Nordwand (2008)
Genre: Drama
Speelduur: 126 minuten
Alternatieve titel: North Face
Oorsprong:
Duitsland / Oostenrijk / Zwitserland
Geregisseerd door: Philipp Stölzl
Met onder meer: Benno Fürmann, Florian Lukas en Johanna Wokalek
IMDb beoordeling:
7,4 (17.033)
Gesproken taal: Duits, Frans en Italiaans
Releasedatum: 24 juni 2010
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Prime Video
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Nordwand
"A true story"
Duitsland, zomer 1936. Toni en Andi zijn jeugdvrienden die een passie voor bergbeklimmen delen. Ze zijn geobsedeerd door het trotseren van de beruchte Noordwand (in de volksmond 'Moordwand') van de berg Eiger. Ze gaan over tot beklimming onder grote media-aandacht, onder meer van Toni's jeugdliefde Luise die nu journaliste voor de Nazi-partij is. Onderweg komen de heren ook nog twee Oostenrijkers tegen met wie ze optrekken maar dan draait het weer volledig om.
Externe links
Acteurs en actrices
Toni Kurz
Andreas Hinterstoisser
Luise Fellner
Edi Rainer
Willy Angerer
Henry Arau
Emil Landauer
Albert von Allmen
Elisabeth Landauer
Schlunegger
Video's en trailers
Reviews & comments
Blur
-
- 109 berichten
- 308 stemmen
indrukwekkend en geloofwaardig verfilmt.
De making_off toont de manier van filmen. De echte berg vanuit een heli gefilmd, versneden met close-ups van een in de studio nagebouwde bergwand. Daar waar mogelijk is op locatie gefilmd. waardoor het zeer authentiek toont. Zelfs de kleding is zo origineel mogelijk.
martijn011
-
- 2034 berichten
- 1309 stemmen
Zeer goed, realistisch drama waar de kou je haast letterlijk bij de strot grijpt.
De film kent een perfecte opbouw. Rustig wordt er kennis gemaakt met de hoofdpersonen en hoe ze eigenlijk tot het beklimmen van de Noordwand a.k.a. Moordwand kwamen. Er wordt kennis gemaakt met Luise, een oude jeugdvriendin van Toni en de aankomst van de pers wordt de kijker ook niet onthouden.
Eindelijk kan dan de klim beginnen. Ikzelf heb last van hoogtevrees dus zat geregeld met afgrijzen te kijken hoe steil zo'n berg is en hoe enorm diep zo'n ravijn is. Ik was eigenlijk heel benieuwd naar de making-off want ik ben zeer benieuwd hoe dat nou gefilmd is allemaal. Het zag er zeer gelikt uit en nergens werd het ook maar een tikje ongeloofwaardig qua beeld.
Voordat ik aan de film begon wist ik niet dat de film gebaseerd is op waargebeurde feiten, maar het was zeker een welkome meevaller. Je weet dan dat je geen zelfverzonnen, flauwe eindes krijgt, maar bittere realiteit.
En bittere realiteit wérd het! Zeer indrukwekkend om te zien hoe ze allemaal om het leven komen, vooral Toni die er zó dichtbij was om gered te worden.
Heb meteen op internet naar de twee personen gezocht en dan kan je nog meer meeleven met wat zij allemaal hebben moeten doorstaan.
De film is zeer geslaagd te noemen en een viertal sterren zijn meer dan verdiend, al was het alleen al om hulde te verlenen aan Toni en Andi!
Perry Meer
-
- 276 berichten
- 356 stemmen
goede film, mooie beelden, sterk verhaal, een waar gebeurd verhaal
met tragische afloop dat helaas wel
al zou het een Amerikaanse productie zijn dan waarschijnlijk niet
dan liep het toch nog goed af daar hoog op die Eiger
ik kreeg er in ieder geval de hoogtevrees kriebels van!
3,5 klimijzers
Humphrey
-
- 370 berichten
- 314 stemmen
Zeer harde realistische film van een onverwachte hoge kwaliteit. Prima beelden, prima vertolkingen. Uitstekende tijdsweergave van de jaren vlak voor de Tweede Wereldoorlog, een periode waar de Duitsers reeds hun superioriteit (sic) trachtten te bewijzen. Dramatische scènes, briljant in beeld gebracht. Een film die je moet gezien hebben. 4*.
