Hoop Dreams (1994)
Genre: Documentaire / Sport
Speelduur: 170 minuten
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Steve James
Met onder meer: Arthur Agee, William Gates en Steve James
IMDb beoordeling:
8,3 (29.362)
Gesproken taal: Engels
Releasedatum: 14 december 1995
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Hoop Dreams
"An Extraordinary True Story."
Impressie van de dromen en ambities van twee jonge basketbal-talenten. Ze worden gevolgd tijdens hun high-school carrière, vanaf het moment dat ze op pleintjes spelen totdat ze gescout worden door grote universiteiten. De obstakels waarmee zij te maken krijgen variëren van drugsverslaving en armoede tot straatgeweld en blessures.
Externe links
Acteurs en actrices
Zichzelf
Zichzelf
Zichzelf
Narrator (stemrol)
Zichzelf
Zichzelf
Zichzelf
Zichzelf
Video's en trailers
Reviews & comments
chiquita
-
- 1109 berichten
- 1683 stemmen
Deze draait op zondag 9 januari 2005 (13:00) in de Balie, Amsterdam.
Sai
-
- 56 berichten
- 2569 stemmen
Intens briljante docu, die zowel inzicht geeft in de slechtere wijken van Chicago, jeugddromen behandelt èn op en top vermaak levert. De basketballdromen van de twee gevolgde jongens zorgen voor een mooie spanningsboog waardoor de film gedurende de drie uur lange speeltijd nooit verveelt. Vette aanrader. 9+.
fractalis
-
- 43 berichten
- 622 stemmen
Enkele filmmakers volgen gedurende 5 jaar (!) 2 afro-amerikaanse schooljongens uit een achterstandswijk die de droom koesteren om later ooit als professional in de NBA basketbal league te spelen. Ik zeg er direct bij dat ik allesbehalve een basketbal-freak ben, maar wat een werkelijk schitterende documentaire is dit! Aanvankelijk lijkt de film zich voornamelijk te bekommeren om de ambities van William en Arthur en de weg uit hun ghetto richting de top, kortom de "American Dream". De film heeft echter gelukkig al snel zo ontzettend veel meer te bieden, hij toont ons het keiharde Amerikaanse onderwijs systeem waarin enkel de sterksten en de rijksten overleven en een sociaal systeem waarbinnen de zwaksten nauwelijks rond kunnen komen. Intens voel je mee met de ups en downs van de jongens en hun gezin; de familie-ellende veroorzaakt door drugs en criminaliteit, de afwijzingen op school door tekortschietende leerprestaties, de hoop die ze ondanks alles koesteren op een beter leven en natuurlijk de overwinningen en verliezen van William en Arthur en hun teams. Intens, facinerend, integer, Hoop Dreams is het allemaal. Respect voor de filmmakers die uit 5 jaar beeldmateriaal een schitterende en vooral volledig oprechte film van maar liefst 3 uur hebben kunnen maken die van begin tot einde blijft boeien! Een aanrader van jéwèlste!!
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12848 stemmen
Vond het zeker een aardige docu, al vind ik die 3 uur dan wel weer aan de lange kant.
Blijft wel aardig boeien de ganse speeltijd, en vooral de dynamiek tussen beide verhalen sprak mij wel aan. De ene die alle kansen lijkt te hebben maar kwakkelend verdergaat, de andere die alle kansen kwijt lijkt te zijn en op puur talent terugbokst.
Alleen wijdt de films soms iets te veel uit. Bepaalde randgebeurtenissen vond ik niet zo boeiend, ook wat melig (die mama die haar diploma verpleegster haalde bijvoorbeeld). Heb niet de indruk dat deze docu erg genuanceerd was, maar het leven van beide personen werd wel erg fijn in beeld gebracht. Iemand nog een idee of deze twee jongens het ooit gehaald hebben (vooral Arthur dan ?).
3*, aardige docu, maar iets te lang en breed uitgesmeerd, en miste wat nuance.
Gehenna
-
- 658 berichten
- 6731 stemmen
Het is een fantastische, bijna drie uur durende ervaring waarin je diep meeleeft met de twee hoofdpersonen. Het is een documentaire over twee talentvolle jongens, Arthur Agee en William Gates, die samen dezelfde droom delen. Het gaan maken als een NBA ster. In de periode van 5 jaar zie je de jongens omgaan met tegenslagen, geluk, blijheid, verdriet en hun zware tocht naar die grote droom. De documentaire is fantastisch en zeldzaam mooi.
Hele sterke editting, mooie soundtrack en een film die van mijn part nog veel langer had mogen duren.
