Genre: Thriller
Speelduur: 108 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: M. Night Shyamalan
Met onder meer: Bruce Willis, Toni Collette en Olivia Williams
IMDb beoordeling:
8,2 (1.132.090)
Gesproken taal: Latijn, Spaans en Engels
Releasedatum: 23 december 1999
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot The Sixth Sense
"Not every gift is a blessing."
Dr. Malcolm Crowe, een kinderpsycholoog, neemt de taak op zich om een jongetje te genezen dat geesten ziet. Het jongetje, Cole, heeft door z'n gave veel problemen op school en met z'n moeder. Door Cole te helpen hoopt Crowe in het reine te komen met zichzelf, nadat hij in het verleden bij een soortgelijk geval niet voldoende heeft kunnen helpen.
Externe links
Acteurs en actrices
Malcolm Crowe
Cole Sear
Lynn Sear
Anna Crowe
Vincent Grey
Kyra Collins
Tommy Tammisimo
Sean
Stanley Cunningham
Mrs. Collins
Video's en trailers
Reviews & comments
The Oceanic Six
-
- 60517 berichten
- 4107 stemmen
Deze film stond al heel erg lang op mijn lijstje van films die ik echt nog eens moest gaan herkijken en gisteravond was het dan zover.
Wat me altijd bij bleef was dat ik de film echt subliem vond maar dat het geen enge ghostmovie was zoals het horrorgenre er meer van heeft. Na een herkijkbeurt klopt dit ook wel en het is maar goed ook want de schoonheid van The Sixth Sense zit hem op heel veel vlakken.
Ook na herkijken heeft de film me helemaal overdonderd. Lange tijd lijkt de film niet eens zo geniaal omdat het wat standaard is maar zeker de laatste 3 kwartier zijn zo intens, beklemmend en sterk dat dat gevoel meteen weer bij me terugkwam. Dit is geen klassieke schrikfilm. Eigenlijk is het ook geen horror, meer een bovennatuurlijke thriller. De film kent (zeker later) enkele schrikmomenten maar doe je het daarvoor, dan hoef je de film niet te kijken. Die paar schrikmomenten zijn trouwens wel ongelooflijk spannend en bijna eng zelfs. Ik heb het niet vaak, maar ik kreeg er echt elke keer kippevel van. Er gebeurt dan eigenlijk weinig, maar wat er gebeurd maakt veel indruk. Denk aan het opsluiten van het jochie in de kast door de jongens, het dode meisje onder het bed die hem een doos geeft die hij aan de vader moet geven, het dode jochie op zijn kamer dat wat zegt, omdraait en duidelijk wordt dat hij in zijn hoofd doodgeschoten is etc etc . Huiveringwekkend!
En dat mag je ook zeggen van het einde van de film als alles plots duidelijk wordt. Wat een meesterlijke plottwist is dat toch! Ik moet zeggen dat ik het zelfs niet meer herinnerde omdat ik deze echt al heel veel jaren niet meer heb gezien maar ook nu was het weer verrassend en heel sterk. Als je goed terugdenkt aan de momenten in de film dan had je het kunnen weten, maar dat zullen weinigen hebben gedaan. Vlak daarvoor had je trouwens nog een wonderschone scene in de auto in de file tussen de jongen en zijn moeder. Heel raar toen de dode vrouw naast de auto stond. De uitleg van de jongen aan zijn moeder was zo emotioneel en zo mooi toen hij oma's boodschap overbracht aan haar.
Tot slot natuurlijk ook het acteerwerk en de filmsfeer even een groot compliment geven. Waar ik normaal nog wel eens chagrijnig wordt als kinderen meespelen in films die niet kunnen acteren, daar was deze jongen echt bijzonder goed. Heel groot compliment! Bruce Willis was ook subliem. De man kan zoveel meer dan men denkt. Geweldig acteur in een geweldige rol! 1 van mijn favoriete acteurs.
Wat ik net al zei zeg ik nu ook nog een keer: De sfeer in de film is prachtig. Goede soundtrack en zeer overtuigend gefilmd met een aantal memorabele scene's.
Ik had 4* staan maar verhoog hem tot 4,5*.
Wat een kunstwerk!
Jawaddedadde
-
- 5348 berichten
- 2196 stemmen
Ik ben er een jaar of zes geleden eens aan begonnen, maar toen tijdens het kijken in slaap gevallen (kan ook met m'n toenmalige (ondertussen ex-)vriendinnetje te maken gehad hebben)
Moet hem misschien toch maar eens opnieuw bekijken.