Pitakaas
-
- 2962 berichten
- 246 stemmen
Spannende film die het waargebeurde verhaal verteld van 2 bergbeklimmers die onder lichte druk van de journalistiek en politiek de noordkant van de Eiger beklimmen: tot dusver nog nooit iemand gelukt. De film komt rustig op gang, en de regisseur doet goed zijn best om de verschillende motieven van de klimmers goed vast te leggen.
De klim zelf is echt fantastisch in beeld gebracht. Door zowel op locatie te schieten als in een studio waar de wand 100% is nagemaakt ziet het er levensecht uit, met zwetende handjes als gevolgd. Je krijgt er bijna zelf kippenvel van, zo goed is de storm en kou in beeld gebracht. Ik heb redelijk wat klimfilms gezien, maar hier kwam echt de pijn en hardheid goed naar voren.
Het plotje met het journalistje werkte echter nogal op m'n zenuwen. Ik snap dat het in de film zit, maar het leidde me onnodig af van het spannendste deel van de film. Daarom werd je zo nu en dan uit de flow gehaald.
Het laatste kwartier is echt supersterk!
Malli
-
- 500 berichten
- 148 stemmen
Epische avonturenfilm over een poging tot beklimming van de tot dan toe onbedwongen noordwand van de Eiger, een Zwitserse berg, die zich afspeelt in de beginjaren van het Derde Rijk. Prachtig in beeld gebracht en meeslepend, alleen jammer van de nogal oppervlakkige en soms te karikaturale personages.
Zandadder
-
- 2595 berichten
- 3088 stemmen
Ik heb deze dvd vandaag gekocht. Ik hoop dat hij zo goed is als de fraaie cover (niet bovenstaande) en de daarbijstaande recensies aangeven.
Het verhaal spreekt me erg aan! Misschien ga ik hem vanavond al kijken.
Castaway
-
- 14 berichten
- 44 stemmen
Dit is echt een goede film! 2 uur lang met spanning zitten te kijken!
AC1
-
- 5775 berichten
- 909 stemmen
Ik snap niet goed waarom Nordwand een 83% krijgt op RT. De film doet precies wat je kunt verwachten. Een steile en hoge bergwand is geen lachertje. Dat wist ik eigenlijk al op voorhand. Een zeer conventionele (doch degelijke) aanpak waarvan de sweeping Hollywood soundtrack het beste voorbeeld van is.
Filmkriebel
-
- 9965 berichten
- 4652 stemmen
Een steile en hoge bergwand is geen lachertje. Dat wist ik eigenlijk al op voorhand.
Alsof dat de essentie van de film is ... Het gaat natuurlijk ook over de doodsstrijd van die bergbeklimmers die om politieke redenen in de steek gelaten worden zonder dat ze het weten en met alle gevolgen vandien.
AC1
-
- 5775 berichten
- 909 stemmen
Alsof dat de essentie van de film is ... Het gaat natuurlijk ook over de doodsstrijd van die bergbeklimmers die om politieke redenen in de steek gelaten worden zonder dat ze het weten en met alle gevolgen vandien.
Dat ze niet worden gered om politieke redenen heb ik niet gezien. Was mijn aandacht al verslapt? Volgens mij was redelijk onmogelijk door de storm maar werd er daarna toch wel een poging ondernomen. Was het touw te kort om politieke redenen? Voor de rest, als ik zie waar de film het leeuwendeel aan besteedde, dan is het toch wel over het afzien op een bergwand. Ik heb zo er niet zo veel in kunnen vinden. Ik vond het ook niet echt spannend.
Filmkriebel
-
- 9965 berichten
- 4652 stemmen
Dat ze niet worden gered om politieke redenen heb ik niet gezien. Was mijn aandacht al verslapt?
