• 15.783 nieuwsartikelen
  • 178.145 films
  • 12.218 series
  • 33.989 seizoenen
  • 647.194 acteurs
  • 199.044 gebruikers
  • 9.373.625 stemmen
Avatar
 
banner banner

Enemy of the State (1998)

Actie / Thriller | 132 minuten / 140 minuten (unrated director's cut)
3,56 3.012 stemmen

Genre: Actie / Thriller

Speelduur: 132 minuten / 140 minuten (unrated director's cut)

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: Tony Scott

Met onder meer: Will Smith, Gene Hackman en Jon Voight

IMDb beoordeling: 7,3 (272.918)

Gesproken taal: Engels

Releasedatum: 7 januari 1999

Plot Enemy of the State

"It's not paranoia if they're really after you."

Wanneer de succesvolle advocaat Robert Clayton Dean een oude vriend tegenkomt, komt hij in het bezit van een disc. Deze disc bevat opnames van een politieke moord. De dader komt er al snel achter dat Dean de disc in bezit heeft, en besluit de bronnen van de National Security Agency te gebruiken om hem te vinden. Dean heeft echter geen idee waarom hij achtervolgd wordt.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Robert Clayton Dean

Edward "Brill" Lyle

Thomas Brian Reynolds

Carla Dean

David Pratt

Daniel Zavitz

Rachel F. Banks

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Captain Pervert

Captain Pervert

  • 4645 berichten
  • 2100 stemmen

Deze film is echt supergoed. Eén van de spannendste films van de afgelopen jaren.

Maar ik ben sowieso een sucker voor overheidscomplottenfilms.

4 sterren


avatar van Rianneke_Dan

Rianneke_Dan

  • 14194 berichten
  • 2563 stemmen

Wel een goeie film om te zien.

Will Smith is een goeie acteur!!


avatar van otherfool

otherfool

  • 18519 berichten
  • 3403 stemmen

Mja, wel een lekker filmpje. Leuk basisgegeven en genoeg spanning, zij het dat de film naar het einde toe wat afvlakt. 3*.


avatar van 606

606

  • 23876 berichten
  • 12263 stemmen

behoorlijk spannende film met smith.

hij doet het echt goed.

4 sterren


avatar van maxcomthrilla

maxcomthrilla

  • 15578 berichten
  • 2843 stemmen

Tony Scott flinkt het hem weer,

De man met zijn goddelijke visuele stijl, laat hier bij vlagen alvast zien hoe je een actiefilm moet maken. Geslaagde herziening sinds jaren, waarbij de tijd voorbij vloog ondanks iets te veel blabla.....De scene waarin iemand op de snelweg belandt en het tegemoetkomende verkeer trotseert oogt energiek en daardoor imposant, het leek net alsof je er zelf stond. Net zo als de scenes in de tunnel. Hoogtepunt was toch wel een telefoongesprek, waarbij we zowat in de lijn kropen en ons door een rode buis wurmden, ala Dead End Run `s tunnelscene waarbij de camera langs de bovenranden van een muur heen scheurt/schuurt.

Het verhaal wordt wat te serieus genomen met natuurlijk de niet te omzeilen crisis tussen vrouw - en manlief. Toch konden dergelijke gebeurtenissen mij nergens ergeren omdat de film een niet aflatende spanning tentoonspreidt en hectisch genoeg blijft, met veel menselijke fouten. Een verhoging is wel op zijn plaats. 4*


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 60517 berichten
  • 4107 stemmen

De film heeft echt een zeer interessant verhaal dat ook nog eens erg boeiend wordt gebracht. Typisch een film uit het digitale tijdperk. Mocht dit enigzins kloppen, dan worden we wel continue in de gaten gehouden zeg...

Maar dat maakte de film naast heel erg spannend en boeiend soms ook in mijn ogen een tikje ongeloofwaardig. Ik geloof niet dat men zover kan gaan dat ze echt in no time alles wat je doet door hebben en je overal meteen op vinden. Uiteraard was dit dan ook een film, dus ik stoorde me er ook niet erg aan. Maar het viel soms wel op. Elke actie van Smith werd meteen ontdekt.