styn07
-
- 19 berichten
- 83 stemmen
Deze film houdt me echt van begin tot einde aandachtig, de sfeer is echt prachtig. Zeer goed plot op het einde. Ook de acteerprestaties van Bruce Willis vind ik goed, maar ik ben ook verschoten van de kleine Joel Osment, wat kan die jongen acteren!
De fim heeft een grote indruk op me gemaakt, een echte klassieker voor mij!
4,5*
Xx_se7en_xX
-
- 575 berichten
- 495 stemmen
Wat een fantastische film zeg! Niet saai, goed in mekaar, uitstekende acteerprestaties, prachtig einde. Kortom: Erg goeie film.
de-paps
-
- 8 berichten
- 7 stemmen
goede film ! acteer werk is goed en de film weet de spanning goed vast te houden het einde was ook heel goed 4,5 en daar mee een plaats in mijn top 10
kaplan
-
- 15 berichten
- 35 stemmen
Mooie film met enkele hele goede schrik momenten.
Het einde had ik eerlijk gezegd niet door, waarschijlijk komt dat doordat ik me fixeerde op de schrik momenten waardoor je eigenlijk niet de gelegenheid krijgt om over het plot de denken. Ik denk dat dit juist ook de bedoeling was van de film makers.
4*
®Tc
-
- 8212 berichten
- 1087 stemmen
Vond het maar een flauwe bedoening.
The Sixth Sense krijg hier en daar wat spannende momenten maar laat het daartussen nogal afweten. Bruce Willis vond ik een complete miscasting, de man heeft net iets te weinig te bieden voor z'n rol al probeert hij wel. Maar vond de rol dan ook niet speciaal, daar kon veel meer diepgang inzitten. Zelfde geldt voor het jongetje: Iemand met zo een gave kon veel interessanter neergezet worden. Maar hem vond ik wel goed acteren, raar dat we daar niks meer van gehoord hebben (buiten A.I. dan).
Het einde dan: Wow, Bruce Willis is dood, vond ik nu niet de grootste plottwist aller tijden. Om eerlijk te zijn vond ik het nogal voor de handliggend om er eens een leuke twist in te steken. Maar ik vond er niets aan, alles komt dan weer zo nep over. Vooral die over sentimentele score dan O_o
Zo mag The Sixth Sense van mij in het rijtje van gemiste kansen gaan staan.
**
clockwork72
-
- 2780 berichten
- 1740 stemmen
een van mijn favorieten.
The Sixth Sense is meer dan een flauwe schrikfilm. Let op het verhaal. Mega goede acteerprestaties. En dan het plot van de film.... Dat vindt ik zowiezo het beste eind dat ik van een film heb gezien.
5 sterren off course
SweetSuus
-
- 13 berichten
- 483 stemmen
Superspanning tot het eind. Alleen jammer dat ik direct in het begin al doorhad dat Willis ook dood was, al was ik naar de premiere en was het einde nog niet bekend. Doordat vooraf al aangegeven was dat het een totaal verassend einde had zag je meteen dat WIllis dood was. Verder een verassend onderhoudende film.
bild
-
- 318 berichten
- 0 stemmen
Goed, zeer goed. Enorme spanning en goed acteerwerk. Vt4 toonde deze film speciaal voor Halloween maar horror rijkt toch ver van het genre.
JigSaw_Doll
-
- 413 berichten
- 627 stemmen
I See Stupid people... :O (grapje)
zeer goeie film, gezien in de filmclub en gediscussieërd.
otherfool
-
- 18519 berichten
- 3403 stemmen
Ik moet hem echt eens herkijken, want Night's latere films vind ik erg sterk (Sings/Village), terwijl ik deze film destijds een snoozefest vond.
Voorlopig dan ook 2*, benieuwd of ik daar ooit van terug kom.
Nu ja, een halfje erbij dan. Kan er nog steeds geen klassieker in zien, ondanks een paar sterke, spannende momenten. De verhaallijn rond het dode meisje had wel iets uitgebreider gemogen.
Vinokourov
-
- 3143 berichten
- 2909 stemmen
Tien jaar geleden werd deze film uitgebracht en ja, toen maakte die Night Shyamalalan nog wèl goede films. Hierna ging het snel bergafwaarts met telkens dezelfde de formule en de welbekende plottwist. In deze film werkt het allemaal nog wel. Ook het behoorlijke acteerwerk van de jonge Haley Joel Osment en een serieuzere Bruce Willis helpen mee om deze film een goede te maken.
Bottleneck
-
- 8233 berichten
- 2117 stemmen
