• 13.678 nieuwsartikelen
  • 171.385 films
  • 11.359 series
  • 32.310 seizoenen
  • 633.692 acteurs
  • 197.060 gebruikers
  • 9.218.603 stemmen
Avatar
 
banner banner

Free State of Jones (2016)

Historisch / Drama | 139 minuten
3,39 660 stemmen

Genre: Historisch / Drama

Speelduur: 139 minuten

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: Gary Ross

Met onder meer: Matthew McConaughey, Gugu Mbatha-Raw en Keri Russell

IMDb beoordeling: 6,9 (66.333)

Gesproken taal: Engels

Releasedatum: 1 september 2016

Plot Free State of Jones

De Amerikaanse burgeroorlog. Een zuidelijke boer uit Jones county, genaamd Newton Knight (Matthew McConaughey), stapt uit het leger en komt samen met andere boeren en gelijkgestemden in opstand tegen de Geconfedereerde Staten van Amerika. Daarbij weten ze een nieuwe staat op te richten: de Free State of Jones.

logo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimagelogo tmdbimage

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Video's en trailers

Reviews & comments


Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van des1

des1

  • 1714 berichten
  • 981 stemmen

Gisteravond laat op de BBC. Tweede keer gezien dus. De waardering blijft voor de intentie, de intensiteit en het trage tempo. Een film die ook een opmerkelijk socialistische inslag heeft. Het Zuiden voer de oorlog voor de rijke plantagehouders die vasthielden aan het bezit van negerslaven. Had de gewone Southerner niet veel mee te maken. De link werd gelegd met de van veel recentere datum zijnde rassenwetten in veel zuidelijke staten. Op gemengde huwelijken stond gevangenisstraf, al was je maar voor een-achtste van slavenorigine. Verwarrend (voor veel kijkers) zal zijn dat Newt Knight en kornuiten erop stonden Republikeins te stemmen (Lincoln had immers de slaven bevrijd) en dat de Dems de partij van het conservatieve Zuiden was. Is nu helemaal omgedraaid. Blijft een wonderlijk land, de VS. Goed aan de film vond ik dat het lichaamszweet en de groezeligheid ervan afdroop. Dertig jaar geleden zouden de acteurs er fris gewassen en geshampood uit hebben gezien. Denk aan de serie North and South bijv.


avatar van kinkymen

kinkymen

  • 222 berichten
  • 544 stemmen

Topfilm. Wederom zeer goed acteerwerk van Matthew McConaughey. Alleen de laatste 30min sufte de film wat in, maar voor de rest een topfilm.


avatar van Lovelyboy

Lovelyboy

  • 3571 berichten
  • 2645 stemmen

Droevige relaas over het einde van de Amerikaanse burgeroorlog en de nasleep en daaruit voortvloeiende raciale toestanden en beperkingen. De film ademt absoluut een bepaalde kwaliteit uit. Het ziet er allemaal prima uit, goed geacteerd, prima onderwerp en de zwart\wit foto's tussendoor met begeleidende tekst en feiten is heel leuk gedaan.....toch pak het mij niet zo enorm als gehoopt, gedacht of verwacht na alle beoordelingen die ik hier boven lees. Het tempo is met toch net wat te traag en er gebeurt me net iets te weinig om een topbeoordeling te geven.


avatar van Rosicky

Rosicky

  • 1436 berichten
  • 1709 stemmen

Film met een aantal sterke momenten (vooral in het begin) die als los zand aan elkaar hangen. Lijkt wel alsof de regisseur niet kon kiezen welk element van het verhaal hij nu eigenlijk wilde belichten. Op tweederde van de film is de oorlog plots afgelopen en verandert de toon. Met die rare rechtszaak als afsluiter. Heb mede dankzij McConaughey en Ali goed vermaakt, maar hier zat veel meer in.


