• 15.792 nieuwsartikelen
  • 178.171 films
  • 12.220 series
  • 33.993 seizoenen
  • 647.240 acteurs
  • 199.055 gebruikers
  • 9.374.188 stemmen
Avatar
 
banner banner

Everything Is Illuminated (2005)

Roadmovie / Drama | 106 minuten
3,43 652 stemmen

Genre: Roadmovie / Drama

Speelduur: 106 minuten

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: Liev Schreiber

Met onder meer: Elijah Wood, Eugene Hutz en Boris Leskin

IMDb beoordeling: 7,4 (61.194)

Gesproken taal: Engels, Russisch en Oekraïens

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Everything Is Illuminated

"Leave Normal Behind."

Een jonge Amerikaan, Jonathan Safran Foer (Elijah Wood) geheten, reist naar het platteland van Europa. Slechts gewapend met een vergeelde foto gaat hij op zoek naar Augustine, de vrouw die, zo is hem verteld, zijn grootvader uit de handen van de nazi's heeft gered. Vergezeld door Alex (Eugene Hutz), zijn jonge Oekraïense tolk die behept is met een komisch spraakverwarrend accent, maakt Jonathan een donquichotachtige zoektocht door een verwoest landschap, terug naar een onverwacht verleden.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Jonathan Safran Foer

Grandfather

Jonathan's Grandmother

Jonathan's Grandfather Safran

Alexander Perchov, Father

Alex's Mother

Young Jonathan

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Manoah007

Manoah007

  • 45 berichten
  • 41 stemmen

Heeft iemand het boek gelezen. Misschien een stomme vraag op een moviesite, maar goed.

Het boek was al goed. Foer is een briljant schrijver. En de film was goed op maat.

Hij komt inderdaad sloom over, maar er zitten veel mooie elementen in die de moeite waard zijn. Je moet ze alleen kunnen zien.

Ik vond hem zeer goed en zeker de moeite waard.

(en check het boek


avatar van triqo

triqo

  • 235 berichten
  • 1213 stemmen

Hmm ja welleuk dit ..

Niet al te boeiende score maar ook niet storend, acteerwerk van wood vondk niet zo.... Beetje standaardsituaties zo nu en dan maargoed er had sowieso veel meer ingezeten denk ik... Ondanks dat toch te doen zo tussendoor.

3*


avatar van Mar10Segovia

Mar10Segovia

  • 21 berichten
  • 0 stemmen

Het typetje van Eugene Hutz was in het begin wel leuk ja Maar het kan de film niet redden. Het werd mij te saai op den duur en veel te serieus. En dat is gezien het eerste stuk wel zonde.


avatar van JJ_D

JJ_D

  • 3815 berichten
  • 1344 stemmen

Wat gebeurt er als je een verhaal met veel potentieel in de handen stopt van een debutant? Dat het resultaat waarschijnlijk een unieke film oplevert, maar dat kan zowel positief als negatief uitvallen. In het geval van Safran Foers roman ‘Everything is Illuminated’ werd het verhaal namelijk uitbesteed aan ene Liev Schreiber, waarschijnlijk ook iemand met Joodse roots (daarvan getuigend de prachtige, diep gewortelde soundtrack) die een zoektocht naar de eigen identiteit (een vaak terugkerend thema bij Joodse kunstenaars?) wel zag zitten. En met Elijah Wood op de affiche krijg je sowieso een schare nieuwsgierigen achter je aan…maar staat die formule tevens garant voor een goeie film?

Stilistisch is ‘Everything is Illuminated’ niet de meest interessante film van de laatste jaren, integendeel. Enkele mooie plaatjes daar gelaten vind ik de film vooral erg goedkoop aanvoelen, alsof een budgettaire beperking zijn weerslag vindt in nagenoeg elke scène.

Dat “low class”-gevoel werkt echter sfeerverhogend: ik had een beetje het gevoel naar een tragikomische roadmovie te kijken zoals ‘Sideways’, met een vleugje Ali G (of Borat, zo u wil), het geheel overgoten met de uitbundigheid van iets à la ‘Black Cat, White Cat’.

Een allegaartje van tegenstrijdigheden, en zo voelt de film ook aan. Des te meer zelfs, wanneer ‘Everything is Illuminated’ halfweg een droevige ondertoon krijgt en langzaam maar zeker evolueert richting een tragische vertelling. In de roman werkt die klemtoon-verschuiving misschien beter, maar Schreiber slaagt er niet in de overgang volledig natuurlijk te laten aanvoelen. Niettegenstaande is het tweede deel minstens even mooi, zij het op een gans ander vlak.

