Genre: Oorlog / Thriller
Speelduur: 96 minuten
Alternatieve titel: Ballast der Wanhoop
Oorsprong:
Verenigde Staten
Geregisseerd door: Alfred Hitchcock
Met onder meer: Tallulah Bankhead, William Bendix en Walter Slezak
IMDb beoordeling:
7,6 (33.301)
Gesproken taal: Engels, Frans en Duits
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Lifeboat
"Six men and three women - against the sea, and each other!"
Acht overlevenden van een door een Duitse torpedo getroffen Amerikaans koopvaardijschip nemen een vijandelijke schipbreukeling aan boord van hun reddingssloep, namelijk een Duitse kapitein. Dit veroorzaakt een tweestrijd bij de drenkelingen: doden ze de Nazi of maken ze gebruik van zijn ervaring als zeeman...
Externe links
Acteurs en actrices
Connie Porter
Gus
Willy
Alice MacKenzie
Kovac
Rittenhouse
Mrs.Higley
Sparks
Joe
Young German Sailor (onvermeld)
Video's en trailers
Reviews & comments
The One Ring
-
- 29974 berichten
- 4109 stemmen
Trouwens ook de eerste keer dat ik Hitchcock niet in de film zag. Weet nu dat hij er inzit en volgende keer zal ik er extra op letten

