• 15.787 nieuwsartikelen
  • 178.147 films
  • 12.220 series
  • 33.993 seizoenen
  • 647.240 acteurs
  • 199.052 gebruikers
  • 9.373.984 stemmen
Avatar
 
banner banner

Song of the South (1946)

Avontuur / Familie | 94 minuten
2,98 89 stemmen

Genre: Avontuur / Familie

Speelduur: 94 minuten

Alternatieve titel: Melodie van het Zuiden

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: Harve Foster en Wilfred Jackson

Met onder meer: Bobby Driscoll, James Baskett en Ruth Warrick

IMDb beoordeling: 6,9 (16.331)

Gesproken taal: Engels

Releasedatum: 26 januari 1950

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Song of the South

"Here Comes the Zip-A-Dee-Doo-Dah Show!"

Vlak na de Amerikaanse burgeroorlog wordt de jonge Johnny naar de plantage van zijn oma gestuurd in het Zuiden. Zijn ouders gaan namelijk scheiden en Johnny is er nogal verdrietig over. De zwarte klusjesman Uncle Remus vrolijkt hem op met allerlei leuke verhalen over Broer Rabbit. Elk verhaaltje heeft een moraal dat op Johnny van toepassing is. Dan blijkt dat Johnny's moeder het maar niks vindt dat hij met Uncle Remus optrekt.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Alle Media

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van tsjidde

tsjidde

  • 2112 berichten
  • 4038 stemmen

Matige kinderfilm. De kinderen acteren wisselvallig, helaas vaker slecht dan goed. De verhaaltjes van Uncle Remus (James Baskett) met de bijbehorende tekenfilmpjes met Br'er Rabbit, Br'er Fox en Br'er Bear, zijn nog het leukst. Daarbij vond ik (de stem van) Br'er Fox zelfs hilarisch (engelse versie).


avatar van Baggerman

Baggerman

  • 10839 berichten
  • 8281 stemmen

De film bevat inderdaad nogal wat stereotypes en ik kan me vandaag de dag de kritiek op de film zeer goed begrijpen. Een beetje vergelijkbaar met de 'Kuifje in Afrika'. contoverse....

Toch zitten er ook veel leuke momenten in de film, die je nu dus bijna nooit meer terug kan zien. Zelf vond ik het liedje 'Zip-a-dee-dooh-dah' van James Baskett (met zijn megazware stem!) hèt hoogtepunt; een lekker vrolijk liedje!

Volgens mij is James Baskett ook de 1e gekleurde Oscar-winnaar, al heeft hij deze nooit in ontvangst kunnen nemen (hij kon geen hotel vinden dat hem als gast wilde hebben, kan het nog triester!!?)


avatar van IcU

IcU

  • 6783 berichten
  • 3051 stemmen

Hele fijne Disney feel-good film die voor mij volkome onbekend was. Nu ik hem gezien heb is het leuk om te weten waar bepaalde Disney park muziek ("Zip-a-Dee-Doo-Dah", "How Do You Do?" en "Sooner or Later") vandaan komt. Ik kan de liedjes zo mee fluiten, maar heb nooit de 'bron' gezien. Zo ook van de attractie 'Splash Mountain' in Disney world.

Ik heb mij, mede door de niet zulke hoge verwachtingen, onwijs vermaakt met dit vrolijke filmpje met een prima cast en zondag-middag verhaal. Opmerkelijk vind ik wel dat Hattie McDaniel precies de zelfde rol speelt als dat ze deed in 'Gone with the wind'.


avatar van movie acteurs

movie acteurs

  • 3086 berichten
  • 3244 stemmen

Redelijke Disney feel good film. Had eigenlijk nog nooit van deze Disney film gehoord. Dit moet toch wel een van Disney's minst bekende films zijn. De animatie, kostuum en sfeertje is wel leutig. De oubolligheid is alleen zo zichtbaar als wat, niet storend en het mag ook wel voor 'n film uit de jaren 40. Maar bij deze oude Disney is het me het meest opgevallen. 2,5.


