Film Socialisme (2010)
Genre: Drama
Speelduur: 102 minuten
Alternatieve titel: Socialisme
Oorsprong:
Zwitserland / Frankrijk
Geregisseerd door: Jean-Luc Godard
Met onder meer: Alain Badiou, Élisabeth Vitali en Patti Smith
IMDb beoordeling:
5,7 (3.053)
Gesproken taal: Duits, Russisch, Spaans, Engels, Italiaans en Frans
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Film Socialisme
"Freedom is costly"
Socialisme is een symfonie in drie stukken. Op een schip in de Middellandse Zee, worden gesprekken in diverse talen gehouden, tussen de passagiers die allen op vakantie zijn. Een oude man, een oorlogsmisdadiger, bijgestaan door zijn kleindochter. Een bekende Franse filosoof. Een vertegenwoordiger van de Moskouse politie. Een Amerikaanse zangeres. Een oude Franse agent. Een ontslagen vrouwelijke VN officier. Een voormalig dubbelagent. Een Palestijnse ambassadeur.
Externe links
Acteurs en actrices
La mère
Le père
Otto Goldberg
La chanteuse
Personne de la vraie vie
Le philosophe
Constance
La journaliste FR3 Regio
La cameraman FR3 Regio
Lucien
Video's en trailers
Reviews & comments
Naomi Watts
-
- 54554 berichten
- 3155 stemmen
Zo, klinkt wel erg on-Godard dit. (Snake, gewoon stemmen joh).
Drs. DAJA
-
- 4355 berichten
- 4515 stemmen
Zaal was vol maar liep langzaam leeg, ik begrijp zelf ook niet hoe ik het heb kunnen uitzitten, ik zal volgende week even een uitgebreide videoreview opnemen.
SnakeDoc
-
- 4687 berichten
- 2243 stemmen
Zo, klinkt wel erg on-Godard dit. (Snake, gewoon stemmen joh).
Dan wacht ik eerst wel even op de video revieuw van DAJA
Of eventueel op wat internet recensies, want ik heb op dit moment nog geen idee waar ik naar gekeken heb. Alleen dat het van de hak op de tak ging, geluid uit, geluid aan, amateur beelden, profesionele camera beelden, duits, frans, geen ondertiteling, wel ondertiteling,.......

Naomi Watts
-
- 54554 berichten
- 3155 stemmen
Ik hoorde van veel Godard fans dat het geheel wel heel erg onsamenhangend was en veel interessantdoenerij van Godard.
rokkenjager
-
- 2863 berichten
- 1702 stemmen
Hij heeft in de jaren 60 anders wat leuke dingen gedaan, hoor. Maar zijn postmoderne-cinema is echt troep.
McSavah
-
- 9960 berichten
- 5268 stemmen
Godard heeft de ondertiteling opzettelijk op deze manier er ondergezet om ons te pesten.. 
Screened at the Cannes film festival this week, Film Socialisme has subtitles in what he calls Navajo English.
They are, in effect, pidgin English, so that a phrase such as 'give me your watch' is subtitled as 'you, me, watch'.
Montorsi
-
- 9715 berichten
- 2374 stemmen
Ja dat dacht ik wel. Kan iemand die man vertellen dat hij seniel aan het worden is en het leuk is geweest? Frans versta ik nog wel aardig, maar vaak afzonderlijke woorden waar dan wel chocola van te maken valt. Die werden dan dus ondertiteld..

