Het is inmiddels al zo'n drie jaar geleden dat er een einde kwam aan Game of Thrones, maar de manier waarop dat einde ontvangen werd een cultureel fenomeen dat nog lang relevant zal blijven. Game Of Thrones-schrijver George R.R. Martin is in een nieuw interview openhartig geweest over het einde van de op zijn boeken gebaseerde show. En hoewel hij eerder zei dat hij spijt had dat hij de makers van de serie de boeken had laten inhalen, is hij toch vooral verbaasd hoeveel haat er vanuit een bepaalde groep fans kan komen.
Na zeven seizoenen met groot succes werd het achtste seizoen van Game of Thrones één van de grootste anticlimaxen van het decennium. Nadat het duidelijk was waar de vele verschillende verhaallijnen naartoe hadden geleid, startten de fans een petitie om het hele seizoen opnieuw op te nemen en stond het interview vol met boze, haatdragende reacties richting de makers van de ooit zo populaire fantasy-serie en in sommige gevallen zelfs richting Martin zelf. In een gesprek met The Independent reflecteerde Martin op de reacties die de show online kreeg na het controversiële einde. "Ik snap gewoon niet hoe mensen opeens iets zo erg kunnen haten, waar ze ooit zoveel van hielden," begon de 73-jarige schrijver. "Als je de show niet leuk vindt, kijk hem dan niet! Hoe is alles zo ontzettend toxic geworden?"
Afwijking van het bronmateriaal
De auteur is gelukkig wijs genoeg om alle online haat die hij over zich heen krijgt niet te persoonlijk op te vatten. Per slot van rekening lijkt dezelfde toxiciteit altijd de kop op te steken rondom veel van 's werelds meest populaire verhalen en universums, en Martin gebruikt hierbij de aankomende Amazon-serie Rings of Power als voorbeeld. "The Lord of the Rings: The Rings of Power is nog niet eens begonnen, maar als je volgt wat er online gebeurt, is de controverse erover vergelijkbaar met de Tweede Wereldoorlog. Ze droppen atoombommen op elkaar", zo zei Martin vol verbazing over de fans die huilen om elke waargenomen afwijking van het bronmateriaal.
"Je hoort controverses over sommige Marvel-shows en de Marvel-films, en zeker over de DC-personages," gaat hij verder. "Vroeger was het zo dat als je een fan was van Star Trek, je van Star Trek hield. Nu lijkt het alsof de helft van de mensen die zichzelf Star Trek-fans noemen Star Trek haten, en de Star Wars-fans een hekel hebben aan Star Wars, en de Tolkien-fans een hekel hebben aan Rings of Power. What the hell? Nu is het misschien omdat de wereld aan het veranderen is, maar als schrijver zou je gek worden als je het op de een of andere manier niet zou veranderen. Je wil nieuwe verhalen vertellen, niet steeds dezelfde," aldus Martin.
House of the Dragon
Ondertussen heeft de aanstaande prequelserie House Of The Dragon onlangs een releasedatum voor de zomer bevestigd. De serie, die 200 jaar voor de gebeurtenissen van Game Of Thrones plaatsvindt, gaat op 21 augustus in première via HBO Max in de VS. House Of The Dragon is gebaseerd op Martins boek Fire & Blood en zal gaan over het Huis Targaryen. Onder andere Paddy Considine, Olivia Cooke, Matt Smith en Rhys Ifans zullen de hoofdrollen spelen.
"Ik snap gewoon niet hoe mensen opeens iets zo erg kunnen haten, waar ze ooit zoveel van hielden," begon de 73-jarige schrijver. "Als je de show niet leuk vindt, kijk hem dan niet! Hoe is alles zo ontzettend toxic geworden?"
Jezus, wat een domme tegenstrijdige reactie. Bah. De mensen vonden de show fantastisch George, alleen het laatste seizoen niet. Maar toen hadden we ‘m al gezien. Ga maar gewoon weer schrijven anders.
En gelijk heeft hij. Voor wat betreft de nog te verschijnen boeken staat er niets vast. Liefhebbers van de show wilden eigenlijk allemaal dat de serie een einde had, naja dat krijg je een einde, afgeraffeld en in hoofdlijnen. Logisch want het gaat om veel
Geld bij die streamingdiensten. Niet zeuren gewoon verder lezen als de nieuwe boeken weer uitkomen. En probeer vooral te genieten van wat er wel verschijnt. Kijk maar dat gezeur over the witcher. Lekker boeiend om het te vergelijken met de boeken. Het is gebaseerd op, net als bij de games. Dat maakt het niet slechter of beter maar anders.
Nooit die serie gezien, nooit de boeken gelezen, maar ondertussen wel door dat die baardman een enorme eikel is, en denkt dat de wereld om hem draaitl
Nou nou...
