• 159.509 films
  • 9.818 series
  • 29.120 seizoenen
  • 608.829 acteurs
  • 355.351 gebruikers
  • 8.900.883 stemmen
Avatar
 
banner banner

Dom za Vesanje (1988)

Drama | 142 minuten
3,71 232 stemmen

Genre: Drama

Speelduur: 142 minuten

Alternatieve titels: Time of the Gypsies / Dom za Vešanje

Oorsprong: Joegoslavië / Italië / Verenigd Koninkrijk

Geregisseerd door: Emir Kusturica

Met onder meer: Davor Dujmović, Bora Todorovic en Ljubica Adzovic

IMDb beoordeling: 8,1 (32.244)

Gesproken taal: Bosnisch

Releasedatum: 22 juni 1990

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Amazon Prime Niet beschikbaar op Amazon Prime
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Dom za Vesanje

Het verhaal speelt in Joegoslavie waar Perhan woont, een jonge ondernemende zigeuner met telekinetische krachten. Hij wordt verleid door het snelle geld van kleine diefstallen en dreigt daardoor vernietigd te worden evenals degene waar hij van houdt.

logo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimage

Externe links

Video's en trailers

Reviews & comments


Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van eka81

eka81

  • 229 berichten
  • 398 stemmen

ik heb nog nooit gezien dat film en muziek zo goed bij elkaar kwamen.

zo realistisch...niet te geloven zeg.. alles klopt aan deze film

4 sterren


avatar van SnakeDoc

SnakeDoc

  • 4685 berichten
  • 2213 stemmen

Ik heb nog nooit zo veel kabels aan een zwevende lepel of kalkoen vleugels zien hangen, dus wat ..telekinetische krachten

Het subtiele gebruik van grapjes in de film deed me vaak denken aan die uit de films van Jean-Pierre Jeunet. Flauw, maar vaak uiterst origineel gebracht.

De film had een hoog voorspelbaarheids- gehalte, en spanning was er niet tot nauwelijks.

Toch was het verhaal in combinatie met de typisch aanwezige zigeuner muziek best aardig, maar werd het mede door de vrij lange speelduur uiteindelijk allemaal wat saai.

In dat opzicht ben ik het dus eens met JJ_D.

Film schommelt tussen de 3 en 3,5 sterren. Voorlopig maar even dat eerste!

Poster vind ik overigens fantastisch.


avatar van Timmy2

Timmy2

  • 18 berichten
  • 42 stemmen

Doet wat met je deze film, zowel de muziek als drama!


avatar van oup

oup

  • 293 berichten
  • 2420 stemmen

Oh mijn god, die scene tussen minuut 24 en 28. Die fantastische beelden. Die muziek. Kippenvel. Dit is echt een weergaloos stukje cinema!


avatar van Arnie

Arnie

  • 1070 berichten
  • 1817 stemmen

Een film die meer aandacht verdient. Schitterende cinema, met flair, melancholie, passie en humor die men nauwelijks nog tegenkomt. Terecht worden vergelijkingen met Fellini gemaakt denk ik (en waarom eigenlijk niet La Grande Bellezza?), maar doe dat alleen wanneer je gedwongen wordt om nieuwe kijkers in een bepaalde richting te laten denken.

Want Kusturica is een fenomeen op zich, en de Balkan heeft een verhaal op zich, en die twee mengen zich hier tot een epische vertoning.

Centraal staat, zoals vaak bij de man, een zigeunerfamilie die eerst uitgebreid wordt geïntroduceerd. Kleinzoon Perhan is de held van het verhaal, die ondanks alle armoede, dronken familieleden, grijpgrage buren en ander tuig in zijn omgeving de familie moet redden. Maar ook hij lijkt langzaam, en (zo lijkt het) uit nood geboren aan een crimineel leven toe te geven.

Tot zover een gemiddeld verhaal zoals men dat vaker kan tegenkomen. Kusturica filmt echter met zoveel gevoel voor dramatiek en fantasie en weet de traditionele Balkanmuziek zo mooi te gebruiken dat het een episch karakter krijgt. Prachtige scenes om bij weg te dromen, zoals dat feest op het water in het begin, ontzettend mooi. En dit is cinema die je nergens anders ziet, flamboyant, fantasierijk en meeslepend, en tegelijk de droefgeestige schijt-aan-alles ondertoon die de Balkan zo eigen is.

Bij de meeste films van Kusturica is dat laatste vaak het punt van kritiek, zeker als het de gebruikte humor betreft, die soms bijzonder banaal is. Met name is dat te ontwaren in Black Cat, White Cat. Zo echter niet hier, deze film is veel serieuzer en gebalanceerder. Het enige dat Kusturica hier te wijten valt is wellicht dat hij zich nu en dan in onduidelijkheden verliest. En misschien is het allemaal wat langgerekt, maar uiteindelijk vind ik het alleen maar beter in het tweede deel.