Over Will Smith gesproken, wat zet hij weer een ongelooflijk sterke rol neer. Hij is echt 1 van mijn favoriete acteurs. Erg stoer, charismatisch maar als acteur ook zeer overtuigend. Aangevuld met een sterke cast waaronder de ook uitblinkende Gene Hackman maakte het de film erg prettig. Er zit op zich niet eens veel actie in de film, de film moet het vooral hebben van de continue aanwezige spanning van het wel of niet ontdekt worden. Ik heb ieder geval genoten. Aanrader voor elke filmliefhebber.

4*


avatar van Matchostomos

Matchostomos

  • 4171 berichten
  • 535 stemmen

Welgeteld vijftien jaar na Scotts schromelijk onderschatte debuut 'The Hunger', toont Hollywoods meest kinetische regisseur alsnog over enige vorm van talent te beschikken. In 'Enemy of the State', een moderne update van de paranoiathrillers uit de jaren '70, vindt Scott namelijk een gezonde balans tussen stijl en inhoud. Zonder voorbarig te zijn, hanteert hij zijn visuele stijl geheel ten voordele van een interessant gegeven waarin hij de dunne lijn tussen nationale veiligheid en burgerlijke privacy verkent. De intens gecomponeerde shoot-out lijkt daarbij het kersje op de taart te vormen, al mist 'Enemy of the State' uiteindelijk onvoldoende discretie en politieke intrige om een noemenswaardige indruk achter te laten.

3*


avatar van sinterklaas

sinterklaas

  • 11816 berichten
  • 3317 stemmen

De eerste keer dat ik deze fim zag was ergens in december 2001 en toen vond ik hem al erg goed. Eigenlijk ook gewoon mooi om zulke commerciele actiefilms rond je 10de te bekijken. Nu ruim 7 jaar later werd het eens tijd om hem op dvd te kopen en inderdaad, hij blijft gewoon goed.

Will Smith zie je eigenlijk vaker in films die neigen naar een komedie ook al is de film serieus bedoelt. Maar Enemy of the State is heel anders dan Bad Boys of Men in Black. Ik heb me met EOTS van begin tot eind kostelijk vermaakt net als vroeger. Tony Scott zet hiermee gewoon weer iets moois in elkaar met deze spannende High Tech-actie thriller. Will Smith is hierin zoals gezegt heel anders dan dat je meestal van hem gewend bent want hij speelt dit keer wel een bloedserieuze rol. Maar hij deed het toch wel prachtig vond ik. Wat ik ook altijd al mooi vond net als vroeger was die mooie bijrol van de cynische Gene Hackman en ik vond het duo gewoon prachtig. Film laat ook zien dat je ook maar met de kleinste dingen slachtoffer kan worden met internetspionage. Verhaal kwam daarbij dus erg goed uit de verf en alles (satelietbeelden, plattegronden, vogelvluchtshots van Washington en de decors) waren erg mooi opgebouwt en gegeografeert. Welke scene nog altijd leuk is in deze film is dat Will Smith in zijn onderbroek op de vlucht is en door de straten en de tunnel rent. FIlm zit niet propvol actiescenes maar wel spannende momenten. Die actiescene op het einde was natuurlijk weer wel puur Tony Scott's

En ik heb nu al al het donker bruin vermoeden dat Will Smith ook wel erg dol is op katten.

Maar een heerlijke thriller die je gewoon niet mag missen.

