Genre: Oorlog / Drama
Speelduur: 144 minuten / 152 minuten (extended cut)
Oorsprong:
Verenigde Staten / Verenigd Koninkrijk
Geregisseerd door: Ridley Scott
Met onder meer: Josh Hartnett, Ewan McGregor en Tom Sizemore
IMDb beoordeling:
7,7 (455.981)
Gesproken taal: Engels en Somalisch
Releasedatum: 28 februari 2002
On Demand:
Bekijk via Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Black Hawk Down
"Leave no man behind."
Het waargebeurde verhaal van de slag om Mogadishu, de langste grondstrijd met Amerikaanse troepen sinds Vietnam. Een elite-team van 120 Amerikaanse militairen wordt op 3 oktober 1993 in Mogadishu gedropt om 2 Somalische luitenanten te ontvoeren. Bedoeld als een operatie van een uur, loopt het echter flink uit de hand.
Externe links
Acteurs en actrices
SSG Matthew Eversmann
SFC Norm 'Hoot' Gibson
SPC John Grimes
LTC Danny McKnight
SFC Jeff Sanderson
MG William F. Garrison
CPT Mike Steele
SPC Shawn Nelson
PFC Todd Blackburn
SPC Lance Twombly
Video's en trailers
Reviews & comments
Roger Thornhill
-
- 6201 berichten
- 2549 stemmen
Zeldzaam intense oorlogsfilm waarbij er zóveel kogels rondvliegen (en waarbij we zó vaak zien hoe Somalische geweren op voor hun leven rennende Amerikaanse soldaten gericht zijn) dat het er bij mij bijna niet in kan dat er slechts 19 Amerikanen zijn gesneuveld. Scott regisseert het allemaal zo vaardig dat ik hem bijna kan vergeven dat de voornaamste rol is vergeven aan Josh Hartnett (die het, eerlijk is eerlijk, eigenlijk prima doet, net zoals de rest van de cast). Zeer indrukwekkend, maar tegelijkertijd is deze tweede keer tevens vermoedelijk de laatste keer dat ik deze film ga bekijken, want 2½ uur onafgebroken uitzichtloosheid is wel wat èrg veel.
Rubie2208
-
- 343 berichten
- 326 stemmen
Een van de betere oorlogsfilms die ik heb gezien. Een enorm spannend en mooi verhaal die is gebaseerd op ware gebeurtenissen. Goed acteer werk en het verhaal laat een mooie band zien van soldaten die door een inschattingsfout keihard moeten samen werken om te overleven . Een film vol spanning met goed acteer werk en een geloofwaardige sfeer .
frans123
-
- 4459 berichten
- 1184 stemmen
Ik had toch net wat meer verwacht van deze film, met name omdat deze film toch wel vergeleken wordt met een van de betere oorlog films. Al het actie is mooi in beeld gebracht, maar de personages en de muziek in de film deden me dan weer écht helemaal niks en qua acteer prestaties was het ook niet altijd even best. Ik had persoonlijk een wat meer meeslepende film verwacht, helaas is dat het niet geworden en dat komt mede door het totaal niet passende score die me af en toe echt totaal uit de film trok.
6.5
Je ziet een verwoeste stad, pakweg 1500 doden, een half lichaam...alom ellende en je vindt het geen meeslepende film ....lol.
Antwoord ; geweld in overdaad went. Eerlijk gezegd had ik het na 40 minuten wel gezien. Geschiet, en vooral geschreeuw.
frans123
-
- 4459 berichten
- 1184 stemmen
Sorry, het kon mij niet boeien. Weet je hoe ze tegenwoordig twee vijandelijke lieutenants oppakken?? Met een drone en raket...het enige wat overblijft is een sinkhole Ipv een half leger er op af te sturen met onnodige doden en materieel verlies..
MindlessAssassin
-
- 505 berichten
- 263 stemmen
Je ziet een verwoeste stad, pakweg 1500 doden, een half lichaam...alom ellende en je vindt het geen meeslepende film ....lol.
Antwoord ; geweld in overdaad went. Eerlijk gezegd had ik het na 40 minuten wel gezien. Geschiet, en vooral geschreeuw.
Een tal van doden, staat niet inherent aan meeslepend..
Zoals ik ook aangaf, trok de score mij uit de film.
Gerlof78
-
- 793 berichten
- 595 stemmen
Sterk gemaakte oorlogsfilm over de mislukte slag om Mogadishu die op 3 oktober 1993 was, en dat word ook goed verteld met een enorme cast. De actie in deze film is 1 van de best die ik ooit heb gezien, de kogels vliegen alle kanten op en met je Bose systeem knalt het nog meer. Deze film is een dikke aanrader van wie van dit soort films houd.
Brabants
-
- 2907 berichten
- 2161 stemmen
Black Hawk Down is een film gebaseerd op feiten waarbij je als kijker enorm in het verhaal wordt gezogen. Het is tot in detail ontzettend mooi weergegeven. Er is duidelijk energie in gestoken dat is in alles duidelijk. Hele mooie film dit.
Lovelyboy
-
- 4078 berichten
- 3054 stemmen
Voor de herziening omdat ik de film op blu-ray was tegen gekomen. Helaas was het geen hele goede uitgave maar ja, wat doe je er aan. Hopelijk zijn The Revenant, Nordwand en 13 hours op dat vlak van betere kwaliteit die ik de afgelopen week ook allemaal verving.
