Het Mes (1961)
Genre: Drama
Speelduur: 89 minuten
Alternatieve titel: The Knife
Oorsprong:
Nederland
Geregisseerd door: Fons Rademakers
Met onder meer: Reitze van der Linden, Marie-Louise Videc en Ellen Vogel
IMDb beoordeling:
6,6 (194)
Gesproken taal: Nederlands
Releasedatum: 2 maart 1961
On Demand:
Bekijk via CineMember
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Amazon Prime
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
Plot Het Mes
De 13-jarige puber Thomas heeft het niet makkelijk. Hij ziet met lede ogen hoe zijn moeder een relatie heeft met een vroegere vriend van zijn overleden vader. Bij zichzelf ontdekt hij gevoelens die hij nog niet kende voor het meisje Toni. Op een tentoonstelling steelt hij een antiek Oosters mes, dat hem fascineert. Met het mes probeert hij indruk te maken op Toni. Het mes is ook het middelpunt in de moeizame relatie met zijn moeder en haar vriend. Nadat hij zijn moeder met het mes heeft bedreigd wordt hij naar een kostschool gestuurd. Pas dan begint Thomas begrip te krijgen voor de jeugdjaren die hij achter zich moet laten en voor de stap die hij moet zetten naar volwassenheid.
Externe links
Video's en trailers
Reviews & comments

kappeuter (crew films)
-
- 74419 berichten
- 5928 stemmen
Het Mes is een mooie film over een 13-jarige jongen die stilaan zijn onschuld verliest.
Het verhaal begint bij de misionaristentoonstelling, waar hij een fraai antiek Oosters mes steelt. Met dit mes wil hij indruk maken op vriendinnetje Toni.
Thomas heeft het maar moeilijk met de acceptatie van de nieuwe vriend (Oscar) van zijn moeder. Hij ziet Oscar niet als zijn nieuwe vader. Het contact met zijn moeder, een weduwe, verloopt stroef. Zij heeft voornamelijk oog voor haar nieuwe liefde, die meer dan eens dronken is.
Met Toni heeft Thomas wel goed contact. Zij heeft een moeder die veel van huis is, omdat ze met Jan en alleman naar bed gaat. Door met elkaar op te trekken vergeten ze even hun problemen thuis. Met Toni doet Thomas zijn eerste erotische ervaringen op. Ondertussen hangt de dreiging van de kostschool hem lang boven het hoofd en lijkt onvermijdelijk.
De film geeft door middel van voice overs een kijkje in de gedachtenwereld van Thomas. Duidelijk wordt dat hij het moeilijk heeft met zijn omgeving, maar bovenal met zichzelf. Hoe een dolende kinderziel rasse schreden maakt naar volwassenheid.
Thomas wordt gespeeld door Reitze van der Linde. Hij doet dit op overtuigende wijze; met een ietwat boze, niet-begrijpende blik.
Ellen Vogel is wederom een revelatie; een actrice met internationale allure. In de Tweeling (2002) laat ze zien dat ze het nog steeds kan.
Het Mes speelt zich af in een prachtige landelijke omgeving. De film is opgenomen op en om kasteel Cortenbach (Zuid-Limburg). Opnieuw weet Rademakers de natuur optimaal in beeld te brengen, welhaast betoverend. De invloed van Bergman lijkt zichtbaar.
Er zitten een paar autoritten in de film, met Ellen Vogel achter het stuur. Die zijn bijzonder mooi in beeld gebracht. De stijlvolle 'oude' auto maakt het geheel af.
De jazzy muziek van Pim Jakobs verdient een speciale vermelding. Het soort jazz dat je zelden in een film hoort, maar het werkt!
Nuchter bezien, is het mes uiteindelijk niet veel meer dan de kapstok om het verhaal aan op te hangen. De titel maakt het mes eigenlijk belangrijker dan dat het in de film is. Wellicht is dat in het originele korte verhaal van Hugo Claus anders.
Het Mes is de eerste Nederlandse speelfilm die het predikaat '18 jaar of ouder' van de Filmkeuring kreeg. Anno nu lijkt dat predikaat vergezocht, bedenk wel dat de seksuele revolutie 'pas' enkele jaren daarna zou voltrekken.
De film kent z'n pieken en dalen, maar blijft boeiend en interessant tot het einde. De verwijzingen naar Freud liggen er soms wat dik op, zoals bij de droom sequentie. Dat zal niet naar ieders smaak zijn, maar het is niet zo overmatig aanwezig als in Marnie van Alfred Hitchcock.
De beeld- en geluidskwaliteit van de dvd is goed. Ook deze keer bevat de dvd een trailer, artwork, setfoto's en filmografieën van de hoofdrolspelers.