4,0*


avatar van Zinema

Zinema (crew films)

  • 10270 berichten
  • 7279 stemmen

Ongeloofwaardigheid troef, zoals gebruikelijk bij Scott, maar hij komt er hier aardig mee weg. Het verhaal steekt redelijk in elkaar en de spanning wordt goed vastgehouden in deze thriller met sterrencast. Toch is er meer potentie dan uitwerking. I.i.g. vermakelijk en onderhoudend genoeg. Redelijk.


avatar van Donkerwoud

Donkerwoud

  • 8664 berichten
  • 3941 stemmen

Mooi opgezette techno-thriller van ADHD-er Tony Scott. Na zijn films wil je spontaan zelf ook aan de ritalin om even fatsoenlijk adem te happen.


avatar van The One Ring

The One Ring

  • 29974 berichten
  • 4109 stemmen

Vermakelijke thriller. Dat hele gedoe met sattelieten, zenders en corrupte overheden is ook niet meteen heel moeilijk om spannend te maken en uiteraard kreeg ik waar ik om vroeg. Toch had ik graag wat meer humor, interessante personages en wat gedenkwaardige dialogen gehad, maar ik ben dan ook een onredelijk mens. Het voelt allemaal net iets te routineus aan om indruk te maken, zelfs al is het vermakelijk. Alleen de finale vond ik nog wel grappig in elkaar steken.

Maar twee dingen stonden me tegen. Dat men opnames van een bewakingscamera nog een kon draaien (let wel: ik heb het over de opnames, niet over de camera) en het bizarre moment op het einde waarop Smith na de shoot-out door de FBI om onduidelijke reden meteen mag gaan, zelfs zonder een verklaring af te hoeven leggen. "Hij hoort er niet bij", zeggen de FBI dan, maar hoe zij dat weten is mij een gigantisch raadsel. Zeker omdat Smith er wel bij hoorde.
3*


avatar van B_B

B_B

  • 1969 berichten
  • 776 stemmen

Zeer aardige thriller, maar het script is net wat te pover om echt memorabel te zijn.

Op zich best wel jammer gezien het boeiende onderwerp van de film wat zat stof biedt voor een intrigerend script. Helaas blijft het verhaal redelijk oppervlakkig en neemt het zichzelf iets te serieus.

Gelukkig weet Tony Scott dan wel weer hoe je zoiets in beeld moet brengen. Met behulp van zijn typische audiovisuele stijl geeft hij het script de adrenalinestoot die het nodig heeft om dik 2 uur lang te blijven boeien. Toch weet zelfs Scott niet te verhelpen dat het tempo af en toe wel erg wegzakt.

Cast doet het zeer aardig. Will Smith weet inmiddels wel hoe ie een blockbuster moet dragen al is het Gene Hackmen die de show steelt in een stijlvolle bijrol.

3.5*


avatar van polopolo150

polopolo150

  • 197 berichten
  • 563 stemmen

Dit is een film dat ik jaren in mijn hoofd heeft blijven zitten... Voor heel veel dingen (video's, plaatjes, muziek, etc) heb ik door één of andere manier uit deze film gehaalt (heel vaak onbewust)

Hij is goed, en anno 2009 blijft hij goed..


avatar van Bottleneck

Bottleneck

  • 8233 berichten
  • 2117 stemmen

Redelijk, vind alleen die American Security en Governance-achtige onderwerpen en vooral de serieusheid waarmee het zichzelf brengt overdone. Wel goed acteerwerk (hoewel ik geen Smith-fan ben) en aardig spannend gebracht, maar het kan me helaas niet aan het beeldscherm kluisteren.


avatar van BjornH

BjornH

  • 174 berichten
  • 453 stemmen

Kan iem mij godver**** vertellen waarom ze de film afkappen op het meest spannende stuk?! het is maar dat ik hem al meerdere keren heb gezien, maar dit gaat gewoon echt te ver :O

Ondanks deze grote naaizooi van SBS 6 was dit een zeer interessante film. Het is toch wel wenkbrauwoptrekkend (:P) om te zien hoe makkelijk de regering kan doen wat ie wil :S....

Daarnaast een film die op veel momemten weet te boeien, een goede cast en een fantastische soundtrack heeft:)

4*


avatar van chevy93

chevy93

  • 12754 berichten
  • 1324 stemmen

Uitstekende thriller die je tot het einde in zijn macht heeft. Verveelt bijna niet en kijkt lekker weg.