Wat een saaie en trage film zeg. En toen het mannetje dan eindelijk zei 'I see dead people' was het voor mij de druppel, het ligt er te dik bovenop dat in dit soort bovennatuurlijke thrillers vrijwel altijd een lief klein jongetje - of beter nog een schattig meisje - speelt, waarschijnlijk vanwege het contrast tussen onschuld/eerlijkheid en enge dingen. En helaas volgde er na deze film nog tal van films die het concept van bovennatuurlijke ongein, overdreven plotwendingen en te dik aangezette schrikmomenten uitmolken (bv. The Others). Helaas niet voor mij weggelegd.
Denden 100 Piek
-
- 397 berichten
- 121 stemmen
Kinderen zijn meer ontvankelijk voor het bovennatuurlijke, het is niet zozeer om de film enger te maken en meer bezoekers te trekken.
clockwork72
-
- 2780 berichten
- 1740 stemmen
Net na een half jaar maar weer eens opgezet. Elke keer vanaf het begin dat ik deze film kijk krijg ik hier gewoon kippenvel van. Niet dat de film eng is ofzo maar gewoon de sfeer. Op zich lijkt het gewoon op een standaard filmpje maar voor mij is dat niet zo.
Zeker aan het begin als Cole dat gedachtenspelletje met Dr. Malcolm Crowe doet. Op zich gebeurd er de hele film eigenlijk vrij weinig zeker aan het begin. Volgens mij gebeuren er in hele film ook maar 3 of 4 dingen die echt eng kunnen zijn voor sommige mensen. Dan loopt de film tegen het einde aan en dan denk ik elke keer weer zovan: 'He? is ie nu alweer afgelopen?'
De laatste scene is ook erg sterk als Malcolm bij dat toneelstukje gaat kijken. En dan die scene erna.
En dan het eind. Ik schrik elke keer weer als ze dan op straat zo'n fakkel ineens aan doen. Erg mooi stukje als Cole Cole met zijn moeder aan het praten is. 'Standing next to my window'.De soundtrack is ook erg mooi, rustig wat wel past bij deze film.
Acteerwerk van Bruce willis was ook echt geweldig. Hoe hij praat zó rustig in deze film. Ook een van mijn favoriete acteurs.
Haley Joel Osment acteerde ook erg sterk. Jammer dat we van hem nu niks meer gehoord hebben (behalve A.I.dan)
De 5 sterren blijven natuurlijk staan.
MNV2
-
- 6932 berichten
- 1899 stemmen
Bij herziening toch maar een flinke ster minder gegeven, de eerste keer vond ik dit één van de meest originele en realistische ghost-films ooit gemaakt met een sterk einde. Nu miste het einde zijn kracht doordat ik de film al eens eerder gezien had en ik had ook het gevoel dat ik al films gezien heb die de 5 sterren meer verdienen dan deze. Het viel me overigens ook op dat Bruce Willis niet goed gecast is voor zijn rol. Toch nog 4 sterren vanwege zijn originaliteit, verhaal, en natuurlijk de schitterende soundtrack van James Newton Howard.
MNV2
-
- 6932 berichten
- 1899 stemmen
Bruce Willis komt bij mij al teveel over als een actieheld, hij mist de uitstraling van een psycholoog en weet zijn rol dan ook maar juist acceptabel neer te zetten. Er zijn veel acteurs die zijn rol beter hadden kunnen neerzetten.
RuStY NaiL
-
- 55 berichten
- 284 stemmen
zeer goede film,en goed geacteerd trouwens door
Haley joel osmont.
het film had ook een eigen sfeertje wat hem nog beter voor mij maakte.
verdiende 4stars
Ajax_4ever
-
- 3 berichten
- 7 stemmen
Ik was erg verrast door het einde van de film, ik had het niet zien aankomen. Maar daar zit ook het zwakke punt van de film. Nadat ik me realiseerde dat Crowe vrijwel de hele film al dood was, verliest de film geloofwaardigheid. Heeft hij nooit meer gepraat met zijn vrouw, vrienden of familie? Hij heeft nooit gemerkt dat hij dood was? Dit is natuurlijk onmogelijk. Zo kan ik als regisseur ook verbergen dat hij dood is. Daardoor was ik ook wel een beetje teleurgesteld na de film, het kan gewoon niet. Voor mij is dat altijd een enorme afknapper, als er dingen in de film gewoon niet kloppen.
Toch is dit één van de weinige films waarbij is de regisseur kan vergeven dat het verhaal simpelweg niet kan. Als je vergeet dat de rest van het leven van Crowe niet klopt, is het een erg goede film. Het wordt erg knap verborgen dat Crowe dood is (op de momenten dat er dus gefilmd is, niet in zijn overige niet-gefilmde leven) en dus door niemand wordt gezien.
