Genre: Drama / Komedie
Speelduur: 97 minuten
Oorsprong:
Nederland
Geregisseerd door: Fons Rademakers
Met onder meer: Ellen Vogel, Jan Teulings en Yoka Berretty
IMDb beoordeling:
6,5 (176)
Gesproken taal: Nederlands
Releasedatum: 28 oktober 1960
On Demand:
Bekijk via Prime Video
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Makkers Staakt Uw Wild Geraas
Humor en tragiek treft drie families in Amsterdam die druk in de weer zijn met de voorbereidingen voor het heerlijk avondje. Niet voor iedereen is dat avondje zo heerlijk en niet ieder pakje op pakjesavond opent zich met onvolprezen vreugde. Het ene huwelijk hangt immers aan elkaar van wederzijds onbegrip, het andere kampt met hun nozem van een zoon en in het derde gezin zoekt manlief zijn Sinterklaassuprises het liefst in de vorm van een slippertje buiten de deur. De donkere tijd van gezapige feestdagen maakt de harten wellicht voor korte tijd week maar na het vertrek van de Goedheiligman is de gouden gloed van verzoening weer voor een jaar voorbij en is iedereen weer op elkaar aangewezen. Makkers Staakt Uw Wild Geraas werd in 1961 op het filmfestival in Berlijn bekroond met een Zilveren Beer.
Externe links
Acteurs en actrices
Norah Leegher-Buwalda
De heer Leegher
Mevrouw Keizer
De heer Keizer
Mevrouw Lomijn
De heer Lomijn
Emma
Video's en trailers
Reviews & comments
FisherKing
-
- 18696 berichten
- 0 stemmen
De enige film die ik ken die met Sinterklaas te maken heeft. Was onder de indruk van het tijdsbeeld van de late jaren 50.. Een van de films die ik graag nog wil herzien. Uit mijn geheugen een 3 of zo.
kos
-
- 46685 berichten
- 8843 stemmen
Nooit van gehoord maar lijkt me leuk. Belachelijk dat ze deze film nooit 's op t.v uitzenden rond deze tijd.
Ik zou er wel naar kijken 
FisherKing
-
- 18696 berichten
- 0 stemmen
Heeft ook te maken met rechten en zo denk ik.
Ik las laatst dat de erven van Heineken eindelijk als 'Twee druppels water' (naar de roman van Hermans ; de donkere kamer van Damocles) gaan vrijgeven (iig voor NRC film voorvertoning)
Ben heel benieuwd !
hugohei
-
- 2149 berichten
- 2347 stemmen
In die tijd had je nog rijke industriëlen als Heineken die een paar ton neerlegden voor een Nederlandse film (en dat geld meestal kwijt waren). Deze keer was ene Anton Veder (van de Holland-Amerika Lijn) het haasje.
Het scenario van Jan Blokker deed een serieuze poging om iets te vertellen over de generatiekloof, en had een wat droevig einde. Niet commercieel dus : diverse teleurgestelde Sinterklazen komen elkaar op straat tegen. Het motregent. Op het achterbalkon van een tram passeert een andere Sint...
Hoeveel Nederlandse films kwamen er uit in 1960 ? Antwoord : twee. Of drie, als je een heruitbreng meetelt. Alledrie brachten ze geen cent op.
Dat is in elk geval veranderd !
speedy23
-
- 18945 berichten
- 14043 stemmen
De enige film die ik ken die met Sinterklaas te maken heeft
Er is nog een Belgische ook, een 50 minuten-tragikomedie van Willy Vanduren uit 1980. Met Gaston Berghmans en Leo Martin. De titel is De Boot Naar Spanje...
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5981 stemmen
Makkers Staakt Uw Wild Geraas is Rademakers commentaar op het Nederland van toen; de late jaren '50.
De tijd waarin de idee van het gezin als hoeksteen van de samenleving langzaamaan scheurtjes begon te vertonen.
Rademakers toont een 'moderne' samenleving; met overspel, recalcitrante jeugd, een getrouwde rokkenjager en een werkende, gescheiden moeder.
De kinderen zijn hier de dupe van het falen van hun ouders. De kleine, aandoenlijke Eduard lijkt daar nog het meeste slachtoffer van te worden.
