Momenteel zitten we allemaal aan huis gekluisterd door het coronavirus. Een vervelende gewaarwording die veel mensen hun zo gewende vrijheid ontneemt. Want wat hoelang duurt die sociale isolatie nog, en wat moeten we al die tijd ondernemen? Oscarfilm Roomdie vanavond te zien is op Canvas, plaatst onze hele quarantaine in een ander licht.
Hoewel de omstandigheden natuurlijk volledig anders zijn en het nooit verstandig is om de realiteit volledig af te spiegelen aan een speelfilm, kan deze fictieve wereld ons soms wel helpen om een bepaalde situatie van een andere kant te bekijken. Een grote 'maatschappelijke' quarantaine zoals waar we ons nu in bevinden, is daarvan een goed voorbeeld. Het berooft mensen van de vrijheid die ze altijd zo als vanzelfsprekend hebben gezien en gooien bij iedere nieuwe maatregel massaal de kont tegen de krib. Want drie maanden niet onder de mensen, hoe overleef je zoiets? De film Room, die in 2016 een Oscar won, laat zien wat échte social distancing is en hoe het leven eruit zou zien als juist het tegenovergestelde de realiteit zou zijn.
Tien bij tien
Word je namelijk geboren in isolatie, dan is dát wat je gewend bent en stap je in de grote boze buitenwereld juist uit de comfortzone. Hoewel Room niet wordt gedreven door een virale pandemie, kan de film worden beschouwd als een binnenstebuiten-vertelling van de quarantaine waarin we ons nu bevinden. Het vertelt het buitengewone verhaal van Jack, een 5-jarige jongen die wordt verzorgd door zijn liefhebbende en toegewijde moeder. Ze verzorgd hem zoals iedere typische goede moeder dat zou doen: door hem te vertroetelen, hem veiligheid te bieden, maar ook door spelletjes met hem te doen. Hun leven is echter alles behalve typisch. De moeder van Jack is namelijk het slachtoffer van een ontvoering en ze heeft haar zoon gekregen in dezelfde ruimte van 10 bij 10, waarin ze zeven jaar eerder werd opgesloten. De kamer, waarin het gezin zit, en door moeder eufemistisch 'the room' wordt genoemd, is de enige plek waar Jack ooit is geweest. Zijn enige contact met de buitenwereld is een kleine ouderwetse televisie.
Omgekeerde wereld
De luttele drie maanden die we 'naar alle waarschijnlijkheid' moeten opofferen voor het coronavirus vervagen bij het idee van zeven jaar eenzame opsluiting. En tegelijkertijd geeft het weer hoe creatief men kan zijn door de situatie te accepteren en er het beste van te maken. Ook daarvan zien we een mooi voorbeeld. In Room is sprake van een ontvoeringen met alle bijkomende verschrikkingen, maar toch slaagt Jack's moeder erin om van 'the room' zijn paradijs te maken, en er, ondanks hun benarde omstandigheden, voor te zorgen dat hij een bevredigend leven kan leiden. Wanneer Jack echter ouder wordt en zijn nieuwsgierigheid een kookpunt bereikt, gaan ze uiteindelijk over tot ontsnapping, waardoor ze oog in oog komen te staan met wat misschien wel het engste tot nu toe blijkt te zijn: de echte wereld.
Room is geregisseerd door Lenny Abrahamson en is gebaseerd op het gelijknamige boek van van Emma Donoghue. Hoofdrolspeelster Brie Larson won voor de film maar liefst vier verschillende prijzen voor beste actrice, waaronder een Oscar. De film is vanavond om 21:20 te zien op de Belgische zender Canvas.
Reacties (1)