
The Rescuers (1977)
Alternatieve titel: De Reddertjes
Verenigde Staten
Animatie / Avontuur
78 minuten
geregisseerd door John Lounsbery, Wolfgang Reitherman en Art Stevens
met de stemmen van Bob Newhart, Eva Gabor en Geraldine Page
Twee dappere muizen gaan op weg naar het Duivelsmoeras om het vermiste weesmeisje Penny te redden. Het avontuur begint als Penny's noodkreet in een fles in handen belandt van de schichtige, maar slimme muis Bernard en zijn elegante partner juffrouw Bianca. De twee muizen doen hun belofte aan 'De Hulp- en Redvereniging' eer aan als zij Penny in allerijl redden uit de valse klauwen van de gemene Medusa... die Penny nodig heeft om een juweel van onschatbare waarde te vinden.
Trailer
https://www.youtube.com/watch?v=uyBdOsu1k8g
Wanneer je deze, als ook andere ingevoegde media op de site wilt zien, dan moet je hier even toestemming voor geven.
Met het tonen hiervan wordt er mogelijk door een andere partij cookies geplaatst en/of wordt je ip-adres geregistreerd, zonder dat MovieMeter hier invloed op heeft. Lees ons privacybeleid voor meer informatie over hoe MovieMeter met je privacy omgaat.
Links
Zoek naar deze film op dvd/blu-ray op AmazonIMDb (6,9 / 58618)trailer (YouTube)boek (BoekMeter)filmscore (MusicMeter)koop op iTunes voor € 11,99Pathé Thuis: vanaf € 10,99 / huur € 2,99Zeker 1 van de leukste tekenfilms uit de reeks.
3,5*
Dit was eens geen prinsessenverhaal. Twee leuke muizen als hoofdfiguren -al vond ik de stem van Bianca iets te oud aandoen voor haar uiterlijk- en nergens hyperactieve bijfiguren, enkel de libelle die vooral hard moet vliegen en best vertederend is. De grote boze vijand was meer een Cruella de Vil, heel menselijk.
Ook audiovisueel was dit anders. Duidelijk geverfde achtergronden die ik wel kon waarderen. Erg mooi kleurgebruik en een beetje een sfeer van de impressionisten uit de 19e eeuw, Ook om New York en auto's te zien was erg bevreemdend.
De muziek was nergens drukdoend en vaak zelfs afwezig. Zo kreeg je hele kale actiescènes, iets wat ik niet overtuigend vond. Want een gevoel van spanning ontbeert je da.
Wel een ruime voldoende, 3,5*.
...grote boze vijand was meer een Cruella de Vil, heel menselijk...
Hoe raad jij dat toch steeds? Het was de bedoeling dat Cruella de bad-guy zou spelen maar Milt Kahl had een beter idee.
Omdat ik heel goed ben in verbanden leggen, althans, volgens een capaciteitentest. En deze schurk deed mij heel erg denken aan De Vill, vanwege de tekenstijl, de beweging, de drukte, gezichtsuitdrukkingen, etc.
Omdat ik heel goed ben in verbanden leggen, althans, volgens een capaciteitentest. En deze schurk deed mij heel erg denken aan De Vill, vanwege de tekenstijl, de beweging, de drukte, gezichtsuitdrukkingen, etc.
Maar bij toeval is dat ook zo. Medusa had eerst De Vill moeten zijn. zie:
Geweldige Disney!! Dit is toch wel een van de beste films van Disney. Vroeger voordat ik The Black Cauldron had gezien was dit mijn favoriete Disney. Voor dat ik Star Wars kende was dit zelfs mijn favoriete film ooit!
Ik weet niet waarom maar de animatie is ineens veel beter dan die van andere film rond die tijd. De film is echt heel erg goed geanimeerd. De toen nog voltallige Nine Old Men hebben eraan gewerkt samen met mensen als Don Bluth en Richard Rich. Geregisseerd door de grote Wolfgang Reitherman, Legende John Lounsbery en Art Stevens.
Erg mooi verhaal dat zowel kinderen als volwassenen erg kan amuseren. Geen flauwe 70's humor of erg kinderachtige elementen maar een erg serieuze film met af en toe toch erg grappige momenten.
Erg goeie stemmen. Nederlandse stemmen zijn ook perfect:


De liedjes zijn ook echt helemaal geweldig. Alleen dat liedje van de hulp en red vereniging kan ik missen als kiespijn. De muziek van Artie Butler is ook erg mooi, misschien wat duister voor Disney.
Geweldige film!

Nadat Disney vier (!) keer Londen als decor had gebruikt voor een tekenfilm was bij The Rescuers eindelijk de tijd rijp om New York die eer te gunnen. Vreemd genoeg had ik de film nooit eerder gezien al leken die twee muisjes mij bekend voor te komen. Wellicht ooit tegengekomen in het weekblad Donald Duck? Belangrijker is dat Bernard en Bianca een vermakelijk duo vormen die nergens vervelen.
