• 15.811 nieuwsartikelen
  • 178.341 films
  • 12.227 series
  • 34.007 seizoenen
  • 647.593 acteurs
  • 199.099 gebruikers
  • 9.377.434 stemmen
Avatar
 
banner banner

Blackfish (2013)

Documentaire | 83 minuten
3,69 670 stemmen

Genre: Documentaire

Speelduur: 83 minuten

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: Gabriela Cowperthwaite

Met onder meer: Suzanne Allee, Kim Ashdown en Tilikum

IMDb beoordeling: 8,1 (76.091)

Gesproken taal: Spaans en Engels

Releasedatum: 7 november 2013

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Blackfish

"Never capture what you can't control."

Overal ter wereld vergapen volle tribunes zich aan watershows met orka’s: schijnbaar zonder moeite doen de begeleiders de kolossale zwart-witte walvissen gracieus door de lucht vliegen. Maar de orka blijft een gevaarlijk roofdier: in Sea World beet de orka Tilikum maar liefst drie begeleiders dood. In de vrije natuur zijn orka's niet agressief noch gevaarlijk voor de mens, wat bezielde dit 'gedomesticeerde' exemplaar dan?

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van jarno1975

jarno1975 (moderator series)

  • 10972 berichten
  • 2792 stemmen

avatar van kos

kos

  • 46695 berichten
  • 8852 stemmen

Haha, coole poster.



avatar van Meneer Bungel

Meneer Bungel

  • 13163 berichten
  • 0 stemmen

kos schreef:

Haha, coole poster.

Zonder plot of die extra poster van SnakeDoc was ik er niet uitgekomen wat dat moest voorstellen... wat niet per se negatief bedoeld is.


avatar van pierrrke

pierrrke

  • 394 berichten
  • 1468 stemmen

Heb deze mogen meepikken op het Docville-filmfestival!
En ik moet zeggen, het was een erg boeiende docu omdat mijn interesse voor de dieren enorm groot is.
Daarom was het lichtjes teleurstellend dat de boodschap op het einde van de film al prima te voorspellen was in het begin. Dat neemt niet weg dat de film ontroerende momentjes bevat. zeker het moment dat de babyorca's van hun ouders gescheiden werden was erg triestig..

'Blackfish' is een fascinerende film al helpt t volgens mij wel als je een liefhebber bent van dierendocumentaires en in het bijzonder orca's.


avatar van kappeuter

kappeuter (crew films)

  • 74672 berichten
  • 5984 stemmen

avatar van Actarus

Actarus

  • 502 berichten
  • 2284 stemmen

Zeer goede trailer! Mijn interesse is gewekt...


avatar van Tommeh

Tommeh

  • 7317 berichten
  • 3297 stemmen

Inderdaad een boeiende docu, die je af en toe in verbazing doet vallen over het wereldje van de Sea Worlds. Er had van mij wel iets meer weerwoord van de tegenpartij in gemogen, maar als dat volk weigert aan de docu mee te werken wordt dat uiteraard lastig.

Hij is trouwens te koop via Amazon.


avatar van SnakeDoc

SnakeDoc

  • 4687 berichten
  • 2243 stemmen

Fantastische documentaire die de nodige emoties los maakt, ook bij mij als kijker.

Documentaire is inhoudelijk zeer sterk, zit erg goed in elkaar en kent een paar prachtige beelden van orka's in gevangenschap en in het wild.

De discussie is ook reuze interessant.

Deze geweldige beesten horen wat mij betreft in het wild, en niet in pretpark zwembaden van 15 bij 15 meter voor het entertainen van de massaal toestromende mensen massa.