En met deze kijkbeurt, onderandere door het lezen van Roger Thronhill's reactie, had ik toch wel de intentie de film eens nader onder de loep te nemen. In een comment van een jaar of vijf terug gaf ik de film weliswaar een voldoende maar benoemde de film ook als gemakkelijk en oppervlakkig. Ik beweerde diepgang te missen, feeling met de personages, of misschien een scherp randje. Maar was dat wel zo, of was het een gebrek aan vermogen om op dat moment in de flow van de film mee te gaan? BHD was een film die me vroeger heel wat meer kon bekoren...was de geest dan uit de fles?
Eerste noemenswaardige noot is toch wel het werkelijk uitstekende en uitvoerige boek van Mark Bowden die ik al langer dan ik heugen kan in de kast staan heb. En ja, het boek wordt toch wel erg goed gevolgd. Waar verder eigenlijk te beginnen bij dit trieste verhaal medio 1993 met warlords, hongersnood en militaire ingrijpen van zowel de VN als Amerika waar vooral de laatste erg ongewenst en onbegrepen is, maar dat ook deels aan zichzelf te danken heeft en van Vietnam weinig geleerd heeft. En zo begint het verhaal met de ogenschijnlijk gemakkelijke Operatie Gothic Sepent. Was er sprake van onderschatting...? Wellicht. Maar dat een Rocket Proppeled Grenade een helicopter neer zou kunnen halen was toch iets niet voor de hand lag. Het was reeds in eerder gebeurt maar had slechts schade opgeleverd, men waande zich soort van onkwetsbaar. Maar het kan kennelijk, een rpg vliegt in een afwijking of rechte baan en kan bij toeval tegen een helicopter afvliegen, maar heeft geen zoekfunctie of infrarood, of andere fancy stuff dus een bewegende object is uitermate lastig te raken. Het is puur toeval...maar wel toeval dat twee keer toesloeg en voor een catastrofe zorgde.
Diepgang heeft de film uiteraard nog steeds niet echt, nadien weten we nog steeds niet veel van deze mannen. Wel opvallend is meteen de broederschap. Intens is de opening bij de voedseldistributie, adembenemend de scènes van de luchtvloot die onderweg is boven de de kustlijn met een soort stilte voor de storm die rond de geconcentreerde en gespannen mannen hangt. Eenmaal op locatie, Marokko by the way, wordt de zaak van kwaad tot erger met uiteraard de neergehaalde helikopters. Uitstekend weet Scott in de meeste scènes een bepaalde intensiteit op te roepen. Dit geld voor bepaalde vuurgevechten maar vooral voor de neerstortende heli's met hun 'black hawk down' call. De getoonde geweldsuitbarsting is bij tijd en wijlen om sprakeloos van te worden hier en daar met een sprankje humor en verschillende heroïsche momenten. En dan komen we wat mij betreft toch uit bij de twee grootste helden van het conflict, master sergeant Gary Gordon en sergeant first class Randy Shughart, de mannen die verzochten op de grond gezet te worden in een poging de crew van de tweede Black Hawk, Durant's toestel, te beschermen tegen de aanstormende massa. Een taak waarvan beide mannen wisten dat het kansloos was, en toch wilden ze het proberen, kregen toestemming, sneuvelden en werden nooit terug gevonden. Familie moest proberen de beide mannen te identificeren van foto's waar de plaatselijke bevolking met lijken van Amerikaanse soldaten rond troonde. En poeh....wat kan me dat bezig houden, die bereidwilligheid van Shughart en Gordon om door het vuur te gaan, om te proberen het onmogelijke te bewerkstelligen voor een kameraad in nood, je broeder. Die keuze die je dan maakt, wat gaat er dan door je heen. Dat kan mij zo fascineren en bezighouden, en het vangt eigenlijk de gehele film in een soort microkosmos van soldaten, broers, eensgezindheid en een samen uit is samen thuis mentaliteit waar het geheel om lijkt te draaien en het gevoel dat Scott over wil brengen
De cast is uitstekend te noemen met veel bekenden in kleine rolletjes en jonge acteurs aan het begin van hun loopbaan, en zelfs Hartnett in een degelijke rol. Ze doen het allemaal meer dan uitstekend met opvallendste figuur Eric Bana als hondsbrutale maar oh zo sterke Delta als hoogtepunt qua karakters. De soundtrack heeft ook geweldige momenten, zeg maar gerust dat deze net zo intens is en de algehele styling met filters en kleuren is ook treffend. Black Hawk Down treft mij nu deze kijkbeurt absoluut weer als de keiharde en schokkende roes die het eerder ook al was en door sommigen als oorlogsreclame werd gezien. Nou, ik weet niet hoe eens mens dat in dit wil zien maar goed, en dat bewijst generaal Garrison zelf met de bloedplas die probeert weg te vegen in het hospitaal. Een moment dat ongetwijfeld synoniem moet staan voor de gehele operatie en de schok die dit resultaat te weg bracht, iets dat niet meer goed te praten of uit te wissen viel. Desondanks is het een wonder dat er niet meer Amerikanen gesneuveld zijn. En zo stijgt mijn cijfer toch plots weer net zo explosief als dat de film dat is.
henk sonnenberg
-
- 11 berichten
- 26 stemmen
Voor de derde keer gekeken op bluray.
Blijft gave film, 4 * waard.
frans123
-
- 4459 berichten
- 1184 stemmen
