

Dni Zatmeniya (1988)
Genre: Sciencefiction / Drama
Speelduur: 133 minuten
Alternatieve titels: The Days of Eclipse / Дни Затмения / Dagen van Duisternis
Oorsprong:
Sovjet-Unie
Geregisseerd door: Aleksandr Sokurov
Met onder meer: Aleksei Ananishnov en Irina Sokolova
IMDb beoordeling:
7,0 (1.125)
Gesproken taal: Russisch
Releasedatum: 6 oktober 1989
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Amazon Prime
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Dni Zatmeniya
Losjes gebaseerd op een science-fiction verhaal van de gebroeders Strugatski. De film vertelt het verhaal van een jonge wetenschapper die naar een armoedige provinciestad in Centraal-Azië reist om onderzoek te doen naar de Russisch-orthodoxe Kerk. Mysterieuze krachten, ondraaglijke hitte, vreemde mensen, geheimzinnige voortekens, een gesprek met een dode vriend en aliens verstoren zijn onderzoek.
Externe links
Acteurs en actrices
Malyanov
Vecherovsky
Malyanov's Sister
Snegovoy
Gluchov
Snegovoy's Father
Gubar
Little Boy
Video's en trailers
Reviews & comments

Malick
-
- 9060 berichten
- 130 stemmen
De film zit momenteel in de pakketservice. Maar dan wel een regio 5 versie. Gewoon even Fikret Pmen en dan komt alles goed.
Audiovisuele Kunst. Gaat dit zien mensen..!

Mochizuki Rokuro
-
- 18927 berichten
- 15577 stemmen
Ik vermoed dat het wel goed komt met de cinema van Sokurov.

Ik kan je overigens de Moskwood titels van harte aanbevelen.

Malick
-
- 9060 berichten
- 130 stemmen
Het enige probleem is dat ze nog wat duur zijn. Maar daarvoor zijn natuurlijk verjaardagen...
Die andere films van Sokurov hoe ben je daaraan gekomen..?

wendyvortex
-
- 5079 berichten
- 7182 stemmen
Een jonge arts die verzeild raakt in een surrealistisch Toerkmenistan. Deed me wel iets van Tarkovsky denken. Niet aan de reeds genoemde Stalker of Nostalghia, maar aan Het Offer (Offret). Ook een film in wereld die wel erg lijkt op de onze, maar daar toch net iets van een parallel universum suggereert.
Maar bovenal een poetische en soms nachtmerrie-achtige film die grote indruk maakt. Een unieke herschepping van een wereld zoals alleen hele grote regisseurs dat kunnen.
Een wereld waar ik graag nog vaker in wil verdwijnen.
Meesterwerk.

Querelle
-
- 6548 berichten
- 4894 stemmen
Helaas weinig tijd gehad om met de nodige aandacht deze film te bekijken, het is niet wat je noemt een luchtig tussendoortje. Van de begin scene heb ik uiteraard zeer genoten en sommige scenes springen er wel uit die slang en dat kind . Maar, mijn aandacht verslapte een aantal keren als gevolg van slaapgebrek en de behoorlijk abstracte structuur van de film zodat ik niet alles heb meegekregen. Ik stem een volgende keer misschien, als ik hem weer zie.

Spetie
-
- 38830 berichten
- 7053 stemmen
Best een mooie film, die echter soms erg moeilijk te doorgronden is. Ik heb de film in twee delen gezien, maar dat is puur toevallig, omdat ik de eerste keer gestoord werd en de film toen niet meer kon afzien.
De film doet mij op sommige momenten erg aan Tarkovsky denken, wat ik hier ook vaker teruglees. Visueel heeft de film sterke momenten en het vele gebruik van sepia doet de soms erg surrealistisch aanvoelende setting nog wat beter overkomen.
Maar verder een lastig te volgen film soms. Bij momenten prachtig om te zien, soms ook een tikkeltje langdradig. Maar uiteindelijk overheerst bij mij het positieve gevoel. Zolang de beelden mooi zijn hoeft een film niet altijd begrepen te worden om te kunnen boeien. Dat is hier grotendeels het geval. En laat ik trouwens de aparte maar wel goede soundtrack niet vergeten.
3,5*

rensie32
-
- 4359 berichten
- 1744 stemmen
Heb de film ook pas gezien (eerste van Sokurov) en ik ben erg enthousiast. Vooral die eerste 10 minuten waren geweldig. Typische film die ik vaker moet gaan zien.