Montorsi
-
- 9715 berichten
- 2374 stemmen
Ik geef trouwens 1* en geen 0,5* vanwege die mooie beelden van het cruiseschip, verder was het ook vreselijk lelijk, maartoch..
SnakeDoc
-
- 4687 berichten
- 2243 stemmen
Je komt helemaal mooi bedrogen uit als je (zoals mij) ook nog eens geen reet Frans spreekt 
eRCee
-
- 13441 berichten
- 1978 stemmen
Mijn eerste Godard van na 1970. Waar ik me een fan noem van zijn vroege werk, is dit wat mij betreft een faliekante mislukking.
Film Socialisme bestaat uit drie delen; de eerste speelt zich af op een cruise-ship, met korte stukjes over veel verschillende personages. Daarna volgt een wat rustiger deel waarin een excentriek gezin bij een benzinepomp in beeld wordt genomen. Het slot is een soort collage van beeldmateriaal uit andere films, internet, televisie, gecentreerd rond diverse steden. Zo zitten er delen in van The Battleship Potemkin van Eisenstein, maar zien we ook slomotion beelden van een vallende Iniesta.
Een overkoepelend verhaal is er nauwelijks, hoewel thema's herkenbaar zijn. Ook visueel is de film zeer wisselend van kwaliteit. Godard streeft hier duidelijk geen enkel estetisch doel na, breekt soms zelfs mooie scenes abrupt af om het te vervangen door ongepolijste beelden met schrille geluiden.
Er zijn eigenlijk drie opties om deze film te benaderen. De eerste is dat Godard zich heeft ontwikkeld van een begrepen genie tot een onbegrepen genie. Dat ik de film niet goed vind zou dan vooral aan mezelf liggen. Op Imdb zag ik bijvoorbeeld iemand die beweert dat dit de beste film van de laatste 10 jaar is. Een tweede optie is dat deze film een karikatuur is van wat Godard in het verleden heeft gemaakt. Veel elementen die zijn oude films zo bijzonder maken zijn hier tot vervelens toe uitvergroot en verliezen hun functie. De derde mogelijkheid, het minst waarschijnlijk, is dat Godard meer een statement wil maken, een grap zo je wilt, dan dat hij een serieuze film heeft geproduceerd. Dan had hij het echter beter bij de trailer kunnen laten.
Ik kies vooralsnog voor de tweede mogelijkheid (met het risico dat ik mezelf over vele jaren voor het hoofd sla om deze woorden...). Zonde van zo'n groot, vernieuwend en invloedrijk regisseur dat hij deze weg is ingeslagen. Aan de andere kant past het ook wel weer bij zijn visie op cinema, maar ik ben hier niet echt in geinteresseerd. Misschien dat mensen die geen belang hechten aan een verhaal hier iets mee kunnen, hoewel ik ook dat betwijfel.
Mijn eindoordeel is uiteraard matig. Film Socialisme scoort nog wat punten voor een paar schitterende beelden (met name op het cruise-ship), een handvol intrigerende fragmenten met indringende muziek, en de laatste woorden van de film: NO COMMENT. 
euroshopper
-
- 67 berichten
- 1018 stemmen
Een overkoepelend verhaal is er inderdaad nauwelijks, maar ik denk dat Godard wel degelijk een statement probeert te maken. Het is echter moeilijk om deze er na deze 1 keer kijken al uit te halen (net zoals bij bijna alle films van Godard vanaf zijn jaren '80 periode (die ik gezien heb)), maar wat in elk geval opvalt is dat in het eerste deel op het cruiseship verwijst naar de opkomst van het communisme, vandaar ook later de overduidelijke referentie naar Battleship Potemkin. Het tweede deel is een soort moderne naspeling van het ontstaan van de democratie, wat later wordt duidelijk gemaakt door de verwijzing naar het oude Griekenland (Hellas) waar de democratie is ontstaan. Ik ben er echter nog niet over uit wat hij hiermee precies wil zeggen.
Daarnaast zag ik het ook als een soort ode aan wat Europa geweest was en wat het kon zijn. Met name de uitspraak over de Duitse muziek, Franse schrijvers en Italiaanse zangers vond ik erg typerend. En ook het joods-palastijnse conflict werd een aantal keren aangehaald.
Al met al ben ik er dus nog lang niet uit, maar het is voor mij duidelijk dat de film meer lof verdient dan hij hier krijgt, ondanks dat er misschien wel wat teveel hooi op de vork is genomen. De mooie beelden en de sporadische Godard-humor waren ook zeker een pluspunt. Wat me echter wel volledig tegenstond was de gebrekkige ondertiteling, die een hoop dialogen voor mij als iemand die geen Frans kent simpelweg niet te volgen. Misschien dat het met deze slechte ondertiteling wel te volgen zou moeten zijn, maar ik kreeg nog steeds de indruk dat ik het niet kon volgen en dat was op zich al vervelend genoeg.
Al met al hoop ik toch dat Godard nog zo lang mogelijk door kan gaan met films maken.
eRCee
-
- 13441 berichten
- 1978 stemmen
Al met al hoop ik toch dat Godard nog zo lang mogelijk door kan gaan met films maken.
Mwoah. Nu GODard menselijk is geworden mag hij er van mij mee stoppen. 
Malick
-
- 9142 berichten
- 640 stemmen
Tot mijn verbazing heeft Godard juist ontzettend veel interessante dingen te vertellen. Hij geeft dan geen concrete antwoorden/oplossingen maar het is goed om soms van dit soort compromisloze, radicale statements te zien. Het was de enige film van het festival die discussie uitlokten.
Het cruiseship staat trouwens symbool voor de Bijbelse toren van Babel. Daarmee probeert Godard te zeggen dat we op zoek moeten gaan naar een universele (film)taal.
Hij heeft in de jaren 60 anders wat leuke dingen gedaan, hoor. Maar zijn postmoderne-cinema is echt troep.
Geef mij maar de postmoderne-cinema in plaats van dat Franse elitair-doenerij in À bout de souffle of Alphaville, une Étrange Aventure de Lemmy Caution.
Ik Doe Moeilijk
-
- 1145 berichten
- 197 stemmen
Shun-liang Chao over modern en postmodern bij Godard. (weliswaar in de context van een van zijn andere films: vivre sa vie)
beavis
-
- 6627 berichten
- 14782 stemmen
Is trouwens iedereen op de hoogte dat Film Socialisme een filmessay is? Zoiets hoef ik niet op een festival te zien. Vooral als die ook nog eens afkomstig is van die drammerige zelfingenomen Godard.
herrinner je deze quote uit de IFFR discussie nog Verhoeven?
Godard doet niet elitair, hij is het gewoon
en van begin af aan is hij daar ook heel zelfbewust van/over
Veel post-moderner dan Godard in de jaren 60 wordt het daarom niet vaak
Jammer van de negatief-doenerij Verhoeven! 
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5981 stemmen
Mochizuki Rokuro
-
- 18942 berichten
- 16349 stemmen
Ik geef trouwens 1* en geen 0,5* vanwege die mooie beelden van het cruiseschip,
SnakeDoc
-
- 4687 berichten
- 2243 stemmen
Wat omschrijft de volkskrant de film toch briljant:
De film is een plotloze maalstroom van beelden, waarin personages literaire en historische kopstukken citeren, maar de ondertitels nauwelijks corresponderen met het gesprokene. Het lijkt een soort indianentaal, met een ontregelend en soms ook komisch effect.
Zelfs verstokte Godard-fans wisten niet zo goed wat ze met de film aanmoesten. Ja, het was een pamflet, maar waarvoor of waartegen? Dat kon niemand met zekerheid zeggen.
Daar betaal ik toch geen 10 euro voor? De berichten rondom het Cruiseschip op dit moment zijn helaas net zo treurig als de film zelf.
Mochizuki Rokuro
-
- 18942 berichten
- 16349 stemmen
Wees maar blij dat Godard de film vorig jaar af had, dit jaar had je 11 euro betaald 
SnakeDoc
-
- 4687 berichten
- 2243 stemmen
Wees maar blij dat Godard de film vorig jaar af had, dit jaar had je 11 euro betaald

