Netflix is voor de rechter gesleept door een erfgenaam van Sire Arthur Conan Doyle, de schrijver van Sherlock Holmes. De streamingdienst is momenteel bezig met een film over het zusje van de Britse inspecteur, genaamd Elona Holmes, maar volgens Doyle heeft Netflix hier helemaal de rechten niet voor.
Netflix heeft in aanloop naar de release van zijn nieuwe film Elona Holmes, een aanklacht voor rechtenschending ontvangen. De nieuwe film waaraan de dienst momenteel werkt gaat over het zusje van de bekende Britse inspecteur, maar volgens een erfgenaam van Sir Arthur Conan Doyle, schepper van het originele verhaal, heeft Netflix daar de rechten helemaal niet voor. Om die reden heeft de erfgenaam woensdag een aanklacht van maar liefst 19 pagina's opgesteld en ingediend bij het gerechtshof van New Mexico. "Inbreuk op het auteursrecht ten gevolge van het zonder toestemming kopiëren van originele creatieve uitingen door door verdachten in auteursrechtelijk beschermde Sherlock Holmes-verhalen," zo luidt de aanklacht.
Netflix
Netflix werkt momenteel aan een verhaal over het door Doyle bedachte zusje van Sherlock Holmes, die zelf ook over een aantal vernuftige opsporingsvaardigheden bezit. De film met daarin onder meer Henry Cavill, Millie Bobby Brown en Helena Bonham-Carter, is echter niet gebaseerd op de boeken van Doyle, maar het boek The Enola Holmes Mysteries van Nancy Springer. Bovendien is het auteursrecht op alle Sherlock Holmes verhalen van voor 1923 komen te vervallen. Iets waarvan Netflix dankbaar gebruik dacht te kunnen maken. Het personage Elona werd echter pas na 1923 aan de verhalen toegevoegd, waardoor op haar nog altijd auteursrecht rust.
Een uitspraak van de rechter in het geschil tussen Doyles erfgenaam en de streamingdienst moet nog volgen. Mocht laatstgenoemde de film mogen uitbrengen, dan wordt deze in september aan het aanbod toegevoegd. Hieronder nog een aantal nieuwe beelden uit de film.
Sherlock and Mycroft Holmes have a younger sister — and this September, she’s taking her first case.
Het auteursrecht op een werk eindigt 70 jaar na de dood van de maker.
Arthur Conan Doyle overleed in 1930, dus het auteursrecht verliep m.i. in 2001. Of geldt dit enkel in Nederland?
Hoe dan ook, het gaat de erfgenaam natuurlijk om geld, dus ook al beslist de rechter in het voordeel van de aanklager, dan betaalt Netflix een bedrag. De film komt er wel.
Reacties (2)