avatar van Vinokourov

Vinokourov

  • 3143 berichten
  • 2909 stemmen

Ghehe, een film waar Disney niet graag herinnerd aan wil worden. Hij is nooit officieel uitgebracht, omdat ie stigmatiserend voor de zwarte Amerikaan zou zijn. Vond het wel meevallen eerlijk gezegd. Het is niet veel erger dan bijvoorbeeld een Gone of the Wind, maar ik zie wel in dat het niet helemaal fraai is . Ook omdat het zo belerend en oubollig is. Aan de hand van Uncle Remus krijgt de jonge Johnny allerlei moralistische verhaaltjes te horen. Dit alles begeleid met wat animatie en een zoetsappig liedje! Wat dat betreft is dat dan wel weer heel typerend voor Disney. Maar goed deze film heeft de tand des tijds niet goed doorstaan. Een schamele voldoende kan er maar nèt van af.


avatar van Black Math

Black Math

  • 5430 berichten
  • 1753 stemmen

Naar deze film was ik best nieuwsgierig omdat hierin één van mijn favoriete figuren uit de Donald Duck voorkomt. Broer Konijn dus, of zoals hij in het Engels heet: Br'er Rabbit. De meeste figuren die in dat weekblad voorkomen herkende ik als kind al als zijnde afkomstig uit een film. Maar van Broer Konijn wist ik dat dus niet, totdat ik achter het bestaan van deze film kwam. Grappig om erachter te komen dat Rein Vos en Bruin Beer hier dus ook Broer heten: Br'er Fox en Br'er Bear. De verhalen die verteld worden bleek ik al wel te kennen, mijn vader heeft nog een paar oude stripalbums waarin deze verhalen voor komen, maar ze behoren wel tot de leukere Broer Konijn verhalen. Aan het einde is het ook leuk om even Toon Schildpad door het beeld te zien rennen. En dat doet hij zowaar best snel! Ook afkomstig uit deze film dus!

Een andere reden waarom ik toch wel geïnteresseerd in deze film was, is het label 'racisme'. Dan ben je toch wel nieuwsgierig hoe erg dat is. Wat dat betreft vind ik het eigenlijk ook wel meevallen. Voor zover ik heb begrepen is het na het afschaffen van de slavernij vaak voorgekomen dat de voormalig slaven nog steeds bleven werken bij hun voormalig eigenaars, waarbij er dus weinig veranderde aan de machtsverhoudingen. Dat beeld deze film ook af, dit is ook duidelijk van voor de afschaffing van de segregatie. Ik kan me goed voorstellen dat als je tegenwoordig een film zou maken die plaats zou vinden in de tijd in dezelfde setting, dat je nog steeds op zoiets uit zou komen.

Buiten de Broer Konijn fragmenten heeft de film echter maar weinig te bieden. Wellicht het Zip-a-dee-dooh-dah-lied, dat ik bleek te kennen van Disneyland, en waarbij ik het leuk vind dat ik nu ook daarvan de oorsprong heb leren kennen. Maar verder valt het vies tegen, want de Broer Konijn fragmenten duren relatief kort, en het verhaal daar buiten kon me echt totaal niet boeien. En dat neemt dan ook nog in grote mate de meeste speeltijd in beslag. Dus flink op de klok gekeken, terwijl de film maar anderhalf uur duurt. Vanwege de Broer Konijn fragmenten niet het minimum. 1*


avatar van alexspyforever

alexspyforever

  • 21517 berichten
  • 2328 stemmen

Zo nu heb ik deze Disney-klassieker die blijkbaar nooit op DVD is verschenen toch ook eens gezien. Een aantal keren combinatie film en animatiefilm al bleef dat vrij beperkt. Het verhaal was nogal oubollig en saai. Johnny vond ik dan ook maar een zeurderig kindje, nogal irritant. De verhaaltjes van Uncle Remus over brother Rabbit waren in die tijd misschien wel interessant, maar dit kan ik tegenwoordig toch nog moeilijk waarderen. Zippa dee doo dah song was nog het leukste van de hele film.