Verschrikkelijk om te zien!


avatar van pennywise666

pennywise666

  • 11 berichten
  • 14 stemmen

in deze documentaire zien we wederom wat voor een waardeloos ras de mens is.

ik word er kotsmisselijk van als ik zie wat die arme dieren word aangedaan in deze documentaire.BAH!


avatar van Bijdevaate11

Bijdevaate11

  • 178 berichten
  • 2742 stemmen

pennywise666 schreef:

in deze documentaire zien we wederom wat voor een waardeloos ras de mens is.

ik word er kotsmisselijk van als ik zie wat die arme dieren word aangedaan in deze documentaire.BAH!

+1


avatar van Bert RIL

Bert RIL

  • 1 berichten
  • 0 stemmen

Hey allemaal ! Blij dat de film de nodige aandacht begint te genereren. Mocht je wat meer info willen over de film en op de hoogte willen blijven van waar de film gaat draaien, moet je even kijken op www.blackfish-film.nl, de officiële site voor Nederland.


avatar van Xan21

Xan21

  • 139 berichten
  • 46 stemmen

Ik hoop dat iedereen deze docu gaat kijken en nooit meer 1 voet zet in een dierentuin. Echt schandalig hoe de dieren behandelt worden. Prachtige beelden met de mensen en de orca's maar daartegenover staan veel dramatische verhalen. Bijzondere documentaire!


avatar van stinissen

stinissen (crew films & series)

  • 23444 berichten
  • 76937 stemmen

Een prachtig dier dat nog steeds ten onrechte wordt uitgebuit , ik had het ook niet moeilijk met de beelden van de mensen die in benarde situaties terecht kwamen.


avatar van kappeuter

kappeuter (crew films)

  • 74672 berichten
  • 5984 stemmen

Vanaf 7 november in de bioscoop (De Filmfreak)

NL trailer (YouTube)


avatar van Chainsaw

Chainsaw

  • 8845 berichten
  • 3576 stemmen

Sterke documentaire met een duidelijk doel en een duidelijke boodschap, maar waar gelukkig nog vrij subtiel mee wordt omgegaan. Ondanks het gebrek aan wederhoor van mensen van SeaWorld (die niet geïnterviewd wilde worden), bevat Blackfish sterke sprekers en er worden goede en aangrijpende verhalen verteld. Ook sterk en knap dat de makers geen zijpaden bewandelen, maar anderhalf uur lang de volledige focus op het hoofdprobleem houden, zonder prekerig over te komen. Knap gedaan. Verder worden de verhalen afgewisseld met veel aangrijpend beeldmateriaal. Het fragment waarin een trainer steeds maar weer onder water wordt getrokken door een orka blijft nog wel even op je netvlies staan.

4 sterren.


avatar van AlexvanRiel

AlexvanRiel

  • 170 berichten
  • 538 stemmen

Zéér indrukwekkende docu over de gruwelijkheden die opgesloten killer whales ondergaan. Ik ben niet de eerste die ooit zal demonstreren voor dierenrechten, maar SeaWorld zal ik nooit bezoeken. Het lijkt alsof SeaWorld expres goedwillende maar naïeve werknemers aanneemt. De beelden spreken voor zich. Er zou best wat minder horrormontage-elementen in mogen zitten en ook de nadrukkelijke achtergrondmuziek had achterwege mogen blijven, maar hoe belangrijk zijn die bijzaken als het hoofdverhaal zo indringend verteld wordt?

Het ongeluk in Rouille et d'os leek me wat onwaarschijnlijk, maar daar was dus niks van waar. Op internet vond ik overig ook een naar betoog, waarin een vrouw de film afkraakt op basis van de trailer. Hoe korter na het zien van de film je dat betoog leest, hoe meer je sommige rotte delen van de mensheid gaat haten.


avatar van tattoobob

tattoobob

  • 8198 berichten
  • 2567 stemmen

Ik ben zeer benieuwd naar deze docu.


avatar van mjk87

mjk87 (moderator films)