Ergens haalt iemand een krant tevoorschijn en dat verschijnt Hitchcock op een advertentie voor een diëet.
Metalfist
-
- 12407 berichten
- 3964 stemmen
Ergens haalt iemand een krant tevoorschijn en dat verschijnt Hitchcock op een advertentie voor een diëet.
Bedankt, weet ik ineens waar ik op moet letten volgende keer.
Vinokourov
-
- 3143 berichten
- 2909 stemmen
Aangename thriller van Hitchcock, dat zich tijdens WO II afspeelt. Overlevenden van een getorpeerde boot, komen bijeen in een klein schuitje en zoeken naar redding. Onder de overlevenden bevindt zich echter ook een Duitser. Opmerkelijk verloop van het verhaal, waarbij de Duitser een best grote rol speelt. Leuke diverse cast met de nodige spanning maken Lifeboat een prima film
.
timbo_
-
- 13116 berichten
- 3861 stemmen
Qua idee deed het me regelmatig denken aan 12 angry men. Een groep mensen die ondanks meningsverschillen er samen uit moeten komen en dat gefilmd op slechts 1 locatie. Helaas is dit slechts een heel klein deel van de film.
Ook wordt al veel snel expliciet duidelijk dat de Duitser weinig goede bedoelingen heeft. Hierdoor verworden de morela dillema's die de film bevat al snel tot pasklare oplossingen
Erg jammer want hier had meer ingezeten. Toch een dikke 3 sterren voor anderhalf uur heel aardig vermaak.
DonLeone
-
- 592 berichten
- 7257 stemmen
wat een zwaar teleurstellende film
keek er al lang naar uit, bleek uiteindelijk verschrikkelijk saai te zijn
dutchtuga
-
- 16970 berichten
- 4101 stemmen
Goede Hitchcock, maar zeker niet zijn beste werk. Helemaal niet als je het vergelijkt met de soortgelijke Rope. Ook hier krijgen we een enkele locatie en een stel protagonisten die door achterdocht in een situatie van wantrouwen verkeren. Altijd een prima uitgangspunt en Lifeboat is over het algemeen ook een best spannende film. Maar naarmate het einde nadert blijft die spanning helaas niet altijd hangen en zitten we met een climax die als een emmer koud water aanvoelt. Jammer, want de cinematografie is op momenten een genot en het gevoel van isolatie is goed voelbaar. Met een sterker en intensere script had dit een waar meesterwerk kunnen zijn.
3,5*
Mescaline
-
- 7089 berichten
- 3227 stemmen
Deze hitchcock heeft de tand des tijds toch iets minder goed doorgaan, de film voelt een beetje langdradig aan op sommige momenten en heeft niet echt een einde wat we van hitchcock gewend zijn.
Toch is deze film zeker de moeite waard om eens mee te pikken, de personages zijn stuk voor stuk erg goed uitgewerkt en gecast en het grotendeels van de film heeft een realistische indruk.
Toch jammer dat de film wat spannings momenten mist, en het einde zeker voor hitchcock een beetje te simpel is.
Maar toch, door de sterke acteer prestaties en het menselijke gevoel wat deze film nog steeds heeft krijgt hij toch zeker een voldoende!
Kortom: Niet de beste van hitchcock, maar over de jaren nog steeds kijkbaar.
3 sterren.
otherfool
-
- 18519 berichten
- 3403 stemmen
Oef, briljante Hitchcock klassieker met een bijzondere opzet middels één locatie; een reddingssloep ergens op de Atlantische Oceaan.
Een groep overlevenden van een Duitse U-boot aanval redt een Duitse marinier van de verdrinkingsdood en vervolgens zijn de verschillende kanten van de oorlog op elkaar aangewezen. List en bedrog, achterdocht, opbloeiende romantiek en ingekapseld feminisme avant la lettre; Lifeboat heeft alles en is spannend bovendien.
Uniek project, must-see! 4,5*.
scorsese
-
- 13169 berichten
- 11078 stemmen
Uitstekende en ietwat onderbelichte Hitchcockfilm. Ondanks dat de gehele film zich maar op een paar vierkante meter afspeelt, weet Hichcock het geheel visueel toch zeer boeiend te houden door middel van cameravoering en montage. De cast is goed gekozen en versterken de toch al goed geschreven personages. Bovendien bevat deze film zeker de meest originele cameo van Hitchcock zelf.
Spetie
-
- 38871 berichten
- 8159 stemmen
Prima Hitchcock dit.
Het knappe aan de film is dat deze zowel spannend als afwisselend is en dat terwijl de gehele film zich zowat afspeelt in een reddingssloep op de oceaan.
Het script is sterk geschreven en de personages zijn stuk voor stuk kleurrijke figuren. De dialogen zijn vlot en de ontwikkelingen op de boot en tussen de personages zijn erg de moeite waard.