avatar van thunderbold

thunderbold

  • 29 berichten
  • 102 stemmen

Best een mooie Disney film die op een prachtige locatie is opgenomen. Je waant je direct in het America van de 19e eeuw met een weelderige lommerrijke omgeveng. De mix van live action/animatie was voor die tijd baanbrekend. James Basket is de vlees geworden Uncle Remus. Prachtig hoe hij deze figuur neerzet. De animatie filmpjes zijn erg vermakelijk, het verhaal er omheen matig. Maar dat is dan ook gebruikt als raamwerk voor de animatie. Terecht is eerder opgemerk dat het raamwerk te veel tijd van de anderhalf uur opslokt. Aan de andere kant vond ik het niet erg vanwege de sympathieke verschijning van Basket. Wat de kinderen betreft vond ik Driscoll redelijk goed en Patten wat minder. Hattie mc Daniël had jammer genoeg een kleine rol, wat een persoonlijkheid was die vrouw. Heel gek misschien maar als ik een mannelijke evenknie van haar moet noemen denk ik het eerst aan Dan Blocker.

Tja en dan is er nog het racisme probleem bij deze film. Mijn mening hierover, typisch Amerikaanse hypocriete larie. Iedereen kent de geschiedenis van de slavernij. Het verleden is niet uit te wissen. Daar veranderd het wel of niet uitbrengen van deze film op DVD niets aan. Bijna geen land ter wereld zonder zwarte bladzijden in hun geschiedenis, ook Nederland heeft er genoeg.


avatar van Film Pegasus

Film Pegasus (moderator films)

  • 31148 berichten
  • 5448 stemmen

Een Disneyfilm die nog te lijden heeft van de oorlog blijkbaar. Kort door de bocht is dit een jongen wiens ouders scheiden en bij Uncle Remus gaat luisteren naar verhalen die zonder dat de jongen het echt doorheeft telkens een boodschap meedragen. Uncle Remus is niet echt een boeiend figuur, het verhaal komt traag op gang en pas na een dik kwartier wordt je wakker geschud met de eerste brok animatie en het bekende liedje Zip-a-Dee-Doo-Dah.

Of de film nu racistisch is of niet is een aparte discussie. Qua setting speelt dit zich in de 19e eeuw en het is aan specialisten te zien of dat vlak voor of net vlak na de slavernij was... Gezien de kwaliteit van deze film is het voor Disney geen moeilijke keuze om het risico zelfs maar niet te nemen en een discussie op te wekken. Als ze The Black Cauldron nog niet eens deftig op de markt willen brengen...

De korte verhalen zijn even leuk, maar vrij kinderlijk. Het heeft wat weg van Reinaert de vos met z'n streken, maar dan zonder dat je het verhaal begrepen hebt. Een film die ooit z'n gezelligheid had en zeker overdonderd heeft door de mix tussen live action en animatie. Maar buiten een mooie noot in de geschiedenisboeken heb je er verder niet veel meer aan helaas.


avatar van Metalfist

Metalfist

  • 12407 berichten
  • 3964 stemmen

Zip-a-dee-doo-dah, Zip-a-dee-ay

Song of the South word zowat algemeen gezien als het zwarte schaap uit de Disney stal. Vanwege de politieke correctheid van Disney is de film nog steeds niet in de VS verschenen op DVD, maar vreemd genoeg is hij indertijd wel gereleased in Europa waardoor ik (en ik veronderstel de meesten hier wel) een versie van te pakken hebben gekregen. Ik ben altijd wel te vinden voor een schandaalfilm en ik was benieuwd wat hier eigenlijk mee scheelt.