  • 14534 berichten
  • 4519 stemmen

Matige docu. Oké, het wereldje van Sea World wordt aardig neergezet, net als het beleid van het bedrijf en de schuld af schuiven, maar dat is niet heel verrassend natuurlijk. Verder wel een redelijke afwisseling van interviews, nieuwsbeelden en show, maar het is allemaal wel heel statisch en saai neergezet. Iets meer tempo en iets strakker gemonteerd had de docu geen kwaad gedaan. Dit is goed voor hooguit drie kwartier, en deze duurt nog een halfuur extra. 2,0*.


avatar van Fonzie1983

Fonzie1983

  • 38 berichten
  • 747 stemmen

Voor mij is het klaar met Sea World. Naast The Cove en Earthlings (ook zeker bekijken als je Blackfish goed vond) is dit de belangrijkste film die je gewoon moet zien als je een hart hebt voor intelligente dieren in gevangenschap. En niet onbelangrijk, de onvoorspelbaarheid van de dieren waar de trainers dagelijks mee werken. Dodelijke ongevallen en die in de doofpot stoppen? Typisch.... als er maar geld in het laatje komt.

Ik denk dat als je deze docu niets aan vindt, dat dan het onderwerp je ook nauwelijks aanspreekt. Iedereen die begaan is met dieren, zal dit ongetwijfeld een eye opener vinden die absoluut niet flitsender had gehoeven. In een documentaire moeten mensen rustig hun verhaal kunnen doen, en daarbij zit ik niet te wachten op hippe MTV-montage. Er is genoeg te zien, genoeg shockerende en zielige momenten om geheel betrokken te raken bij de film.

Dikke 5 sterren en dat de hele wereld zo snel mogelijk stopt met het bezoeken van dit park en niet te vergeten, Dolfinarium Harderwijk voor ons Nederlanders. Die zijn natuurlijk geen haar beter.


avatar van Yugnav

Yugnav

  • 309 berichten
  • 1086 stemmen

Deze docu laat maar weer eens zien waar de arrogantie, misplaatst gevoel van superioriteit en de drang naar meer en meer geld van de mens toe kan leiden. Vol walgeling en ongeloof zitten kijken. Vooral het gedeelte waar moeders van hun jongen worden gescheiden, brak mijn hart.


avatar van james_cameron

james_cameron

  • 7006 berichten
  • 9791 stemmen

Ontluisterende documentaire, geproduceerd door CNN, die een boekje open doet over de duistere kant van SeaWorld. De focus ligt op de onfortuinlijke orca Tilikum, die na een leven in gevangenschap steeds aggressiever wordt en uiteindelijk een trainster doodbijt. Betrokkenen en vele ex-trainers komen aan het woord; langzaam komt een doofpotaffaire aan het licht waar de honden geen brood van lusten. Fascinerend en aangrijpend.


avatar van FillumGek

FillumGek

  • 8987 berichten
  • 3398 stemmen

Hartverscheurende documentaire die ik als dierenliefhebber en bezoeker van SeaWorld Orlando zeker gezien wilde hebben. Schitterend park met leuke attracties en een spetterend optreden van natuurlijk de killer whales. Geen Tilikum helaas, aangezien het een half jaar was na zijn derde slachtoffer Dawn. Op zo'n leuke dag denk je verder ook niet na over wat er zich achter de schermen afspeelt, maar dit is echter een ware eye-opener.

Niet dat alles als een verrassing komt. Het is pretty obvious dat die beesten daar niet horen, maar het zien van de beelden waarin ze gevangen worden blijven erg naar om te zien. De docu is erg goed verzorgd met zeer veel archive footage en enorm foute SeaWorld tv-reclames. Een verademing dat er ex-trainers en -medewerkers worden geinterviewd die daadwerkelijk iets te vertellen hebben. Het zorgt voor heel veel mooie anekdotes en ontroerende momenten. Momenten waarbij duidelijk aangetoond wordt dat de Orca's niet lekker in hun vel zitten.

