• 15.985 nieuwsartikelen
  • 179.041 films
  • 12.274 series
  • 34.084 seizoenen
  • 649.228 acteurs
  • 199.273 gebruikers
  • 9.390.263 stemmen
Avatar
 
Een foto van Quentin Tarantino.
Foto: © ANP

Een foto van Quentin Tarantino.
Foto: © ANP

Quentin Tarantino heeft onthuld dat hij een intense hekel heeft aan zogenaamde 'trigger warnings' die soms voorafgaand aan films worden getoond. Volgens de regisseur slaat het nergens op dat kijkers gewaarschuwd zouden moeten worden voor de inhoud van een film die mogelijk als 'beledigend' ervaren zou kunnen worden, en verwerpt het hele idee van mensen die beledigd zijn door een film.

Tijdens een interview met de Franse publicatie La Liberation werd de legendarische filmmaker Quentin Tarantino gevraagd naar zijn mening over de zogenaamde 'trigger warnings' die vóór films verschijnen, waarna hij in duidelijke taal uitlegde waarom hij het afkeurt. "Ik verwerp het woord ‘beledigd’. Iedereen kan door alles beledigd zijn," begon Tarantino zijn betoog tegenover het Franse medium. "Eerlijk gezegd denk ik dat het grootste deel van de tijd, en er zijn ongetwijfeld enkele uitzonderingen, zeggen dat je ‘beledigd’ bent door een film de eerste reactie is van een zeer bekrompen geest. 'Ik vond het niet leuk, en hier is waarom, bla, bla, bla' Maar man, echt beledigd zijn? Kunst is geen belediging. En hoewel ik het in zeldzame gevallen kan begrijpen, is het gewoon belachelijk om beledigd te zijn door de inhoud van een film."

Beledigd door een film

Tarantino, een groot voorstander van artistieke vrijheid van meningsuiting, voegde eraan toe dat hij tot nu toe slechts door één film in zijn leven beledigd is geweest. "Nou, er is een film die in de afgelopen tien jaar is uitgekomen, ik zal de naam niet noemen, die me echt beledigd heeft. Maar hoe meer ik erover nadacht, hoe meer ik besefte dat het mijn eigen probleem was en niet het probleem van de film," zo legde de Pulp Fiction-regisseur uit. "Mijn f**king probleem was. Ik vond het racistisch. Ik wilde de regisseur slaan. Ik vind het nog steeds een racistische film. Maar uiteindelijk is het gewoon een f**king film man.," aldus Tarantino.

Reacties (11)


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Sunspot

Sunspot

  • 562 berichten
  • 113 stemmen

Juist! Dan loop je toch weg of gaat op je telefoon als je iets niet wil zien. Vroeger toch ook zonder internet, dan zapp je of zo.

Niet zeuren verder, geen zogenaamd trauma of wat dan ook


avatar van Hannibal

Hannibal

  • 9365 berichten
  • 3286 stemmen

Tsjonge. Een "intense hekel" aan triggerwarnings. Ik ben helemaal voor artistieke vrijheid maar ook voor de vrijheid een trigger warming te plaatsen. Het gaat niet altijd om "beledigd worden" maar de film kan ook gevoelige onderwerpen bevatten die voor sommigen traumatisch kunnen zijn. Lijkt me niks mis mee daar even rekening mee te houden zodat mensen na de waarschuwing zelf kunnen beslissen of ze verder willen kijken of niet. Als Tarantino dat zo vreselijk vindt kijkt ie toch een paar seconden de andere kant op?


avatar van TragieStar.*

TragieStar.*

  • 3473 berichten
  • 1639 stemmen

Hannibal schreef:

Tsjonge. Een "intense hekel" aan triggerwarnings. Ik ben helemaal voor artistieke vrijheid maar ook voor de vrijheid een trigger warming te plaatsen. Het gaat niet altijd om "beledigd worden" maar de film kan ook gevoelige onderwerpen bevatten die voor sommigen traumatisch kunnen zijn. Lijkt me niks mis mee daar even rekening mee te houden zodat mensen na de waarschuwing zelf kunnen beslissen of ze verder willen kijken of niet. Als Tarantino dat zo vreselijk vindt kijkt ie toch een paar seconden de andere kant op?

Grappig dat je vermeld dat triggerwarnings nodig zijn, omdat het voor sommige mensen kwetsend of gevoelig kan zijn, maar in de laatste zin zeg je 'Als Tarantino dat zo vreselijk vindt kijkt ie toch een paar seconden de andere kant op?'. Oftewel dan maakt het allemaal niet meer uit wat iemand denkt of voelt. Een beetje hypocriet. Dan kan je dat net zo goed omdraaien, iemand die snel angstig of getraumatiseerd is kijkt maar eventjes de andere kant op. Lijkt me in dit geval ook net iets beter of misschien helemaal geen films kijken in een bepaald genre zou beter zijn.


avatar van lang pee

lang pee

  • 3295 berichten
  • 1431 stemmen

Ik geef hem groot gelijk, je weet toch ongeveer wat je mag verwachten van een film of serie. Als je niet tegen bloed kan kijk je bv toch liever niet naar horror. Soms zijn die trigger warnings echt belachelijk. Als je bv naar BBC First kijkt komen er bijna altijd trigger warnings, dat het gewenst is dat er een oude meekijkt, zelfs een kind van vijf kan naar die series kijken zonder problemen...


avatar van Hannibal

Hannibal

  • 9365 berichten
  • 3286 stemmen

TragieStar.* schreef:

Een beetje hypocriet. Dan kan je dat net zo goed omdraaien, iemand die snel angstig of getraumatiseerd is kijkt maar eventjes de andere kant op.