Toch is ‘Everything is Illuminated’ volgens mij geen blijver. Het is een plezierige trip voor een keertje, maar de personages hebben iets te veel absurde trekjes en net iets te weinig raakvlakken met de realiteit om werkelijk door je hoofd te blijven spoken.

Een heel geestige film, maar ik begin bij 3,25* - later komt er misschien nog een halfje bij.


avatar van Remi

Remi

  • 6720 berichten
  • 0 stemmen

Everything Is Illuminated vond ik toch wel tegenvallen. Er zaten een of twee leuke scenes is, maar echt bijzonder vond ik de film niet.

Het idee om een Amerikaanse jongen, die van alles en nog wat verzameld, die naar zijn familieverleden zoekt in de Oekraïene had wel iets. Maar hoe langer ik de film keek, hoe minder het me boeide. Aan de cast lag het niet, want Elijah Wood als Jonathan en Eugene Hutz als Alex vond ik goed spelen, maar daar hield het mee op.
Zelf vind ik het weinig tot niet boeiend wat er in mijn eigen familieverleden is gebeurt en hoe en wat. En hoe dat in Everything Is Illuminated wordt getoond, vond ik een beetje overdreven en zelfs op sommige momenten voorspelbaar. Maar er zaten ook wel wat komische momenten bij, zoals de 'wanna be' blinde grootvader en Alex die alles goed probeert te praten.

Ik denk niet dat Everything Is Illuminated een film voor mij is, het ligt niet aan de acteurs maar aan het langdradige verhaal dat mij gewoon niet boeit.

2,0*


avatar van getyourchucks

getyourchucks

  • 117 berichten
  • 1005 stemmen

had extreem hoge verwachtingen vanwege het boek. Grappig dat ze zo ongeveer de helft van het boek eruit hebben gelaten. Het stoorde me niet! Geweldige soundtrack.

Enige wat me stoorde was acteerwerk van Elijah Wood. Vond hem wel goed gecast.

4.5


avatar van Mads Smikkelsen

Mads Smikkelsen

  • 525 berichten
  • 2977 stemmen

Ik vond de film een echte topper, prachtige beelden, idem muziek en acteerwerk. De film heeft me laten lachen en huilen, een geslaagde ontmoeting tussen West- en Oost-Europa.

Eindelijk weer eens een film met diepgang, langzame- maar zeer boeiende beelden. Complimenten aan Schreiber, die uitermate geslaagd is om een intiem portret te maken van waargebeurde horror.

AANRADER MET HOOFDLETTERS.............niet voor niets op de toplijst van Roadmovies!!

Ooooooooooooh maakte iedere regisseur maar zo'n debuut!!!


avatar van parvus_flamma

parvus_flamma

  • 96 berichten
  • 161 stemmen

Wat kan ik zeggen, ik hou gewoon wel van films die wat aankabbelen met lekkere muziek erachter en mooie beeldjes om het te verfraaien. Ik vond het gewoon een heerlijke film.


avatar van Veruca

Veruca

  • 250 berichten
  • 141 stemmen

Zo ontzettend mooi.

geen woorden voor..


avatar van Mementos75

Mementos75

  • 80 berichten
  • 1674 stemmen

Fantastische film, ik denk dat je het boek gelezen moet hebben om deze film te kunnen waarderen. Er zijn flink wat delen weggelaten die de opbouw naar het eind bepalen. Dit gemis is in grote getalen ondervangen door een paar simpele scenes, maar de opbouw en verfijning van het plot had beter gekund. Dit had het boek wel en miste ik in de film.


avatar van braambes

braambes

  • 559 berichten
  • 1356 stemmen

Ik denk dat deze film net pas een eerlijke kans heeft als je het boek niet gelezen hebt. Ik kijk liever films dan dat ik boeken lees, maar dit bewijst toch dat literatuur een superieur medium is.

Ik had het boek net uit toen ik keek, dus ben ik misschien wat streng met een drie, maar alleszins: aardig gedaan.


avatar van Verdronkenvis

Verdronkenvis

  • 89 berichten
  • 184 stemmen

fucking brilliant! En wat tof om Eugene Hütz te zien acteren, zonder zijn snor!


avatar van Verdronkenvis

Verdronkenvis

  • 89 berichten
  • 184 stemmen

JJ_D schreef:

Wat gebeurt er als je een verhaal met veel potentieel in de handen stopt van een debutant? Dat het resultaat waarschijnlijk een unieke film oplevert, maar dat kan zowel positief als negatief uitvallen. In het geval van Safran Foers roman ‘Everything is Illuminated’ werd het verhaal namelijk uitbesteed aan ene Liev Schreiber, waarschijnlijk ook iemand met Joodse roots (daarvan getuigend de prachtige, diep gewortelde soundtrack) die een zoektocht naar de eigen identiteit (een vaak terugkerend thema bij Joodse kunstenaars?) wel zag zitten. En met Elijah Wood op de affiche krijg je sowieso een schare nieuwsgierigen achter je aan…maar staat die formule tevens garant voor een goeie film?

