Reizen zijn van die magistrale fenomenen die een mensenleven geheel kunnen veranderen. Dat geldt ook voor de rip die de hoofdpersonen in de veelgeprezen film Paris, Texas ondergaan. Deze bekroonde roadmovie van de Duitse cineast Wim Wenders krijgt zeer binnenkort niet één, maar twee schitterende releases op 4K UHD Blu-ray.
Een onverzorgde man (Harry Dean Stanton) dwaalt door de West-Texaanse woestijn, met slechts een lege waterfles bij zich. In een winkel langs de weg helpt hij zich aan ijs voordat hij het bewustzijn verliest. Een dokter ontdekt dat de onbekende niet kan spreken en vindt het telefoonnummer van Walt (Dean Stockwell), de broer van de man die Travis blijkt te heten. Die moet helemaal uit Los Angeles komen om hem op te halen.
Walt had al vier jaar lang nis van zijn broer vernemen en waande hem dan ook dood. Zijn vrouw Anne (Aurore Clement) en hij hadden de zorg van hun zoon Hunter (Hunter Carson) op zich genomen. Een korte tijd later begint Travis eindelijk te spreken. Hij toont een foto met een stuk land dat hij zegt gekocht te hebben in Paris, Texas. Na het weerzien met zijn zoon raakt hij erop gebrand om zijn vermiste echtgenote, Jane, terug te vinden.
De eenzame weg
De film kent vele interpretaties. Aangezien het een roadmovie is, zijn de personages constant onderweg van hun heden naar het verleden en weer terug. Verschillende experts op het gebied van cinema geven bovendien aan dat Paris, Texas een heel Europese blik op de Verenigde Staten geeft. Hoe dan ook, oordeel vooral zelf, en laat je onderweg betoveren door de meeslepende klanken van componist Ry Cooder.
Twee labels staan op het punt om de film in de hoogste kwaliteit op de markt te brengen. De eerste komt over enkele weken van Curzon, een Britse distributeur. In de Verenigde Staten is er The Criterion Collection, die begin december aan de beurt is. In beide gevallen zul je het zonder Nederlandstalige ondertitels moeten stellen. Curzon voegt een nieuwe introductie van regisseur Wenders aan Paris, Texas toe, plus nieuwe interviews met hem. Ook zijn audiocommentaar mag niet ontbreken!
Ook toegevoegd zijn een reportage op het Cannes Film Festival in 1984, nieuwe en originele trailers, verwijderde scènes, een boekje met interviews, posters en een stevige slipcase met digipak om het allemaal te omvatten.
One for the road
Op MovieMeter heeft deze schitterende film veel ontzag gewerkt bij onze forumleden. Daar komt dan ook de score van 3,85/5 en een 146ste plek in de Top 250 vandaan! Laten we ook even kijken naar enkele enthousiastelingen op onze site die hun waardering kracht hebben bijgezet met woorden.
Zo heeft Paris, Texas begrip voor de maker opgewekt bij Drs. DAJA: "Deze film doet me bij herziening beduidend veel meer," laat hij weten. "Wim Wenders' ontzettende vaardigheid bij films als Der Himmel Uber Berlin en Im Weitere Ferne So Nah! werd me nu eindelijk duidelijk bij Paris, Texas. De shots zijn veelvuldig gekozen en het constant zoeken naar schoonheid in rauwe en realistische beelden werkt beduidend briljant voor de sfeer. Ook het verhaal wordt heerlijk vrij en zoekend gebracht. Ik zou bijna zeggen dat dit wel eens mijn favoriete Roadmovie zou kunnen zijn."
"Heerlijk," noemt Jessen0wnt deze titel. "Mooi, onderhoudend en prachtig visueel drama. Film moet het hebben van de prachtige kleur contrasten en de sfeerbeelden. Het heeft een aandoenlijk verhaal, vindt af en toe andere manieren om het verhaal te ondersteunen: sfeerbeelden, lange dialogen, zwijgende stiltes: het werkt allemaal en voelt niet aan alsof er meerdere stijlen in een ''iets'' worden geperst. Je voelt gewoon dat alles goed zit, en kan gewoon lekker genieten van de film i.p.v. zoals bij vele top250-films kritisch te blijven, het zit allemaal goed en dat laat Wim ons ook weten. Leuke en sterke cast, deed het allemaal prima. Gelukkig werd het nergens te dramatisch, wel sentimenteel, maar gedempt. Muziek deed me vaag denken aan de films van Inarittu."
Naomi Watts heeft hier de woorden 'Prachtige film' voor over: "Vanaf 't begin betoverd door de sublieme sfeer en magistraal hoe Wenders het Zuidelijke Amerika presenteert als het hoofdpersonage. Karakteristiek, zwoel, deprimerend mooi en desolaat. Zeer prachtige environment schets van Wenders en ook laat ie hier een existentieel avontuur afspelen die zijn weerga niet kent. Emotioneel, maar verre van sentimenteel."
Kan jouw verzameling de verwondering en contemplatie gebruiken die Paris, Texas jou te bieden heeft? Dan kun je nu kiezen uit twee versies van deze schitterende film! Let wel dat de bijgeleverde Blu-ray in de Amerikaanse set van the Criterion Collection niet werkt in jouw speler; een 4K UHD Blu-ray is echter regiovrij, dus die kun je overal in draaien. Hoe dan ook, doe op je gemak een indruk op met de trailer hieronder.
Reacties (2)