Het beste voorbeeld is wellicht de scene waarin zijn moeder (Ellen Vogel), eigenaar van een fotostudio, een jongetje nodig heeft voor een fotosessie met sinterklaas in een luchtballon, omdat het kind dat aanvankelijk zou poseren te oud wordt bevonden. Haar jonge zoontje Eduard wordt stante pede van school gehaald en voor Sinterklaas neergeplant, ten einde de fotosessie koste wat het kost te doen slagen. De arme jongen weet geen raad met deze plotse situatie en barst in huilen uit wanneer hij maar niet wil lachen voor de foto. Een hilarische scene.
Een grappige scene is ook als een vrouw een plaat wil kopen voor haar zoon. Allerlei winkels gaat ze in waar ze op een belachelijke manier steeds opnieuw de melodie neuriet, van de song die ze op plaat wil kopen. En aanvankelijk is er niemand die de melodie herkent, dus keer op keer zie je haar met een dommig hoofd rare geluiden maken.
De beste rollen zijn die van Ellen Vogel en Jan Teulings. Beiden tonen speelplezier en vakmanschap. Het jongetje dat Eduard speelt verdient een speciale vermelding (ik kan even niet achter zijn naam komen). Een maf jochie.
Grootste bottleneck voor de kijkers van nu is, dat de film destijds een statement was, maar voor de kijker van nu niet meer. De thematiek is niet meer origineel en de humor doet wat flauwtjes aan. Wat overblijft is een film die heel mooi de grillen en grollen van de late jaren '50 laat zien. Een prachtig museumstuk.
Over de dvd: wederom goede beeld- en geluidskwaliteit. Met filmografie per hoofdrolspeler, set foto's en enkele posters. De bioscooptrailer staat er ook op. Het is een leuke trailer met dito commentaarstem.
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5981 stemmen
Ik doe net een prachtige ontdekking:
het zoontje waarvan ik sprak, Eduard, is niemand minder dan de zoon van Simon Carmiggelt!! 
Sterker nog, al Carmiggelts kinderen lijken te hebben meegedaan:
'Tevens zijn rollen weggelegd voor Simon Carmiggelt en de kinderen Rolf, Michel, Barbara en Eduard Carmiggelt.'
speedy23
-
- 18945 berichten
- 14043 stemmen
Mag deze film niet meer gedraaid worden misschien, omdat in Uw bron staat: onlangs gaf hij (Fons Rademakers) zijn toestemming zijn film te vertonen in het kader van IJsselstein Nicolaasstad...
kappeuter (crew films)
-
- 74672 berichten
- 5981 stemmen
Nee denk het niet hoor. Geen kwestie zoals bij Als Twee Druppels Water.
Als je een oude film wilt vertonen, zul je daarvoor toestemming moeten vragen denk ik zo.
gotti
-
- 14075 berichten
- 5883 stemmen
Leuk om eens gezien te hebben, maar geen hoogstaand filmpje. Te eentonig en theatraal. Wel een erg goeie rol van vooral Vogel... 3*
starbright boy (moderator films)
-
- 22396 berichten
- 5068 stemmen
Wat doe je op sinterklaasmiddag? Een toepasselijke film kijken!
Leuk als tijdsbeeld, maar komt daar verder nauwelijks los van. Wel zeer vaardig gefilmd met leuke Amsterdamse plaatjes.
2.5*
robertus65
-
- 1130 berichten
- 0 stemmen
Vreselijk oubollige oerhollandse film over een aantal gezinnen en de voorbereidingen voor Sinterklaas. 
De film is vooral keurig, braaf en gewoon. En dat is dus het probleem, de film oogt nu té k,b en g, en is daarom nu niet veel meer aan.
Er gebeurt verdacht weinig en we zien vooral de gewone dingen des levens. Het meest opwindende is dat Sinterklaas rennend op een rijdende tram springt. De film geeft dus vooral een goed tijdsbeeld van Nederland rond 1960, toen Sinterklaas nog iets betekende. Verder zien we een heel jonge Manfred de Graaf (Zegs eens AAA).
Peter J
-
- 19 berichten
- 0 stemmen
Vreemdgaan op Sinterklaasavond. In deze film op zodanige wijze gespeeld en in beeld gebracht, dat het me ontroerde. De gezichtjes van de kindertjes die in spanning en samen met hun moeder op hun sint-kadootjes zaten te wachten, terwijl hun vader zonodig nog gauw een slippertje moest maken met een andere dame (Ina van Faassen). Schitterende film met mooie beelden van een Chevrolet Impala uit 1959 en een juweel van een Citroën DS uit 1960, voor de autoliefhebbers.
niethie
-
- 7319 berichten
- 7239 stemmen
Aardige en sfeervolle tijdschets van Nederland van begin jaren zestig. Het verhaaltje wist niet altijd even goed te boeien en het was af en toe zelfs een beetje oudbollig allemaal maar de beelden zien er zeer fraai uit en maken een hoop goed.