En dat was er nochtans; want die beklimming ondernamen ze voor het prestige van het opkomende derde rijk. Maar toen duidelijk was dat ze het niet zouden halen in naam van Duitsland door het noodweer hebben de heren van het regime hen aan hun lot overgelaten. . Als ik me goed herinner was het die vrouw, die niet bepaald een sympathisante was van de Nazi's, die via haar charmes op een officier een reddingsoperatie op touw zette, maar ik kan me vergissen... is ook alweer bijna twee jaar geleden. Punt is dat de film veel meer te bieden heeft dan zomaar een beklimming.
AC1
-
- 5775 berichten
- 909 stemmen
Punt is dat de film veel meer te bieden heeft dan zomaar een beklimming.
Dus die bergbeklimming was maar een klein onderdeeltje, zeg je? Nee, dat heb ik zo niet ervaren. Ik zag duidelijk het tegenovergestelde. Misschien vond ik dat politiek gedeelte niet veel soeps. Ik herinner me dit helemaal niet en ik heb 'm nog maar net gezien. Hoe dit DE essentie van de film kan zijn is me eerlijk gezegd een groot raadsel. Ik vind er ook niet meteen iets over terug in de reacties.
Filmkriebel
-
- 9965 berichten
- 4652 stemmen
Dus die bergbeklimming was maar een klein onderdeeltje, zeg je?
Nee dat zeg jij.
Dan kan ik alleen maar besluiten dat je veel van de film gemist heb. Hoe denk je dan dat ik mij dit nog herinner na twee jaar?
Je verdraait mijn woorden. Ik zei dat dit niet zomaar een film is enkel en alleen over bergklimmen. Er is ook een hele context waarin dat gebeurt. Die twee dingen samen zijn de essentie van de film. Maar verder is het je goed recht om die film niks te vinden hoor...
AC1
-
- 5775 berichten
- 909 stemmen
Stop met te zeggen dat ik veel van de film gemist heb als je zelf niet duidelijk meer weet. Iedereen spreekt over de beklimming. Daat gaat de film toch om. Niemand heeft het over die politieke spelletjes. Als ik VEEL gemist heb, waarom lees ik er dan niets over? Misschien is de vraag, hoe goed kan het zijn geweest als niemand erover spreekt en ik me het niet eens herinner? Volgens mij kan het echt niet veel voorstellen.
Filmkriebel
-
- 9965 berichten
- 4652 stemmen
Dat jij het allemaal niet interessant vindt dat de bergbeklimming zich afspeelt tegen de achtergrond van opkomend Nazi Duitsland, wat bovendien de hele beklimming beïnvloedt (o.a. mediacircus) is jouw probleem en wil nog niet zeggen dat het van geen tel is in de film. Misschien spreekt niemand er ook over omdat het de evidentie zelf is... behalve voor jou dan
Malli
-
- 500 berichten
- 148 stemmen
Ik moet Filmkriebel gedeeltelijk bijtreden, in de zin dat ik de achtergrond waartegen deze film zich afspeelt, namelijk de opkomst van het Derde Rijk, een meerwaarde vind voor de film als geheel. Het is inderdaad die achtergrond die van deze film net iets meer maakt dan zomaar een filmpje over bergbeklimmers in moeilijkheden. Dat je je daar niks van herinnert, AC1, vind ik best wel vreemd, want het is intussen al bijna een jaar geleden dat ik de film zag en ik moet zeggen dat de link met de politieke situatie in Duitsland mij nog betrekkelijk scherp voor de geest staat.
AC1
-
- 5775 berichten
- 909 stemmen
Wat is de meerwaarde daarvan, Malli en filmkriebel? Waarom ligt de focus dan zogezegd niet op de beklimming, de bergwand, de beproeving, het afzien? Als het de film een meerwaarde geeft, als het een evidentie is, is dat de reden waarom niemand erover praat? Dat het zich afspeelt tijdens de opkomst van het Derde Rijk weet ik wel, maar ik herinner mij de meerwaarde er niet van. Net zoals het subplotje van de fotografe/journaliste met haar baas ... waarom had ik daar van onder de indruk moeten zijn?