De beste man heeft wel ergens een punt. Game of Thrones maar ook bijvoorbeeld Star Wars kent een gigantisch giftige community. Het is een recente bijwerking van dergelijke franchises, er zijn zoveel liefhebbers voor wie het kennelijk zo belangrijk is, dat je ze meest zure en giftige reacties kan krijgen als ze iets niet helemaal bevalt. Iets wat een moderne trend is naar mijn idee, bij de James Bond franchise worden ook al decennia af en toe films uitgebracht die de liefhebbers niks vinden, maar daar laat men de film dan vooral links liggen ipv erover te zeuren. Alhoewel dat ook een veranderende situatie is gezien het gezeur over woke bij de laatste films.
Star Wars prequels zijn wel het ultieme voorbeeld. Meerdere acteurs zijn daar zo genadeloos afgemaakt door het publiek, kregen zoveel haat over zich heen, dat ze mentale problemen kregen, zwaar depressief raakten en/of zelfs acteren voorgoed gedag hebben gezegd. Denk aan de jonge Anakin, die acteur van Jar Jar en ook Hayden Christensen. Echter het lag niet aan hen, maar aan het verschrikkelijke script met soms stupide dialogen waar zelfs de meest gerenommeerde acteur uit Hollywood niks mee kan.
Wel kan je zeggen dat Martin zelf ook niet handig bezig was. Doordat de TV serie sneller ging dan de boeken, krijg je automatisch fans die daar boos over worden, immers de lezers waren de originele fans en die voelden zich achtergesteld op de TV-kijkers. En als er dan ook nog seizoenen uitkomen met verhalen die nog niet opgeschreven zijn, en als er dan onvrede komt... dan had hij gemakkelijk iedereen tot rust kunnen laten komen door gewoon dat verdomde boek af te schrijven en te publiceren. Dan heeft men gewoon zwart op wit wat de schrijver zelf van plan was, en als dát je niet bevalt, tja dan moet je maar je eigen boekenreeks gaan schrijven.
Ik vind van niet. De serie is mooi begonnen met zijn boeken, en is een eigen leven gaan leiden op het einde omdat de serie sneller ging dan zijn schrijfwerk. Dat kun je hem niet kwalijk nemen.
Als dan liefhebbers van de serie vinden dan de serie niet best eindigt is dat een valide punt van liefhebbers van de serie. Die mogen daar ook best hun afkeer over uiten.
Daar heeft de schrijven van de boeken verder niet veel over te zeggen. Ook kijkers mogen een mening hebben. Als die negatief is hoeft het niet meteen als giftig bestempeld te worden. Niemand is verplicht het einde van een serie leuk te vinden, het mag zelfs dat het einde van een serie waardeloos gevonden wordt.
Ik vind van niet. De serie is mooi begonnen met zijn boeken, en is een eigen leven gaan leiden op het einde omdat de serie sneller ging dan zijn schrijfwerk. Dat kun je hem niet kwalijk nemen.
Als dan liefhebbers van de serie vinden dan de serie niet best eindigt is dat een valide punt van liefhebbers van de serie. Die mogen daar ook best hun afkeer over uiten.
Daar heeft de schrijven van de boeken verder niet veel over te zeggen. Ook kijkers mogen een mening hebben. Als die negatief is hoeft het niet meteen als giftig bestempeld te worden. Niemand is verplicht het einde van een serie leuk te vinden, het mag zelfs dat het einde van een serie waardeloos gevonden wordt.
Er is een verschil tussen iets niet kunnen waarderen, dat jammer vinden en dat laten blijken... en giftig iets volledig afkraken "slechtste schrijvers ooit, ze hebben de serie verkracht, oid" Ook bij GoT kon de kritiek wel wat malser aan het eind, maar met z'n allen iets haten en afkraken is dé nieuwe hype op internet.
Correct me if I'm wrong, maar het einde vd serie is als het goed is wel degelijk gebaseerd op het einde dat Martin van plan is te schrijven. Dus het publiek heeft gewoon gekregen wat het wilde: het einde van Martin, maar dan gemaakt door anderen.
Dat ze het niet waarderen zie ik dan meer als hun probleem.
Scheelt wel dat het voor mij ook uitmaakt of het iets is wat min of meer uit de pen komt van 1 persoon (Game of Thrones, Harry Potter, Star Wars 1 t/m 6) of dat het een project is wat tot stand is gekomen door een groep mensen (James Bond, Star Wars 7 t/m 9).
In het ene geval leun ik meer richting "tja, het is ZIJN/HAAR eigen idee/project/franchise, hij/zij bepaald hoe die wereld eruit ziet, wie zijn wij als afnemers om te zeggen hoe zijn/haar fantastiewereld eruit moet zien?" waar ik bij projecten die door een groep mensen zijn bedacht automatisch meer denk: het is door fans voor fans gemaakt, dan is het logischer dat men rekening moet houden met de wensen van het publiek.
Echter vandaag de dag lijkt het steeds meer erop dat het publiek vind dat zij de eigenaar van het intellectuele eigendom zijn, en niet de makers. Soms kan ik daar goed in meekomen; Star wars 7 t/m 9 bijvoorbeeld. Doet nog steeds pijn om te zien hoe men daar alles heeft gedaan om zoveel mogelijk marketing potentieel voor Disney te maken, ipv de verhaallijnen die al 6 films geliefd werden door het publiek verder af te maken.