Cinematografisdch knap gedaan . De scene van de neerstortende helicopter is geweldig.- hoe doen ze dat??? Een betere in zijn genre, maar kon mij niet boeien. "We suck each others dick" sfeertje , suffe dialogen en puber humor...zooooo US.. En US above all.
starbright boy (moderator films)
-
- 22571 berichten
- 5233 stemmen
Een heleboel berichten verwijderd die aanvallen bevatten, off topic waren of allebei.
Shadowed
-
- 11606 berichten
- 6831 stemmen
Halfje erbij na herziening. Regisseur Ridley Scott toont zijn vakmanschap hier optimaal, met indrukwekkende cinematografie en een degelijk tempo. De duur van de film vraagt uiteraard wat van je uithoudingsvermogen, want na een halfuur vliegen de kogels onophoudelijk in het rond. Er wordt de kijker weinig rust gegund om een optimale indruk mee te geven van de soldaten die zich in deze situatie verkeerden. Het camerawerk en de montage doen wat lomp aan, maar verder brengt Scott de ervaring uitstekend over en wekt een effectieve mengelmoes op van diverse benodigde emoties. Wat mij betreft één van de betere oorlogsfilms ooit gemaakt, puur vanwege het gevoel van machteloosheid en gewicht dat het overbrengt op de kijker.
The Oceanic Six
-
- 60504 berichten
- 4103 stemmen
Na ruim 15 jaar nog eens weer opgezet en na een stroef begin volgt al snel het vakmanschap van regisseur Ridley Scott, die ons middenin snoeiharde actie gooit en dit tot bijna het einde toe vol blijft houden. Het levert een beeld op van kameraadschap, van opofferingen en van lijden wat de soldaten mee hebben moeten maken. Zeker dat tweede uur kijkt goed weg en weet geregeld te overtuigen.
Maar het is verder ook wel een wat vlakke film en na een tijd begint het allemaal wel een beetje op elkaar te lijken. Ik merkte ditmaal dat de film me wat minder pakte en een beetje een ''been there, done that'' gevoel opwekte. Toch, uiteindelijk overheerst het bombastische sausje in een smerige, stoffige en extreem vijandige omgeving uiteindelijk wel, dit is hoe oorlog eruit ziet. Genadeloos en wreed.
Ik twijfelde sterk om een verlaging naar 3,5*, maar uiteindelijk gun ik de film toch nog nipt de oude score.
4* blijven staan
badfans69
-
- 4127 berichten
- 6299 stemmen
mcdaktari
-
- 7558 berichten
- 0 stemmen
Net weer eens opnieuw gekeken. Ik blijf dit toch een heftige film vinden. Die jongens moeten er toch een gigantisch trauma aan overgehouden hebben. En wat zijn ze ermee opgeschoten? Ik heb trouwens nooit geweten dat Tom Hardy ook ik deze film speelde, ik had hem ook niet herkend. Tom Sizemore is wel een ideale acteur voor dergelijke rol. De hele cast is echt goed. Ik weet niet hoe dat verder afgelopen is in Somalië, maar volgens mij is het daar nog steeds onveilig. Ik dacht dat het in Somaliland wel wat rustiger is. Maar dat land wordt niet erkend. Het zou in ieder geval niet mijn vakantiebestemming zijn.
AngelicV
-
- 1044 berichten
- 1214 stemmen
'We need to kill for peace' duidelijkere contradictie kan haast niet als deze uitspraak in de film. Eigenlijk ervaar ik dit als anti-oorlogsfilm. Het nimmer aflatende geratel van vuurwapens i.c.m inslagen van mortieren en raketwerpers maken dit meer een ode aan de internationale wapenhandel die dit soort bloedvergieten als uiterst lucratief ervaart. Doch een ieder die valt heeft een vader, moeder, wellicht ook een partner, broers, zussen en evt. kinderen. En zo is de cirkel weer rond voor de volgende lading. Mogadishu en geheel Somalië lijdt nog steeds onder de burgeroorlog. Filmisch goed weergegeven en houdt continu de aandacht vast. Scott levert vakwerk af.
Lucaij
-
- 475 berichten
- 1884 stemmen
Sorry, het kon mij niet boeien. Weet je hoe ze tegenwoordig twee vijandelijke lieutenants oppakken?? Met een drone en raket...het enige wat overblijft is een sinkhole Ipv een half leger er op af te sturen met onnodige doden en materieel verlies..
Dan is t geen oppakken.
Filmkriebel
-
- 10155 berichten
- 4750 stemmen
Solide actie-oorlogsfilm waarin de Amerikanen de zware middelen inzetten om de Somalische krijgsheer Aidid te vangen midden in Mogadishu. Zijn militie biedt stevig weerwerk en voor de Amerikanen dreigt het op een fiasco uit te draaien nadat twee black hawks neerstorten en de eenheden van alle kanten omsingeld worden.
Scotts film is stevig gefilmd; het woord perspectief is uiterst belangrijk in zijn film : de locaties waar hij de camera plaatst lijken telkens de meest optimale keuzes en dat maakt de film tot een vloeiende ervaring. De cast is indrukwekkend maar bijna geen enkel personage treedt op de voorgrond als centraal figuur. Misschien ook een opzettelijke keuze van Scott om nadruk te leggen op het teamgevoel en de groepsdynamiek.En verder : actie, actie en actie. Wat overdreven heroisch soms maar niettemin een sterke film van Scott met hoge herzieningswaarde ... 
Gerelateerd nieuws

