Akira (1988)
Genre: Animatie / Sciencefiction
Speelduur: 124 minuten
Alternatieve titel: アキラ
Oorsprong:
Japan
Geregisseerd door: Katsuhiro Ôtomo
Met onder meer: Mitsuo Iwata, Nozomu Sasaki en Mami Koyama
IMDb beoordeling:
8,0 (223.606)
Gesproken taal: Japans
Releasedatum: 15 mei 1992
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Akira
"Neo-Tokyo is about to E·X·P·L·O·D·E"
Kaneda (Iwata) is de leider van een Motorbende in Neo-Tokio. Tetsuo (Sasaki) is één van de bendeleden en is altijd de benjamin geweest, die onder bescherming van Kaneda staat. Als Tetsuo wordt gearresteerd, wordt hij als proefkonijn gebruikt voor een militair experiment, waardoor hij ongelooflijke krachten krijgt. Tetsuo kan zijn krachten niet in bedwang houden en slaat volledig door. Kaneda is de enige die hem nog kan tegenhouden.
Externe links
Acteurs en actrices
Shotaro Kaneda (stemrol)
Tetsuo Shima (stemrol)
Kei (stemrol)
Ryûsaku (stemrol)
Priestess Miyako / Council A (stemrol)
Kaori (stemrol)
Yamagata (stemrol)
Kai (stemrol)
Masaru / No. 27 (stemrol)
Takashi / No. 26 (stemrol)
Reviews & comments
Antonev
-
- 1804 berichten
- 1186 stemmen
Bizarre en gewelddadige trip in een post- apocalyptisch Tokio. De prachtige animatie wordt uitstekend bijgestaan door goed gekozen muziek en geluid. Ik zie links en rechts het verwijt dat de gezichten niet mooi geanimeerd zouden zijn, maar ik vond dat toch wel meevallen en zeker niet storend.
Het verhaal is prima te volgen als je tenminste niet al te hard je best doet om alles te begrijpen. Je moet het gewoon op je af laten komen en uiteindelijk wordt er in bepaalde mate wel een lijn zichtbaar. Ook de redelijke vaagheid vond ik niet storend.
Al met al een indrukwekkende film, die ontzettend weet te boeien. Zelfs als je geen uitgesproken liefhebber van anime bent, dan is dit gewoon 2 uur uitstekend vermaak.
Shadowed
-
- 11408 berichten
- 6711 stemmen
Er zijn ergens borsten te zien, da's volgens mij al voldoende voor dat symbooltje.
Ja, je hebt ook gelijk. Maar toch, wel een symbooltje voor 1 scene en geen voor zo'n beetje de hele film. Omdat het animatie is? T zal wel aan mij liggen hoor, maar toch..
Pepino
-
- 473 berichten
- 826 stemmen
De hoeveelheid aan onbegrijpelijk, zinloos geweld in dit soort Japanse anime's weerhoud mijn kijkplezier.
Kan mij wel wat vinden bij deze reactie. Niet dat ik niet tegen een stootje kan, maar soms ging het wat onnodig ver op gebied van gore.
Voor de rest was Akira enorm sterk en indrukwekkend, maar niet altijd eenvoudig om naar te kijken: naast de gore, was het verhaal best complex. Akira is zo'n animatiefilm die ik toch een tweede keer moet zien om er effectief een oordeel over te kunnen geven.
PapaBeartje
-
- 709 berichten
- 1112 stemmen
Nee nee nee, hier ben ik niet voor in de wieg gelegd. Het verhaal is vrij complex. Japanse tekenstijl daarentegen was wel heel mooi, enkel de gezichten vielen tegen. De film bevat wel wat gewelddadige momenten, dat nog wel te pruimen was. Helaas was het bij deze film klokkijken voor mij...
*Angelina*
-
- 5 berichten
- 43 stemmen
Japanse tekenstijl daarentegen was wel heel mooi, enkel de gezichten vielen tegen.
Het is wel een film uit 1988 moet je niet vergeten...de 1e anime film
Basto
-
- 11952 berichten
- 7411 stemmen
Deze gaan we dus echt wel effe op groot schermpje meepikken.
Morgen! 
remorz
-
- 2497 berichten
- 2742 stemmen
Nice. Ik heb kaartjes voor oktober.
Veel plezier! Wij van MM houden ons aanbevolen voor je groot-scherm-bevindingen.
predator
-
- 1669 berichten
- 1952 stemmen
Tof om het op een groot scherm te zien. Voorstelling was ook compleet uitverkocht. Het laatste half uur is rommelig (en daardoor is de film ook net te lang), voor de rest fijn om weer gezien te hebben.