FisherKing
-
- 18696 berichten
- 0 stemmen
Het Mes kwam helaas bij mij deze keer wat minder over. Ik zag hem ook niet in de juiste beeldverhoudingen. Dat weerhoudt het echte genieten.
Muziek is apart van Pim Jacobs; soms echt passend en ook wel erg detonerend met het thema.
Spel was over het algemeen goed. Ellen Vogel zoals altijd.
Klein rolletje van Cor Witschge (Pipo de clown) als dienstplichtig militair.
Script, novelle en screenplay van Hugo Claus.
Werd ook daarvoor onderscheiden tijdens filmfestival in Melbourne. Bovendien in competitie tijdens Cannes.
Camerawerk van Eduard van der Enden, die veel met Bert Haanstra gewerkt heeft. 2.5*

FisherKing
-
- 18696 berichten
- 0 stemmen
Over dit mooie interview nog wat zeggen, of over de gewaagde uitspraken tussen Fons en Ellen
Erg mooi idd.

kappeuter (crew films)
-
- 74419 berichten
- 5928 stemmen
Dank. En dan is er vast wel ene Hugo te vinden, die zegt dat dit al lang en breed bekend was.

amco
-
- 197 berichten
- 2473 stemmen
Is dit die film waarbij dat jongetje dat meisje aan een hooiberg bindt en die dan in brand steekt?

Axel Kouderdijk
-
- 62 berichten
- 1493 stemmen
Huh? Ik heb 'm net eergister gekeken en daar staat me niks van bij. Ik wil nog wel 's 10 minuten van een film missen zonder dat ik dat zelf in de gaten heb, maar ik meen dat ik deze toch helemaal gezien heb Past ook niet echt in het verhaal, dunkt me.

BOND31
-
- 168 berichten
- 621 stemmen
Goede film van Rademakers, destijds de Beste NL film sinds 1945. Prachtig beeld (camera Eddy van der Enden), goede acteerprestaties over de hele linie, en briljant spel van Van der Linden en Videc. Ook de jazzy score van Pim Jacobs is zeer prettig. Een eenvoudige film zonder poespas, maar zeer doeltreffend.

robertus65
-
- 1130 berichten
- 0 stemmen
Mooie beelden van het Limburgs landschap en grappige Limburgse accenten.

