• 15.795 nieuwsartikelen
  • 178.172 films
  • 12.220 series
  • 33.993 seizoenen
  • 647.351 acteurs
  • 199.058 gebruikers
  • 9.374.574 stemmen
Avatar
 
banner banner

Novyy Vavilon (1929)

Drama | 120 minuten / 93 minuten (gerestaureerde versie)
3,39 27 stemmen

Genre: Drama

Speelduur: 120 minuten / 93 minuten (gerestaureerde versie)

Alternatieve titels: Nieuw Babylon / The New Babylon / Новый Вавилон

Oorsprong: Sovjet-Unie

Geregisseerd door: Grigori Kozintsev en Leonid Trauberg

Met onder meer: David Gutman, Yelena Kuzmina en Andrei Kostrichkin

IMDb beoordeling: 7,2 (987)

Gesproken taal: Russisch

Releasedatum: 21 november 1982

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Novyy Vavilon

Tijdens de achtergrond van de slag om La Commune wordt het verhaal verteld van Louise en Jean, wiens liefde in een tijd van een open klassenstrijd geen kans van slagen heeft. Louise, verkoopster in warenhuis "het Nieuwe Babylon" is bewoonster van de commune. Jean, een politiek ongeïnteresseerde man van het land, is in dienst van het Franse leger en wordt opgeroepen om de commune aan te vallen.

logo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Louise Poirier, the shop-assistant

Owner of the 'New Babylon' shop

The main shop-assistant

Commune's Central Committee member

Lutro, the journalist

National Guard's officer

Jean, the soldier

Therese, a seamstress

National Guard's soldier

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Mug

Mug

  • 13981 berichten
  • 5969 stemmen

Tja, de nadrukkelijkheid, iets wat we wel vaker zien bij zogenaamde propaganda-werkjes. Al kreeg deze film vooral de kritiek dat het te weinig propaganda bevatte, en juist door de muziek, het socialisme/communisme te kakken (cancan op nogal opmerkelijke momenten) werd gezet. Asjemenou.

De 120/125 minuten versie werd nooit vertoond overigens, moest geknipt worden door de censuur, en de huidige 93 minuten versie was het gevolg. Er is nog 1 originele lange versie; regisseur Trauberg heeft schriftelijk laten vastleggen dat deze nooit vertoond mag worden.

Nieuw Babylon valt op door z'n theatraalheid, tevens metafoor voor die oh zo slechte 'kapitalisten' die zich al te graag vermaakten in het theater. Zelfs 'real life' (de aanval op de Communarde) wordt door hen bekeken alsof ze in de loge zitten bij een vermakelijk toneelstuk.

De film grossiert in smakelijke scherpe close-ups met ultra-wazige achtergronden. En dat veel actie gebeurt in hoosbuien, draagt alleen maar bij aan de grote dramatiek.

Ik heb hier ontzettend van genoten. Van een rommelig verhaal had ik overigens weinig last. Eerder last van de plotselinge liefde tussen Louise en Jean. Ach, erg goed zij-plotje voor de finale, nietwaar? Dikke 4*.


avatar van starbright boy

starbright boy (moderator films)

  • 22407 berichten
  • 5077 stemmen

Ik heb eigenlijk nog bar weinig vergelijkingsmateriaal, want ik heb wenig zwijgende films gezien en dit is zelfs pas de tweede zwijgende Sovjet-film. Ik heb wat moeite me er toe te zetten. Maar toch was dit toch wel weer heel interessant.

De andere film die ik zag is veruit de beroemdste zwijgende sovjetfilm ooit, Battleship Potemkin en deze is echt totaal anders. Waar Eisensteins film enkel over het collectief gaat, kiest deze film wel voor twee hoofdpersonen met zelfs een zijplotje met liefde tussen hen. Eisenstein is een wonder van montage, deze film niet. Nieuw Babylon is veel meer een verzameling tableau's. Met een camera die weinig beweegt en veel flinke close-ups van gezichten. Het meest propagandisch, maar tegelijk het meest vermakelijke was de portretering van de bourgeoisie. Naast wat bekende cliché's (hoge hoeden en sigaren) leken de plaatjes op een satanische versie van een impressionistisch schilderij van de gegoede burgerij. Maar dan in zwart-wit.

De DVD-transfer is trouwens fantastisch. De muziek van Sjostakovitsj is erg theatraal en niet echt mijn smaak, maar het past bij het geheel.

Ik hou het op 3.0*


avatar van wibro

wibro

  • 11590 berichten
  • 4098 stemmen

Zeker zo'n 15 a 20 jaar geleden dat ik deze film voor het laatst gezien heb, dus werd het maar eens tijd voor een herziening. Als we de encyclopedie mogen geloven schijnt dit stukje geschiedenis over de Parijse Commune behoorlijk te kloppen, maar de propagandistische boodschap in deze film ten faveure van de Commune ligt er natuurlijk wel dik bovenop. Maar ja, wat verwacht je anders van een film gemaakt in de Sovjet Unie van de jaren twintig. De propaganda laat ik daarom maar voor wat het is en laat ik bij mijn beoordeling van deze zwijgende film maar achterwege. Ik vond Novyy Vavilon in ieder geval een goede film waar we o.a. een glimp te zien kregen van het Parijse uitgaansleven anno 1871 en het enthousiasme van de communards die het centrum van Parijs zo'n drie maanden in hun greep hadden alvorens hun revolutie met grof geweld werd neergeslagen. De opzwepende muziek van Sjostakovitsj die de muziek speciaal voor deze film gecomponeerd heeft paste uitstekend bij deze lofzang op de communards die minder onschuldig waren zoals de filmmakers in deze film lieten zien.

3,5*