• 15.818 nieuwsartikelen
  • 178.402 films
  • 12.228 series
  • 34.008 seizoenen
  • 647.649 acteurs
  • 199.109 gebruikers
  • 9.378.100 stemmen
Avatar
 
banner banner

Exit through the Gift Shop (2010)

Documentaire / Komedie | 87 minuten
3,70 844 stemmen

Genre: Documentaire / Komedie

Speelduur: 87 minuten

Oorsprong: Verenigde Staten / Verenigd Koninkrijk

Geregisseerd door: Banksy

Met onder meer: Banksy, Thierry Guetta en Rhys Ifans

IMDb beoordeling: 7,9 (70.648)

Gesproken taal: Frans en Engels

Releasedatum: 30 september 2010

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Exit through the Gift Shop

"The world's first Street Art disaster movie"

Een film over een man die een film over Banksy probeerde te maken. De excentrieke Franse winkeleigenaar Thierry Guetta probeert de wereld van graffiti te vangen door de bekendste vandalen tijdens de creatie van hun werk te volgen. We volgen Thierry vervolgens bij zijn pogingen om Banksy te vinden en vriendschap met hem te sluiten. Maar het gevolg is dat de kunstenaar de camera omdraait naar de Fransman. Wat volgt is een verhaal over het leven van deze man, die probeerde het onfilmbare vast te leggen en daarbij faalde.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van kappeuter

kappeuter (crew films)

  • 74672 berichten
  • 5984 stemmen

Dat is echt te weinig om een stem uit te brengen. Dan zou je ook al op trailers kunnen gaan stemmen...

Ik heb de stem verwijderd.


avatar van morreke

morreke

  • 192 berichten
  • 207 stemmen

Jongens toch wat een figuur die Thierry. Zo zie je maar

Als het allemaal wat meezit en er zit een promomachine achter je dan kan alles wel eens lukken. Ik vraag me trouwens af of hij 1 werk zelf gedaan heeft. Als hij die madonna of die reworks van warhol zelf gemaakt heeft, dan is dat best aardig.

Anyway, hij heeft die artiesten wel gebruikt om tot de status te komen die hij nu heeft. best zielig


Dat banksy deze docu nu maakt is denk ik een steek terug, want wie wel er nu nog een mr Brainwash ?

4*


avatar van DiKKe_OsCaR

DiKKe_OsCaR

  • 406 berichten
  • 2034 stemmen

Zeer mooie street art! Ik houd absoluut niet van (het merendeel van de) graffiti (met name het vervuilen van alles wat niet van henzelf is), maar veel van de art die in deze documentaire voor komt is erg goed! Dat is een verrijking, in tegenstelling tot veel algemene graffiti.



avatar van Jessen0wnt

Jessen0wnt

  • 3199 berichten
  • 2582 stemmen


avatar van mr_erp

mr_erp

  • 163 berichten
  • 1756 stemmen

Niet mijn favoriete filmstijl,
maar de street art van Banksy en Invader sprak me wel aan.
Vooral lekker stukje met die space invaders en dat muziekje erachter!
Verder vond ik vooral het begin intrigerend.
Dat rebelse van de graffiti and de spanning kwam goed over.
Daarna het stuk met Thierry in de hoofdrol vond ik minder.
Ik kon de arrogantie van die gast niet uit staan en verder was het toen ook niet echt boeiend meer.
Een paar paar droge grappen maakten de film toch compleet.
Tenslotte spreekt het me aan dat de film echt gebeurd zou zijn?!
Ik ga van de zomer naar London en zal zeker kijken of ik wat street art uit de film zie

Al met al dus toch wel mooie film --> 3,5*


avatar van John Lee Hooker

John Lee Hooker

  • 14934 berichten
  • 1625 stemmen

mr_erp schreef:
Tenslotte spreekt het me aan dat de film echt gebeurd zou zijn?!

Dit is gewoon een documentaire... natuurlijk is het echt gebeurd.

Wat een meester is die Bansky. Ik had er al eerder wat werkjes van hem gezien. Die ratten, die ballonen, schaduwen, gebogen telefooncel, de pop in Disneyland, allemaal geniaal.
Ik vond het zonde dat Thierry zo'n slechte camera had. Het was best leuk om die graffiti-artiesten stiekem te volgen in de nacht en om te zien hoe ze het allemaal voor elkaar kregen. Ook zie je een aantal keer de politie voorbij komen.
De naam Mr. Brainwash spreekt me niet echt aan, hij vertelde dat in principe al die straat-kunstenaars brainwashers zijn dus waarom zou je jezelf dan ook zo noemen?
Het is wel goed dat hij het meteen groot aanpakte met die tentoonstelling en ik had niet verwacht dat er zoveel belangstelling voor zou zijn. Er zitten mooie en aparte dingen tussen maar toch vind ik de creaties van Banksy indrukwekkender. Verder had ik íetsjes meer willen zien van het ontwerpen zelf want je blijft nu meer op de achtergrond hangen, maar de beweegredenen komen wel duidelijk naar voren.