Daarmee ga ik er vanuit dat Tarantino niet angstig wordt van het lezen van triggerwarnings en geen traumatische ervaring heeft gehad waardoor hij geen triggerwarnings kan lezen. Hij ergert zich er gewoon aan, dat vind ik heel wat anders.

Een triggerwarning is alleen om bepaalde context te duiden, vooral bij hele oude films zie je dat regelmatig omdat de opvattingen over bijvoorbeeld racisme destijds anders waren. Je hoeft je er niets van aan te trekken als je dat niet wilt. Een leeftijdskeuring is ook een soort triggerwarning. Ook al ben ik het vaak oneens met de leeftijdskeuringen, denk ik dat het goed is om bepaalde doelgroepen toch een leidraad te geven van wat men kan verwachten.

Bij de streamingsdiensten zie je tegenwoordig ook vaak een melding bovenin zodra de film begint: bv: bevat zelfverminking, racisme, naakt, verkrachting, extreem geweld, dierenmishandeling etc etc.

Ik snap niet dat je daar een intense hekel aan kunt hebben als het anderen kan helpen te beslissen of ze het willen zien of niet.

Lijkt me in dit geval ook net iets beter of misschien helemaal geen films kijken in een bepaald genre zou beter zijn.

Het is nou eenmaal zo dat bepaalde zaken niet slechts alleen in 1 bepaald genre voorkomen. Genre-aanduidingen zijn in feite ook een soort triggerwarnings, alleen iets minder specifiek. Naast de genre-aanduiding en leeftijdskeuring heb je ook nog de symbolen (drugs, seks, geweld, angst, discriminatie). Allemaal hulpmiddelen. Niet voor iedereen, maar zeker voor een aantal filmkijkers.

Film kijken is ook ontdekken. Triggerwarnings helpen sommige mensen om hun keuze te bepalen of om op dingen voorbereid te zijn als ze besluiten toch te gaan kijken. Niet iedereen is hetzelfde, sommige mensen hebben dingen meegemaakt en zitten niet te wachten op confrontaties die voor hen een persoonlijke nare gebeurtenis oprakelen, maar willlen wel graag een film kijken. Triggerwarnings helpen hen daarbij. Lijkt me prima, ik heb geen last van een stukje tekst van een paar seconden en kan niet begrijpen dat iemand daar moeilijk over kan doen.


avatar van Chris23

Chris23

  • 123 berichten
  • 0 stemmen

Wel grappig dat er op de bijbel en koran enz. geen triggerwarnings en classificatiesystemen hoeven.


avatar van ibendb

ibendb

  • 5043 berichten
  • 3245 stemmen

Ghoh, ik ben ook geen voorstander van voor het minste beetje een trigger warning te plaatsen. Alhoewel ik laatst een film heb moeten uitzetten omdat het (onverwachts) heftig over zelfmoord ging. Ik ben zelf gevoelig om dan in een neerwaartse spiraal te komen aan maar dan ben je nog steeds volwassen genoeg om de film uit te zetten en even iets anders te gaan doen. In het dagelijkse leven krijg je ook niet altijd trigger warnings. Aan de andere kant begrijp ik de voorstander er wel in. Beetje een tweestrijd maar intense hekel is wel een beetje overdreven vind ik.


avatar van Ebenezer Scrooge

Ebenezer Scrooge

  • 2150 berichten
  • 3092 stemmen

Kan me net als Tarantino ook dood ergeren aan dat hele fenomeen, al heb ik (nog) niet zoveel films met trigger warnings gezien moet ik zeggen. Als je je kunt laten beledigen door de inhoud van een film dan is er wat mij betreft iets goed mis met je en is het denk ik verstandig een bezoekje te brengen aan de pyschiater/psycholoog.

Ik vraag me altijd af wie die mensen zijn die voor ons gaan zitten bepalen wat ons wel of niet kan raken, ik word er helemaal onpasselijk van als ik daar aan denk, zoals laatst die sensitivity readers bij Roald Dahl. Wie zijn die lui?

Als je niet tegen films kijken kunt, zoek dan een andere hobby, ga zitten breien ofzo.


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 60514 berichten
  • 4107 stemmen

QT heeft groot gelijk. Wat een zwakzinnige jankgeneratie groeit er toch op zeg. Overal maar gekwetst of beledigd door zijn. Buiten dat, lees je in voor je aan een film begint. Als je niet tegen geweld kan, kijk dan Saving Private Ryan niet. Moet je huilen bij een slavenfilm, negeer 12 years a slave. Laat anderen het lekker wel kijken zonder morele preekjes vooraf.

Het dieptepunt is wel de BBC die vorig jaar Fawlty Towers afleveringen offline haalde en na bergen kritiek ze terug heeft gezet, maar wel met een melding vooraf. De wereld is helemaal krankzinnig geworden.


avatar van jippie2010

jippie2010

  • 2612 berichten
  • 8127 stemmen

Een triggerwarning kan ook gegeven worden bij huiselijk geweld, verkrachting of verslaving. Voor mensen die dit zelf hebben meegemaakt is een triggerwarning een uitkomst, zeker als je het gezien de plotomschrijving niet verwacht.


avatar van The Oceanic Six

The Oceanic Six

  • 60514 berichten
  • 4107 stemmen

jippie2010 schreef:

Een triggerwarning kan ook gegeven worden bij huiselijk geweld, verkrachting of verslaving. Voor mensen die dit zelf hebben meegemaakt is een triggerwarning een uitkomst, zeker als je het gezien de plotomschrijving niet verwacht.

Die mensen kunnen op zich ook even online research doen ipv van een film verwachten dat ze alles vooraf spoilen. Want jouw punten kunnen ook onverwachte momenten in films zijn. Denk aan Irreversible.