Harry en Meghan ontwikkelen nieuwe Afghanistan-oorlogsfilm voor Netflix

Oorlogsfilm 'Black Hawk Down' van Ridley Scott morgenavond (31 januari) op televisie: 'Grimmig, hard en uiterst realistisch'

Binnenkort vliegt 'Black Hawk Down' weg van Netflix

Oorlogsfilm 'Black Hawk Down' van Ridley Scott vrijdagavond 17 mei op televisie: 'Grimmig, hard en uiterst realistisch'
Bekijk ook

Saving Private Ryan
Oorlog / Drama, 1998
2.515 reacties

Braveheart
Oorlog / Historisch, 1995
2.285 reacties

Blood Diamond
Drama / Thriller, 2006
1.663 reacties

Platoon
Oorlog / Drama, 1986
829 reacties

Temple Grandin
Biografie / Drama, 2010
155 reacties

Das Testament des Dr. Mabuse
Mystery / Misdaad, 1933
48 reacties
Gerelateerde tags
ambushgebaseerd op boekmilitiakrijgsgevangenewoundsomaliawarlordfaminechaosarms dealergebaseerd op een waargebeurd verhaaldelta force vuurgevechtgevechtus militaryjaren 90helicopter crashmogadishu rescue operationpeacekeeper soldiersbloody violencestreet shootout
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