Stilistisch is ‘Everything is Illuminated’ niet de meest interessante film van de laatste jaren, integendeel. Enkele mooie plaatjes daar gelaten vind ik de film vooral erg goedkoop aanvoelen, alsof een budgettaire beperking zijn weerslag vindt in nagenoeg elke scène.

Dat “low class”-gevoel werkt echter sfeerverhogend: ik had een beetje het gevoel naar een tragikomische roadmovie te kijken zoals ‘Sideways’, met een vleugje Ali G (of Borat, zo u wil), het geheel overgoten met de uitbundigheid van iets à la ‘Black Cat, White Cat’.

Een allegaartje van tegenstrijdigheden, en zo voelt de film ook aan. Des te meer zelfs, wanneer ‘Everything is Illuminated’ halfweg een droevige ondertoon krijgt en langzaam maar zeker evolueert richting een tragische vertelling. In de roman werkt die klemtoon-verschuiving misschien beter, maar Schreiber slaagt er niet in de overgang volledig natuurlijk te laten aanvoelen. Niettegenstaande is het tweede deel minstens even mooi, zij het op een gans ander vlak.

Toch is ‘Everything is Illuminated’ volgens mij geen blijver. Het is een plezierige trip voor een keertje, maar de personages hebben iets te veel absurde trekjes en net iets te weinig raakvlakken met de realiteit om werkelijk door je hoofd te blijven spoken.

Een heel geestige film, maar ik begin bij 3,25* - later komt er misschien nog een halfje bij.

Zo kijk dat is nu eens een goede recensie, hulde


avatar van Donkerwoud

Donkerwoud

  • 8664 berichten
  • 3941 stemmen

Het is voor mij moeilijk om hier een duidelijke mening over te formuleren omdat er zoveel van het boek verloren is gegaan in de verfilming. Kregen het dorp Trachbrod en zijn inwoners nog een gezicht in de roman, voor de film is er daar de ruimte niet meer voor. Maar is dat een groot gemis? Ook in het boek vond ik de interactie tussen de introverte Jonathan Safran Foer en de spraakwaterval (hetzij in vormelijk woordenboeken-Engels) Alex het mooiste. Die kant van het boek hebben ze zeker in stand gehouden in de film, en ik rolde dan ook van de bank van het lachen door de briljante taalvondsten nu eens uitgesproken te horen. ''It's a very premium movie, yes'' . Tel daarbij op dat Liev Schreib zorgvuldig is geweest in de aankleding van zijn film, het weet de sfeer van het boek moeiteloos naar het scherm terug te toveren. Ik zou de film dan ook niet slechter noemen dan het boek, eerder anders.


avatar van Hectometerpaal

Hectometerpaal

  • 722 berichten
  • 964 stemmen

Prachtige film.

Erg leuke types die Elija tegenkomt en inderdaad zoals Donkerwoud al zeer treffend verwoordde top-interacties!

Geestig, mooi en een erg fijne sfeer.


avatar van orbit

orbit

  • 12092 berichten
  • 0 stemmen

Mooie sfeervolle roadmovie, vele malen beter dan die rare LOTR epos waarin Frodo voorkomt, het gaat ook daadwerkelijk ergens over. Mooie bijrollen ook van die opa en die kleinzoon. Je voelt een oprecht warm gevoel bij de mensen, behalve Wood zelf die een beetje een autist is, maar so be it.


avatar van nightbreed

nightbreed

  • 3360 berichten
  • 5029 stemmen

Jonfan.


avatar van ILDIB

ILDIB

  • 3061 berichten
  • 2378 stemmen

Wat een geweldige sfeer en prachtige plaatjes. Alex is echt komisch, wood, tsja, t blijft gewoon frodo..


avatar van 93.9

93.9

  • 3124 berichten
  • 4209 stemmen

Lange stukken die niet echt relevant zijn en essentiele zaken die niet in de film zitten...

Kan er niets mee met deze film.


avatar van Decec

Decec

  • 6743 berichten
  • 8586 stemmen

Een redelijk dramafilm...

Komedie is mijn genre niet...

Wel grappig dat klein autootje zo tour rijdt...

Prima acteerwerk...