avatar van frolunda

frolunda

  • 1113 berichten
  • 4499 stemmen

Een onderwerp/gebeurtenis waarvan ik vrijwel niks afwist dus mijn interesse was wat Free State of Jones betreft al snel gewekt.Dat leverde met deze film flink wat fraaie plaatjes op,een sterke rol van Matthew McConaughey en toch viel het uiteindelijke resultaat me wat tegen.Ik denk dat vooral komt door het feit dat Free state of Jones,vooral naar het einde toe,wat te veel wil en dat daardoor wat van zijn impact verloren gaat.Wat dat dat betreft had regisseur Gary Ross het laatste half uur beter wat kleinschaliger kunnen houden.En ook de tijdssprong had wat mij betreft achterwege kunnen blijven.

Daar staat tegenover dat dit voorval uit de Amerikaanse burgeroorlog wel een boeiende film oplevert met de erg mooie fotografie als duidelijke meerwaarde.Iets waar de locatie,de wonderschone moerassen van Louisiana en Mississippi ook voor een groot gedeelte verantwoordelijk voor is.

Het uiteindelijke resultaat is dat Free state of Jones dan misschien geen meesterwerk is geworden maar wel een goede en vooral degelijke film.


avatar van Shadowed

Shadowed

  • 10184 berichten
  • 6094 stemmen

Hm.

Tot nu toe de minste Ross-film die ik gezien heb, en met deze erbij staat de teller ook 3. De rest van zijn films geloof ik eigenlijk wel. Het is duidelijk dat Ross dit project graag voort wilde zetten, maar hij wil uiteindelijk gewoon te veel.

McConaughey is toch wel weer goed bezig. Ik vind hem altijd wel een acteur met charme, en hier is hij weer knap in de hoofdrol. Hij weet de film toch wel te dragen. Ook Ali verdient het zeker om genoemd te worden hier. Best goede prestaties.

De film opent goed. De oorlog is er eigenlijk gelijk, zonder enige introductie van de personages. De introductie wordt er dan ook eigenlijk gewoon pas erna gedaan. Het weet wel te boeien daardoor, omdat het je wel goed in de film brengt.

Alhoewel het tempo een beetje te traag ligt, weet de film voor een groot deel te boeien. Er zijn wel onnodige bijzaken, de toekomstige rechtbank bijvoorbeeld. Gewoon weglaten. En Ross wil iets te veel met zijn film. Hij stopt er gewoonweg te veel in. Hij had de focus vooral op 1 gebeurtenis moeten leggen.

Film had gerust ook iets harder gemogen. Er zijn wel een paar ernstige zaken die voorbij komen, maar eigenlijk wel zonder impact. Ik had vooral wat meer oorlog willen voelen, om de dreiging van de periode wat beter te voelen. In het begin werd deze goed neergezet.

Maar uiteindelijk een redelijk filmpje met soms sfeervolle beelden en een knappe prestatie in de hoofdrol. Een voldoende heeft hij, maar geen hoge.


avatar van Warning

Warning

  • 425 berichten
  • 527 stemmen

Warning!

Gaat teveel kanten op, goed begin wel.


avatar van IH88

IH88

  • 9438 berichten
  • 3155 stemmen

“He died with honor.”
“No, Will, he just died.”


Prima film gesitueerd tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog. Newton Knight (McConaughey) zet zich af tegen de Confederatie en het zuidelijke leger, en we zien wat voor invloed bepaalde veranderingen hebben op hoe het er aan toeging in het Zuiden. En dat sommige dingen ook hetzelfde blijven. Afschaffing van de slavernij, stemrecht, vrijheid voor iedereen als het aankomt op ondernemerschap etc. Mooie waarden, maar Free State of Jones laat soms op gruwelijke manier zien dat de realiteit toch wat weerbarstiger is. Wat er met Moses (Mahershala Ali) gebeurt laat dat op hartverscheurende wijze zien.


avatar van LostCauze

LostCauze

  • 177 berichten
  • 1362 stemmen

Een prachtig en verwerpelijk verhaal, maar voor een goede film moet er iets meer substantie tussen de hak en de tak.


