Genre: Drama / Komedie
Speelduur: 110 minuten
Alternatieve titel: The Marathon
Oorsprong:
Nederland
Geregisseerd door: Diederick Koopal
Met onder meer: Martin van Waardenberg, Stefan de Walle en Marcel Hensema
IMDb beoordeling:
7,5 (8.037)
Gesproken taal: Nederlands en Hongaars
Releasedatum: 18 oktober 2012
On Demand:
Bekijk via Netflix
Bekijk via Pathé Thuis
Bekijk via Videoland
Bekijk via Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot De Marathon
"You never walk alone"
De Rotterdamse vrienden Gerard, Leo, Kees en Nico werken gebroederlijk samen in de garage van Gerard, maar de zaken gaan niet al te best. Het viertal komt op het lumineuze idee zich te laten sponsoren en mee te doen aan de marathon van Rotterdam om op die manier de garage van de ondergang te redden. Voor de maten staat er met de voorbereidingen op deze prestigieuze loop en het redden van de garage echter meer op het spel dan alleen het halen van de finish...
Externe links
Reviews & comments
BlueJudaskiss (moderator films)
-
- 11918 berichten
- 5323 stemmen
En nog steeds te zien in de bios, waaronder Pathé de Kuip in Rotterdam. Op hoeveel bezoekers zitten ze ondertussen?
Wernertje
-
- 326 berichten
- 224 stemmen
Aardige film van Hollandse bodem. Ik was aangenaam verrast dat er toch nog N.L films zijn/worden gemaakt, waarin er wel goed geacteerd kan worden.
En dit is dan voor mij ook echt de grote kracht bij deze film, met name Stefan de Walle en Martin van Waardenberg springen er op sommige momenten boven uit.
Ik heb genoten van de Rotterdamse accenten en scheldpartijen, die jammer genoeg ook vaak de humor stukken in de film waren.
Een min puntje is het magere slappe verhaal, ik vond het verhaal vrij simpel en deze kan kort beschreven worden als: een groep vrienden probeert hun garage te redden door een marathon te lopen.
Er zat een hoop full-monty effect aan, een groep vrienden die eigenlijk binnen een paar maand van slecht gemotiveerde, slecht etende en levende mensen veranderen in fanatieke sporters.
Ook was het jammer dat er niet al te diep werd in gegaan op de personages (hun problemen en privé leven) en het zich voornamelijk focuste op de marathon.
Al met al een aardige N.L film die zeer zeker de moeite waard is.
3.5 ster.
Montorsi
-
- 9717 berichten
- 2378 stemmen
En nog steeds te zien in de bios, waaronder Pathé de Kuip in Rotterdam. Op hoeveel bezoekers zitten ze ondertussen?
In Cinerama staat hij ook nog 3 of 4 keer per dag geprogrammeerd. Stond op 300.000, maar al een tijdje niet meer in de wekelijkse top 20, dus zal niet met 10.000-en bezoekers zijn gestegen.
Onderhond
-
- 87599 berichten
- 12854 stemmen
Matig.
Grootste probleem met deze film is dat het de hele speelduur lang doet denken aan een film-spin-off van één of andere serie. Je kan je zo het TV-serietje indenken, met elke week een nieuw verhaaltje rond de 5 garagegasten. De marathon is dan de wat dramatischere langspeelversie, enkel het einde strookt niet echt met deze opzet (want je kan uiteraard je hoofdpersoon niet echt uit de serie schrijven.
Wat verder ook opvalt is dat dialect in Nederlandse films zo vaak met marginaliteit geassocieerd wordt. Wordt er plat gepraat, zijn het meteen ook altijd een hoop kansarme typetjes die opdraven. Het levert wat grappige momenten op, persoonlijk heb ik alleen wat meer met de New Kids-platheid. Leuker dialect als je het mij vraagt.
Verder een typisch comedy verhaaltje dat zich enkel dus op het einde wat weet te onderscheiden. Toch nog hulde om de hoofdpersoon dood te laten gaan, was iets minder gecharmeerd van het rolstoelstukje erachteraan.
Acteerwerk is redelijk, humor soms wel leuk maar vaak ook matig. Qua a-politieke correctheid valt het trouwens ook zwaar tegen. Alles bij mekaar ook nog iets teveel randpersonages en de speelduur had ook wel 20 minuutjes korter gemogen.
Geen slechte film, maar wat bleekjes en eigenlijk ook gewoon wat saai.
2.0*
SelmaDuim
-
- 4907 berichten
- 732 stemmen
Wat verder ook opvalt is dat dialect in Nederlandse films zo vaak met marginaliteit geassocieerd wordt.