Een van de beste films/ documentaires die ik ooit heb gezien..heel indrukwekkend, ook als je weet dat de twee, inmiddels mannen, een bijzondere vriendschap er aan over hebben gehouden. 5*
"People say, 'When you make it to the NBA, don't forget about me.' I feel like telling them, 'Well, if I don't make it, make sure you don't forget about me.' "
-- William Gates, in the final scene of "Hoop Dreams"
kos
-
- 46695 berichten
- 8851 stemmen
Iemand nog een idee of deze twee jongens het ooit gehaald hebben (vooral Arthur dan ?).
Bernie
-
- 37 berichten
- 26 stemmen
Zeer onderhoudende docu, zeker het bekijken waard.
De film zet je ook aan het denken. Duizenden Amerikaanse kids uit de lower class dromen van basketroem, maar slechts weinigen slagen. Al die families die hun hoop inzetten op dat ene kind ...
kos
-
- 46695 berichten
- 8851 stemmen
Ik had het toevallig laatst nog met iemand over deze docu, een basketbalfan die er vanuit ging dat dit voor hem wel verplichte kost zou moeten zijn.
Ik had daar toch wat twijfels bij, want laten we eerlijk zijn, hoewel basketbal natuurlijk een heel belangrijk deel van de nogal lange film is, gaat het toch in de eerste plaats om het Amerikaanse systeem en de kansen die de jeugd daarbinnen heeft.
Twee zwarte jongens uit het ghetto die omdat ze toevallig wat beter kunnen basketballen dan de rest opeens naar een blanke school aan de rand van de stad mogen omdat die hen wel kan gebruiken voor hun prijzenkast.
Een school waar opeens leraren blijken te zijn die zich zowaar serieus bekommeren om hun leerlingen. Als je ziet hoe de jongens opeens de school zien en verbaasd zijn over dat er gewoon normale faciliteiten zijn, een sporthal die niet zomaar in elkaar kan donderen, computers, veiligheid.
In de periode erna zie je de jongens ook zienderogen vooruit gaan, serieuzer worden, gestimuleerd worden. En dat allemaal alleen maar omdat ze wat beter kunnen basketballen dan de rest. Verbijsterend.
En veel mensen maar blijven blaten dat iedereen gelijke kansen heeft in het Westen
.
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12848 stemmen
Wat een conclusie 
Dat niet iedereen "gelijke" kansen heeft zal best, des te belangrijker om de kansen die je hebt te grijpen en daarop verder te bouwen. En of dat nu om basketball gaat, over goed kunnen zingen of uitblinken in wiskunde heeft er volgens mij helemaal niks mee te maken.
Dat men vraagtekens plaats bij gelijke kansen is mij best, maar het is wel zo fair dan ook een paar vraagtekens te plaatsen bij gemiste kansen.
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12848 stemmen
En daar wordt eigen verantwoordelijkheid makkelijk over het hoofd gezien. Talentloze mensen zijn er weinig. Al heeft de één het inderdaad moeilijker als de ander.
kos
-
- 46695 berichten
- 8851 stemmen
Geef ik ergens de indruk dat men geen eigen verantwoordelijkheid moet nemen
.
Maar het is nogal makkelijk om over eigen verantwoordelijkheid te praten als je niet in een ghetto als dit woont.
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12848 stemmen
Geef ik ergens de indruk dat men geen eigen verantwoordelijkheid moet nemen
Gezien je "gelijke kansen blaten" opmerking, denk ik dat je het in ieder geval onderschat.
Verder ontken ik ook niet dat die mensen het moeilijker hebben, deze docu toont in ieder geval wel dat het gewoon mogelijk is als men zich inzet. En aangezien jij ook niet in zo'n ghetto woont is het voor jou even onmogelijk erover te oordelen lijkt me.
kos
-
- 46695 berichten
- 8851 stemmen
Gezien je "gelijke kansen blaten" opmerking, denk ik dat je het in ieder geval onderschat.
Verder ontken ik ook niet dat die mensen het moeilijker hebben, deze docu toont in ieder geval wel dat het gewoon mogelijk is als men zich inzet.
En aangezien jij ook niet in zo'n ghetto woont is het voor jou even onmogelijk erover te oordelen lijkt me.
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12848 stemmen
Wat voor conclusie zou ik dan volgens jou moeten trekken als je het gigantische verschil in scholen ziet in deze film? Een negatieve spiraal that's waiting to happen lijkt mij. Ben erg benieuwd waar ik daarbij overheen kijk.
De conclusie lijkt me dat er een verschil is tussen kwaliteit scholen, en dat mensen die hun talent op de juiste manier ontwikkelen kans hebben om in de juiste school terecht te komen. Zelfs die arme kereltjes die in de ghettos opgroeien.
