• 15.798 nieuwsartikelen
  • 178.213 films
  • 12.223 series
  • 34.000 seizoenen
  • 647.383 acteurs
  • 199.064 gebruikers
  • 9.375.060 stemmen
Avatar
 
banner banner

Katyn (2007)

Oorlog / Drama | 118 minuten
3,27 195 stemmen

Genre: Oorlog / Drama

Speelduur: 118 minuten

Oorsprong: Polen

Geregisseerd door: Andrzej Wajda

Met onder meer: Magdalena Cielecka, Agnieszka Glińska en Maja Komorowska

IMDb beoordeling: 7,0 (18.094)

Gesproken taal: Oekraïens, Duits, Pools en Russisch

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Katyn

"The untold story of the crime Stalin could not hide"

Enkele maanden na de invasie van de Nazi's in Polen in 1939 werden zo'n 15.000 Poolse krijgsgevangenen vermoord door de Sovjet geheime dienst in een Westelijk gebied van de Sovjet-Unie. De Nazi's ontdekten de massagraven in 1943 tijdens hun tocht door Rusland en wezen onmiddellijk naar de Sovjets, maar die gaven de schuld weer aan de Nazi's. De Geallieerden besloten ondertussen hun ogen te sluiten voor het hele geval. Het verhaal van deze film volgt in het bijzonder de achtergebleven vrouwen en familie van de slachtoffers, die decennialang in onzekerheid bleven over wat het lot van hun geliefden is geweest.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van kos

kos

  • 46695 berichten
  • 8851 stemmen

Vooral vakkundig gemaakte film, maar inderdaad niet de gehele speelduur boeiend.

Ik heb ook een beetje het idee dat het veel interessanter is als je iets af weet van deze gebeurtenis of de Poolse oorlogsgeschiedenis en Russische invloed.

Einde is wel erg aangrijpend.


avatar van Arnie

Arnie

  • 1082 berichten
  • 1881 stemmen

Ik heb lang ernaar uitgekeken om deze eens te zien. 'Katyn' is voor de Polen een enorm trauma, dat voor niet-Polen ook nog eens erg duidelijk het Poolse verleden en de hedendaagse beleving ervan kan tonen. Wat er in oostelijk Europa is gebeurd in en na WO II wordt nog wel eens ondergesneeuwd door de verhalen die we zelf horen over ons eigen oorlogsverleden. Het feit dat de Polen werden 'bevrijd' door dezelfde mensen waarvan iedereen wist dat ze verantwoordelijk waren voor deze massaslachting onder officieren maakt het niet onaannemelijk dat er lang een pessimistische houding heerste.

De film geeft dit aardig weer, door het perspectief te kiezen van de achtergebleven mensen, en door juist in te zoomen op het 'propagandaprobleem': het feit dat 'Katyn' door de Russen werd toegeschreven aan de Duitsers om de eigen aanwezigheid te legitimeren. Ik geloof dat Sovjet-Rusland dit ook altijd heeft volgehouden, en volgens mij heeft Jeltsin eind jaren '90 pas voor het eerst gesuggereerd dat de Russen hiervoor verantwoordelijk waren.

De problemen voor de achtergebleven mensen worden mooi in beeld gebracht; dat zelfs een grafzerk met een datum die verwijst naar de Poolse (en Duitse) versie van de waarheid betekende dat mevrouw werd opgepakt. Zo ver gingen de Russen dus om hun eigen versie van de waarheid boven te laten drijven.

Qua thematiek is de film dus erg interessant, maar de afwisseling van deze scenes met die uit 1940 in het krijgsgevangenkamp en wat daarna kwam maakt het niet erg eenduidig. Ik vond de film enigszins van los zand aan elkaar hangen hierdoor, wat op zich geen groot probleem was, maar hierdoor werd het einde wel heel cru en er dik-bovenop-liggend. Ik had moeite met de heftige scenes. Daarnaast nog was het acteerwerk ook niet erg goed.

Boeiende film dus, die vooral laat zien dat de Polen nog steeds niet klaar zijn met de Russen.


avatar van Flavio

Flavio

  • 4897 berichten
  • 5231 stemmen

Film die op veel punten te kort schiet. Het verhaal wordt veel te schetsmatig verteld, personages zijn nauwelijks geïntroduceerd of ze verdwijnen alweer. De echte journaals tussen de scenes door werkten niet wat mij betreft. En de film neemt te veel hooi op de vork door niet alleen Katyn maar ook nog even de Russische invloed in post-WO2 Polen te schetsen in een paar scenes.

Tegenvaller van Wajda, de tragische geschiedenis van de vermoorde Poolse officieren had een betere film verdiend.


avatar van 606

606

  • 23876 berichten
  • 12265 stemmen

Wat een film zeg, en tevens mijn 1ste Poolse film, de film was vooral naar het einde toe heel hard en emotioneel om te zien.

Dat dit ook door Poolse mensen gedaan werd niet normaal gewoon.

Mooi gefilmd en goed geacteerd.

Dit is weer eens een andere kant van de oorlog.

4 sterren


avatar van BBarbie

BBarbie

  • 12893 berichten
  • 7675 stemmen

Boeiend en beangstigend docudrama, waarin Wajda opnieuw zijn meesterschap bewijst al zijn zijn vroegere films nog indrukwekkender.

Film laat zien dat het voor veel mensen helaas maar een klein stapje is naar barbarisme. Dergelijke schanddaden komen ook heden ten dage nog voor.


avatar van Tarkus

Tarkus

  • 6409 berichten
  • 5315 stemmen

Tarkus schreef:

Dit verhaal uit deze film is me goed bekend. Niet van andere filmen over dit onderwerp, maar wel van vele documentaires en geschiedenisboeken.