Dat is niet zozeer alleen in de Nederlandse film, maar ook in de maatschappij op zich. Dialect wordt voornamelijk 'achter de voordeur' gesproken en mensen die geen algemeen Nederlands spreken worden dommer ingeschat (daar zijn diverse onderzoeken naar gedaan) en bevinden zich vaker in de lagere sociale klasse. Het is in Nederland toch een beetje een afgang als je ondertiteld moet worden voor je eigen landgenoten. Het heeft dus niets met deze film op zich te maken.
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
Matig.
Grootste probleem met deze film is
Wat verder ook opvalt is dat dialect in Nederlandse films zo vaak met marginaliteit geassocieerd wordt. Wordt er plat gepraat, zijn het meteen ook altijd een hoop kansarme typetjes die opdraven.
Dat komt omdat men in het grootste deel van het land ook dialectloos spreekt. We spreken bij Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse accente ook niet over dialect, maar over plat-Amsterdams, plat-Rotterdams e.d. Ik meen dat men enkel in Limburg (in mindere mate Brabant) en Friesland over een dialect spreekt, al is dat laatste een taal. Maar in de gebruikelijke omgang wordt men in Nederland geacht het accent te vermijden.
Wouter
-
- 18720 berichten
- 3085 stemmen
Wat verder ook opvalt is dat dialect in Nederlandse films zo vaak met marginaliteit geassocieerd wordt. Wordt er plat gepraat, zijn het meteen ook altijd een hoop kansarme typetjes die opdraven. *
Tandartsen en advocaten zullen niet zo snel plat Rotterdams praten, natuurlijk.
Waku
-
- 5458 berichten
- 6492 stemmen
Wat een heerlijke film ïs deze "De Marathon"toch.
De recensies waren al zeer positief de afgelopen maanden en ik kan enkel zeggen terecht.
Lekkere grofgebekte bijtende humor.
Prima acteerwerk van o.a Waardenberg, Lammers, de Walle en Hensema.
Genot om naar te kijken.
Enkel de marrokaanse acteur Mimoun Oaïssa viel een beetje uit de boot kwa acteren.
Te geforceerd. Verder valt er niks op of aan te merken op deze film.
De 110 minuten vliegen voorbij.
Leuke soundtrack ook. En ondanks heel veel lachen ook nog even een moment van brok in de keel aan het eind. Effe slikken. Heel mooi.
Aanrader!
4.*/4.5*
Onderhond
-
- 87599 berichten
- 12854 stemmen
Dat komt omdat men in het grootste deel van het land ook dialectloos spreekt
Echt? Genoeg Nederlanders in Antwerpen en ik ben zelf ook geen vreemde in Nederland. Toch wordt er anders gepraat "in films" dan wat je hoort op straat of in normale omgang.
Vele Belgische films hebben trouwens ook dat probleem, dat vreselijke overgearticuleerde spreektaaltje, alsof men de hele tijd wat aan een mentaal achterstelde aan het proberen uitleggen is.
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
Die Nederlanders in Antwerpen zijn ook de low lives.
Half Rotterdam spreekt plat Rotterdams, maar dat zijn dan ook wel van het types als in De Marathon. Overigens vond ik de kleinere rollen allemaal wel erg stereotype en karikaturaal, dus van realisme staat het verre.
Verder is het over gearticuleerde niet enkel een Nederlands of Belgisch probleem. Denk dat dat voor films in elke taal geldt, maar omdat het niet onze moederstaal is, horen we dat minder scherp.
SelmaDuim
-
- 4907 berichten
- 732 stemmen
Er is overigens wel een groot verschil tussen het spreken van een dialect en het spreken met een accent. Accentloos Nederlands wordt niet veel gesproken in Nederland (behalve door mijn broer
), maar dialectloos Nederlands wel. Ik spreek bijvoorbeeld geen dialect, maar algemeen Nederlands, maar ik heb wel een beetje een "zachte g" en dus wel een licht accent.
starbright boy (moderator films)
-
- 22413 berichten
- 5077 stemmen
Dat komt omdat men in het grootste deel van het land ook dialectloos spreekt. We spreken bij Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse accente ook niet over dialect, maar over plat-Amsterdams, plat-Rotterdams e.d. Ik meen dat men enkel in Limburg (in mindere mate Brabant) en Friesland over een dialect spreekt, al is dat laatste een taal. Maar in de gebruikelijke omgang wordt men in Nederland geacht het accent te vermijden.
Nou nee, wat dacht je van Gronings, Drents, Achterhoeks, Zeeuws enzovoorts. Zodra die mensen heel plat gaan praten versta jij daar een stuk minder van dan van Brabants bijvoorbeeld.