Maarja dat is nou net het verschil tussen 1 schrijver die zijn levenswerk maakt, en een groep mensen die de balans moet zoeken tussen cashen en tevreden stellen.
Ach ik lul teveel, het is kennelijk veel te rustig op werk
Er is een verschil tussen iets niet kunnen waarderen, dat jammer vinden en dat laten blijken... en giftig iets volledig afkraken "slechtste schrijvers ooit, ze hebben de serie verkracht, oid" Ook bij GoT kon de kritiek wel wat malser aan het eind, maar met z'n allen iets haten en afkraken is dé nieuwe hype op internet.
Correct me if I'm wrong, maar het einde vd serie is als het goed is wel degelijk gebaseerd op het einde dat Martin van plan is te schrijven. Dus het publiek heeft gewoon gekregen wat het wilde: het einde van Martin, maar dan gemaakt door anderen.
Dat ze het niet waarderen zie ik dan meer als hun probleem.
Scheelt wel dat het voor mij ook uitmaakt of het iets is wat min of meer uit de pen komt van 1 persoon (Game of Thrones, Harry Potter, Star Wars 1 t/m 6) of dat het een project is wat tot stand is gekomen door een groep mensen (James Bond, Star Wars 7 t/m 9).
In het ene geval leun ik meer richting "tja, het is ZIJN/HAAR eigen idee/project/franchise, hij/zij bepaald hoe die wereld eruit ziet, wie zijn wij als afnemers om te zeggen hoe zijn/haar fantastiewereld eruit moet zien?" waar ik bij projecten die door een groep mensen zijn bedacht automatisch meer denk: het is door fans voor fans gemaakt, dan is het logischer dat men rekening moet houden met de wensen van het publiek.
Echter vandaag de dag lijkt het steeds meer erop dat het publiek vind dat zij de eigenaar van het intellectuele eigendom zijn, en niet de makers. Soms kan ik daar goed in meekomen; Star wars 7 t/m 9 bijvoorbeeld. Doet nog steeds pijn om te zien hoe men daar alles heeft gedaan om zoveel mogelijk marketing potentieel voor Disney te maken, ipv de verhaallijnen die al 6 films geliefd werden door het publiek verder af te maken.
Maarja dat is nou net het verschil tussen 1 schrijver die zijn levenswerk maakt, en een groep mensen die de balans moet zoeken tussen cashen en tevreden stellen.
Ach ik lul teveel, het is kennelijk veel te rustig op werk
Er is ook een verschil tussen iets vinden, en iets neerschrijven op internet.
Als je alles neemt zoals het in fora op internet verschijnt, dan is de wereld een poel vol haat, doodswensen, kogels, afkeer en op zijn minst minachting.
Als ik om me heen kijk, valt het allemaal best mee.
Internet heeft de neiging om meningen uit te vergroten. Niet leuk, maar je moet het wel doorhebben.
Ja mee eens, korreltje zout, men klaagt sneller dan dat men positief is, in mijn omgeving ook geen mensen die zo giftig reageren etc.
Maar dat neemt niet weg dat op sommige momenten de balans ver te zoeken is. Ik bedoel het is doodnormaal dat er negatieve of boze reacties komen, elke film zal wel wat haat ontvangen... maar op het moment dat bijvoorbeeld meerdere acteurs in een depressie raken door de heftigheid van de vele reacties dan lijkt mij de balans wel zoek.
Maarja dat lijkt nou eenmaal de prijs van vrij internet te zijn, weet ook niet of dat ooit nog gaat veranderen.
Je snapt niet dat mensen het einde verschrikkelijk vonden? Dus als fan moet je alles goed vinden? Wat een domme reactie als fan kan je een verschrikkelijk plotwending niet slecht vinden? Dus een fan is alleen een fan als hij alles blind verdedigt en goed vindt.
Het probleem ontstond toen de serie begon af te wijken van het bronmateriaal... Omdat meneer George de 7 jaar dat de serie duurde nauwelijks iets heeft geschreven.
Mensen zijn gigantische fans van deze epische serie. Ze kijken er ieder jaar naar uit. Organiseren kijkavonden. Hebben het er met vrienden over. Lezen theorieën etc etc. Vind je het dan gek dat mensen boos worden als hun geliefde serie/verhaal/karakters ineens in de laatste seizoenen (en met name 7) in kwaliteit afglijden tot een einde wat totaal geen recht doet aan de rest van de serie?
Je maakt mensen lekker met 6 seizoenen aan opbouw en beloftes, en als je het daarna niet waar maakt moet je niet gaan janken als mensen daar kritiek op hebben of boos over zijn.
Had gewoon 6 jaar lang aan je boeken gewekt, dan was er niets aan de hand geweest.
Reacties (10)