Leuke docu.


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87598 berichten
  • 12853 stemmen

Vermakelijk.

Opvallend dat 2010 het jaar van de cynische docukijker is geworden. Samen met Catfish bestaat er over deze film nogal wat onduidelijkheid over de echtheid van deze docu. In tegenstelling tot Catfish vind ik het hier echter minder interessant. De twijfel leek niet zozeer vanuit het verhaal zelf te komen, maar door de wat slordige manier van docu maken. Vooral Thierry's financiële situatie krijgt weinig aandacht, waardoor sommige situaties wat vreemd ogen. Waar haalt hij bijvoorbeeld het kapitaal voor z'n show?

Verder is Banksy zelf een interessant figuur en ideaal natuurlijk om als kijker zelf wat controverse rond te bouwen. Vanuit dat oogpunt zou Banksy wel een beetje het punt van z'n eigen docu onderuit halen, dus neem ik maar aan dat het gewoon echt is.

Thierry is een apart ventje maar duidelijk niet het interessantste figuur in deze docu. Behalve dat hij in het laatste half uur een interessant punt illustreert (hij ziet zich als kunstregisseur - niet maken, enkel laten uitvoeren - die een aardig muntje uit z'n zaak weet te slaan). Verder is het een redelijke nobody die buiten wat oeverloos gelul niet veel te vertellen heeft. De scene die hij echter beschrijft is veel boeiender.

Zitten mooie kunstwerkjes tussen, al vind ik dat er teveel makkelijke stencils gebruikt worden. Ik hou dan vooral van de street art die echt binnen z'n omgeving geïntegreerd is. Die vent die overal schaduwen van tekende vond ik bijvoorbeeld bijzonder.

Vermaken doet het verder wel, de welles/nietes discussies rond de echtheid vind ik wat overdreven en vooral hypegedreven, in het geval dat het opgezet is verneukt Banksy in ieder geval wel een beetje de opzet van deze documentaire.

3.0*


avatar van Dreiecke

Dreiecke

  • 2768 berichten
  • 902 stemmen

Als het opgezet is dan kan het ook de kunst hypes in het algemeen aan de kaak stellen, zoals het hypen van een tot dan toe totaal onbekende "kunstenaar" en dan de mensen werkjes laten kopen van 20.000 dollar en een miljoen binnen halen.
Ik vond het eerste stuk het meest realistisch en boeiend. Het stuk over Thierry vond ik behoorlijk irritant, en vooral die man zelf bedoel ik dan. Hij laat bestaande prenten fotoshoppen door ingehuurden en noemt het dan weer zijn eigen kunst. Tja... Het lijkt mij verder vreemd dat mensen Thierry retarded noemen, dat hij dit prima vindt en deze uitspraken gewoon in de docu laat monteren.
Banksy is inderdaad een held en een prima kunstenaar, leuk dat ik weer materiaal van hem zag. Hij komt hier goed uit de verf, samen met wat andere streetartists. Ik vraag mij af of hij stiekem in beeld is geweest en hoe lang dan wel niet.
Ik ben toch een beetje bang dat we in de maling zijn genomen met deze film en dat niets is wat het lijkt. Geeft niet, al met al heb ik fijne streetart gezien en werd het leuk gebracht.


avatar van The One Ring

The One Ring

  • 29974 berichten
  • 4109 stemmen

Onderhond schreef:

Vermaken doet het verder wel, de welles/nietes discussies rond de echtheid vind ik wat overdreven en vooral hypegedreven, in het geval dat het opgezet is verneukt Banksy in ieder geval wel een beetje de opzet van deze documentaire.

Ik weet niet precies hoe je dit ziet. Als dit nep blijkt te zijn bevestigd Banksy in zekere zin toch alleen maar dat mensen in het werk van bepaalde 'namen' kunstwerken willen zien. De film wordt dan zelf een voorbeeld van iets wat meer serieus genomen wordt dan het verdiende. Al klopt dit misschien niet helemaal. Als dit nep blijkt te zijn is het meer als street art. Ook toepasselijk.