Taalkundig gezien heeft Nederlands 24 dialectgroepen (al zijn er verschillende indelingen, sommigen met veel meer of met minder onderscheiden dialecten). En Fries hoort daar niet bij omdat dat als aparte taal gezien wordt. Maar Zuid-Hollands en Zaans bijvoorbeeld wel. Het feit dat varianten op West-Nederlandse (en dan met name Noord-Hollandse) dialecten in Nederland (en pertinent niet in Vlaanderen bijvoorbeeld) als standaardnederlands worden gezien is iets wat eigenlijk nog vrij recent is. Taalkundig is het verschil tussen een accent en een dialect ook niet zo groot. Een accent is een verwaterd dialect. Dus als iemand met een Rotterdams accent praat dan praat hij feitelijk standaardnederlands met invloeden van het Zuid-Hollandse dialect en dan weer het subdialect Rotterdams.
Onderhond
-
- 87599 berichten
- 12854 stemmen
Zeker niet, maar is mis een beetje de Nederlandse films waar dat gewoon op een natuurlijkere manier opgelost wordt. Momenteel is het vaak ofwel Flodder, ofwel zo stijf als een hark ...
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
Nou nee, wat dacht je van Gronings, Drents, Achterhoeks, Zeeuws enzovoorts. Zodra die mensen heel plat gaan praten versta jij daar een stuk minder van dan van Brabants bijvoorbeeld.
Taalkundig gezien heeft Nederlands 24 dialectgroepen (al zijn er verschillende indelingen, sommigen met veel meer of met minder onderscheiden dialecten). En Fries hoort daar niet bij omdat dat als aparte taal gezien wordt. Maar Zuid-Hollands en Zaans bijvoorbeeld wel. Het feit dat varianten op West-Nederlandse (en dan met name Noord-Hollandse) dialecten in Nederland (en pertinent niet in Vlaanderen bijvoorbeeld) als standaardnederlands worden gezien is iets wat eigenlijk nog vrij recent is. Taalkundig is het verschil tussen een accent en een dialect ook niet zo groot. Een accent is een verwaterd dialect. Dus als iemand met een Rotterdams accent praat dan praat hij feitelijk standaardnederlands met invloeden van het Zuid-Hollandse dialect en dan weer het subdialect Rotterdams.
Ik heb het niet over de verstaanbaarheid. In Nederland wordt iemand gewoon geacht algemeen beschaafd Nederlands te spreken en zijn het met name mensen uit lagere klasses die dat niet doen/kunnen. Je moet hier bij mij geen zaken komen doen als je je enkel in je dialect kan uiten en een baan krijg je dan ook niet.
starbright boy (moderator films)
-
- 22413 berichten
- 5077 stemmen
Ik heb het niet over de verstaanbaarheid. In Nederland wordt iemand gewoon geacht algemeen beschaafd Nederlands te spreken en zijn het met name mensen uit lagere klasses die dat niet doen/kunnen. Je moet hier bij mij geen zaken komen doen als je je enkel in je dialect kan uiten en een baan krijg je dan ook niet.
Ik reageerde dan weer meer op dat jij alleen Brabants en Limburgs tot dialect uitriep. Dat is gewoon niet waar.
En er is in Nederland trouwens volgens mij vrijwel niemand meer te vinden die alleen echt in een onverstaanbaar dialect spreekt. En als ze er al zijn zijn het voornamelijk ouderen uit lagere sociale klassen. Een voorbeeld: Kan me nog goed herinneren dat ik in mijn studententijd een Limburgse medestudente had. Die praatte met een licht, maar duidelijk herkenbaar accent, maar toen ze een keer toen ik erbij was iemand uit haar eigen streek erbij haalde ging het over op plat Limburgs en verstond ik er echt nauwelijks nog iets van. Dat geldt voor de meeste dialectsprekers. Dat Limburgse accent van dat meisje zal haar toch in een flink deel van Nederland associaties opleveren, terwijl het net zo ABN is als een Haagse tongval. En niet minder verstaanbaar voor de gemiddelde Nederlander.
Wouter
-
- 18720 berichten
- 3085 stemmen
Nou... Plat Limburgs is toch echt veel minder verstaanbaar dan plat Haags.
starbright boy (moderator films)
-
- 22413 berichten
- 5077 stemmen
Dat is natuurlijk ook zo, maar Limburgs accent niet meer dan een Haags accent. En dat zeg ik.
SelmaDuim
-
- 4907 berichten
- 732 stemmen
Nou... Plat Limburgs is toch echt veel minder verstaanbaar dan plat Haags.
