hoog staat aangeschreven bij mij is nu wel duidelijk, maar wat maakt deze film nu juist zo fantastisch voor mij? Ten eerste heb je de buitenaardse acteerprestaties van Tim Robbins en Morgan Freeman. Allebei mogen ze met recht en reden zeggen dat dit hun hoogtepunt uit hun filmcarrière was. Dat Morgan Freeman een flink stukje kon acteren wist ik voor ik deze film zag ook al wel, maar het is vooral Tim Robbins die me verraste met zijn verbluffende rol als Andy Dufresne. Zijn personage Andy Dufresne is al een fenomeen op zich. Wat een prachtig karakter heeft die man toch. Als deze film was gebaseerd op een waargebeurd verhaal, wat voor een hoog IQ moet die Andy dan niet hebben gehad. Nochtans leek hij bij zijn aankomst in The Shawshank aan een stille dood te zullen sterven, toch weet hij op een ongelooflijke manier op te klimmen tot de belangrijkste persoon in de gevangenis. Zelfs de directeur en de bewakers kunnen niet meer zonder Andy’s geweldige talenten. Dat hij op het einde wist te ontsnappen kon je een beetje zien aankomen, maar de manier waarop deed bij mij grote ogen opzetten. De aanmaak van de nieuwe identiteit, het aan het licht brengen van de frauduleuze praktijken van de directeur, de ontsnapping door de meterslange riool. Alleen een persoon zoals Andy zou zoiets gekund hebben. Maar nu genoeg gepallaverd over Tim Robbins en zijn personage. Het zou een schande zijn mocht ik enkel de prachtprestatie van Tim Robbins roemen, want ook Morgan Freeman zet een uitmuntende prestatie neer met zijn rol als Red. Hij komt over als een zeer warme vaderfiguur, die van iedere gevangene enorm veel respect verdiend. Bovendien is hij de enige die toegeeft dat hij schuldig is. Daarnaast heb je ook nog de voice-over van Morgan Freeman, waarmee hij op de gepaste momenten de nodige rust weet te brengen. Qua bijrollen is hier ook wel veel plezier aan te beleven. Bob Gunton die de rol van gevangenisdirecteur speelt, is niet echt een bekende naam (voor mij althans niet), maar wat een glansrol zette hij toch neer. Op het moment wanneer hij zich voorstelde aan de nieuwe gevangenen, kreeg ik al meteen de gruwelijke kriebels. De gevangenisdirecteur is al een geweldig personage op zich, maar Bob Gunton weet dan ook die rol perfect in te vullen. Dan heb ik het nog niet eens gehad over de andere fantastische bijrollen, zoals de barbaarse bewaker Hadley en de andere gevangenen.
Daarnaast ook een dikke pluim voor Frank Darabont. Hij weet de kijker perfect te bespelen met de vele onverwachte wendingen. Zo weten we gedurende de helft van de film niet of Andy nu daadwerkelijk schuldig is voor de moord op zijn vrouw en haar minnaar. Pas wanneer Tommy in de gevangenis belandt en zijn verhaal vertelt, weten we hoe de vork aan de steel zit. Spijtig dat Tommy daarmee ook zijn doodvonnis heeft aangetekend. Nog zo’n prachtig voorbeeld is de scène waar de bewaker in de cel van Andy kijkt en verbaasd opschrikt. Ikzelf dacht dat hij zelfmoord had gepleegd, omdat hij totaal verslagen was na de dood van Tommy, maar dan blijkt dat hij is ontsnapt.
The Shawshank Redemption is niet alleen een schitterende gevangenisfilm. De film brengt ook 2 mooie thema’s uit het leven aan bod. Vriendschap en hoop. 2 zaken die niemand van je kan afpakken, zelfs als je gevangen bent. De vriendschap tussen Andy en Red is zonder twijfel de mooiste, die ik ooit in een film heb gezien. In het begin was de vriendschap vrij koeltjes, maar mettertijd begint de vriendschap erg hecht te worden en kunnen ze niet meer zonder elkaar. Het mooie uit die vriendschap is dat Red van Andy leert dat hoop iets positiefs is in plaats van iets gevaarlijks en dat je je dromen moet blijven koesteren. De laatste zin van Red was dan ook: I hope.