Will Smith zet hier een prachtprestatie neer! . De rest van de crew was natuurlijk ook top!

4,0*


avatar van Theunissen

Theunissen

  • 12271 berichten
  • 5514 stemmen

Destijds in de bioscoop gezien maar echt hoogstaand vond ik het allemaal niet. Verhaal is best aardig en Will Smith en Gene Hackman spelen best aardig maar is deze film dan zo bijzonder ?


avatar van Tarkus

Tarkus

  • 6409 berichten
  • 5315 stemmen

Tarkus schreef:

Zeer degelijke thriller, met een prima scenario en prachtige vertolkingen.

Topcast in deze film met voorop Will Smith en Gene Hackman die prima op elkaar zijn ingespeeld. En een goede Jon Voight als de bad guy.

Alleen het einde had wat beter gekund, de shoot-out is me een wat makkelijke oplossing.

Het was nog niet zo lang geleden dat ik deze film had gezien, maar omdat ik hem nu in m'n bezit heb (gratis blu-ray) heb ik hem opnieuw bekeken.

Mijn recensie van juni 2010 jongstleden hoeft geen aanpassing, alleen is de film op BD mooier van beeld en geluid, een pluspunt dus.


avatar van IceTigerGhost

IceTigerGhost

  • 673 berichten
  • 2743 stemmen

Tony Scott leverde met Enemy of the State een sterke thriller af waarin Will Smith in het middelpunt komt te staan van een golf technologische paranoia. Het plot zit ondanks zijn onvolmaaktheden degelijk in elkaar en de film schuwt enige kritiek op de controlemaatschappij niet.


avatar van Minotaures

Minotaures

  • 7810 berichten
  • 2535 stemmen

Een interessante film m.b.t. corruptie en moord in de overheid (defensie?).

Het is een film met een indrukwekkende cast, die allemaal uitstekende acteerwerk hebben verricht. Verhaal is interessant en spannend om te volgen. Een goed opbouw, motief en tempo. Nadat de disc gekopieerd is, begint het extra spannend en interessant te worden.

Wanneer Smith in het bezit van de disc komt, maakt die van de ene achtervolging tot aan de andere. Die heeft makkelijk 5 km gerend als je alle achtervolgingen bij elkaar optelt. De rol van Gene kwam niet meteen aan bod, maar ietsje later. Een erg interessante personage, met militaire ervaring en diverse vakkundigheden. Om Gene te volgen hoe die afluister- en camera-apparatuur installeert is ook soort van 'leerzaam'. En voor de rest is het alleen maar geklets over privacy, satelliet, corruptie en liquidatie's en het ontwijken van slechtgezinde overheidsagenten en helicopters.

Er zijn niet zoveel van zulke films die, ondanks dat ze langdradig zijn, je weten te boeien. Alleen zou dit voor mij als herziening een 'no-go' zijn, juist vanwege de speelduur (voor een keertje leuk, maar dan houdt het wel weer op).

Ik heb dan wel de normale versie gezien, kon helaas de langere niet vinden. Stiekem had ik toch voor de langere versie gekeken, juist omdat het een boeiend onderwerp is.


avatar van Karl van H.

Karl van H.

  • 2812 berichten
  • 2254 stemmen

Ik zal 'm inmiddels wel al een keer of zes gezien hebben, maar nog steeds is Enemy of the State een ontzettend vermakelijke film. Wat vooral opvalt is de ontzettend vlotte, dynamische en daarom ook erg moderne montage, die ervoor zorgt dat je al gauw wordt meegesleurd in deze complotthriller. Voor het overige is het allemaal niet eens zo heel bijzonder (al vallen de geel getinte brillen wel op), maar de film is pakkend genoeg om steeds opnieuw te kunnen zien zonder dat de verveling toeslaat.O, en Gene Hackman is echt heel erg cool hier.

