Nuit Noire (2005)
Genre: Sciencefiction / Mystery
Speelduur: 94 minuten
Oorsprong:
België / Nederland
Geregisseerd door: Olivier Smolders
Met onder meer: Fabrice Rodriguez, Yves-Marie Gnahoua en Philippe Corbisier
IMDb beoordeling:
6,5 (652)
Gesproken taal: Frans, Duits en Russisch
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Nuit Noire
Oscar, opzichter in het Museum voor Natuurwetenschappen, zou gerust alle dagen gepassioneerd bezig kunnen zijn met entomologie, ware het niet dat er geen dagen meer zijn. Sinds mensenheugenis schijnt de zon nog slechts 15 seconden voor de middag. De rest van de tijd is de wereld gehuld in een eindeloze nacht, een haast permanente zonsverduistering. Als Oscar op een dag thuiskomt van het werk treft hij een Afrikaanse vrouw in zijn bed. Ze lijdt aan een mysterieuze en ongeneeslijke ziekte en heeft blijkbaar zijn huis uitgekozen om te sterven.
Externe links
Video's en trailers
Reviews & comments
Freud
-
- 10772 berichten
- 1153 stemmen
Aangenaam om dit soort films eens van eigen bodem te zien te krijgen
. De gelijkenis met Lynch (zelfs letterlijk geciteerd in zijn voorliefde voor rode gordijnen) en elementen uit bijvoorbeeld Kafka (de huishoudster in deze film heet Mrs. Grubach, net als in Der Prozess, zal wel geen toeval zijn
) zijn duidelijk aanwezig maar worden voor deze gelegenheid vergezeld door een duidelijke verwijzing naar het koloniale verleden van Belgie.
Waar de film eigenlijk over wilt gaan durf ik niet te zeggen: dat kolonialisme zit er volgens mij duidelijk in en de onkunde om met zo'n verleden om te gaan, maar tegelijk staan ook de persoonlijke jeugdherinneringen van de hoofdpersoon centraal en zijn zoektocht naar contact of liefde. Dat zijn de symbolische thema's die ik uit de film gehaald heb, maar meer dan indrukken zijn het niet.
Maar zelfs als je gewoon tracht het lineaire verhaal te volgen dan ontdek je een mateloos fascinerende film met prachtige beelden (schitterende close ups van kevers, larven en andere onsmakelijke insecten afgewisseld met geweldige droomsequensen, en ook de duistere donkere sfeer geven de film een extra cachet
)
Eigenlijk kun je zeggen dat ik er 'niks van gesnapt heb', maar ik heb wel anderhalf uur gebiologeerd zitten staren, diep onder de indruk van de visuele kwaliteit en de fascinerende mysteriositeit. Volgens de brochure van Muhka Cinema gaat de hoofdpersoon ten onder aan zijn eigen afschrikwekkende hersenspinsels, zo zou je het ook kunnen beschouwen maar dat is misschien te gemakkelijk als verklaring. De site van Humo noemt het David Lynch meets Sigmund Freud, misschien dat mijn bewondering voor de film daar zijn oorzaak vindt of zo
. Aanrader dus in ieder geval, en méér van dit soort films maken jongens, de Belgische film kan wel een kwalitatief opstekertje gebruiken.
Freud
-
- 10772 berichten
- 1153 stemmen
Geen idee, ik heb hem ooit op groot scherm gezien en sindsdien nooit nog iets van gehoord.
Erwinner
-
- 33715 berichten
- 3079 stemmen
Maatschappij= Imagine, verdeling door De Filmfreak.
90 minuten
16/9 letterboxed Regio 2
Extra's: Verwijderde scenes, korte film, interview en behind the scenes.
sinterklaas
-
- 11816 berichten
- 3317 stemmen
Gelukkig! 
De trailer zag er wel lekker creepy uit. (ik wil hem ZIEN ZIEN ZIEN
)
sinterklaas
-
- 11816 berichten
- 3317 stemmen
Trouwens niet op de site van De Filmfreak gevonden. Hoe kwam je aan die informatie, Erwinner?
De trailer zag er wel lekker creepy uit. (ik wil hem ZIEN ZIEN ZIEN
)
sinterklaas
-
- 11816 berichten
- 3317 stemmen
Hij staat in ieder geval wel op Keeno.nl maar daar staat geen release bij. Maargoed, hij komt in ieder geval uit in Nederland. Kan je hem trouwens ook pre orderen ergens?
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
Bijzondere en sfeervolle film die helaas niet helemaal goed uit de verf komt. Aanrader voor wie eens wat anders wil. Verdient een breed MM publiek.
Kleine 4*
VanRippestein
-
- 1178 berichten
- 1052 stemmen
Eej! de DVD is, ondanks de Nederlandse hoes, FRANS:
Franse menu's, Franse copyright waarschuwing en het meest belangrijk: franse NIET ONDERTITELDE extra's.
Mooi streek die filmfreak geleverd heeft...
Owja, de film kijkt trouwens opvallend lekker weg, ondanks het eigenlijk een lynch-jatwerkje is.
VanRippestein
-
- 1178 berichten
- 1052 stemmen
ja de film is wel ondertiteld in NL of engels. dus dat scheelt dan weer...
sinterklaas
-
- 11816 berichten
- 3317 stemmen