hdehoon
-
- 368 berichten
- 320 stemmen
Het Mes speelt zich af in een prachtige landelijke omgeving. De film is opgenomen op en om kasteel Cortembach (Zuid-Limburg). Opnieuw weet Rademakers de natuur optimaal in beeld te brengen, welhaast betoverend. De invloed van Bergman lijkt zichtbaar.
Er zitten een paar autoritten in de film, met Ellen Vogel achter het stuur. Die zijn bijzonder mooi in beeld gebracht. De stijlvolle 'oude' auto maakt het geheel af.
De jazzy muziek van Pim Jakobs verdient een speciale vermelding. Het soort jazz dat je zelden in een film hoort, maar het werkt!
Het Mes is de eerste Nederlandse speelfilm die het predikaat '18 jaar of ouder' van de Filmkeuring kreeg. Anno nu lijkt dat predikaat vergezocht, bedenk wel dat de seksuele revolutie 'pas' enkele jaren daarna zou voltrekken.
Last but not least: een link naar een pagina waaruit blijkt wat er van de hoofdrolspeler is gekomen. Diegene die de film gezien heeft, zal 'm onmiddelijk herkennen. Zie link.
Ik geef Het Mes 3,5 sterren.
Ik ben met je eens dat het landschap een belangrijk onderdeel is van de sfeer in deze film. Het is trouwens: kasteel Cortenbach, niet Cortembach. Dat staat ook verkeerd op de film zag ik, daar heb jij het natuurlijk van overgenomen. Beetje slordig van de filmmakers.
Twee weken geleden zat ik met de schilderclub te schilderen in de oprijlaan van het kasteel en toen kwam Het Mes ter sprake. Typisch dat veel mensen die de film destijds zagen, er een verkeerde herinnering aan hebben. Zo dachten enkele mensen dat er een moord voorkwam in de film, waarvan de jongen getuige was. Terwijl er uiteindelijk zelfs niemand gewond raakt. De suggestie van geweld was kennelijk erg goed getroffen in de film.
Kennissen van mijn ouders woonden in 1961 in een verdieping van het kasteel, toen Rademakers daar deze film kwam opnemen. Ze lagen nachten lang wakker van het lawaai en de filmlampen en vroegen de kasteelheer om een reductie van de huur (dat viel niet in goede aarde). De kennissen (Engelsen) wonen nu weer in Engeland en ik ga hen de dvd toesturen. Ze zullen er vast veel van herkennen. Veel van de oude huizen en kerkjes moeten er nog zijn, ik vind het leuk om dat uit te zoeken (je snapt, ik woon in Limburg).
Het verhaal was eenvoudig en goed uitgewerkt. Ellen Vogel vind ik soms te toneelmatig acteren voor de camera (zoals in De Tweeling), maar in deze film deed ze het goed. Ik hou niet van de Pim Jacobsmuziek, maar in deze film werkte het toch goed, ik kan het niet ontkennen. Soms werkte de film een beetje traag op mij, maar ik bleef toch met interesse kijken tot het eind. De jongen speelt uitzonderlijk goed. Helaas werkt de link niet meer waarop te zien zou zijn wat er van de spelers terecht is gekomen.

niethie
-
- 7315 berichten
- 6900 stemmen
Het is al weer een lange tijd geleden dat ik deze film zag (net als die andere twee Rademakers films die ik zag trouwens) maar ik kan me nog goed herrineren dat ik dit een redelijk sterke film vond, het acteerwerk was prima in orde (al was vooral het spel van de volwassenen zoals mijn voorganger al zei af en toe inderdaad wat toneelachtig) verder vond ik dat het simpele verhaaltje mooi op het doek werd gebracht plus er zaten een aantal mooie scenes in de film. Al met al het is al wat lang geleden maar ik kan me nog prima herrineren dat het een erg boeiende en sterke film was daarom een-
3,5 sterren

ronniedepony
-
- 1 berichten
- 0 stemmen
ik ben eigenlijk op zoek naar deze film,is deze ergens te koop,te huur of eventueel te downloaden

Brix
-
- 19501 berichten
- 4877 stemmen
Op de achterkant van de DVD box staat dit: Nederlands ondertiteld - Taal: Engels - Speelduur: 85 min.
Klopt dat?
Niet in het Nederlands?

kappeuter (crew films)
-
- 74419 berichten
- 5928 stemmen
Opmerkelijk. Dat klopt niet, de taal is gewoon Nederlands.
Op mijn dvd staat language: Dutch.

Brix
-
- 19501 berichten
- 4877 stemmen
Dank voor de reactie kappeuter.
Goed om te weten, want het zou toch erg bevreemdend zijn geweest de film in een Engelstalige versie te moeten bekijken.
Het is erg lang geleden dat ik hem voor 't laatst gezien heb.
Ik heb zelf ook wel iets met de film, gezien de meeste opnamen in mijn eigen omgeving werden gemaakt.

Phantasm
-
- 7129 berichten
- 7046 stemmen
ik ben eigenlijk op zoek naar deze film,is deze ergens te koop,te huur of eventueel te downloaden
Je kunt deze nu ook kopen bij D.V.D.-QUCKNET.