Ook altijd leuk om Hitchcock zelf te spotten in zijn films. Ik vroeg me vooraf al af waar hij hier zou verschijnen, maar grappig dat hij met zijn foto op een advertentie voor gewichtsverlies in een krant voorbijkomt. Dat is op zich wel leuke zelfspot van de man.
Ja ik heb me prima vermaakt met deze film en erg leuk dat ik na meer dan dertig films van hem gezien te hebben weer eens vier sterren kan uitdelen.
4,0*
jipt
-
- 3461 berichten
- 3473 stemmen
Ahh deze is uit op blu-ray. Lijkt me een film die geschikt is voor een goede remake in de trant van The Divide. Snel deze maar eens kijken.
jipt
-
- 3461 berichten
- 3473 stemmen
Leuke Hitchcock, af en toe wat traag maar over het algemeen vrij spannend. Vond het erg knap gemaakt en verdient zoals ik zij een verfrissende en nog wat rauwere remake. 3,5*
kos
-
- 46695 berichten
- 8851 stemmen
Niet echt één van de sterkere Hitchcocks wat mij betreft.
Iets teveel karikaturen en het kabbelde allemaal wat voort (pun intended).
Bankhead nooit eerder gezien maar past moeiteloos in het rijtje actrices met pit uit die tijd.
SnakeDoc
-
- 4687 berichten
- 2243 stemmen
Weinig spanning, maar wel erg interessant en goed in elkaar gezet.
Mooi gefilmd, leuk gespeeld, en een origineel verhaal.
Soms wat langdradig en wat van het zelfde, maar de speelduur voorkomt dat de verveling kan toeslaan.
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5983 stemmen
Een a-typische Hitchcock, maar toch erg sterk.
Ondanks dat het zich volledig op een kleine reddingssloep op zee afspeelt, weet de film toch van begin tot eind te boeien. Er zijn veel interessante wendingen, ondanks de 'beperkte' setting gebeurt er relatief veel.
De cast speelt zeer overtuigend. Acteurs die mij trouwens niet bekend voorkomen.
Interessant dat deze film al tijdens de Tweede Wereldoorlog is gemaakt, ongetwijfeld ook juist daarom gemaakt. Je hoort o.a. verwijzingen naar de Führer en concentratiekampen.
Leland Palmer
-
- 23785 berichten
- 4896 stemmen
Fantastische prent! Ik hou wel van films die zich op één locatie afspelen.. en laat Alfred Hitchcock nou net een regisseur zijn die dat zeer goed kan. Deze 'Lifeboat' blinkt echt uit in haar simpliciteit. Neem een reddingssloep, een stel acteurs, een goed script en je krijgt met Hitchcock aan het roer echt weer een heerlijk spannend, sfeervol en boeiend geheel te zien. Heb ook nog erg gelachen tussendoor. 
Natuurlijk komt dat door alle leuke personages en alle gebeurtenissen die zich voordoen, maar ook de ''cameo'' van de regisseur zelf is hilarisch. Zelfs nog met de nodige zelfspot. Erg leuk. Ik blijf van deze regisseur houden en blijf ook maar doorgaan met het kijken van z'n films. Ook in deze 'Lifeboat' zat weer zoveel meer dan dat ik had verwacht. Lekker vlotte film, op naar de volgende.
DVD-T
-
- 15565 berichten
- 3125 stemmen
Interessante film van Hitchcock.
Zeker de onderwerpen waar de film mee omgaat omtrent de Duitser en wat te doen met degene die mede verantwoordelijk is voor de drama die hen is overkomen. Fijn dat er goed gebruik wordt gemaakt van de acteerkunsten van Slezak door hem veel te gebruiken. Ook de rest van de cast doet het erg goed, met Bankhead die iedereen er met gemak uitspeelt en duidelijk de leiding neemt.
Naast de interessante vraagstukken is Lifeboat ook een avonturen film. Het overleven op zee in een reddingsboot is erg leuk gedaan en hoewel een film die zich op 1 locatie afspeelt al snel in herhaling kan vallen of langdradig en/of saai kan worden, is dat in Lifeboat niet het geval. Er gebeurt zo veel in een kleine tijd.
Erg mooi geschoten, Hitchcock wilde zoveel mogelijk variaties in de shots aangezien het zich op 1 locatie afspeelt. Ook erg knap dat het voornamelijk op een set is geschoten. Valt niet op door de manier de film je helemaal meesleept in het verhaal en je er een onderdeel van laat zijn.
Zwolle84
-
- 8022 berichten
- 0 stemmen
hoewel een film die zich op 1 locatie afspeelt al snel in herhaling kan vallen of langdradig en/of saai kan worden, is dat in Lifeboat niet het geval.
Vind ik eerlijk gezegd juist wél. Kom er maar heel moeilijk doorheen omdat het zo stroperig en oninteressant is.
Die oude Hitchcocks die ik heb gekocht vallen me sowieso zwaar op de maag, met uitzondering van The Lady Vanishes.
DVD-T
-
- 15565 berichten
- 3125 stemmen
Vind ik eerlijk gezegd juist wél. Kom er maar heel moeilijk doorheen omdat het zo stroperig en oninteressant is.
