• 16.420 nieuwsartikelen
  • 180.204 films
  • 12.397 series
  • 34.340 seizoenen
  • 651.639 acteurs
  • 199.711 gebruikers
  • 9.421.368 stemmen
Avatar
 
banner banner

Sobibor, 14 Octobre 1943, 16 Heures (2001)

Documentaire | 97 minuten
3,52 24 stemmen

Genre: Documentaire

Speelduur: 97 minuten

Alternatieve titels: Sobibor / Sobibor, Oct. 14, 1943, 4 P.M.

Oorsprong: Frankrijk

Geregisseerd door: Claude Lanzmann

Met onder meer: Yehuda Lerner

IMDb beoordeling: 7,4 (655)

Gesproken taal: Frans en Hebreeuws

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Sobibor, 14 Octobre 1943, 16 Heures

Sobibor, 14 oktober, 1943, vier uur 's middags: dat is de plaats, de datum en het tijdstip van een succesvolle opstand van gevangenen in het vernietigingskamp Sobibor. Het verhaal van die opstand wordt verteld door Yehuda Lerner, toen een jonge man. Lanzmann nam het interview met Lerner af in 1979, tijdens de opnamen van zijn documentaire Shoah. Nu heeft hij een hele documentaire aan het verhaal van Lerner gewijd.

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Zichzelf - Interviewer

Zichzelf - Hebrew Interpreter

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Flavio

Flavio

  • 4951 berichten
  • 5297 stemmen

Film die is gemaakt uit overgebleven materiaal voor Lanzmann's magnum opus, Shoah. Omdat het verhaal van de opstand in Sobibor daar niet in verwerkt zat valt die keus te verdedigen, het is een bijzondere getuigenis van een overlevende, opgenomen eind jaren 70. Lanzmann begint de film met een ellenlange geschreven introductie die door hem voorgelezen wordt. Daarmee wordt de toon gezet qua soberheid- dit is een documentaire die het alleen moet hebben van het onderwerp.

Die kale benadering zonder opsmuk (Lanzmann toont naast Lerner alleen korte, meestal statische beelden van de locaties waarover wordt verteld) past wellicht bij de horror van de Holocaust, waarbij elke vorm van mooifilmerij of afleiding ongepast zou zijn, zeker in de tijd dat Lanzmann filmde. Maar het zal sommigen afschrikken. Ook typisch Lanzmann: het gebruik van een tolk, waardoor je een dubbele vertaling hebt (in mijn geval zelfs een driedubbele omdat ik gebruik maakte van Engelse ondertitels). Omslachtig, maar het levert wel een ander soort gesprek op dan als je alleen Lerner zou zien praten en directe ondertiteling van wat hij vertelt. Maar nu leert de kijker de interpretatie van de tolk kennen, want alleen haar stem wordt vertaald.

Wat overblijft is het verslag van de opstand in Sobibor, en dat is boeiend genoeg. Lerner vertelt het -via de tolk dus- redelijk ingetogen, en de vragen die de interviewer stelt zijn meestal on point. Maar wat Shoah zo bijzonder maakte was de grootsheid van het project, door zoveel stemmen aan het wood te laten, en dat ontbreekt hier logischerwijs.