Grappig mooi verhaal, niet echt spannend...

Volgens mij is geen waargebeurd verhaal...

Mooi omgeving...

Jammer dat de Nederlandse ondertiteld met achter

buitenlandse tekst, dit is slordig...

Mooi HD kwaliteit...

Prima achtergrond muziek (Dolby Digital)...


avatar van booyo

booyo

  • 646 berichten
  • 1676 stemmen

Kon het boek niet zo goed aan, met name door de schrijfstijl van Foer (had non stop het idee dat hij té graag een aparte of bijzondere manier van schrijven wilde hanteren, kwam geforceerd over). Het verhaal an sich was daarentegen best mooi. Ben dus wel degelijk benieuwd naar deze film. Vooral hoe ze de tijdsprongen hanteren, naar het oude jodendom, de briefwisseling etc. Lijkt me lastig te verfilmen.


avatar van mordang

mordang

  • 126 berichten
  • 989 stemmen

Ik was onder de indruk van deze film. Het is een komedie en een tragedie in één. Langzaam, sfeervol en met subtiele wendingen en doelen.


avatar van missl

missl

  • 3866 berichten
  • 5797 stemmen

De film begint sterk en grappig maar zakt dan als een pudding in elkaar. Het ziet er wel heel mooi uit maar over de helft word het saai. Toch jammer, had meer in gezeten.


avatar van Captain Pervert

Captain Pervert

  • 4645 berichten
  • 2100 stemmen

Everything Is Illuminated gaat over een joodse Amerikaan die naar de roots van zijn grootvader zoekt in Oekraïne, die destijds tenauwernood kon ontsnappen aan de nazi's. Het vormt tevens het regiedebuut van acteur (en jood) Liev Schreiber. Al snel ontpopt de film zich als een roadtrip vol met ietwat obligatoire cultuur-botsingen, maar het geheel is best genietbaar.

De film is gebaseerd op een boek en dat is hier en daar wel te merken. Niet alleen in positieve zin in de dialogen, maar ook in negatieve zin in het feit dat sommige scènes niet of nauwelijks uitgelegd worden. Er wordt nogal wat aan de interpretatie van de kijker overgelaten en dat is tot op zekere hoogte niet erg, maar hier wordt een grens gepasseerd.

Het is een film die qua humor doet denken aan de roadmovies Little Miss Sunshine en Sideways. Geen dijenkletsers maar licht absurde situaties met subtiele grapjes. Een voorbeeld hiervan is wanneer Jonathan door de Oekraïense Alex wordt opgepikt op het station en Alex een blaaskapel instrueert de Star Spangled Banner te spelen voor de Amerikaanse gast. Echt zo'n gniffelmomentje. De grapjes zijn een beetje van dat niveau. De andere humor komt van de vertaalfouten en bizarre woordkeuzes van Alex. Een soort Borat avant-la-lettre. Vanzelfsprekend is Alex een soort 'wigger' die houdt van de Amerikaanse culcuur zoals Michael Jackson, basketbal en breakdancing. Dat voelt nogal obligatoir aan.

Als compensatie is daar zijn opa, een norse oude man die geen Engels spreekt maar sowieso niet veel spreekt. Althans, niet over zijn gevoelens. Veel moeten we dan ook aflezen uit zijn blik en/of vochtige oogjes en dat wordt op een gegeven moment irritant. Ik houd niet van films waarbij mensen dingen lang voor zich houden. Informatie moet je delen. Het houdt het verhaal alleen maar op.

De film opent heerlijk met enkele grappige scènes die door Schreiber leuk gefilmd en gemonteerd zijn (bijvoorbeeld de vuistslag die Alex van zijn vader incasseert). Maar gaandeweg slaat de toon van de film om: uiteraard komt Jonathan, die onderzoek doet naar joden en nazi's een aantal nare dingen aan de weet. En dan komt toch een beetje de moraal om de hoek zetten. Het was allemaal heel erg toen en daarom moeten onze traanbuizen maar weer eens open. Dat is niet een ontkenning van het feit dat WO2 verschrikkelijk was, maar wel een stuk kritiek aan het adres van de schrijver van deze film. Het voelt allemaal zo gekunsteld aan.

Meer te spreken ben ik dus over het regiedebuut van Schreiber: de film zit vol met originele camerastandpunten en andere visuele vondsten waardoor het heerlijk wegkijkt. Ik vind het altijd prachtig wanneer regisseurs méér doen dan een verhaal vertellen.