Richardus
-
- 1970 berichten
- 1027 stemmen
Is deze ergens te koop met (begrijpelijke, dus EN of NL, om mij Duitse) ondertitels? Kan enkel een versie zonder ondertitels vinden. Ik ben wel heel erg benieuwd naar deze film door de posts hierboven!

Richardus
-
- 1970 berichten
- 1027 stemmen
nou...via IMDB kom ik er achter dat er een Spaanse editie is die ook Engelse ondertitels heeft! Alleen een site waar het verkocht werd, bestaat niet meer. Wel is er op iOffer iemand die een DVD-R (zonder artwork, in simpel wit hoesje) ervan aanbiedt, mét Engelse ondertitels dus! Ik vind het wel erg jammer dat er geen normale hoes en artwork omheen zit maar wil deze film eigenlijk wel heeeel graag zien...!
edit: dus maar besteld...

Mochizuki Rokuro
-
- 18927 berichten
- 15577 stemmen
Da's een vrij bekende aanbieder - zit ook op eBay. De transfers zijn over het algemeen prima (die van deze film ook - andere Sokurov films circuleren in bijzonder matige transfers), maar 't blijven hoe dan ook bootleg uitgaven. Heb je een versie met Muratova als bonus?

Richardus
-
- 1970 berichten
- 1027 stemmen
Ik heb geen idee, het stond in ieder geval niet in de omschrijving. Maar ik had 'm dus ook op eBay kunnen vinden als ik niet enkel op 'Sokurov' daar had gezocht maar op de Russische titel van de film, zo zie ik nu ook. Het kan soms makkelijker zijn dan je denkt...haha Oh, maar daar niet met ondertitels terwijl dat op iOffer er wel bij stond en op IMDB ook werd vermeld... Nou ja, ik merk het wel.

Loepsaal
-
- 434 berichten
- 0 stemmen
Mysterieuze krachten, ondraaglijke hitte, vreemde mensen, geheimzinnige voortekens, doet me teveel aan werk denken.

wibro
-
- 11590 berichten
- 4098 stemmen
De Sowjet Unie stond eind jaren tachtig op instorten maar dat kon niet gezegd worden van de Russische film. Integendeel zelfs. De Russische film zat destijds behoorlijk in de lift en kon beginjaren negentig ook in Nederland op nogal wat belangstelling rekenen.
Na "The Astenic Syndrom" is dit in ieder geval de tweede uitstekende Russische film uit de nadagen van de Sowjet Unie die ik gezien heb. Het verhaal is net zoals bij zo veel Russische films moeilijk te doorgronden. Deze film moet het voor mij dan ook vooral hebben van de schitterende fotografie en de zeer mooie soundtrack. Prachtig die afwisseling van klassieke muziek met volksmuziek die bijdraagt aan de mysterieuze sfeer waarin deze film gedompeld is. Behalve de openingsscène vind ik ook het slot van deze film getuigen van bijzondere schoonheid. "The Days of Eclipse" is dan ook een film die zich leent om meer dan een keer te bekijken wat ik ook zeker zal doen.
4,0*

Richardus
-
- 1970 berichten
- 1027 stemmen
Jemig, wat een aparte film. Een visuele reis als een album van Ghédalia Tazartes. Ik snap 'm nog niet helemaal, dus zal hem later nog vaker bekijken. Maar nu al heeft hij veel indruk gemaakt door unheimische, suggestieve gebeurtenissen, bijzonder gebruik van muziek en geluid, en bij vlagen wonderschone cinematografie.