Filmkriebel
-
- 9965 berichten
- 4652 stemmen
Ik grijp terug naar de eerste uitspraak waar ik op reageerde en waar je stelde dat het gewoon een film was over het beklimmen van een steile wand. Dat is te kort door de bocht. Het is ook een film over de uitdaging om de Eiger te beklimmen zoals je zegt, maar het gaat evenzeer om de manier waarop beslist wordt over het lot van die bergbeklimmers, en dat maakt de film tot veel meer dan gewoon een bergbeklimmingsfilm. Omdat het er toch naar uitzag dat ze de berg niet zouden kunnen overwinnen in naam van het derde rijk werden ze vlug "snel vergeten", want in Nazi duitsland is het not done om nederlagen toe te geven. Bovendien waren de twee bergbeklimmers geen Nazi aanhangers. Als dat allemaal geen meerwaarde is...
Uit Filmkrant.nl pik ik bvb het volgende hierover :
Want nordwand geeft ook een mooi tijdsbeeld. De verrassing is vooral dat dit avontuur gaandeweg onthult hoe goed dat heldhaftige bergbeklimmen paste in de nazi-ideologie. Niet voor niets werd de Eiger-veroveraars door het toenmalige regime Olympisch goud in het vooruitzicht gesteld. Met toenemende huiver ontdek je dat de terminologie waarmee over de berg wordt gesproken sterk lijkt op de woorden die in verband met het uitroeien van de joden werden gebruikt. De berg als 'probleem' dat 'opgelost' moet worden.
Malli
-
- 500 berichten
- 148 stemmen
Waarom ligt de focus dan zogezegd niet op de beklimming, de bergwand, de beproeving, het afzien?
Beste AC1, ik heb nergens gesteld dat de focus niet op de beklimming zelf ligt.
Malli
-
- 500 berichten
- 148 stemmen
Wat is de meerwaarde daarvan, Malli en filmkriebel?
Het geeft een extra dimensie aan de film, wat op zich al een meerwaarde is. Maar dat lijkt mij de evidentie zelve, dus veel woorden ga ik daar verder niet aan vuilmaken.
AC1
-
- 5775 berichten
- 909 stemmen
Kijk, ik had de film al enkele dagen liggen en ik keek er wel naar uit. Mijn teleurstelling is dat ik geen enkele nieuwe emotie of nergens een nieuw gevoel heb ervaren. Dat heeft niets te maken met achterliggende motivatie, periode of de setting maar eerder met de manier waarop het wordt gebracht. De expressie van het beeld, de muziek, de woorden van de filmmaker, en hoe die invloed hebben op de ervaring. Ik vond de vertelling te conventioneel om indruk te maken. De boeiende interactie of dialoog tussen de karakters had ook gemogen van mij. De mensen waren ook niet boeiend dus ligt de emotionele nadruk op het afzien op een gevaarlijke bergwand, begrijp je? Wat ik kreeg kon ik zelf bedenken. Niet dat ik het slecht vond maar het was te gewoontjes om de middenmoot te kunnen overstijgen.
Lennert
-
- 2412 berichten
- 1400 stemmen
Een typische film die voor goede recensies zorgt bij zowel de nationale als internationale pers, een stel goede acteurs heeft en bovenal zeer degelijk in elkaar is gezet, maar alles bij elkaar vrij saai is. Nordwand heeft een interessant gegeven en alle ingrediënten voor een goede film, maar vanwege het feit dat men tegelijkertijd rekening lijkt te willen houden met een groot publiek, is het script ook meteen van iedere vorm van ruwheid ontdaan. De prachtige landschappen en realistisch ogende klimpartijen kunnen gewoon niet verhullen dat de film nergens echt aangrijpend of spannend lijkt te worden, iets wat toch redelijk funest is voor een avonturenfilm van dit formaat. Er zal voor een film als deze ongetwijfeld een goed publiek te vinden zijn, ik vond het allemaal uitzonderlijk weinig stimulerend.
badhorsie
-
- 2 berichten
- 3 stemmen
Geweldige, indrukwekkende film. Nog lang over nagedacht nadat de film was afgelopen. Een ijzingwekkend verhaal over bergbeklimmers die onder invloed van het extreem nationalisme van het vooroorlogse Duitsland de eerste willen zijn die de top bereiken van een zeer moeilijk te beklimmen berg via de noordwand met de bijnaam moordwand. Goed geacteerd en een overtuigende historische sfeer. De film laat de voorbereidingen en beklimming zien en zet dat af tegen de medogenloze journalistiek en politieke overwegingen in het nationaal socialistische Duitsland vlak voor de Tweede Wereldoorlog.