Zie niet in wat dat met deze discussie te maken heeft. Kansen krijg je meestal voor het gewin van een ander. Aan jezelf om dat uit te buiten.
kos
-
- 46695 berichten
- 8851 stemmen
Laat ik het zo zeggen: wat voor kansen hadden ze precies aan moeten grijpen als ze niet zo goed konden basketballen?
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12848 stemmen
Zoals ik al zei, talentloze mensen zijn er maar erg weinig. Lijkt me niet dat basketball de enige ontsnapping is uit de ghettos.
Pistons
-
- 588 berichten
- 5576 stemmen
Ik had daar toch wat twijfels bij, want laten we eerlijk zijn, hoewel basketbal natuurlijk een heel belangrijk deel van de nogal lange film is, gaat het toch in de eerste plaats om het Amerikaanse systeem en de kansen die de jeugd daarbinnen heeft.
Niet mee eens. Het gaat in de eerste plaats over basketbal. De droom van spelen in de NBA. Daar worden in deze docu de vele, vele moeilijkheden in de weg er naartoe uitgebeeld en toevallig is het Amerikaanse systeem daar eentje van.
Maar als je denkt dat deze docu een aanklacht tegen het systeem is, gekleed in een basketbaljasje, dan heb je het verkeerd gekeken vrees ik. Deze docu ademt een en al basketbal uit.
Daarnaast ben ik het wel met je eens over dat systeem though. Dat iedereen een talent heeft is wat clichématig, al zie ik er wel wat in, maar wat als dat talent nou niet top is? Er zijn zoveel jongens in de 'hoods' die basketbal als talent hebben, slechts een zeer klein percentage slaagt erin de NBA te halen of in Europa te basketballen.
Het lijkt me wat kortzichtig en makkelijk vanuit je luie stoel in Nederland te verkondigen dat niet slagen in die ghetto's eigenlijk puur op inzet aan te merken is.
kos
-
- 46695 berichten
- 8851 stemmen
Niet mee eens. Het gaat in de eerste plaats over basketbal. De droom van spelen in de NBA. Daar worden in deze docu de vele, vele moeilijkheden in de weg er naartoe uitgebeeld en toevallig is het Amerikaanse systeem daar eentje van.
Maar als je denkt dat deze docu een aanklacht tegen het systeem is, gekleed in een basketbaljasje, dan heb je het verkeerd gekeken vrees ik. Deze docu ademt een en al basketbal uit.
Tja, dan verschillen wij van interpretatie.
. Ik vind toch de kijk op het systeem het toonaangevende van de docu en het basketbal een middel.
illMattie
-
- 93 berichten
- 0 stemmen
schitterende documentaire. aan de lange kant, maar desondanks verveelde ie me niet.
mikey
-
- 28989 berichten
- 5141 stemmen
Tja, dan verschillen wij van interpretatie.
. Ik vind toch de kijk op het systeem het toonaangevende van de docu en het basketbal een middel.
Co Jackso
-
- 21924 berichten
- 2791 stemmen
De voorloper van de vele verschillende MTV documentaires. Persoonlijk ben ik daar ook wel een liefhebber van, dus had ik automatische verwachtigen van deze film. Die zijn gelukkig voor het grootste deel uitgekomen. De documentaire is best lang, maar daar had ik weinig problemen mee. Verder zaten er een aantal gedenkwaardige scènes in de film. Met name een onderlinge ontmoeting tussen beide jongens was indrukwekkend.
The One Ring
-
- 29974 berichten
- 4109 stemmen
Mooie documentaire, maar wel met een wat al te lange speelduur. Gelukkig zijn de twee hoofdfiguren boeiend genoeg om te blijven volgen en is hun verhaal ook daadwerkelijk interessant. Toch vond ik dat er iets teveel zijlijntjes bijgehaald werden en zakte de film soms wat in. Daarnaast ontgingen mij soms enkele collegeregelementjes, puntentellingen en dat soort zaken. Maar al met al zeker een bovengemiddelde sportfilm, vooral omdat het sportverhaal hier eens anders loopt dan we gewend zijn en de maatschappijkritiek soms een interessante invalshoek krijgt. Typisch geval van feiten die eens de fictie overtreffen. De regisseurs hebben in ieder geval een hoop geluk gehad dat ze juist deze twee jongens troffen.
3,5*
Muggsy
-
- 195 berichten
- 0 stemmen
De regisseurs hebben in ieder geval een hoop geluk gehad dat ze juist deze twee jongens troffen.