Dat The Shawshank Redemption een erg mooie film is, had ik al snel door, maar dan moest het einde nog komen die voor een onvergetelijke climax zorgt. Eigenlijk moet ik zeggen meerdere climaxen, want die heeft de film toch wel. De eerste schitterende climax is de ontsnapping van Andy, die door een meterslange rioolbuis moest kruipen en de holte heeft afgedekt met een poster. Maar al snel volgt de volgende climax met de zelfmoord van de directeur, die nog snel even naar de muur kijkt waarop staat: The Judgement will come. En dan komt natuurlijk nog de prachtige eindscène waar Red op het eiland aankomt en zijn vriend terug ziet.
Ik zou nog urenlang over The Shawshank Redemption kunnen verder vertellen, want wat is het toch een pracht van een film. Mijn favoriete film aller tijden is het net niet, want die plaats wordt door The Good, The Bad and The Ugly ingenomen. En nu moet ik dat boek van Stephen King maar eens zien te pakken krijgen.
Ik peins dat de score wel duidelijk is.
5*
AmazingPP
-
- 2524 berichten
- 1859 stemmen
Dit is gewoon puur vermaak (wel goed vermaak), maar hou op over die zogenaamde vriendschappen. Is een desillusie wat iedereen zo snel mogelijk moet doen varen, iedereen is egocentrisch en gaat nooit ''ver'' voor vrienden.
Beste, dan heb je toch echt verkeerde vrienden gekozen of je bent zelf niet vriend-waardig. Wat zal het zijn?
Jessen0wnt
-
- 3199 berichten
- 2582 stemmen
Beste, dan heb je toch echt verkeerde vrienden gekozen of je bent zelf niet vriend-waardig. Wat zal het zijn?
Ik denk beide
.
Knisper
-
- 13038 berichten
- 1279 stemmen
Berichten verplaatst naar Film > Toplijsten en favorieten > Toplijsten (centraal topic)
Trellokomio
-
- 2 berichten
- 2 stemmen
@El Loco
prachtig verwoord...ik sluit me hier volledig bij aan. Heb deze film ook meerdere malen gezien en hij blijft me ontroeren...om diverse redenen. Het is één van mijn favoriete films (zoals S.King mijn favoriete auteur is) ..... wat dacht je van de Green Mile? Ook zo'n topper!!!
El Loco
-
- 1106 berichten
- 2383 stemmen
@El Loco
prachtig verwoord...ik sluit me hier volledig bij aan. Heb deze film ook meerdere malen gezien en hij blijft me ontroeren...om diverse redenen. Het is één van mijn favoriete films (zoals S.King mijn favoriete auteur is) ..... wat dacht je van de Green Mile? Ook zo'n topper!!!
Ik sluit me ook volledig bij u aan
Stephen King is gewoon briljant.
The Green Mile is inderdaad ook een topper, maar net een tikkeltje minder als The Shawshank.
TyphOn
-
- 100 berichten
- 109 stemmen
Ik sluit me ook volledig bij u aan
Stephen King is gewoon briljant.
The Green Mile is inderdaad ook een topper, maar net een tikkeltje minder als The Shawshank.
Klopt helemaal, geweldige film!
REDnas X
-
- 15 berichten
- 15 stemmen
Geweldige film. Vermakelijk, uitstekend acteerwerk. Maar de allerbeste film, nee voor mij niet.
4-sterren.
DonPeliculón
-
- 775 berichten
- 980 stemmen
Fantastische film. Het verhaal van Stephen King is al geweldig op zich, maar de verfilming is nog beter. Het acteerwerk is top en de film raakt mij elke keer weer. Dat kan alleen absolute topfilm.
Gerelateerd nieuws

'The Shawshank Redemption' is vanavond te zien op tv: 'Meesterlijke film'

Volledig genegeerd en toen gestegen naar de top: Deze flops maakten een fantastische comeback

'The Shawshank Redemption' is binnenkort te streamen: 'Subliem, keihard en realistisch gevangenisdrama'

Legendarische film 'The Shawshank Redemption' vanavond (10 juni) te zien op televisie
Bekijk ook

The Godfather
Misdaad, 1972
3.379 reacties

The Godfather: Part II
Misdaad, 1974
1.569 reacties

The Green Mile
Fantasy / Drama, 1999
3.859 reacties

Pulp Fiction
Misdaad, 1994
5.091 reacties

Il Buono, il Brutto, il Cattivo
Western, 1966
2.379 reacties

Schindler's List
Oorlog / Drama, 1993
2.113 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