Elijah Wood, die wel nooit helemaal los zal komen van zijn Frodo imago, kan ik ondertussen beter verdragen omdat de Lord of de Rings films alweer wat dieper in het geheugen liggen. Hij doet wat hij moet doen: moeilijk kijken door een enorme jampotbril. Eugene Hutz kende ik niet maar hij doet het redelijk (zij het een wat makkelijke rol). Ster van de show is echter de karakterkop van de opa gespeeld door Boris Leskin. Hoewel ik het gesloten karakter van zijn personage zeer vervelend vond, valt niet te ontkennen dat hij zijn rol mooi neerzet.

Verder nog een eervolle vermelding voor de goed passende soundtrack - van typische oosteuropese vioolmuziek tot en met foute, drukke Oekraïense popmuziek.

3 sterren


avatar van gauke

gauke

  • 9852 berichten
  • 13069 stemmen

Een te trage, rustige, pijnlijke en vrij compexe roadfilm in twee delen: het eerste deel, waarin je je kon verbazen over de cultuurclash en de communicatieproblemen was meer grappig van toon. Echter het verhaal ging over in een ernstige, trieste en melancholieke reis door niemandsland. Ik weet trouwens niet of ik de essentie begrepen heb.


avatar van Capablanca

Capablanca

  • 1272 berichten
  • 1681 stemmen

Ik kan me voorstellen dat mensen geraakt worden door deze film, mij deed hij echter niets. Ik vond hem te traag, ik werd er moe van dat alles vertaald werd, en dan ook nog in een Borat-accent. Leuk voor een ander, niks voor mij.


avatar van Capablanca

Capablanca

  • 1272 berichten
  • 1681 stemmen

Maikeru schreef:

Als ze ooit besluiten Extremely Loud and Incredibly Close te vefilmen, denk ik niet dat ze de charme van het boek kunnen overbrengen op het witte doek - maar wie weet...

En?


avatar van Anneniem

Anneniem

  • 40 berichten
  • 686 stemmen

Capablanca schreef:

(quote)

En?

Dat is wel de reden waarom ik nooit die film heb gezien. Extremely loud is één van mijn favoriete boeken, en ik ben bang dat als ik de film ga kijken, ik het verhaal zoals het in mijn hoofd eruit ziet, ga vergeten (dus hoe de personen eruit zien, hoe ze op elkaar reageren etcetera. Dat mijn fantasie daarin aan de kant wordt gezet door de filmvariant ervan).

Gisteravond heb ik 'Everything is illuminated' gezien. Wat een mooie film. Ik vond het nergens saai, erg grappig en het eindigde ook weer mooi. Ik vond de beelden en manier van filmen ook erg mooi gedaan. En ja, ik heb het boek wel gelezen, maar dat is zeker 5 jaar geleden. Ik overweeg nu wel om het te herlezen, aangezien ik het idee heb dat er een hoop is weggelaten en ik me wel kan herinneren dat ik had genoten van het boek.


avatar van Maikeru

Maikeru

  • 1934 berichten
  • 2388 stemmen

Capablanca schreef:

(quote)

En?

Haha, dat is van lang geleden... Laatst de verfilming gezien en ik moet concluderen dat het helaas niet is gelukt. Ook het boek van Everything Is Illuminated inmiddels gelezen en ik moet zeggen dat ik deze film een stuk betere verfilming vond.


avatar van Fransman

Fransman

  • 3022 berichten
  • 2267 stemmen

JJ_D schreef:
Toch is ‘Everything is Illuminated’ volgens mij geen blijver. Het is een plezierige trip voor een keertje, maar de personages hebben iets te veel absurde trekjes en net iets te weinig raakvlakken met de realiteit om werkelijk door je hoofd te blijven spoken. Een heel geestige film, maar ik begin bij 3,25* - later komt er misschien nog een halfje bij.


Precies. Ik vond het dan ook niet zo geestig. Soort Borat-humor. En nogal Amerikaans. En ik ben allergisch voor Amerikaanse komedies met een Joodse inslag. En ik werd gek van die 'vrolijke' Klezmer deuntjes. Vreemd genoeg, of gelukkig maar, kantelt de film halverwege. Geen rare grappen meer, een meer serieuze toon en 'normale' muziek. Dan wordt de film ook wel verteerbaar. Maar aangrijpend? Zaten toch ook wel wat onwaarschijnlijkheden in. Begreep ik het nu goed dat de grootvader van Jonathan naar Amerika was vertrokken en zijn zwangere vrouw had achtergelaten? Was het niet erg toevallig dat de oude baas van het reisbureau afkomstig was uit het dorp waar Jonathan naar op zoek was, en desondanks niet precies wist waar het gelegen had? Maar misschien heb ik het niet goed begrepen of ben ik te kritisch.