Wat mij betreft met Underground Kusturica's beste. En dat mag met minder dan 150 stemmen wel wat meer aandacht krijgen.


avatar van eRCee

eRCee

  • 13262 berichten
  • 1887 stemmen

Sterke film weer van Kusturica, de regisseur met één van de meest unieke en onderscheidende stijlen die je kan vinden. De humor is dit keer redelijk gedoseerd en komt daardoor goed uit de verf. Maar het is vooral inderdaad de melancholie en de liefde voor de levenskracht van gewone mensen die ik erg waardeer in deze Balkan-regisseur. Tegen alle slagen van het noodlot en streken van je medemensen in gewoon doorgaan, met een waardigheid die niet wordt tenietgedaan door modderstromen, zuippartijen of opvliegende kalkoenen. En dan is er natuurlijk nog de muziek en vooral hoe dat gebruikt wordt in Time of the Gypsies. Heerlijke film, maar toch net niet zo goed als Underground, die wat meer statuur heeft.


avatar van gauke

gauke

  • 9852 berichten
  • 13069 stemmen

Dit tragische, surrealistische, rommelige, maar vooral breedvoerige (de productie duurde echt veel te lang) coming-of-age portret van een gevoelige zigeunerjongen op weg naar volwassenheid, spelend in een straatarm dorp, ergens in voormalig Joegoslavië, miste structuur (dan was ie meer intrigerend geweest). Een film over mensen die leven volgens hun eigen wetten, regels en gebruiken. De regisseur maakte bovendien gebruik van amateurspelers en dat was te merken.


avatar van Robi

Robi

  • 2374 berichten
  • 2457 stemmen

De film begint als een film over een obscuur dorpje en zijn bewoners in Joegoslavië. Een soort rariteitenkabinet. Later komt er wel wat meer verhaal in als de film zich meer concentreert op één van de bewoners die het gaat maken in Italië. Het belangrijkste aan de film is echter vooral de sfeer die gecreëerd wordt. Een surrealistische sfeer met mooi belichte en bijzondere scenes, al duurt de film wel wat te lang. Maar het is helaas ook weer zo'n film die ze vandaag de dag toch echt niet meer maken.


avatar van jono

jono

  • 335 berichten
  • 3854 stemmen

Ik kwam deze film op het spoor door de relatief hoge waardering hier en daarom besloot ik hem een tijdje geleden aan te schaffen. De dvd heeft echter enkel Engelse ondertiteling, en daardoor was het verhaal voor mij wat moeilijk te volgen. Mijn Engels is daarvoor gewoon niet goed genoeg, en Joegoslavisch versta ik uiteraard al helemaal niet. Maar goed, de film is verder best aardig om te kijken; alles is mooi gefilmd en de muziek past prima bij de beelden. De hoge scores op de filmsites begrijp ik echter niet helemaal. Ik kan de film geen onvoldoende geven, maar misschien was mijn score hoger geweest geweest als ik de film gewoon met Nederlandse subs had gekeken. 3*


avatar van hamajava

hamajava

  • 99 berichten
  • 940 stemmen

Beeld en muziek blijven in herinnering ,,,,prachtig,,,,,let ook op het lied EDERLEZI,,,terugkeer van de lente,,,


avatar van knusse stoel

knusse stoel

  • 3104 berichten
  • 3625 stemmen

jono schreef:

Ik kwam deze film op het spoor door de relatief hoge waardering hier en daarom besloot ik hem een tijdje geleden aan te schaffen. De dvd heeft echter enkel Engelse ondertiteling, en daardoor was het verhaal voor mij wat moeilijk te volgen. Mijn Engels is daarvoor gewoon niet goed genoeg, en Joegoslavisch versta ik uiteraard al helemaal niet. Maar goed, de film is verder best aardig om te kijken; alles is mooi gefilmd en de muziek past prima bij de beelden. De hoge scores op de filmsites begrijp ik echter niet helemaal. Ik kan de film geen onvoldoende geven, maar misschien was mijn score hoger geweest geweest als ik de film gewoon met Nederlandse subs had gekeken. 3*

Vanavond op CANVAS om 21.05u. (29-07-2021)


avatar van ThomasVV

ThomasVV

  • 1085 berichten
  • 477 stemmen

Knappe film, maar net iets te lang, te rommelig en te expliciet. Het wordt vaak allemaal een beetje té veel uitgemolken. Vooral het laatste stuk, vanaf het weerzien in Rome, is er voor mij echt wel wat over. Fellini kun je niet overtreffen...


avatar van ThomasVV

ThomasVV

  • 1085 berichten
  • 477 stemmen

Puur toevallig stootte ik zojuist op volgend fragment, waarbij vermeld staat (in het Italiaans): "Gecensureerde finale. Dit is de finale van de film, onverklaarbaar afwezig in de gedubbelde versie."