Die oude Hitchcocks die ik heb gekocht vallen me sowieso zwaar op de maag, met uitzondering van The Lady Vanishes.
Aahh, das jammer. Vond Het genoeg afwisseling in gebeurtenissen hebben.
The Lady Vanishes moet ik nog zien. De oudere Hitchcock films wisselen heel erg bij mij. Notorious vond ik erg middelmatig, en Rebecca laatst ergens halverwege uitgezet. Kwam er niet doorheen. Gelukkig is er technisch altijd wel wat te genieten in een Hitch films, want hij levert, hoe mager het verhaal ook mag zijn, altijd erg goed werk af.
John Milton
-
- 24229 berichten
- 13394 stemmen
Ik heb deze in de bios gezien vorig jaar met de Hitchcock cursus in Eye. Uitstekend mee vermaakt! Rebecca uitgezet ja? Dat vond ik zeker geen slechte. Kan het ook aan het moment gelegen hebben?
DVD-T
-
- 15565 berichten
- 3125 stemmen
Zou kunnen, ja. En misschien een verkeerd verwachtingspatroon. Ik weet niet precies waar het aan lag. Gaat sowieso nog een kans krijgen. Dat begin shot is wel erg blijven hangen.
Zwolle84
-
- 8022 berichten
- 0 stemmen
Ik moet ook wel echt in de stemming zijn voor die oude Hitchcocks. Beetje een dooddoener, maar bij hem werkt het wel echt zo. Even je interesse een paar minuten verliezen en je kunt hem wel uitzetten, dan is het gedaan.
Lifeboat, Young And Innocent en Sabotage gingen er in ieder geval moeiljk in. The Lady Vanishes was een herziening, dan gaat het al een stuk makkelijker omdat je weet waar je op moet letten.
John Milton
-
- 24229 berichten
- 13394 stemmen
Ook young and Innocent zag ik in de bios. Ik denk dat ook veel scheelt, geen afleiding van andere zaken, je kunt je alleen op de film focussen.
Zwolle84
-
- 8022 berichten
- 0 stemmen
Ja, dat is een enorm verschil met al die afleiding tegenwoordig.
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Leuk staaltje zelfspot van Hitchcock!
En een leuke film verder! Eerlijk gezegd had ik een tegenvaller verwacht, want Hitchcock is in mijn ogen nog steeds wisselvallig in de oorlogsjaren. Het lijkt me altijd zo lastig om een goede film te maken die (vooral) op een plaats afspeelt. Toch ben ik dol op 12 Angry Men en had Lifeboat ook nogal wat charme. In het begin had ik met moeite met de onverschilligheid waarmee de overlevenden reageren op het feit dat ze net getorpedeerd zijn. Dat de Duitser niet welkom aan boord is, kan ik me nog wel voorstellen. Zijn rol brengt overigens alle flair in deze film. Hij zorgt voor verdeeldheid aan boord, enkel en alleen door zijn aanwezigheid. Hij zorgt ervoor dat de personages groeien in dit verhaal. Grappig trouwens dat er al wordt gegrapt over concentratiekampen, terwijl in 1944 nog niet bekend was wat daar daadwerkelijk gebeurde. Er gebeurt veel meer in deze film dan ik had kunnen bedenken en dat is toch een compliment aan het adres van Hitchcock. Niet zo goed als 12 Angry Men (dat verder helemaal niets met Lifeboat te maken heeft, maarja, één filmlocatie), maar ruim zeventig jaar later nog steeds de moeite waard.
baspls
-
- 4118 berichten
- 1673 stemmen
" A guy can't help being a German if he's born a German, can he?"
Een Amerikaans passagiersschip wordt getroffen door een Duitse torpedo en beide schepen vergaan. Een groepje drenkelingen verzamelt zich in een reddingsloep. Onder hen bevind zich een Duitse kapitein. De drenkelingen krijgen onderling ruzie, is de Duitser te vertrouwen?
Een keer een Hitchcock zonder allerlei grote namen, hetgeen toevoegde aan het realisme van de film. De hele film speelt zich af op één locatie: de reddingssloep. De film is in chronologische volgorde opgenomen in een echte bood in een grote tank binnen in een studio. Op het begin en de scènes waar fluit wordt gespeeld na bevat de film geen muziek. De film is uitstekend opgenomen en bij vlagen ziet het er ook erg realistisch uit. Met name het schot dat Canada Lee een gebed opzegt en iedereen naar de ondergaande zon kijkt leek haast levensecht.
Omdat de film zich op een locatie afspeelt moest Hitchcock zijn cameo door middel van een krantenadvertentie doen. Ik vind het een geniaal staaltje zelfspot van hem om zichzelf als reclame voor afslankingsmiddel te gebruiken.