Van mijn part mag Disney dit in ieder geval wel eens op DVD gaan releasen. Het is natuurlijk een tijdsbeeld dat vandaag niet meer door de dag kan, maar de film speelt zich af kort na de Civil War en dat waren nu eenmaal andere tijden. Op de Disney Treasures DVDs worden de shorts met een ietwat dubieuze inhoud altijd voorzien van een korte inleiding door Leonard Maltin en ik zie niet in waarom dat hier ook niet zou kunnen. Soit, zonde eigenlijk dat Song of the South al die jaren onderbelicht is gebleven aangezien dit de film is waar de combinatie van animatie en echte mensen het best tot zijn recht komt. Dit voornamelijk omdat er heel erg weinig interactie tussen beide werelden is en de scènes waar het wel gebeurt (het einde onder andere waar Br'er Rabbit achtervolgd wordt door de hond van Johnny) zien er in vergelijking met de andere Disney films best nog goed uit.

Waar zit dan het probleem juist? Wel, voornamelijk in het flauwe verhaal dat wordt gebruikt om de verhalen rond Br'er Bear, Br'er Rabbit en Br'er Fox een setting te geven. Die korte animatiestukjes zijn overduidelijk het leukst van de film (redelijk donker ook naar mijn gevoel) maar zijn eigenlijk helemaal niet de hoofdzaak in deze Song of the South. Wat overblijft is een soort van light versie van Gone With the Wind (inclusief Hattie McDaniel in een soortgelijke rol als die van Mammy) met als verschil dat de focus op twee kinderen is komen te liggen. Bobby Driscoll zou voornamelijk nog bekendheid verwerven door model te staan van Peter Pan voor de gelijknamige Disney film en Luana Patten wiens enige noemenswaardige werk nog een Disney lijkt te zijn doet het niet ontzettend veel beter. Ik ben dan ook geen fan van kleine kinderen in films.. James Baskett is degene die als Uncle Remus de meubelen serieus nog redt.

Is het echt nodig om dit na al die tijd nog altijd verborgen voor het publiek te houden? Neen. Is het echt nodig om dit uit te brengen? Goh, vanwege zijn status is het een curiositeit geworden en ik vraag me af of dit (mits het indertijd deftig gereleased was geweest) gewoon niet in diezelfde vergetelhoek als Fun and Fancy Free zou terecht komen. Het heeft gelukkig wel een zekere kwaliteit die bij de soortgelijke Disney films ontbrak.

3*


avatar van John Milton

John Milton

  • 24225 berichten
  • 13388 stemmen

Ik heb hier ooit eens een vrij uitgebreide Engelstalige review over geschreven, voor een proefblogje wat nooit iets geworden is. Zie ook nog wel een paar foutjes


avatar van Onderhond

Onderhond

  • 87594 berichten
  • 12844 stemmen

Verboden is altijd leuker.

Song of the South is dan wel niet écht verboden, maar Disney is een bedrijf zorgt draagt voor z'n reputatie, dus is het misschien ook niet geheel verwonderlijk dat deze film al een tijd lang niet meer is uitgebracht. Niet dat het inhoudelijk nu zo bezwaarlijk is, maar gezien de lange teentjes tegenwoordig kan je maar beter de discussies gewoon volledig vermijden. Njah, geen bezwaar ten tijde van het internet (en bootlegs), wie wil vindt wel manieren op de film alsnog te kijken.

Qua opzet is het redelijk eenvoudig. Drie geanimeerde verhaaltjes rond het Br'er Rabbit personage, verweven met een live-action stuk wat alles wat aan elkaar moet binden. In een paar scenes worden animatie en live-action gemixed, maar dat was in '46 eigenlijk al niet zo héél uitzonderlijk meer.

Het probleem met deze film lijkt mij niet zozeer direct racisme, wel de vrolijkheid waarmee alles wordt neergezet. Dat doen dan een beetje denken aan La Vita è Bella, waar Benigni met soortgelijke kritiek te maken kreeg. Wie echt wat zoekt om negatief te doen kan het geschiedenisvervalsing noemen, maar dan moet je wel even heel hard vergeten dat je naar een Disneyfilm zit te kijken.

't Is in ieder geval nogal jammer voor James Baskett, die als allereerste zwarte Amerikaan een Oscar beeldje voor een (hoofd?)rol in ontvangst mocht nemen. En voor mensen die geïnteresseerd zijn in de afkomst van het welbekende Zip-a-Dee-Doo-Dah nummer, geschreven voor deze film.