Jij hebt het over dialect en starbright boy heeft het over accent.
nush
-
- 50 berichten
- 111 stemmen
Wat een leuke nederlandse film ! Geen idee wat me te wachten stond en ik was aangenaam verrast.
Wouter
-
- 18720 berichten
- 3085 stemmen
Jij hebt het over dialect en starbright boy heeft het over accent.
Dan vraag ik het me af.
petgrand
-
- 3 berichten
- 5 stemmen
Vond dit een hele mooie film,viel me alles mee,zitten wel een paar goede boodschappen in die je bij blijft.
olbo
-
- 304 berichten
- 2156 stemmen
Lang geleden dat ik een goede nederlandse film heb gezien. Deze was top!
merijn82
-
- 1931 berichten
- 460 stemmen
Dit was echt een heerlijke film. Voor wat betreft een Nederlandse film is het lang geleden dat ik zo heb genoten. Overigens, voor wat het waard is: ik ben geboren en getogen Amsterdammer en heb maar weinig met Rotterdam verder...
De film is niet perfect en heeft zeker ook wat minpuntjes, maar gek genoeg boeien die mij totaal niet. Gek is dat eigenlijk niet te noemen, want het is makkelijk te verklaren wat het voor mij dan wél zo goed doet: de hoofdpersonen van de garage.
Het acteerwerk wat zij tonen is buitengewoon goed en de dialogen zijn erg natuurlijk en geestig, waarbij het overigens niet zo was dat ik dubbel lag van het lachen. Een continue grijns was zeker wel aanwezig, tijdens de ongerepte en grofgebekte opmerkingen van deze heren. De balans tussen de persoonlijke problemen van de personages en 'het verhaal' is precies goed en de film weet zelfs een gevoelige snaar te raken. Het kijkt gewoon heerlijk weg allemaal.
De eerder genoemde minpuntjes zijn, door bovengenoemd positief aspect, makkelijk te vergeven en storen niet. Zo is de film wat simpel in zijn opzet, licht voorspelbaar, een tikkeltje ongeloofwaardig en zijn niet alle bijrollen even sterk. Verder kwam het stukje in '020' op mij nogal geforceerd over, alsof er hoe dan ook Amsterdam gebasht moest worden. Maar goed, ook dit stoorde me niet, wellicht ook doordat ik die rivaliteit nooit zo snap en er niet aan mee doe. Daarbij is het natuurlijk ook wel realistisch, gezien de groep Rotterdammers die we volgden. Zal in het echt leven in zo'n milieu niet anders zijn, vermoed ik.
Nee, al met al gewoon een erg goede, geestige, lichtelijk rauwe en natuurlijk gespeelde film die ik iedereen kan aanraden.
4*
_Casper_
-
- 1244 berichten
- 1692 stemmen
Opzichgeen slechte film, en heb me er opzich prima mee vermaakt maar ik ben toch enigzins teleurgesteld.. ik ging hem namelijk met redelijk hoge verwachtingen kijken had veel positieve reviews gelezen als beste en leukste NL film van het jaar maar dat vond ik hem helaas niet...
Opzich vermaakt de film van het begin tot het eind en verveelt nergens, maar het word ook nergens SUPERgrappig ofzo... heb hooguit een paar keer kunnen glimlachen en niet meer....
Dus ik vind het een 'gemiddelde'' film, leuk om te zienvoor een avondje maar meer niet
3*
Masterkeeltie
-
- 346 berichten
- 552 stemmen
En jij word onze trainert, Kameel.
En zo gingen we van start na een prachtige komische inluiding van de film, de heerlijke platte Rotterdamse humor is geweldig en ze doen het stuk voor stuk allemaal even goed, met natuurlijk een uitstekende en geweldige Stefan de Walle chapeau voor hem.
De film is alleen wel met een ietwat cliché ziekte plot eronder, het is een mooi verhaal maar daarvoor geen volledige 5, ik zeg het niet snel, maar wat heb ik ongelooflijk genoten van deze film van eigen bodem!
4.5*
mvd1968
-
- 26 berichten
- 63 stemmen
heb er van genoten, meer kan ik niet zeggen, Goede acteurs, beter dan die andere NL pulp van tegenwoordig!
Bekijk ook

Still Mine
Drama, 2012
25 reacties

Freedom Writers
Drama / Biografie, 2007
349 reacties

De Nieuwe Wildernis
Documentaire, 2013
165 reacties

Bloed, Zweet & Tranen
Drama / Biografie, 2015
149 reacties

Oorlogswinter
Oorlog / Avontuur, 2008
1.514 reacties

Michiel de Ruyter
Avontuur / Historisch, 2015
741 reacties
Gerelateerde tags
group dynamicspersonal growth
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.