Maar ook de beelden waarin diverse ongelukken met trainers gebeurde waren aangrijpend. Het moment waarbij de trainer steeds maar weer onder water werd getrokken. Of die Spanjaard waarbij alleen het hoofd nog zichtbaar was getoond op zijn sterfbed. Je moet er niet aan denken. De trainers haat ik dan ook niet. Ik geloof dat zij oprecht van de dieren houden, ook te zien aan de emotie die de interviews bij hen losmaakt, en het plezier waarmee ze werken.

Het is meer SeaWorld zelf waar ik met afschuw en verbazing naar heb zitten kijken. Het vangen van de beesten natuurlijk, het scheiden van een gezin, het opsluiten in een te kleine ruimte, maar ook het verdraaien van feiten waarbij zelfs de dood van Brancheau een eigen leven begint te leiden. Ongelofelijk. Iedereen zou de prachtige dieren in het echt moeten zien, want je zit echt met ingehouden adem te kijken. Helaas hebben ze het slecht in parken als SeaWorld waardoor ze steeds aggressiever worden en zelfs trainers doodbijten. Dat terwijl het in het wild nauwelijks voorkomt.


avatar van PascaL

PascaL

  • 203 berichten
  • 2282 stemmen

Eyeopener voor iedereen die ooit hersenloos heeft lopen klappen in het dolfinarium of dergelijke zeeaquaria


avatar van Madecineman

Madecineman (moderator films)

  • 7484 berichten
  • 1715 stemmen

Toch moet ik zeggen dat er twee kanten aan het verhaal zitten. Ik kan niet persoonlijk over Seaworld spreken (heb het park in San Diego bezocht) maar mijn zus heeft een aantal jaar in Harderwijk bij de zeezoogdierenopvang gewerkt. Lange, lange dagen en nachten waar aangespoelde zeezoogdieren door de medewerkers dag en nacht liefdevol worden verzorgt. Weekenddiensten en 48 uurs diensten waren geen uitzondering voor haar en het loon was ook niet veel meer dan een onkostenvergoeding. Toch wordt er met veel toewijding gewerkt daar en doen ze ook echt goede dingen.

Dieren in gevangenschap geeft mij ook een ongemakkelijk gevoel. Iedereen voelt op zijn klompen wel aan dat een intelligent dier als een Orka moet kunnen leven en jagen in de immensheid van de oceaan en niet thuishoort in een basin (met hoeveel passie en liefde voor de dieren de verzorgers en trainers hun werk ook doen). Mensen en dieren leven altijd op gespannen voet met elkaar ook in het wild waar natuurlijke leefgebieden worden vervuild en/of leeggevist. Feitelijk zijn we gewoon met te veel mensen op dit kwetsbare bolletje...

Wil deze docu wel graag zien btw.


avatar van yeyo

yeyo

  • 6352 berichten
  • 4615 stemmen

Weer zo'n typisch Amerikaanse docu die gemakkelijk denkt te kunnen scoren en daar blijkbaar nog in slaagt ook. Overgeëmotioneerd, op een ergerlijk sentimentele manier neigend naar antropomorfisme, met allerlei balddadige beschuldigingen naar evil corporations en de gebruikelijke platte Discovery Channel achtige montagestijl.

Dat dit voor Amerikanen, waar de platte Sea World commercie blijkbaar veel meer ingebegd is in de cultuur, een eye-opener is tot daaraan toe. Maar gaan wij weldenkende Europeanen ons ook laten vangen door een waardeloos geregiseerde documentaire die ons oordeel gewoon bevestigt? Toch nog maar eens Grizzly Man opzetten!


avatar van Spetie

Spetie

  • 38871 berichten
  • 8160 stemmen

Een interessante documentaire, die laat zien dat de orka’s in gevangenschap het niet altijd gemakkelijk hebben en dat het daarnaast intelligente, maar gevaarlijke zoogdieren kunnen zijn, die zich in gevangenschap anders gedragen dan in de natuur. De focus ligt op de grote mannetjes orka Tilikum, die verantwoordelijk is voor het doden van een drietal begeleiders.