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87598 berichten
  • 12853 stemmen

Deze docu bevat toch aardig wat kritiek op de hypegevoeligheid van kunst en artiesten die op basis van naam, zonder enige echte kunde hun geld kunnen verdienen met fake art. Om dan zelf op basis van je naam met een film naar buiten te komen die fake zou blijken zijn lijkt mij dan wat vreemd?

Lijkt mij dat Banksy wel iemand is die wat wil vertellen, geen kunstenaar die een hoop bullshit probeert te verkopen. Dat zou hij wel doen moest dit één grote grap geweest zijn.


avatar van The One Ring

The One Ring

  • 29974 berichten
  • 4109 stemmen

Onderhond schreef:

Lijkt mij dat Banksy wel iemand is die wat wil vertellen, geen kunstenaar die een hoop bullshit probeert te verkopen. Dat zou hij wel doen moest dit één grote grap geweest zijn.

het werkt dan toch op een metaniveau? "Om te laten zien hoe gemakkelijk mensen trappen in een gehyped product van een naam, maak ik zelf zo'n product." Het is dan slechts het zelfbewustzijn waarmee het gebeurt die de film ervan zou redden om tot bullshit verklaard te worden.


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87598 berichten
  • 12853 stemmen

"Om te laten zien hoe gemakkelijk mensen trappen in een gehyped product van een naam, maak ik zelf zo'n product."

Dan heeft hij nu geen enkele reden meer om dit te ontkennen, maar hij blijft stug beweren dat deze docu op waarheid berust.


avatar van The One Ring

The One Ring

  • 29974 berichten
  • 4109 stemmen

Wellicht omdat het dan ook gewoon waar is of omdat de discussie of het om fictie gaat of niet leuker is dan het antwoord. Mij gaat het erom dat Banksy er makkelijk mee weg kan komen als de film verzonnen is en net zo makkelijk als het waar is.

Er was trouwens nog een 'docu' uit 2010 die speelde met de vraag of het waar gebeurd was of niet: I'm Still Here over Joaquin Phoenix, al verloor iedereen daar kennelijk meteen interesse in toen het in scène gezet bleek te zijn.


avatar van ErickZonderK

ErickZonderK

  • 84 berichten
  • 0 stemmen

Banksy! Hij is een bekende street-artist die een documentaire heeft gemaakt.

De film is best wel interessant.


avatar van Blokland

Blokland

  • 545 berichten
  • 1472 stemmen

Deze documentaire zet je op een brilante en vaak hilarische manier aan het denken over wat kunst is en wat echt is. Mooiste moment vond ik de opmerking van Banksy: Warhol repeated iconic images until they became meaningless, but there was still something iconic about them. Thierry really makes them meaningless.


avatar van Spetie

Spetie

  • 38871 berichten
  • 8161 stemmen

Geweldige docu dit!

Tot begin dit jaar had ik eigenlijk nog nooit van de naam Banksy gehoord. Aangezien ik nu niet bepaald een kunstliefhebber ben, trok deze documentaire me ook niet echt. Toegegeven, ik wilde de film wel zien, maar bleef deze op de een of andere manier maar voor me uitschuiven. Tot vandaag dus en ik heb er geen spijt van, want de documentaire is een kunstwerkje op zich.

De film is allerst geweldige reclame voor de kunst. Die "Space Invader" was al erg goed, maar wat Banksy maakt is af en toe echt fantastisch. Die gebogen telefooncel is echt pure kunst.In feite is het gewoon vernieling, maar op de een of andere manier is het geweldig om te zien en kan ik dat soort acties best waarderen.

De eerste helft van de film was duidelijk het leukst en grappigst. Toen de film verder ging met Thierry, zakte het niveau iets. Niet dat het niet boeide, want ik vond het allemaal best verrassend wat er gebeurde. Toch is Thierry net wat minder interessant dan Banksy, die aan het einde van deze docu nog net zo mysterieus is als daarvoor.

Verder kan ik me bijna niet voorstellen dat deze docu 100% echt is. Maar dat maakt voor mijn gevoel niets uit. De opzet en uitwerking is gewoon erg leuk en daarnaast is het boeind om een inzicht te krijgen in het werk van de diverse straatkunstenaars. Ik zou zomaar zo'n schilderijtje kunnen aanschaffen.

4,0*


avatar van Zinema

Zinema (crew films)

  • 10276 berichten
  • 7283 stemmen

Opvallende oppervlakte.