In deze film wordt er een beetje een verhaal rond gebouwd dat weinig of niets te maken heeft met de feiten, maar de eigenlijke daden worden ook wel getoond, en zelfs zeer duidelijk, wat vooral het einde van deze film zo gruwelijk maakt.

De prent duurt bijna 2 uur, maar dat is net iets te lang, mijn mening is dat men veel te weinig vertelt over de slachting in Katyn.

Het is goed dat men vertelt dat men van Russische kant de Duitsers als schuldigen aanwees, terwijl men nu weet dat zij het zelf waren.

Maar als je echt geïnteresseerd bent in de ware toedracht en feiten van deze afschuwelijke gebeurtenis, dan raad ik deze film niet aan, er zijn talloze docu's over dit onderwerp die stukken beter zijn dan deze film.

Het is mijn eerste Poolse film die ik zie trouwens, en ik ben er niet erg tevreden over, de vertolkingen vielen me toch een beetje tegen.

Heb de film nog eens opnieuw bekeken, (vooral omdat mijn eerste exemplaar van de DVD beschadigd was), en blijf grotendeels bij mijn eerste commentaar, al vind ik het verhaal errond toch beter dan eerst gezegd.

Daarom een iets hogere score dan voordien.


avatar van Movsin

Movsin

  • 8264 berichten
  • 8429 stemmen

Sterke film over het schokkend Katyn-oorlogsdrama.

Naast beelden van terechtstellingen, ook veel aandacht voor het leed van de Poolse burgerbevolking.

Archiefbeelden sprekend ingelast.

Sterke vertolkingen doorheen meerdere aangrijpende scènes.


avatar van Alathir

Alathir

  • 2130 berichten
  • 1636 stemmen

Een beetje een langdradige film doordat er teveel verhaallijnen in zitten. Beter inzetten op 1 verhaallijn en deze sterk neerzetten zoals in bijvoorbeeld The Pianist. Het einde is zeer heftig. Zelden zo'n einde gezien. Jammer genoeg is het niet omdat het einde (laatste 10 minuten) 5 sterren waard is dat de rest van de film dit ook waard is. Soundtrack is prima.


avatar van Lovelyboy

Lovelyboy

  • 3919 berichten
  • 2927 stemmen

Voor een dermate interessant onderwerp een bijzonder saaie en vervelende film. Ik kom persoonlijk geen moment in het verhaal en heb geen enkele enige binding met de hoofdpersonen. De opbouw zoals die neergezet wordt snap ik nog wel tot op zekere hoogte, maar door het veel te lange tussenstuk dat gewoon saai is en eigenlijk niets toevoegt, sijpelt alle kracht en interesse, zover die er was, uit de film weg om de laatste tien minuten nog even wakker te schrikken. De waarheid komt in die zin op tafel en de executie zoals die ging wordt in beeld gebracht op indringende wijze. Ongetwijfeld wordt voor deze opzet gekozen om de onzekerheid, onwetendheid en dat niemand de verantwoordelijkheid wilde hebben te benadrukken. Het was pas in 1990 dat Rusland toegaf verantwoordelijk te zijn geweest. Toch faalt de film in die opzet.

De oude gemonteerde archiefbeelden zijn mooi, zo nu en dan ook erg mooie bijna sprookjesachtige shots met vallende sneeuw bijvoorbeeld maar de falende opbouw van de film blijft een feit. Het zou volstaan de eerste tien minuten te zien en vervolgens de laatste, de afvoer en executie, het midden gedeelte is veel gescheer en weinig wol. Helaas een behoorlijk gemiste kans. Wellicht dat deze film in Polen als nationaal trauma wel heel erg spot on is en aanspreekt maar mij doet het bar weinig wat jammer is want een dergelijke onderwerp had beter verdiend.


avatar van joolstein

joolstein

  • 10837 berichten
  • 8926 stemmen

Katyn is een Russisch dorp, dat ongeveer 20 km ten westen van de stad Smolensk ligt. Het nabijgelegen bos was in 1940 één van drie locaties waar de NKVD, Poolse burgers, geestelijken en militairen executeerde. De Nazi’s beschuldigen de Russen hiervan en die beschuldigen op hun beurt de Nazi’s. Deze film is gebaseerd op een boek van schrijver Andrzej Mularczyk die op zijn beurt de gebeurtenissen van getuigen uit dagboeken of brieven in zijn boek verwerkte. Het verhaal van de film neemt een aantal keer een wending waarbij er nieuwe karakters worden geïntroduceerd, die dan een belangrijke rol toebedeeld krijgen. Door deze late introducties blijft het wat afstandelijk. Andere verhaallijnen worden afgebroken of nauwelijks afgerond. Alleen Maja Ostazsewska, die Anna, de vrouw van Lt. Jerzy speelt, is een stabiele factor in de film. Er wordt door alle acteurs prima geacteerd. Helaas vormt de constant herhalende boodschap van de Sovjets zijn fout een zwakte en maakt van Katyn's speelduur van net iets meer dan twee uur een aardige maar wat mindere film.


avatar van james_cameron

james_cameron

  • 6999 berichten
  • 9789 stemmen

Enkele maanden na de invasie van Polen door de nazi's in 1939 werden zo'n 15.000 poolse krijgsgevangenen vermoord door de Sovjet geheime dienst. Deze schokkende gebeurtenis vormt het onderwerp van deze poolse film en hakt er op beeld ongenadig in, maar helaas zijn alle randzaken en overige plotlijnen cq personages dodelijk saai. Dan blijkt het fascinerende onderwerp zelf helaas uiteindelijk toch niet toereikend om hier een boeiende kijkervaring van te maken.