• 15.758 nieuwsartikelen
  • 178.094 films
  • 12.212 series
  • 33.983 seizoenen
  • 647.093 acteurs
  • 199.019 gebruikers
  • 9.372.679 stemmen
Avatar
 
banner banner

Jud Süß (1940)

Drama | 98 minuten
2,34 52 stemmen

Genre: Drama

Speelduur: 98 minuten

Alternatieve titel: Jud Süss

Oorsprong: Duitsland

Geregisseerd door: Veit Harlan

Met onder meer: Ferdinand Marian en Heinrich George

IMDb beoordeling: 5,0 (3.642)

Gesproken taal: Duits

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Jud Süß

Deze beruchte nazi-film, gemaakt in opdracht van de Reichspropagandaminister Joseph Goebbels, gaat over de historische figuur Joseph Süß Oppenheimer, bijgenaamd 'Jud Süss', die in de achttiende eeuw de financieel adviseur was van de corrupte hertog van Württemberg. In het nationaal-socialistische kostuumdrama bezit Jud Süss alle stereotype antisemitische karaktertrekken: onbetrouwbaar, laf, hebzuchtig, wellustig, bruut en samenzweerderig.

logo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Joseph Süß Oppenheimer

Karl Alexander, Herzog von Württemberg

Landschaftskonsulent Sturm

Herzogin von Württemberg

Obrist Röder

Aktuar Karl Faber

Von Remchingen

Konsistorialrat

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van The One Ring

The One Ring

  • 29974 berichten
  • 4109 stemmen

Tja, wat moeten we hier nou weer mee? Laat ik maar voorop stellen dat de film allesbehalve subtiel is, zoals eigenlijk wel te verwachten viel. In zo'n beetje iedere scène lijkt er wel iemand te zeggen dat joden heel slecht zijn. Zelfs al voor we een jood iets slechts hebben zien doen wordt al smerig over hun gepraat. Süss zelf is een achterbaks figuur. Qua voorkomen charmant, maar van binnen zo verrot als maar zijn kan. Hij is verantwoordelijk voor moord, armoede en zelfs verkrachting. De scène waarin de joden toestemming krijgen om in de stad te gaan wonen en we ze naar binnen zien trekken deed mij denken aan de griezelige processiescène uit Det Sjunde Inseglet. Nogmaals: de film is niet subtiel in het negatief afbeelden van joden.

De reden voor mijn lage stem is dan ook duidelijk. De film is om zéér foute redenen gemaakt en het komt allemaal heel nadrukkelijk naar voren. Maar ik moet eigenlijk wel bekennen dat het technisch gezien dan weer heel knap is, maar ook dat verwachtte ik wel ergens van de Nazi's. Zitten wel degelijk mooie beelden in. Maar dat weegt niet op tegen de inhoud.

Wel vraag ik me af wat Graham Chapman van Monty Python hier te zoeken had. Of beter gezegd: een man met identiek uiterlijk speelt de rechterhand van Süss, een nog smeriger figuur dan Süss zelf. De acteur die hem werkelijk speelt is Werner Krauss, niemand minder dan Dr. Caligari. Valt me tegen van hem om hem hierin te zien. Maar zijn gelijkenis met Graham Chapman is zo groot dat ik constant dacht naar hem te kijken.


avatar van Aapje81

Aapje81

  • 2227 berichten
  • 5186 stemmen

Een historische belangrijke maar ook zeer slechte film. Het verhaal heeft niets om het lijf. Het acteerwerk is dramatisch en de ideologie verwerpelijk. Enkel de laatste paar minuten maakte (in negatieve zin) wel indruk maar wie zover komt is een echte doorzetter.

Qua film en qua inhoud is dit een gedrocht.


avatar van Donkerwoud

Donkerwoud

  • 8664 berichten
  • 3941 stemmen

Misschien nog wel enger dan de beladen historische context eromheen of de daadwerkelijke inmenging van Goebbels/Hitler bij het productieproces, is hoe vertrouwd en overbekend de stereotypen voelen. Heinrich George zet een leuke rol neer als de vadsige hertog die de deuren wagenwijd openzet voor de gladde intrigant die de boel op komt schudden met zijn boosaardige plannetjes. Die vileine Joseph Süß Oppenheimer (Ferdinand Marian) haalt alle maniertjes en gedragingen uit de kast die je kunt verwachten in een dergelijke rol. Eerst is het een orthodoxe jood met pijpenkrulletjes en zwarte kledij, maar eenmaal undercover verandert het in een twistzieke womaniser die de mensen bespeelt al ware zij marionetten.

'Der Ewige Jude' (1940) kan ik niet meer kijken omdat het zo onomwonden Joden criminaliseert en ontmenselijkt. Hier wordt de abjecte boodschap verpakt in een degelijk kostuumdrama met mooie sets/kostuums en een wraakverhaal als zovelen. Door de connotaties met het nazisme krijgt deze film (terecht!) een notoire status toebedeeld, maar het is niet wezenlijk anders dan veel foute tijdgenoten, waarin bevolkingsgroepen ook negatief weg worden gezet (ook werken van veel latere makelij, trouwens) Door de dik aangezette typetjes en de effectieve manier van de emoties bespelen, weet deze nazi-propaganda ook mij als moderne kijker mee te nemen in een verhaal van verraad en vergelding. En dat vind ik doodeng om toe te geven, want het antisemitisme laat weinig aan de verbeelding over.