Dat de rollen tijdens een documentaire kunnen worden omgedraaid, blijkt uit dit vreemde filmpje. Niet dat de eerste documentairemaker er waarschijnlijk iets zinnigs van zou hebben gebrouwen en dus bleef er weinig anders over voor de geniale kunstenaar Banksy. Toch had er rustig meer de diepte in gemogen in plaats van aan de opvallende oppervlakte te blijven hangen.

Goed.


avatar van MyOwnStyle

MyOwnStyle

  • 536 berichten
  • 1 stemmen

Erg vermakelijke documentaire. Ik ken niets over street art enzo, maar deze documentaire is volgens mij voor iedereen erg interessant om zien.


avatar van predator

predator

  • 1671 berichten
  • 1954 stemmen

Leuk om wat meer te weten te komen over street-art, voor de rest niet zo heel boeiend. Het had een hoog pindakaasvloergehalte.


avatar van Edelachtbare

Edelachtbare

  • 40 berichten
  • 660 stemmen

Erg grappige kritiek op de commercialisering van de kunstwereld. Die Thierry is zo heerlijk over-the-top als commerciële artiest.

"I think it's all a game of chess. In don't know how to play chess, but to me, life is like a game of chess", aldus Thierry Guetta.

Ik heb het idee dat Banksy vrij aardig door heeft hoe het spelletje gespeeld wordt. I think the joke is still on!


avatar van mikey

mikey

  • 28990 berichten
  • 5141 stemmen

Nogal rare docu maar wel uiterst vermakelijk. Het is jammer dat de film uiteindelijk moest gaan over die fransman die uiteindelijk 'kunstenaar' werd! Ipv over de 'echte' streetartists in hun guerilla oorlogvoering tegen allerlij lege plekken op straat. Zoals Space invader en die knaap en zijn Giant posters vond ik erg goed. Ik kan me die space invaders tegels rond 2000 ook nog wel herinneren in A'dam.

Maar ik snapte niet zo goed hoe het kan dat die Guetta dat allemaal kon. Hoe kon hij jaren op pad gaan om alles te filmen zonder kapitaal die hij overduidelijk wel moest hebben. Hij kocht ook zomaar een telefoon in USA voor Blansky. Maar goed. regisseur blansky is meer van het beeld dan van een logisch plot. En dan die vreselijke kunstshow van brainwash


avatar van BoordAppel

BoordAppel

  • 14274 berichten
  • 3282 stemmen

I think the joke is on... I don't know who the joke's on - really. I don't even know if there is a joke.

Die quote van Steve Lazarides somt het allemaal wel zo'n beetje op. Wie wordt er door de grap in de zeik genomen, lachen we om ons zelf of is er helemaal geen grap? Veel maakt het niet uit want deze documentaire werkt op veel verschillende manieren.

Zelfs als deze docu een grap blijkt te zijn is het nog steeds een mooi portret over de streetart, een kunstvorm die ik erg kan waarderen, vooral het feit dat je er zo per ongeluk tegenaan kan lopen maakt het interessant. Zo liep ik in London toevallig tegen een Banksy aan en zag ik recent in Parijs het werk van Invader. Niet alleen Banksy komt aan bod, ook andere bekende streetart kunstenaars worden gevolgd, zeker in het eerste gedeelte van de docu, als het allemaal nog heel geloofwaardig is.

Als Thierry eenmaal zelf met kunst begint brokkelt de geloofwaardigheid wat af. Het steekt allemaal wat té toevallig en mooi in elkaar. En daar komt de grap dan ergens om de hoek kijken. Is iedereen erin getrapt? Is de kunst van Thierry slechts een één tweetje met Banksy geweest als aanklacht tegen de commercialisering van de streetart? Of is het allemaal wel zo gegaan als de docu ons wil doen geloven en is deze film een fuck you van Banksy richting Mr. Brainwash?

Hoe dan ook, Exit through the Gift Shop, is een uitermate vermakelijk film. Een kijkje in de keuken van guerilla artists en hoe dan ook erg grappig, of het nu echt is of niet.

4*


avatar van Donkerwoud

Donkerwoud

  • 8672 berichten
  • 3944 stemmen

Houdt moderne kunst op te houden kunst te zijn als het puur ontstaat uit een kunstenaar die wil doorbreken in de scene? De documentaire werpt een droog-komisch balletje op over dat vraagstuk maar zonder tot een duidelijke conclusie te komen. Het gaat meer om op eenzelfde ontwrichtende manier een ervaring te bieden- zoals de Street Art die het als onderwerp heeft- dan dat het tot duidelijke conclusies komt. Daarom vind ik het ook niet interessant of het nou wel of niet ''echt'' zou zijn, daar gaat het namelijk helemaal niet om. De interpretatie ligt bij de kijker, zoals het bij kunst altijd het geval is.