Op de website van Charlie Rose kan je een interview bekijken met één van de makers van deze documentaire. Daar vertelt hij dat ze inderdaad slechts per dom toeval die twee jongens ontdekt hebben op aanraden van die ietwat duistere figuur, Earl Smith. Arthur Agee zagen ze zelfs voor de allereerste keer spelen wanneer ze op dat pleintje kwamen. Dit biedt natuurlijk een zeer authentieke kijk, veel meer dan documentaires over spelers waarvan het al redelijkerwijze vaststaat dat ze het zullen maken en waar alles nog wat geromantiseerd wordt, zoals Sebastian Telfair. In die zin zullen we ook moeten afwachten hoe de documentaire over Lebron James: 'More Than a Game' zal uitdraaien.
Vond het alleszins de beste documentaire die ik al gezien heb. De karakters van William en 'Man' waren ook gewoon zo uitgesproken waardoor het een heel aangenaam kijkstuk werd. Leuk om te horen dat de twee ook tot nu nog een heel speciale band onderhouden met elkaar. 5*
knots
-
- 112 berichten
- 2425 stemmen
Nou ja, ik weet het allemaal niet, bijna 3 uur naar niet echt speciaal interresante basketballers kijken, doe mij maar wat anders.
Steekt allemaal goed in elkaar daarniet van, maar ik vind dat de problemen waar ze mee te kampen krijgen niet echt goed worden uitgelicht.
Hoogtepunt van de film: de vader van Arthur.
FinkPloyd
-
- 643 berichten
- 1964 stemmen
Een van de beste documentaires ooit.
Het verhaal van twee jongens die het proberen maken als basketter is slechts een opstap naar een uitgebreid perspectief op het leven in het ghetto en de sociale ongelijkheid in de VS. Maar ook het ontdekken van de hele industrie die achter het basketbal zit (beginnend bij zeer jonge spelers) is erg interessant.
Leuk is dat alles ook nogal onvoorspelbaar verloopt: William lijkt het te gaan maken, maar blijft dan wat ter plaatse trappelen, terwijl Arthur met zijn onstabiele gezinssituatie lijkt af te glijden naar criminaliteit maar uiteindelijk toch op zijn pootjes terecht komt. In dat opzicht is ook het verschil tussen beide coaches zeer interessant. De coach v St. Joe bekijkt het erg serieus en pakt zijn spelers hard aan. Als ze niet aan de verwachtingen voldoen laat hij ze vallen en vindt hij wel iemand anders. Uiteindelijk lijkt dit alles ervoor te zorgen dat William zijn liefde voor het spelletje een beetje verloren is. De coach uit het ghetto daarentegen heeft zijn spelers niet voor het kiezen en moet roeien met de riemen die hij heeft. Hij probeert zijn spelers eerder te steunen in hun algemene doen en laten (deze man maakt trouwens enkele van de meest rake observaties van de film!). En gek genoeg raakt de school uit het ghetto met die werkwijze op het einde een heel stuk verder dan de veel rijkere school.
starbright boy (moderator films)
-
- 22407 berichten
- 5077 stemmen
Prachtige documentaire die twee interessante talenten volgt en een uitermate boeiende inkijk geeft in de Amerikaanse maatschappij en de mogelijkheden en onmogelijkheden ervan. Hoe een talent je uit het ghetto kan trekken, maar een paar keer misgrijpen je al je kansen kan kosten. En een film die tegelijk slim gebruikt maakt van de verslagen van de wedstrijden om spanningsbogen te creeëren. Die zitten ook in het lot van de hoofdpersonen waar de toekomstverwachting soms behoorlijk kantelt. Heerlijk dat de makers ook gewoon 5 jaar de tijd kregen om de hele highschoolperiode van de basketballers te volgen. Tegelijk ook heerlijk kijkvoer voor de zondagmiddag.
Overigens van dezelfde regisseur als Stevie (2002) zie ik nu, ok al zo'n fraai portret van de Amerikaanse onderklasse. Komen ook van dezelfde non-profit productiemaatschappij.
4.0*
(heb 'm voor 1 euro gevonden bij Bart Smit, aanrader mensen!)
(was trouwens voor het Michael Moore-tijdperk de succesvolste docu ooit in de VS)
Bekijk ook

O.J.: Made in America
Documentaire / Biografie, 2016
47 reacties

Les Enfants du Paradis
Drama / Romantiek, 1945
48 reacties

Senna
Documentaire / Biografie, 2010
158 reacties

Dont Look Back
Documentaire / Muziek, 1967
18 reacties

Trois Couleurs: Rouge
Romantiek / Drama, 1994
146 reacties

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
Documentaire, 1991
86 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