4,0*


avatar van Vinokourov

Vinokourov

  • 3143 berichten
  • 2909 stemmen

Prima film hoor. Het leuke is dat dit allemaal voor 9/11 speelt en daarmee zijn tijd vooruit was met al die schending-op-de-privacy-shizzle. Ook tof om te zien is de hippe gadgets en technologische hoogstandjes van 1998. Goh, wat is er in de afgelopen 13 jaar veel veranderd ! Hoe dan ook, Enemy of the State mag er wezen. Will Smith is op de vlucht en dat levert toffe achtervolgingsperikelen op. Samen met ouwe knarren als Jon Voigt en Gene Hackman zorgt ie ervoor dat deze film plezierig wegkijkt.


avatar van Film Pegasus

Film Pegasus (moderator films)

  • 31148 berichten
  • 5448 stemmen

Tony Scott leverde eerder al leuke actiefilms af, maar het lukte hem nooit om echt iets baanbrekends te maken. Hier opnieuw een actiefilm met snelle achtervolgingen en vlotte actie, maar niet zo speciaal. Bovendien heeft hij niet het talent om uit z'n acteurs meer te halen. Je hebt Will Smith, Gene Hackman en Jon Voight en toch wordt dit geen echte topper. De film levert enkele mooie scènes op, maar nergens heb ik echt een wow-moment. Leuke popcorn, maar meer ook niet.


avatar van Dennissssss

Dennissssss

  • 414 berichten
  • 2730 stemmen

Spannende actie / thriller waarbij je op het puntje van je stoel zit. Hele goede cast en hier een daar zit er zelfs wat humor in, daar hou ik wel van. Het ziet er allemaal goed uit, zeker voor een film uit 1998. Alleen de ontknoping vind ik wat verwarrend.


avatar van K. V.

K. V.

  • 4363 berichten
  • 3768 stemmen

Deze nog eens her bekeken en hij blijft goed. De film verveeld geen moment en de verschillende acteurs spelen overtuigend. Vooral de chemie tussen Will Smith & Gene Hackman werkt uitstekend.

Bepaalde zaken lijken iets te gemakkelijk te gaan (bv het camerabeeld 75° draaien rond die zak), maar dat moet je er maar bij nemen ).

De film heeft ook nog een boodschap en dit is toch altijd nog leuk meegenomen.

Een aanrader voor thriller/actiefanaten


avatar van Spetie

Spetie

  • 38871 berichten
  • 8152 stemmen

Tony Scott is niet mijn favoriete regisseur en zal het ook nooit worden. Toch probeert hij altijd wel vernieuwend bezig te zijn, vooral op visueel vlak. Wel gaat dat vaak ten koste van de rest van de film, en is het ook zeker niet altijd even mooi. Enemy of the State is echter een fijne uitzondering, die zowel visueel als verhaaltechnisch goed in elkaar steekt en daarnaast ook nog eens behoorlijk spannend is.

Will Smith doet het hier uitstekend als advocaat en antiheld, die in een gevaarlijke situatie terechtkomt. Vooral zijn samenspel met de eveneens sterke Gene Hackman is aangenaam om te zien. Jon Voight levert daarnaast een prima prestatie als de slechterik. Naast het goede acteerwerk, weet Scott veel spanning te creëren door zijn visuele stijl. Het regelmatig inzoomen van de satellieten richting de aarde ziet er fraai uit en verhoogt de spanning. Sowieso zijn de actiescènes mooi en dynamisch gefilmd, waardoor het geen seconde verveeld en constant boeiend blijft. Tevens zijn de dialogen vermakelijk en ontbreekt ook de nodige humor niet.

Weinig aan te merken op dit vermakelijke werkje dus. Visueel prima, leuk verhaal, prima acteerwerk en behoorlijk spannend.