De Fransoos Thierry plagieert, gebruikt zijn contacten met andere kunstenaars als zelfverrijking en blijkt uiteindelijk de (ongeschreven) regels flink aan zijn laars te lappen. Toch wekt hij ook sympathie op omdat zijn wil wil om tot het kunstenaarschap te komen er een is die aanspreekt. Ik gunde het hem in ieder geval wel dat zijn risicovolle onderneming uiteindelijk is gelukt. Daarbij speelt Thierry misschien niet helemaal volgens de regels, maar definieert dat niet juist zijn kunstenaarschap? Het is die paradox waarmee Exit through the Giftshop afsluit en ons in het ongewisse laat over zijn daadwerkelijke intenties?


avatar van scorsese

scorsese

  • 13171 berichten
  • 11080 stemmen

Bijzondere documentaire over de opkomst van straatkunst en de geboorte van een kunstenaar. Ook al ben je niet geïnteresseerd in kunst, deze docu is behoorlijk boeiend, onderhoudend en grappig. En de kunst heeft vaak een maatschappij- en politiekkritsch randje. Het begin waarin de straatkunstenaars bezig zijn is zelfs spannend als ze op gevaarlijke plekken hun werk 'illegaal' tentoon stellen. Ook het tweede gedeelte is minstens zo boeiend als eigenlijk de vraag wordt gesteld wat een kunstenaar een kunstenaar maakt.


avatar van Shinobi

Shinobi

  • 4305 berichten
  • 2551 stemmen

Op zich wel een vermakelijke film. Alleen vond ik het denk ik leuker om te zien hoe Thierry de straat kunstenaars volgde, want toen de rollen omgedraaid werden vond ik het allemaal iets te overdreven.

Desondanks 3,5 sterren.


avatar van kammie888

kammie888

  • 51 berichten
  • 3333 stemmen

Super film / documentaire. Heb me geen moment verveeld.


avatar van Peter13

Peter13

  • 28 berichten
  • 878 stemmen

De documentaire Exit Through The Gift Shop is een beetje net als mijn eigen talent voor kunst. Aan het begin vond ik het heel wat lijken, maar naar het einde toe blijkt het toch allemaal niet zo mooi te zijn.

Het begin van de documentaire, waarin Thierry de straatkunstenaars volgt, is er sterk en dit vond ik ook erg interessant. Tijdens het maken van de kunstwerken en de strijd met de politie voelde je de spanning, daarnaast was het leuk om te zien hoeveel werk de artiesten maakten van het tonen van het werk dat ze hadden gemaakt.
Vervolgens word de man der mysterie geïntroduceerd: Banksy. Het werk van deze man en de geheimzinnigheid om hem heen zorgden ervoor dat ik nieuwsgierig de documentaire bleef volgen, doordat je toch meer over het te weten wou komen.

Op het moment dat de documentaire echter van hoofdpersoon veranderd en alles gaat draaien om de tentoonstelling en carrièreswitch van Thierry vind ik de documentaire echter wegzakken qua kijkplezier. Aan het begin waren de rare fratsen van Thierry nog grappig om naar te kijken, maar op den duur maakte het bij mij toch plaats voor een lichte vorm van irritatie.Het mysterie wat blijft bestaan rond Banksy zorgde ervoor dat ik de documentaire bleef volgen, maar uiteindelijk bleef het toch een jammerlijk ‘tweede deel’…


avatar van Jeremiah1989

Jeremiah1989

  • 164 berichten
  • 3122 stemmen

morreke schreef:
Jongens toch wat een figuur die Thierry. Zo zie je maar

Als het allemaal wat meezit en er zit een promomachine achter je dan kan alles wel eens lukken. Ik vraag me trouwens af of hij 1 werk zelf gedaan heeft. Als hij die madonna of die reworks van warhol zelf gemaakt heeft, dan is dat best aardig.

Anyway, hij heeft die artiesten wel gebruikt om tot de status te komen die hij nu heeft. best zielig


Dat banksy deze docu nu maakt is denk ik een steek terug, want wie wel er nu nog een mr Brainwash ?

4*


Ik denk dat je het punt mist dat het niet gaat om kopieren, maar om unite share and create..


avatar van Malick

Malick

  • 9142 berichten
  • 640 stemmen

De waarheid achter Exit Through the Gift Shop?