Robi
-
- 2528 berichten
- 2526 stemmen
Zoveel films over bergbeklimmen heb ik nog niet gezien, maar het zal waarschijnlijk ook nooit mijn favoriete genre worden. Ik heb er niet zo veel mee en ik vind het vooral vrij saai ondanks de ontberingen. En die zijn er ook in deze film die in de jaren dertig speelt tegen de achtergrond van het opkomend nazi-rijk. En het was ook allemaal mooi gefilmd en prima geacteerd. Maar voor mij was het een te lange zit. Een uurtje korter was een stuk beter geweest. Maar de afloop was wel verrassend. Dat viel in ieder geval mee.
Filmkriebel
-
- 9965 berichten
- 4652 stemmen
De prachtige landschappen en realistisch ogende klimpartijen kunnen gewoon niet verhullen dat de film nergens echt aangrijpend of spannend lijkt te worden, iets wat toch redelijk funest is voor een avonturenfilm van dit formaat.
Dat heet toch met verkeerde verwachtingen de film ingaan. Nordwand is vooral een drama.
Lennert
-
- 2412 berichten
- 1400 stemmen
Ik vrees dat de film dan nog steeds volgens dezelfde criteria faalt: het is nergens aangrijpend (en ook niet spannend). En ga me nu niet vertellen dat de beklimming ineens minder belangrijk zou zijn dan 'het drama' voor deze film.
Filmkriebel
-
- 9965 berichten
- 4652 stemmen
Ik vrees dat de film dan nog steeds volgens dezelfde criteria faalt: het is nergens aangrijpend (en ook niet spannend). En ga me nu niet vertellen dat de beklimming ineens minder belangrijk zou zijn dan 'het drama' voor deze film.
Nee maar als je dit een "avonturenfilm van formaat" noemt, dan verwachtte je m.i. een tweede Cliffhanger of een tweede Vertical Limit.
RuudC
-
- 4636 berichten
- 2529 stemmen
Het deed mij allemaal ook niet zoveel. Nordwand is mooi gemaakt. Prachtige beelden en mijn gedachten dwaalden regelmatig af naar vakantieherinneringen in het mooie Zwitserland. Het levert de film dan ook echt pluspunten op dat ze de werkelijke berg gefilmd hebben in plaats van een groen scherm.
Verder was dit toch echt een hypervoorspelbaar drama, waarbij de rol van de nazi's compleet overbodig is. Nogmaals, het is dat het verhaal overtuigend in beeld gebracht is, maar je weet op voorhand dat er dingen misgaan. Niemand wil een vlekkeloze beklimming zien van een berg die op dat moment nog nooit beklommen is. Halverwege stevent de film nog wel af op een voldoende, maar het moment dat blijkt dat de berg compleet uitgehold is en personen via tunnels en luiken op verschillende punten op de berg kunnen opduiken, verdwijnt alle spanning als sneeuw voor de zon. Wat dat betreft komt het eigenlijk nog als een verrassing dat de beklimmers omkomen. Dat is nog eens van een koude kermis thuiskomen.
Gerelateerd nieuws

Vijf spannende survival-films gebaseerd op een echt verhaal | MovieMeter Toplijst

Vijf survival-films die zijn gebaseerd op een waargebeurd verhaal
Bekijk ook

Gegen die Wand
Drama / Romantiek, 2004
273 reacties

Sophie Scholl - Die Letzten Tage
Drama / Oorlog, 2005
228 reacties

Touching the Void
Documentaire / Drama, 2003
97 reacties

Der Krieger und die Kaiserin
Drama / Romantiek, 2000
172 reacties

Die Fälscher
Oorlog / Drama, 2007
150 reacties

Anonyma - Eine Frau in Berlin
Drama / Oorlog, 2008
48 reacties
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.