4,0*


avatar van Filmkriebel

Filmkriebel

  • 9963 berichten
  • 4650 stemmen

Naar aanleiding van Tony Scott's overlijden nog eens deze hi-tech thriller bovengehaald. Iets waarvoor hij nogal bekend stond. Spijtig genoeg stond hij altijd een beetje in de schaduw van zijn bekendere broer. Enemy of the State is een mooi voorbeeld van de Tony Scott stijl : vlot en dynamisch, veel procedurals, standaard Hollywood vermaak met een slechte soundtrack en een plot dat een beetje te lang blijft hangen bij chases. Wel met goede actiescènes, gemotiveerde acteurs en een knallend einde. Niet echt één van mijn favorieten maar ook niet helemaal mis. 3*


avatar van Fran

Fran

  • 1953 berichten
  • 1732 stemmen

Goeie thriller dat toch ook een behoorlijk actie gehalte heeft. Will Smith vind ik als acteur niet altijd één van de besten maar hij zet hier toch een goede rol neer. Het verhaal is redelijk spannend maar wordt ook spannend gemaakt door er goed de tempo in te houden en geregeld de spanning goed op te bouwen.

Het visuele aspect ziet er ook goed uit voor 12 jaar geleden. Al met al val je je absoluut geen buil als je deze film gaat kijken.


avatar van Movsin

Movsin

  • 8264 berichten
  • 8427 stemmen

High-Tech actiethriller die in het eerste gedeelte zijn beste momenten kent en daarna een al te grote korrel zout nodig heeft om het aanvaardbaar te houden.


avatar van VincentL

VincentL

  • 1117 berichten
  • 642 stemmen

Enemy of the State

Een al wat oudere film van Will Smith. Desalniettemin wel bekent bij veel mensen. Daarom heb ik hem ook maar eens aan een kijkbeurt gewaagd. Dat is al weer twee dagen geleden dus niet alles ligt meer heel fris in het geheugen. Wat ik uiteraard wel nog weet is dat het een vermakelijk filmpje was.

De film bestaat eigenlijk uit drie delen. De intro, het stuk dat Will nog niets door heeft en het derde zal dan voor zich spreken. Alle drie hadden ze zo hun charmes en hun minpunten. Laten we bij het begin beginnen.
De intro is mager eigenlijk. Je krijg een soort soep voorgeschoteld van een schijnbaar goede relatie tussen man en vrouw. De man heeft een goede baan en alles lijkt op rolletjes te lopen. Een ietwat gênante scène in een lingeriewinkel, wat tot een zekere mate van hilariteit leidt.
Daarna is de film qua niveau niet heel hoog. Smith is nogal onvatbaar voor mij in de film. Er was totaal geen identificatie met de personage die hij speelde. Persoonlijk zou ik als de malle proberen uit te vinden wat tot al deze gebeurtenissen leidt, maar hij niet. Hij gaat een beetje bij de pakken neer zitten.
Uiteindelijk krijgt ik met de film nog een zekere mate van affiniteit als Smith eindelijk door heeft hoe de vork in de steel zit. Een knallend clichématig einde maakt het wel goed. Niet heel origineel, maar leuk om naar te kijken.

Ik schreef al dat de identificatie met Dean voor mij ver te zoeken was. Ik vond Smith hier veel minder sterk spelen dan in andere films. Misschien ligt het aan mij, maar ik had er niet veel mee.
Gene Hackman daarentegen vond ik een goede prestatie neer zetten. Ook Jon Voight was een goede Bad-guy. Regina King echter vond ik als echtgenote een hysterisch en irritant personage neer zetten. Jammer daarvan.

Uiteindelijk is alles goed weergegeven. Visueel ziet het er allemaal puik uit. De actie is overzichtelijk en duidelijk. Ook shot als de vlucht uit het hotel via de balkons zagen er goed uit. Daar komt bij dat ik de wat oudere apparatuur in combinatie met het moderne jasje dat Enemy of the State probeert aan te trekken een goede onbewuste bijdrage aan het komische gehalte in de film. Dit komt natuurlijk doordat wij anno 2013 al weer een stukje verder zijn.

Dit is een film waar je je prima mee kan vermaken. 2 uur en 20 minuten zijn met deze film een goede tijdsbesteding. Hij is echter niet speciaal. Over een jaar of 5 maar misschien eens herzien, en kijken wat ik dan denk.

3*