3 sterren
Quentin
-
- 10202 berichten
- 8538 stemmen
Alles is Liefde avant la lettre, helaas wat stijf gespeeld maar geeft een mooi tijdsbeeld. 3*
gauke
-
- 9852 berichten
- 13069 stemmen
Wat geweldig dat deze bijna 50 jaar oude film op dvd verkrijgbaar is. Geweldig om de bekende acteurs uit die tijd aan het werk te zien. En leuk de jongeren in verzet tegen de truttige braafheid. Een mooi tijdsdocument.
neo
-
- 15435 berichten
- 10035 stemmen
Het is wel mooi om te zien hoe verschillend al die films Rademakers zijn. Makkers Staakt Uw Wild geraas is een van zijn mindere films. De film schetst een met een mooi tijdsbeeld, maar is nogal gedateerd en mist een goed ritme om te blijven boeien. Wel een prachtig einde zeg.
Jurriaan Andriessen zou oorspronkelijk de score doen, maar was niet beschikbaar en dus werd Jan Blok gekozen. Diens jazzy muziek is uitermate aardig en wordt op spaarzame wijze gebruikt. Toch iets wat wel meer films van Rademakers kenmerkt; het spaarzame gebruik van muziek.
Drs. DAJA
-
- 4355 berichten
- 4515 stemmen
Na het platteland te hebben besproken in Dorp aan de Rivier trekt Rademakers de grote stad in. En dit gaat hem met Makkers Staakt Uw Wild Geraas toch niet even goed af. Dit zit hem niet in het toch tamelijk boeiende scenario evenals in de vaak pitoreske sfeerbeelden. Het zit hem vooral in de acteurs die (zoals Rademakers weleens verweten is) als allemaal kleine Rademakertjes te werk gaan. Daardoor wordt de film nogal droog en wordt er onvoldoende de accenten gelegd op de belangrijke situaties. Neemt niet weg dat we enkele zeer facinerende beelden te zien krijgen en met momenten een leuke Sinterklaassfeer.
weide
-
- 119 berichten
- 0 stemmen
Vind Ank van der Moer wel op Henny Alma lijken. Haal ze telkens door mekaar.
Maar dit geheel terzijde.
Waar was Peter Faber in deze film? Zag 'm op wikipedia en imdb gecredit staan . Maar ik heb 'm niet herkend!
En Ina van Faassen, was dat die meid bij Guus Oster in de auto? Als Mieke Verstraete de oppas toevallig voorbij loopt? Suggestieve scène trouwens. Zéker voor 1960.
Mooie rol van Manfred de Graaf. Dokter Lansberg gelijk. Zeker als die zoon Henk Keizer (Maxim Hamel?) aanspoort zijn ouders te bellen.
Vond het een mooie film. Gaf een interessante inkijk in de samenleving van die tijd. Dat alleen al maakte deze film voor mij de moeite waard.
GrobbekuikenXL
-
- 588 berichten
- 1231 stemmen
Best leuk vanwege nostalgie maar de helft was niet te verstaan hoor ! Een jonge Manfred uit ZEA en een dame die ik vroeger in Sesamstraat zag ( die toen Magda heette ). En leuke auto’s inderdaad
mrklm
-
- 11374 berichten
- 9897 stemmen
Een amusante titel voor een amusant komisch drama dat een aardig beeld geeft van de tijdgeest. Het schetst de lotgevallen van drie families vanaf de aankomst van Sinterklaas tot aan Sinterklaasavond, een periode waarin ze voor een dilemma komen te staan. Rademakers houdt het allemaal luchtig met een aantal vermakelijke visuele grappen, vooral rondom de Sinterklazen die over en weer lopen of straat, zich verplaatsen met het openbaar vervoer of (na afloop van Pakjesavond) een tango dansen – mogelijk een eerbetoon aan de tangoscène in Some Like It Hot.
Het laatste nieuws

Controversieel? Castleden over spraakmakende horrorserie 'The Beauty': 'Zet je aan het denken'

Oscars 2026: alle nominaties van de Academy Awards op een rij

'The Night Agent' keert snel terug: Netflix onthult trailer van derde seizoen

Succesvolle misdaadserie 'Bones' maakt zijn verschijning op Netflix
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.