Ik vond het wel een beetje storend dat de personages allemaal zo onverschillig doen over wat er is gebeurd. En ik vond ook dat de film een beetje negatief tegenover Duitsers is. De moraal van het verhaal is letterlijk; vertrouw nooit een Duitser, de film komt daardoor zelfs propagandistisch over. Nu snap ik heel goed dat de personages achterdochtig zijn en Duitse soldaten zijn nou niet bepaald de meest betrouwbare personen, maar heus niet alle Duitsers zullen mensen overboord gooien en bedriegen zonder dat ze daar profijt van kunnen hebben. Grappig feitje is dat in de Duitse nasynchronisatie het personage Willi een Nederlandse vrijwilliger in het Duitse leger is, om zo de taalbarrière in stand te houden.
Wel erg goed dat ze de Duitser echt Duits hebben laten praten. Het was zelfs erg goed te verstaan. Goed gespeeld door de Oostenrijks-Hongaarse Walter Slezak.
De film trok al meteen de aandacht en bleef - ondanks dat hij zich volledig op een plek afspeelt en geen muziek heeft - de hele speelduur lang boeien. Je blijft je de hele tijd afvragen of de kapitein nou te vertrouwen is of niet en hoe de drenkelingen het nog zullen volhouden. Lifeboat is een erg bijzondere film uit Hitchcock's oeuvre en mischien wel de beste rampenfilm die ik ooit gezien heb.
james_cameron
-
- 7005 berichten
- 9790 stemmen
Een aardige vroege Hitchcock, niet heel bijzonder qua plot maar de moeite waard door de leuke personages en gevatte dialogen. Visueel behoorlijk baanbrekend in elkaar gezet, zeker gezien de beperkte technische middelen van die tijd. Hicthcock heeft een grappige cameo, als advertentie in een krant!
IH88
-
- 9733 berichten
- 3185 stemmen
“Dying together's even more personal than living together.”
Uitstekende film van Hitchcock. Lifeboat is wat kleinschaliger en grimmiger dan de rest van zijn films, maar er zitten wel weer een aantal bekende Hitchcock elementen in. De manier waarop Bankhead netjes gekleed in de reddingsboot zit, terwijl haar boot net ten onder is gegaan, is daar één voorbeeld van. Realistisch is het niet altijd, maar vermakelijk is het zeker. Alle acteurs doen het goed, maar Bankhead, Bendix, Slezak en Hodiak springen er in positieve uit. En Mary Anderson is een prachtige actrice, dat mag ook wel even gezegd worden. Lifeboat voelt soms aan als een theekransje op zee, maar dat is ook wel de charme van de film.
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12851 stemmen
Ideale Hitchcock.
Zet wat mensen op een bootje en de rest schrijft zichzelf wel. Vooral omdat wat er geschreven werd ook niet zo heel origineel was. Timbo haalde 12 Angry Men al even aan, aan die film moest ik na een tijdje ook denken, maar dat zijn geen al te fijne herinneringen.
Het probleem met een film als deze is dat het acteerwerk goed moet zijn én de film dubbelzinnig genoeg om de spanning hoog te houden. In beide gevallen faalt Hitchcock. Het acteerwerk is stroef en lui, het script is vooral erg voorspelbaar, waardoor de film erg saai wordt.
Hitchcock vertelt graag, deze setting is dan ook perfect aangezien al de rest gestript kan worden en er puur om de vertelling gefocused kan worden. Maar het weet echt niet te boeien en ondanks dan de speelduur beperkt is, weet hij de film nog geen derde boeiend te houden. Daarna is het gewoon wachten op het einde, terwijl alle clichés één voor één voorbij komen.
1.0*
MarkAjx1
-
- 247 berichten
- 16121 stemmen
Sorry maar deze film kun je van alles betichten maar niet dat ie niet origineel was. Voor die tijd was ie dat behoorlijk. STERKER vernieuwend kun je wel noemen. Als je zoiets -nu- zou maken zou het niet echt origineel meer zijn nee.
Misschien een advies voor je om geen Hitchcocks meer te kijken om niet teveel vervelende herinneringen meer te krijgen

Het laatste nieuws

Prime Video-hitserie 'The Night Manager' krijgt een derde seizoen

Netflix verwijdert de dramafilm 'It Ends With Us' met Justin Baldoni en Blake Lively

WOII-film 'The Boy in the Striped Pyjamas' wordt donderdag uitgezonden op televisie

Van 'The Lincoln Lawyer' tot aan 'Unfamiliar': alle nieuwe titels op streaming van deze week
Bekijk ook

Strangers on a Train
Thriller / Film noir, 1951
229 reacties

Rebecca
Mystery / Romantiek, 1940
144 reacties

The Pawnbroker
Drama, 1964
19 reacties

A Matter of Life and Death
Fantasy / Romantiek, 1946
77 reacties

Smoke
Komedie / Drama, 1995
104 reacties

Scarlet Street
Film noir / Drama, 1945
68 reacties
Gerelateerde tags
onderzeeërzeejournalistboottweede wereldoorlogsurvivoru-boatlifeboatstewardradio operator
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.