Voordat je verdergaat naar YouTube

Deze finale was inderdaad niet te zien in de versie die gisterenavond werd uitgezonden op Canvas! Maar ik begrijp niet goed wat bedoeld wordt met 'la versione doppiata"...

Alleszins is dit fragment voor mij een revelatie, die het geheel nóg knapper maakt. (Dankzij de Italiaanse ondertitels kon ik volgen.)

Na het zien van dit fragment doe ik er nog een halve ster bij!


avatar van Movsin

Movsin

  • 7562 berichten
  • 8025 stemmen

Ge hebt zo van die films die omwille van de indringende tot schokkende voorstelling van een groep mensen en hun levensstijl en gedragingen onuitwisbaar in je geheugen lijken. "Brutti, Sporchi e Cattivi" is er zo ééntje, maar deze 'Dom Za Vesanje" mag daar gerust zijn voet naast zetten.

Kusterica doet echt veel meer dan schokeren. Hij maakt er een gevarieerd schouwspel van, een allegaartje van droefenis en ellende, menselijke zwakte en verbetenheid, symboliek, fantasie en beeldspraak, schalkse humor, kortom volzette scenes waarbij het gevaar nog één en ander te missen niet denkbeeldig is.

Een heel bijzondere, te waarderen film die bovendien begunstigd is met een heerlijke soundtrack.


avatar van Fisico

Fisico (moderator films)

  • 7566 berichten
  • 4391 stemmen

Een Kusturica is steeds een bijzondere beleving. Ook hier weer op zowat dezelfde tonen als ik zijn andere films al mocht ervaren. Satire gekoppeld aan wat chaos, maar vooral met een hoog niveau in montage en beeldkwaliteit. Telkens ook ondersteund met wat culturele achtergrond met een streepje luchtige speelse lokale soundtracks.

Een aantal fijne absurde scènes passeren meermaals de revue. De liefde voor de kalkoen bijvoorbeeld, maar ook de de huwelijksaanzoeken of vliegend huis in het begin van de film. De één al wat beter zijn doel bereikt dan de andere, maar het zette onmiddellijk de toon van sfeer en hoe de film werd opgebouwd. Kleurrijk en vol spektakel zodat je je geen moment verveelt.

Een film over het alledaagse leven van gewone mensen, zigeuners in dit geval, waarbij drama, humor en vooral speelsheid samenkomen. Minder absurd dan Crna Macka, Beli Macor (Film, 1998), alhoewel ... Wie deze laatste apprecieerde, zal ook hier tot zijn recht komen.


avatar van Basto

Basto

  • 9753 berichten
  • 6737 stemmen

Waar hebben jullie deze gezien?


avatar van Serpicos

Serpicos

  • 1049 berichten
  • 3351 stemmen

Heeft recent op Canvas gespeeld. Daar heb ik hem althans gezien.


avatar van Fisico

Fisico (moderator films)

  • 7566 berichten
  • 4391 stemmen

Idem hier, op Canvas. Er verschijnen in de zomervakantie nog pareltjes op Canvas. Ik zal me voornemen deze vooraf hier te berichten.


avatar van T.O.

T.O.

  • 2145 berichten
  • 2397 stemmen

Ook mij deed deze film veel aan Brutti, Sporchi e Cattivi en Fellini denken, vooral Amarcord. De vrolijke chaos van Kusturica is er weer in overvloed. Dat kan ik soms erg goed waarderen, maar het wordt ook best vaak vermoeiend. Zeker met deze lange speelduur.

Qua vormgeving wordt het niveau van Black Cat, White Cat nog niet gehaald, maar je ziet beslist al de voortekenen. Het is vooral de hele typische Balkan/zigeuner-sfeer die blijft hangen en ongetwijfeld erg iconisch is geworden.

Vroeg me daarnaast ook af hoe dit werk is gevallen in de Roma-gemeenschap. Kusturica heeft daar zelf volgens mij geen banden mee? Zou tegenwoordig toch erg gevoelig liggen deze objectificatie...

P.S. de actrice die Azra speelt is uiteindelijk na de Joegoslavische oorlog onderzoeker in Nederland geworden. Bijzonder verhaal.