Veertig jaar na Sneeuwwitje is de opening nog altijd onveranderd door eerst de medewerkers op te sommen en vervolgens het verhaal te laten beginnen. In deze tijd, van gigantische projectteams, nauwelijks meer voor te stellen maar omdat de namen boven prachtig geschilderde achtergronden worden geprojecteerd hoor je mij niet klagen. Zodra het openingsliedje is afgelopen maken we kennis met een behoorlijk donkere en serieuze Disney. Ik kan niet anders zeggen dat de toon mij ontzettend beviel. Het voelde een beetje aan als een spirituele voorganger van een hedendaagse Pixar-creatie. Hierdoor is het avontuur zowel voor volwassenen als kinderen interessant.
De creativiteit uit zich behalve in schitterende tekeningen ook in de vernuftige uitwerking van de verschillende karakters. Zo is er de libel die z'n eigen verhaal beleefd met de vleermuizen, wordt de internationale muizenorganisatie leuk neergezet en krijgen we kort maar krachtig de achtergrond van Penny te zien. Hoogtepunt was voor mij de scene met de krokodillen achter het orgel. Medusa toonde overigens wel heel duidelijke gelijkenissen met Cruella de Vil maar omdat de context ditmaal compleet anders is komen de makers hier voor mij mee weg. Onverwachts is The Rescuers sinds vandaag zelfs mijn favoriete jaren '70 Disney geworden.
4*
Op animatiegebied vond ik de film weinig bijzonder. Met name de achtergronden zijn erg mat en weinig gedetailleerd. Ook de personages vond ik weinig interessant. Het verhaal was nog wel aardig en de film kent een paar leuke momenten, maar deze behoort niet tot mijn favorieten.
Allereerst vind ik de opzet van het verhaal zeer origineel, een soort van conferentie bestaande uit muizen die komen van verschillende landen en die kinderen in nood redden. In deze film krijgt Miss Bianca de eer en kiest ze Bernard als haar rechterhand. Die twee zijn trouwens zeer aangename personages die op vakkundige wijze worden ingesproken en elkaar doorheen de film goed aanvullen. Aanvankelijk had ik wat schrik voor het kind in deze prent (heb totaal niets met jonge kinderen die super onschuldig en cute worden geportretteerd) , maar ze is best genietbaar. De kat en de albatros waren ook leuke toevoegingen. Het enige minpunt is dat , hoe goed ze ook zijn, de voice actors in benarde situaties zich iets meer mochten inleven met de tekst die ze voor ogen kregen.
De animatie is zo donker en dat vind ik een enorm pluspunt. Het heeft een tijdje geduurd (Aristokatten, Robin Hood en Winnie De Pooh waren drie eerder vrolijke films) maar eindelijk vinden we weer wat typische donkere momenten terug. Sterker nog, deze film gaat nog een stapje verder... een jong kind laten zoeken naar een diamant in een donkere grot voelt gewoon verkeerd aan en de animatie blijft over de hele lijn zeer grauw terwijl de donkere momenten in de voorgaande Disneyfilms eerder te wijten waren aan de schurken. De tekenstijl springt dus meteen in het oog.
Dit geldt ook voor de muziek. Meestal wordt deze ingezongen en dat zet meteen de juiste sfeer. Verder heeft deze film een goede instrumentale soundtrack en het gebruik van de strijkers valt meteen op. Het grootste opvallend kenmerk is dat de soundtrack doorheen de film zeer getemd is en enkel speelt als het moet. Het is dus niet constant aanwezig en tijdens spannende momenten kan het wel eens voorvallen dat er helemaal geen muziek op de achtergrond aanwezig is. Een gewaagde zet maar past perfect bij de stijl van de film.
Na twee prettige en leuke schurken kunnen we terug kennis maken met een lekkere stereotiepe SLECHTerik. Medusa is niet zo episch als Malafide of Cruella De Vil maar zeker de moeite waard om te vernoemen mede door haar twee alligatoren (dat orgelstukje was trouwens geniaal) plus man zonder ruggengraat en door hoe fake ze wel niet is. Dat momentje als ze haar wimpers zit te verwijderen is zo geniaal en dit ik combinatie met haar persoonlijkheid laat meteen zien dat zowel binnen- als buitenkant pure schijn is.
Als een film, die ik voorheen nooit gezien heb, me vandaag de dag zo geweldig kan boeien kan ik niet anders zeggen dan het een kans te geven. Verbazend hoe laag deze scoort op IMDB. Het is zijn 4* meer dan waard. Zeer sterke Disneyfilm en magnifiek laatste hoofdstuk van Reitherman.
Net zoals eigenlijk al die andere Disneyfilms. Dus op zich zegt dat niet heel veel, ware het niet dat het mede daardoor nog genietbaar is anno 2021. Een vlotte film verder, het avontuur wordt er gestaag doorgejaagd. Niet het beste werk van Disney, maar wel weer gewoon goed en eens te meer eentje dat de tand des tijds redelijk doorstaat.
3