remorz
-
- 2497 berichten
- 2742 stemmen
Heerlijk om in de bioscoop te mogen aanschouwen.
Een langzaam ontrafelend verhaal en de wat lange speelduur zorgden thuis nog voor wat afdwalende aandacht; op groot scherm met goed geluid weet de film met vrijwel onophoudelijke actie je aandacht compleet af te dwingen.
Moeilijk om aan te wijzen wat deze film niet goed doet. Op haast alle vlakken is het moeilijk te geloven dat ie alweer 30 jaar oud is. Het wat fletse kleurenpalet is een aanwijzing, maar verder kan deze met gemak de strijd aan met zowat alles wat ik de afgelopen jaren aan animatie heb gezien.
Een futuristische setting die doordacht en met ontzagwekkend gevoel voor detail is vormgegeven. Van de MRI-scan machinerie, bovengrondse snelwegen en skylines tot de cryo-tombes, het is allemaal geweldig tastbaar in beeld gebracht.
Met een constant tempo en weinig aflatende actie dendert deze film door. Rustpunten zijn er weinig, al geeft een bescheiden dosering humor de film doorheen de speelduur wat lucht. Meer zou de sfeer en dreiging van de film teniet doen, dus ook daar zijn goede keuzes gemaakt.
De animatie wordt bijgezet door gevarieerde camerastandpunten en -bewegingen, met name tijdens achtervolgingsscènes; de veelal analoge soundtrack contrasteert bijtijds mooi met het futurisme en weet altijd op de goede momenten een monumentale dreiging neer te zetten; het verhaal is al even doordacht als de setting en weet zowel op het juiste moment nog een tandje bij te zetten, als op het einde genoeg mysterie vast te houden: het laatste half uur tilt de film ongetwijfeld boven zichzelf uit met groteske beelden en existentiële vraagtekens.
In alle opzichten is deze gewoon 5* waard. Exemplarisch revolutionaire cinema.
jono
-
- 345 berichten
- 4127 stemmen
Akira begint met beelden van een zonnig Tokio op 16 juli 1988, dat niet geheel ontoevallig ook de premièredatum van de film is. Vervolgens zien we een enorme lichtflits en bevinden we ons opeens in Neo Tokio anno 2019, 31 jaar na de Derde Wereldoorlog. De stad wordt geteisterd door motorbendes, die het regelmatig aan de stok hebben met de plaatselijke autoriteiten. Wanneer een van de leden wordt opgepakt door de politie, wordt hij gebruikt voor een geheim militair experiment, waardoor hij speciale krachten krijgt.
Of zoiets. Dit heb ik zo'n beetje uit de film kunnen destilleren, maar eerlijk gezegd kon ik er nauwelijks een touw aan vastknopen. Er worden zo veel verschillende personages geïntroduceerd dat ik af en toe echt de draad even kwijt was. Daarnaast zijn de animaties gewoonweg lelijk, en dat valt me erg tegen van een Japanse tekenfilm. En de steeds hinderlijk aanwezige gamelanmuziek maakt het er allemaal ook niet beter op.
Nee, een tegenvallende film dus, die met een speelduur van ruim twee uur ook nog eens veel te lang duurt. Niet aan mij besteed in ieder geval. 2*
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5983 stemmen
Basto
-
- 11952 berichten
- 7411 stemmen
Of je het mooi vindt of niet is natuurkijk een kwestie van (wan)smaak. ?
arno74
-
- 8700 berichten
- 3342 stemmen
Geroemde cultfilm. Ik voel me niet snel oud bij het kijken van animaties, en ik kan echt genieten van een Ghibli of een Disney, maar voor deze voelde ik me echt véél te oud. Veel brommertjes, veel explosies, veel geweld, en soms zelfs blote borsten!! Dé ideale tekenfilm voor stoere jongetjes van 13, maar helaas niks voor mij. 1,5*
Basto
-
- 11952 berichten
- 7411 stemmen
Geroemde cultfilm. Ik voel me niet snel oud bij het kijken van animaties, en ik kan echt genieten van een Ghibli of een Disney, maar voor deze voelde ik me echt véél te oud. Veel brommertjes, veel explosies, veel geweld, en soms zelfs blote borsten!! Dé ideale tekenfilm voor stoere jongetjes van 13, maar helaas niks voor mij. 1,5*