Onderhond
-
- 87585 berichten
- 12833 stemmen
Goh ja.
Na vijf minuten is het al duidelijk dat je hier geen narratief hoeft te verwachten (des te vreemder dan dat er halverwege toch een wat narratiever stuk komt) en dat Godard meer op pad gaat om "iets" te maken. De film voelt een beetje aan als een filmvariant van een Jackson Pollock. Borstel pakken en maar smijten, gooien en zien wat er uitkomt.
Jammer genoeg is het allemaal met de botte bijl. Sommige ideeën lijken wel interessant, maar de uitvoering is vaak brak en lijkt ook enorm vluchtig. Godard lijkt meer bezig te zijn met de grote lijnen van film te challengen, maar vergeet daarbij dat de details minstens even belangrijk zijn. En zo wordt het dan een redelijk lange zit.
Het verhaal over de ondertiteling vind ik verder wel apart. In het artikel hierboven gelinkt wordt daar wel een verklaring voor gegeven, maar het lijkt mij toch dat het niet echt essentieel onderdeel van de filmbeleving kan zijn. Indien dat wel het geval is worden de Fransen wel serieus benadeeld, want die kijken zonder ondertitels en verstaan alles gewoon. (ik heb zelf met Franse ondertitels gekeken)
Njah, Godard ... lijkt kunde een beetje te maskeren met experimenteerdrift. Het resultaat is ergens wel interessant, maar vaak is het gewoon ook enorm pover.
2.0*
ghostman
-
- 5740 berichten
- 5 stemmen
Ik heb Film Socialisme (2010) inmiddels meerdere malen gezien en het wil maar niet lukken tussen mij en deze GODard , hoe graag ik het ook wil . Ik vind vooral het middenstuk niet zo bijzonder / interessant .
Het laatste nieuws

'The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes' weg bij Netflix en nu een succes op Videoland

Goed beoordeelde dramaserie 'Rivals' krijgt een tweede seizoen dit jaar: wat weten we erover?

HBO Max-kijkers vol lof over eerste aflevering 'A Knight of the Seven Kingdoms'

Netflix breidt komend jaar het Koreaanse aanbod flink uit
Bekijk ook

Sátántangó
Drama, 1994
383 reacties

Tini Zabutykh Predkiv
Drama, 1964
31 reacties

Die Große Stille
Documentaire, 2005
37 reacties

El Botón de Nácar
Documentaire, 2015
8 reacties

Medium Cool
Drama, 1969
6 reacties

Cavalo Dinheiro
Drama, 2014
24 reacties
Gerelateerde tags
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.