Sixth Sense is een goede film, maar door de onmogelijkheid van het verhaal geen topfilm
Denden 100 Piek
-
- 397 berichten
- 121 stemmen
Ik was erg verrast door het einde van de film, ik had het niet zien aankomen. Maar daar zit ook het zwakke punt van de film. Nadat ik me realiseerde dat Crowe vrijwel de hele film al dood was, verliest de film geloofwaardigheid. Heeft hij nooit meer gepraat met zijn vrouw, vrienden of familie? Hij heeft nooit gemerkt dat hij dood was? Dit is natuurlijk onmogelijk. Zo kan ik als regisseur ook verbergen dat hij dood is. Daardoor was ik ook wel een beetje teleurgesteld na de film, het kan gewoon niet. Voor mij is dat altijd een enorme afknapper, als er dingen in de film gewoon niet kloppen.
Toch is dit één van de weinige films waarbij is de regisseur kan vergeven dat het verhaal simpelweg niet kan. Als je vergeet dat de rest van het leven van Crowe niet klopt, is het een erg goede film. Het wordt erg knap verborgen dat Crowe dood is (op de momenten dat er dus gefilmd is, niet in zijn overige niet-gefilmde leven) en dus door niemand wordt gezien.
Sixth Sense is een goede film, maar door de onmogelijkheid van het verhaal geen topfilm
Ethicus
-
- 142 berichten
- 225 stemmen
Kinderen zijn meer ontvankelijk voor het bovennatuurlijke, het is niet zozeer om de film enger te maken en meer bezoekers te trekken.
Waar kan ik de wetenschappelijke onderzoeksresultaten vinden waarop je deze uitspraak baseert? 
Denden 100 Piek
-
- 397 berichten
- 121 stemmen
Waar kan ik de wetenschappelijke onderzoeksresultaten vinden waarop je deze uitspraak baseert?
Wetenschap is sowieso iets waar ik niet veel waarde aan hecht. Sommige dingen zijn niet te verklaren met wetenschap, al helemaal als het gaat om wat er met iemand gebeurt als die doodgaat.
Ramon K
-
- 13575 berichten
- 0 stemmen
Mijn post uit 2002 is niet erg sterk meer. Nu na al die jaren eindelijk weer gezien en het grootste probleem van de The Sixth Sense is de plot (in ieder geval een groot gedeelte daarvan). Wanneer je de clou kent van de Willis-verhaallijn en je ziet de film opnieuw dan wordt pas echt goed duidelijk hoe doorzichtig de wijze is waarop Shyamalan naar zijn surprise ending toewerkt. En dan stapelen de ongeloofwaardigheden (en/of de fouten in de eigen logica) zich op. Alsof je naar Goochelaars ontmaskerd hebt zitten kijken. Je voelt je opgelicht en de film heeft nog weinig kracht.
Goed geacteerd, soms best mooi gefilmd, soms wordt de spanning op mooie wijze opgewekt, maar die vreselijke kunstgreep (waarin Willis uiteindelijk een geest blijkt te zijn) had Shyamalan beter kunnen schrappen. Een doorn in het oog voor mij. De herzieningswaarde is helaas erg laag. Ik vind Unbreakable stukken beter.
laundromat
-
- 2434 berichten
- 0 stemmen
Eenmaal gezien, in bioscoop destijds. Vriendin vertelde halverwege de clou (had ze zelf bedacht). Knap? Best wel I guess. Maja, ik laat films vaak over me heen komen, dus ik keek lekker verder. Heb de film tot heden niet weer gezien.
4* Omdat ik bijna de hele film na 10 jaar nog kan visualiseren en dus indruk maakte. En ondanks/dankzij dat ik hem maar 1x heb gezien.
Gerelateerd nieuws

'The Sixth Sense' van M. Night Shyamalan morgenavond te zien op tv

Mystery-klassieker 'The Sixth Sense' met Bruce Willis dinsdagavond te zien op televisie

1 April, kikker in je bil: acht films met een verrassend einde
Bekijk ook

The Shawshank Redemption
Drama, 1994
7.379 reacties

The Green Mile
Fantasy / Drama, 1999
3.859 reacties

Schindler's List
Oorlog / Drama, 1993
2.113 reacties

Se7en
Misdaad / Thriller, 1995
2.822 reacties

Gladiator
Historisch / Drama, 2000
2.500 reacties

American History X
Misdaad / Drama, 1998
2.795 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