Je leeftijd zou toch geen effect mogen hebben op het oog voor detail. Dit afdoen als iets voor kinderen is een gotspe!
Nog steeds de meest gedetaileerde tekenfilm ooit gemaakt. Hier wordt het je in 2 minuten uitgelegd.
arno74
-
- 8700 berichten
- 3342 stemmen
Je leeftijd zou toch geen effect mogen hebben op het oog voor detail. Dit afdoen als iets voor kinderen is een gotspe!
Nog steeds de meest gedetaileerde tekenfilm ooit gemaakt. Hier wordt het je in 2 minuten uitgekegd.
Basto
-
- 11952 berichten
- 7411 stemmen
Dat kan, maar dat is geen reden om denigrerend te reageren. Je zou zo ook maar eens de plank volledig mis kunnen slaan. 
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12851 stemmen
Tsja, het is het eerste wat in me opkwam gezien het verhaal
Het verhaal niet lijkt me, niet meteen iets voor jongetjes van 13. Bepaalde elementen binnen de wereld natuurlijk wel.
Nog steeds de meest gedetaileerde tekenfilm ooit gemaakt. Hier wordt het je in 2 minuten uitgelegd.
Zal later eens naar het filmpje kijken, maar dat lijkt me sterk.
arno74
-
- 8700 berichten
- 3342 stemmen
Dat kan, maar dat is geen reden om denigrerend te reageren. Je zou zo ook maar eens de plank volledig mis kunnen slaan.
.
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12851 stemmen
Nog steeds de meest gedetaileerde tekenfilm ooit gemaakt. Hier wordt het je in 2 minuten uitgelegd.
Een directe vergelijking niet gevonden, maar zou maar eens wat lezen over Otomo's Steamboy.
Basto
-
- 11952 berichten
- 7411 stemmen
Een directe vergelijking niet gevonden, maar zou maar eens wat lezen over Otomo's Steamboy.
Ok die heeft 180.000 vs 160.000 tekeningen en een iets langere speelduur. Maar het doet verder weinig af aan het punt dat ik maakte.
Onderhond
-
- 87597 berichten
- 12851 stemmen
Het detail in de tekeningen ligt ook net wat hoger 
Punt staat uiteraard, maar "nog steeds... ooit gemaakt" is er wat over.
IH88
-
- 9733 berichten
- 3185 stemmen
Akira
Dit was volgens mij de eerste Japanse animatiefilm die ik toen der tijd heb gezien. Vaag en verwarrend, en ik was niet gelijk fan van de film. Dat kwam denk ik door de leeftijd, want nu ik hem opnieuw heb gezien kan ik alles een stuk beter plaatsen. Akira is nog steeds een film die je niet helmaal moet gaan ontleden, en ik heb nu vooral genoten van de animatie en de fantasie en inspiratie van de makers. Ik heb alles maar over me heen laten komen, en dat is waarschijnlijk de beste manier om Akira te bekijken.
Basto
-
- 11952 berichten
- 7411 stemmen
De remake lijkt een go te hebben.
Leonardo DiCaprio’s ‘Akira’ to Shoot in California – Variety
remorz
-
- 2497 berichten
- 2742 stemmen
De remake lijkt een go te hebben.
Leonardo DiCaprio’s ‘Akira’ to Shoot in California – Variety
Nog steeds Taika Waititi als regisseur, zie ik. Op zich goed nieuws.
Metalfist
-
- 12407 berichten
- 3964 stemmen
De introductie tot cyberpunk voor het Westen
Een paar dagen geleden was ik eens een lijstje aan het maken van films die ik had gezien, maar waar nog geen recensie bij staat. Jammer genoeg nog altijd een grote lijst (zo'n +700 titels) maar het had wel als resultaat dat ik een aantal films terugzag in mijn collectie waarvan ik dacht "dat is inderdaad wel erg lang geleden". Zo zag ik deze Akira het laatst als 16-jarige, zo'n 12 jaar geleden dus, en wist ik nog dat die toen wel een serieuze indruk had gemaakt. Het zette in ieder geval de deur open naar films zoals Ghost in the Shell en daar zal ik Akira altijd dankbaar voor zijn.