eRCee
-
- 13389 berichten
- 1946 stemmen
De kwaliteit van de print die Images vertoonde was bepaald niet om over naar huis te schrijven, maar goed, desondanks een interessante film. Bevat een aantal fraaie momenten, waarbij vooral de al meermaals genoemde opening en de eet-scène met dat jongetje speciaal zijn. De soundtrack is opvallend, en met name de muziek die bij de opening wordt gebruikt vond ik erg mooi. Cinematografisch is Dagen van duisternis zeker de moeite, maar niet echt exceptioneel als je het mij vraagt.
Het pijnpunt voor mij bij deze film is vooral dat als je niet de hallucinante of mystieke ervaring hebt die sommigen schijnbaar doormaken bij dergelijke cinema, je te weinig overhoudt. De gebeurtenissen blijven wat vaag en op zichzelf staand waardoor je al allerlei symbolische duidingen moet bovenhalen om er echt diepgang in te krijgen. Audiovisueel is Dagen van duisternis wat mij betreft bovendien niet krachtig genoeg om ruim twee uur overeind te blijven.
Wel interessant dus, maar niet echt het soort cinema waar ik warm voor loop, en na vier films van Sokurov concludeer ik voorzichtig dat dit waarschijnlijk voor diens hele oeuvre geldt.

Ik Doe Moeilijk
-
- 1145 berichten
- 197 stemmen
Nee, klopt. Leek met name in het begin eerder op een Brakhage.

McSavah
-
- 9960 berichten
- 5268 stemmen
Oei, dat over de print is wel jammerlijk te horen. EYE zal zeker dezelfde print vertonen?

Bas I.
-
- 461 berichten
- 4 stemmen
Ik was gisteren aanwezig bij de vertoning in het LUX en de print was inderdaad niet geweldig. De film heeft me echter opnieuw omver weten te blazen. Nog steeds geen touw aan vast te knopen, maar zeer beklemmend en voortdurend prachtige beelden. Het viel me trouwens op dat de kleuren in mijn herinnering de vorige keer dat ik hem zag heel anders waren. Deze print was behoorlijk geel en op momenten heel fel (al paste dat, samen met de hitte in de zaal, goed bij de film). Tijd om Whispering Pages ook eens te gaan kijken!

wibro
-
- 11590 berichten
- 4098 stemmen
Deze film had ik graag op het grote doek willen zien, maar helaas viel de vertoning in Lux samen met de jazztafette "Easter Jazz" in Nijmegen-Oost en dat muziekfestival had ik toch echt niet willen missen. Heerlijk sfeertje en prima muziek.

Lona
-
- 25 berichten
- 1008 stemmen
Na herziening verhoogd met een halfje naar 4*. Het blijft toch wel een unieke film. Bij een tweede kijkbeurt begreep ik de film ook veel beter. Audiovisueel zeer mooi. Mooie beelden en een soundtrack met veel variaties. Soms is de film iets te langdradig en zakt het qua niveau een beetje. Je dient een geduldig persoon te zijn, anders vrees ik dat de film wel eens kan tegenvallen. Zeker een aanrader.
Het laatste nieuws

Animatiefilm van 'The Witcher' krijgt eerste cijfers, miniserie van Thomas Vinterberg komt naar Nederland | MovieMeter Recap

Welke films worden vanavond uitgezonden op televisie?

Derde seizoen 'Euphoria' is hoogstwaarschijnlijk ook meteen het laatste

De grootste hits van Prime Video: deze films worden nu het meest bekeken
Bekijk ook

Kamen
Drama / Fantasy, 1992
27 reacties

Charulata
Drama / Romantiek, 1964
4 reacties

Pisma Myortvogo Cheloveka
Drama / Sciencefiction, 1986
17 reacties

The Beast of War
Drama / Oorlog, 1988
48 reacties

Trava: Fist Planet
Animatie / Avontuur, 2003
34 reacties

Tsigoineruwaizen
Mystery, 1980
12 reacties
Gerelateerde tags
strugatsky
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.
Social media
Realtimes Network
- Registreer |
- Contact ons |
- Over ons |
- Adverteren |
- MovieMeter Films Wiki |
- Series Wiki |
- Algemene voorwaarden en privacybeleid |
- Consent wijzigen |
- RSS Feeds |
- API

© 2025 MovieMeter B.V.