Ik vond de opbouw wel vrij goed. Men gaat echt terug naar het begin van alles, toen de orka’s voor het eerst werden gevangen, wat al op een gruwelijke manier gebeurde en gaat vandaar uit langzaam naar het heden. Seaworld is het grootste park in zijn soort en daar vond ook het laatste dodelijke ongeluk plaats. Er worden vooral ex-orka trainers geïnterviewd, die allemaal hun mening over bepaalde zaken geven. Duidelijk is wel dat dit soort mensen duidelijk wel het beste met de dieren voor hebben en dat het probleem vooral hogerop ligt.

Daarom is het wel jammer dat Seaworld niet aan deze documentaire wilde meewerken. Hierdoor wordt het beeld toch wat eenzijdig, op een enkele trainer na, die wel een andere kijk op alle gebeurtenissen heeft. Wel wordt het maar weer eens duidelijk dat zo’n bedrijf als Seaworld natuurlijk enorm commercieel ingesteld is en dat er in de geschiedenis van Tilikum veel fouten zijn genomen door mensen, die blijkbaar alleen maar Dollar tekens in hun ogen zagen. De beelden van de moeder-orka’s die hun jongen proberen te beschermen en die waar de trainster gepakt wordt door de orka zijn wel heftig om te zien en ook best aangrijpend.

Jammer dat wij mensen zelf de natuur kapot maken. Ik had sowieso al niets met dit soort shows, maar na het zien van deze documentaire zullen bij sommige mensen best hun ogen open gaan. Dat de mens langzaam maar zeker zelf de natuur aan het kapotmaken is, wordt hiermee nog maar weer eens bevestigd.

3,5*


avatar van Keane1983

Keane1983

  • 1015 berichten
  • 943 stemmen

Erg indrukwekkend om naar te kijken.

Normaal gezien ben ik niet zo van de " echte " docu. films, maar door de vele positive reacties toch maar eens aan gaan begonnen.

Score, montage en boodschap waren allemaal zeer duidelijk.

Na afloop toch nog eens over na gebabbeld met mijn wederhelft. Ik ben nog nooit naar een Dolfinarium geweest of iedere andere vorm van waterparken waarbij dieren worden gebruikt.

Na het zien van deze film is mijn zin om daar naar toe te gaan ver beneden vriespunt gedaald.

Een pakkende docu. zie nergens verveeld en niet contand de zelfde beelden laat zien.

Zeker het bekijken waard.


avatar van gillie24

gillie24

  • 2637 berichten
  • 1735 stemmen

Toch wel een indrukwekkende docu.

Orka's worden in het wild net zo oud als de mens, in gevangenschap slechts 25 tot 30 jaar.
Orka's hebben in het wild een rechte rugvin, in gevangenschap is deze gebogen/scheef.
Orka's hebben in het wild nog nooit een mens aangevallen, in gevangenschap is dit al meerdere malen voorgekomen, met de dood als gevolg.


Triest, zeer triest en dat allemaal om de consument tevreden te stellen, want we vinden deze parken geweldig. Het is een miljardenbusiness.

Een eyeopener is deze docu voor mij niet, maar indruk maakt het zeker.

Aangrijpend.
4,0*


avatar van Pazmaster

Pazmaster

  • 2776 berichten
  • 5883 stemmen

Interessante docu met (schokkende) beelden van orca's die hun trainers te grazen nemen, maar het ergste is natuurlijk om te zien hoe deze dieren worden uitgebuit en onder erbarmelijke omstandigheden moeten leven. Wat ik jammer vind aan deze film is dat ik soms een beetje een "wir haben es nicht gewußt" gevoel kreeg van de (ex)trainers. Halve ster eraf daarvoor. 3 sterren