Ik was dan ook verheugd om te zien dat dit eigenlijk nog altijd als een huis overeind blijft staan. Meer zelfs, de film krijgt er een halfje bij omdat dit op een aantal vlakken toch zo enorm indrukwekkend is. De animatiestijl blijft meer dan 30 jaar later nog altijd fabelachtig mooi (die moto-achtervolgingen, gewoon heel die vibe in Neo Tokyo, die grootschalige climax, ...) en het is dan ook van de eerste tot de laatste seconde genieten. Ik kan me eerlijk gezegd ook niet voorstellen dat ik indertijd alles heb begrepen (met uitzondering van die klassieke Akira pose met de moto kon ik me ook echt niets meer van de film herinneren) maar ook qua plot is dit de moeite. Naar het schijnt niet helemaal gelijk met de originele manga - wat op zich ook niet verrassend is aangezien die nog in volle publicatie was toen deze film uitkwam - maar het deert niet. Tetsuo die langzaamaan doordraait, de opoffering van Kiyoko, Takashi en Masaru, die vibe tussen Kaneda en Kai, ... De manga staat ondertussen op het verlanglijstje maar die mooie 35th Anniversary Box Set is jammer genoeg vrij prijzig te noemen.
Zeker omdat ik ergens met het gevoel zit dat je een groot stuk van de sfeer kwijt geraakt wanneer je het enkel met de tekeningen moet doen. Katsuhiro Ôtomo maakt er namelijk een erg goed geheel van. Die cyberpunk sfeer spat van het scherm, die soundtrack is geweldig in combinatie met de beelden en zoals eerder gezegd is dit qua animatie nog altijd één van de mooiste films die ik heb gezien. Zoveel details in de achtergronden.. Zelfs zo'n stomme dingen als Cream, Led Zeppelin en The Doors op de jukebox aan het begin van de film. Qua voice-cast ook gewoon degelijk. Beetje teleurstellend dat er zo geen extra's op de DVD van A-Film staat maar ze hebben gelukkig wel gewoon de originele audio behouden. Het schijnt dat in één de oude Engelse dub (er zijn er 2 als ik me niet vergis) de stem van Masaru naar een soort van monsterstem hebben gewijzigd. Indien mogelijk: altijd voor de originele audio gaan!
Zeker omdat naar het schijnt die Engelse dub soms redelijk simplistisch zou zijn waardoor de diepgang van een aantal scènes de mist ingaat. In ieder geval is het erg fijn dat dit nog altijd zo de moeite is. Ik krijg meteen zin om me eens terug onder te dompelen in wat andere cyberpunk dingen die ik indertijd keek zoals Appleseed. Die heeft ook geen review, maar die heb ik jammer genoeg zelf niet in bezit.
4.5*
Basto
-
- 11952 berichten
- 7411 stemmen
Heb de Japanse 4k disc besteld. Kost een vermogen, maar het is het zeker waard. 4K voelt voor mij toch een beetje alsof ik de film op 35 mm bezit. Kwaliteit is bizar hoog. En dan heeft deze editie ook nog eens een weergaloze nieuwe soundtrack naar het schijnt. Maar goed als die straks ook in Europa uit wordt gebracht, had ik me waarschijnlijk veel geld kunnen besparen, maar ik ga niet het risico lopen deze mis te lopen.
Basto
-
- 11952 berichten
- 7411 stemmen
Net gekeken. Wat blijft het toch een vette film. 4K disc spat van het scherm!
Het laatste nieuws

Spaanse Netflix-film '100 Metros' doet het ontzettend goed: 'IJzersterk drama'

Netflix verruilt 'The Grand Budapest Hotel' voor 'The French Dispatch' van Wes Anderson

Nog niet gezien? 'Escape at Dannemora' kijk je nu gewoon op SkyShowtime

Catherine O'Hara (71) overleden: van deze films zou je haar onder meer kunnen kennen
Bekijk ook

Sen to Chihiro no Kamikakushi
Animatie / Fantasy, 2001
1.127 reacties

Hotaru no Haka
Animatie / Oorlog, 1988
734 reacties

Mononoke-Hime
Animatie / Fantasy, 1997
284 reacties

Tonari no Totoro
Animatie / Fantasy, 1988
432 reacties

Hauru no Ugoku Shiro
Animatie / Fantasy, 2004
326 reacties

Hadashi no Gen
Animatie / Drama, 1983
15 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