Eindelijk de mooie uitgave van imagine/filmfreak gekregen gister en die avond gekeken. Het was inderdaad een hele goede interesante film. Je weet alleen absoluut niet waar het nou exact om gaat en zit alles erg vaag inelkaar. Maargoed, de sfeer zat er wel goed in. Ook al is dit geen horrorfilm, de film was opzich best wel creepy. Vanwege de continue stilte en de creepy donkere deuntjes en geluidjes erdoorheen. Echt veel gepraat word er ook niet maar er word wel erg goed in geacteerd, vooral door Fabrice Rodriguez. Voor de rest is dit ook allemaal heel mooi verzonnen: een film die zich in een wereld afspeelt van een eindeloze nacht. Die eindeloze nacht zorgt ook voor veel sfeer. De mensen die je op straat tegenkomt zijn allemaal mafkoppen, misschien wel doordat ze depresief worden van dat eeuwige duisternis. Ook die zwart-wit stomme film beelden zijn erg mooi en boeiend en die toneelstuk dat eigenlijk een blik op de jeugd van Oscar moet voorstellen is interesant.
Alleen zijn er tochwat vragen in deze film voor mij onbeandwoord: Wat willen ze nou zeggen met die overeenkomst tussen die Afrikaanse vrouw en dat meisje? Ik begrijp wel dat het iets met het verleden te maken heeft, maar wat? En waarom die Afrikaanse vrouw ineens zwanger is? Ook word er niet verteld waarom het altijd donker blijft (met zo nu en dan een paar seconden of minuten zonlicht, dat wel), en hoe zit het nou eigenlijk met die tweeling die zo nu en dan eens langskomen? Die twee oude kerels in zware pakken? Die eigenlijk ook wel best creepy overkomen? En zijn al die safaridieren die in het derde kwart van de film wel eens over straat lopen nou hallucinaties van die Oscar? Kan iemand me dat even uitleggen?
En nu ik het toch over die hallucinaties van Oscar heb: die waren ook erg mooi weergeven. Ze worden getoont in een donker sfeertje met stilte en een dreigend geluidje op de achtergrond. Je hoort van verder ook niks, alleen maar de zachte dreigende muziek op de achtergrond. En dat valt dan in de categorie van de creepy dingen. Ook die beelden van de insecten konden mogen er wel zijn. Of dit nou ook daadwerkelijk sience fiction is durf ik niet echt te zeggen. Er zitten dan wel wat apparaten in die gecombineerd worden met de oude en de nieuwe tijdperk, en die eindeloze nacht klinkt ook wel een beetje sience fiction. Tja... zelfs de precieze gerne is bij deze film ook niet te bepalen. Gewoon erg onvoorspellend en vaag. Puzzelen is de bedoeling.
Ik zat ook na de film naar de verwijderde scenes te kijken en toen vond ik het toch jammer dat ze sommige daarvan niet hebben gebruikt. Maarja... Dan tel ik die evengoed maar mee. Ik vond onderandere die verwijderde scene met dat: die museumeigenaar, weet niet meer, in dat glazen hok bij die nagemaakte Afrikaanse achtergrond met die opgezette dieren een pop maakte van Oscar tijdens zijn ouderdom. Dat zie je dan ook aan die lidteken op de wang die erbij geverft werd, wel toepasselijk.
Voor de rest een hele bijzondere, spannende, licht-enge en vooral boeiende mooie film dat erg veel indruk op me heeft gemaakt en eigenlijk best wel apart is. Echt bekend is ie ook helaas niet want ik kan dit pareltje echt aan iedereen aanraden. Dit is echt weer eens wat anders. De film doet eigenlijk lichaamlijk ook iets met je want je word nogal slaperig van die donkere beelden. Maargoed, mijn aandacht bleef erbij. Zoals gezegt: kijken deze film. Dit is in iedergeval weer een nieuwe ervaring kwa films in mijn jeugd om niet te vergeten.
5,0*
Freud
-
- 10772 berichten
- 1153 stemmen
Kan iemand me dat even uitleggen?
Dit is niet direct een film die je 'even' uitlegt
Van wat ik me herinner is het ook helemaal niet de bedoeling dat je er een concreet logisch verhaal kunt uit puren, minder nog dan bij Lynch' Lost Highway of Mulholland Drive. Het best valt deze film nog te vergelijken met zijn kortfilm The Grandmother: een hallucinante bad trip vol emoties en symboliek waar je kop nog staart aan kunt krijgen, maar die mateloos fascineert en waar je een hele film lang geboeid naar zit te kijken. Omdat de film zo experimenteel is, krijg je als maker ook de kans een aantal onverklaarbare elementen toe te voegen die enkel de sfeer (zowel visueel als psychologisch) ten goede komen, zoals het altijd donker blijven, zonder dat je die moet uitleggen. Gemakkelijk, maar tegelijk geweldig effectief.
Het laatste nieuws

Heb jij de Netflix-docu 'The Man With 1000 Kids' al gezien? 'Maag draaide om'

Maker 'The Abandons' is boos op Netflix: 'Destructief voor Hollywood en Wall Street'

HBO Max scoort in Nederland met de matig beoordeelde bodyhorrorfilm 'Nightbitch'

Prime Video-hitserie 'The Night Manager' krijgt een derde seizoen
Bekijk ook

A Casa
Drama / Mystery, 1997
17 reacties

Na Srebrnym Globie
Sciencefiction, 1987
20 reacties

Allegro
Drama / Sciencefiction, 2005
101 reacties

Mauvais Sang
Misdaad / Romantiek, 1986
23 reacties

Pro Urodov i Lyudey
Drama, 1998
13 reacties

Akiresu to Kame
Komedie, 2008
40 reacties
Gerelateerde tags
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.