Dogie Hogan
-
- 13381 berichten
- 788 stemmen
Vanmorgen op Nostalgie.net.
Kwam er halverwege in. Verhaal intesseerde mij niet zoveel, wel het tijdsbeeld (kledij, omgangsvormen, etc.).
Met zeer herkenbare Ellen Vogel trouwens.

scorsese
-
- 12476 berichten
- 10597 stemmen
Redelijke film waarin een jongen van dertien verteld waarom hij naar de kostschool gestuurd wordt. Een prima coming-of-age verhaal. Alhoewel de jonge Reitze van der Linden het goed doet in zijn enige rol, lijkt hij zijn voice-over iets teveel van papier af te lezen. De film is opgenomen in Zuid-Limburg en is ook te bestempelen als een aardig tijdsdocument.

Brix
-
- 19501 berichten
- 4877 stemmen
Vanavond nog eens bekeken en mijn waardering naar boven bijgesteld.
Reitze van der Linden speelde toch wel erg goed.
Vreemd dat die niet door is gegaan als acteur.
De jazzy score van Pim Jacobs viel me nu toch weer positief op.
Echt wel een film met een aparte sfeer en fijne locaties.

Movsin
-
- 8081 berichten
- 8298 stemmen
Geen adembenemende film van Fons Rademakers maar ene die zich bijna ongemerkt in een lange flasback afspeelt, waarbij een dertienjarige bij een belangrijke ouderlijke beslissing, beseft dat een hoofdstuk in zijn leven is afgesloten.
Thomas streeft naar eigen persoonlijkheid maar botst onderwege op zijn jeugdige voortvarendheid en ondoordachtheid. Seksuele ontluiking is ook zijn deel wat hem nog meer in onzekerheid stort en bovendien is zijn relatie met zijn moeder en haar bazige vriend erg onstabiel.
Film houdt je hoe dan ook wel in een zekere spanning, mede door de vraag naar de rol van het mes en anderzijds zijn er toch wel enkele mooie scènes zoals de autorit naar de kostschool en de ontmoeting met soldaat Ratte, een voorbeeld van kordaatheid waar Thomas toch naar opkijkt.
Keurige acteerprestaties waarbij vooral deze van Ellen Vogel en vooral van Paul Cammermans als de huichelachtige partner en stiefvader

mrklm
-
- 9765 berichten
- 9034 stemmen
Beginnende tiener Toni [Reitze van der Linden] worstelt met de puberteit, met allerlei vragen over de betekenis van zijn leven (waaronder de zin of onzin van het geloof), de dood van zijn vader en het feit dat zijn moeder [Ellen Vogel] een relatie heeft met Oscar [Paul Cammermans]. Gooi nog een leuk meisje [Marie-Louise Videc] in de mix en je hebt alle ingrediënten voor een aardig volwassenwordingsdrama dat door het gebrekkige acteerwerk van de twee jonge hoofdrolspelers echter onvoldoende overtuigt.
Het laatste nieuws

Welke films worden vanavond uitgezonden op televisie?

Ontroerende dramafilm 'Land' van en met Robin Wright is nu te zien op Netflix: 'Raakt de gevoelige snaar'

Zeer in trek op Netflix: deze films worden momenteel het meest gestreamd

Geflopte actiefilm 'Black Lotus' met Rico Verhoeven wordt ondanks beroerde reviews massaal bekeken op HBO Max
Bekijk ook

Slnko v Sieti
Drama, 1962
4 reacties

Little Fugitive
Drama, 1953
10 reacties

Heaven Help Us
Komedie / Drama, 1985
6 reacties

Soldier Blue
Western, 1970
20 reacties

White Mischief
Drama / Thriller, 1987
11 reacties

La Teta y la Luna
Komedie, 1994
15 reacties
Gerelateerde tags
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.
Social media
Realtimes Network
- Registreer |
- Contact ons |
- Over ons |
- Adverteren |
- MovieMeter Films Wiki |
- Series Wiki |
- Algemene voorwaarden en privacybeleid |
- Consent wijzigen |
- RSS Feeds |
- API

© 2025 MovieMeter B.V.