Historisch en maatschappelijke allemaal leuk enzo, maar de film zelf vond ik amper door te komen. De live-action dingen zijn mij véél te blij, de animatiestukjes deden wat denken aan Road Runner (maar dan nog saaier) en het gebrek aan enig doel zorgt ervoor dan een film van 90 minuten toch best lang duurt.

1.0*


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 60517 berichten
  • 4107 stemmen

De enige reden dat ik dit eens wilde kijken is vanwege de ''ophef'' rondom de film. Racistisch enzo. Disney weigert dit ook op hun streamingdienst Disney + te zetten, politiek correct als ze tegenwoordig zijn. Tegenwoordig noemen we alles racistisch. Ik zie het niet zo in deze Song of the South. Hoogstens een tikje stigmatiserend, maar zelfs dat nauwelijks. Een vriendelijke donkere man raakt bevriend met een kind en vertelt verhaaltjes waarin we Donald Duck Weekblad personages Broer Konijn, Rein Vos en Meneer Beer ontmoeten. Grappig om hen eens in een tekenfilm te zien. Dat waren nog best leuke momenten, maar ze duurden me veel te kort. Al het andere in de film was flut. Moraliserend en saai. Het liedje Zip-a-Dee-Doo-Dah was verder nog wel geinig, klonk ieder geval even leuk aan. De enige goede reden waarom Disney deze film kan boycotten is gewoon omdat het kwalitatief gezien troep is.

1,5*


avatar van Woland

Woland

  • 4796 berichten
  • 3817 stemmen

Deze toch maar eens opgezet. Hoewel niet verboden is Song of the South door Disney wel in het verdomhoekje gezet, en ook al sinds de jaren '60 of zo. Het blijft natuurlijk Disney, dat niet echt bekend staat om hun gedurfde of controversiële repertoire en vooral voor familievriendelijkheid en onaanstootgevendheid gaat. Song of the South is verder allemaal niet zo racistisch en dubieus, maar ik denk dat Disney toch vooral problemen heeft met de vroeger-op-de-plantage-was-het-zo-gezellig setting.

Song of the South is verder vooral heel ouderwets en oubollig. Uncle Remus vertelt wat verhalen over Broer Konijn, Rein Vos en Bruin Beer die op zich nog wel vermakelijk zijn, maar dat is misschien een minuutje of twintig vermaak. Daarnaast zit je nog een goed uur te kijken naar een saaie live-actie familiefilm, waar Disney er zovele van gemaakt heeft maar nu nog eentje die nog tenenkrommender en ouderwetser is dan je van ze gewend bent. Wat meer controverse had de film wel kunnen gebruiken.


avatar van Brendanh29

Brendanh29

  • 146 berichten
  • 0 stemmen

Ik was wel benieuwd naar deze film en net op tijd gekeken ook, want naast disney+ die m niet meer heeft en wat andere streamingsites moeilijk te vinden. Oudbollig tuurlijk maar dat heeft juist de sfeer die zo goed past zo zie je hoe het destijds was, maar racisme serieus ik zie het niet hoor! ik zie vrije donkere mensen geen slaven zoals je veel ziet in films over die tijd, al is dit vast mogelijk na de periode van de ontbinding van de slavernij.

De film gaat op en neer met lach en triestheid waarbij de verhaaltjes t beste zijn de rest eromheen is te dun de film om alles staande te houden... de man is treurig omdat 1 kindje niks kan vertellen die pas net is aangekomen terwijl er zat andere zijn wat een onzin. Iedereen is nogal oppervlakkig en weinig in beeld.

Dit is eigenlijk een soort begin van marry poppins soort films en hoewel er weinig van zijn ben ik er dol op, sowieso altijd leuk om t begin van bepaald cartoon figuur te zien.

Schamen ze zich hiervoor? nee dan nu met de woke shit dat ze er doorheen duwen daar gaan ze pas de verkeerde kan mee op.