avatar van WLWolfs

WLWolfs

  • 31 berichten
  • 31 stemmen

Wat een goede film zeg!!!!!


avatar van panax

panax

  • 856 berichten
  • 845 stemmen

zwart stukje geschiedenis uit de verenigde staten

prachtig weergegeven

goed acteerwerk

mooi tijdsbeeld

goeie cast !!


avatar van Capablanca

Capablanca

  • 1152 berichten
  • 1560 stemmen

Film heeft zijn momenten, maar is verder wat te lang en te voorspelbaar.


avatar van Fisico

Fisico (moderator films)

  • 10009 berichten
  • 5398 stemmen

Deze heb ik gauw nog meegepikt op Netflix vooraleer hij verdwijnt. Boeiende film met sowieso een interessant stukje Amerikaanse geschiedenis. Het is geen zuivere historische film, eerder een entertainende film met een historische achtergrond.

McConaughey doet het goed als ontspoorde boer wanneer die tot het besef komt dat de rijken helemaal geen zier geven om de armere bevolking die met dwang worden ingezet in de burgeroorlog met het Noorden. Wanneer zijn neefje wordt gedood en op het thuisfront belastingen de pan uitswingen besluit hij in opstand te komen.

Nu, Newt mag dan wel weinig last hebben van raciale discriminatie, dat wil daarom nog niet zeggen dat zijn zootje ongeregeld dat niet is. Getuige daarvan het varken aan spit dat liever niet met de zwarten werd gedeeld. En wanneer de oorlog voorbij was, wou het ook nog niet zeggen dat alle problemen, laat staan raciale ideeën zomaar van de baan zijn. We kregen een mooi staaltje verkiezingsfraude te zien zoals we vandaag de dag nog mogen ervaren in sommige dictatoriale landen.

De tijdsprong, zo'n 85 jaar later, voegde weinig toe aan het oorspronkelijk plot. Dat er 100 jaar later nog steeds discriminatie was, is een understatement, maar daar heeft deze film weinig mee.


avatar van Evemelanie

Evemelanie

  • 1 berichten
  • 0 stemmen

Dat er niet gefocust word op één ding maakt het naar mijn mening juist realistischer.


avatar van T.O.

T.O.

  • 2340 berichten
  • 2659 stemmen

Onderhoudende publieksfilm met genoeg inhoud. Had eigenlijk verwacht dat deze een hoger gemiddelde zou scoren.


avatar van Lovelyboy

Lovelyboy

  • 3571 berichten
  • 2645 stemmen

Lovelyboy schreef:

Droevige relaas over het einde van de Amerikaanse burgeroorlog en de nasleep en daaruit voortvloeiende raciale toestanden en beperkingen. De film ademt absoluut een bepaalde kwaliteit uit. Het ziet er allemaal prima uit, goed geacteerd, prima onderwerp en de zwartwit foto's tussendoor met begeleidende tekst en feiten is heel leuk gedaan.....toch pak het mij niet zo enorm als gehoopt, gedacht of verwacht na alle beoordelingen die ik hier boven lees. Het tempo is met toch net wat te traag en er gebeurt me net iets te weinig om een topbeoordeling te geven.

En maar weer eens voor de herkijk met deze film die van alles een beetje meepikt qua genre maar toch vooral de kaart historie lijkt te trekken. En dat is, zoals ik uit eigen ervaring weet, best even wennen als je oorlog, drama of een thriller verwacht. Desalniettemin timmert The Free State of Jones aan de weg en moet ik zeggen dat ik de film keer op keer beter vindt.

Sterk begint de film toch zeker met het beeld van Knight als verpleger die niet zozeer de strijd zelf meemaakt maar wel het gruwelijke gevolg in de vorm van alle gewonden en doden. Het is maar al te snel duidelijk dat Newt er schoon genoeg van heeft en naar huis gaat, hij gaat zijn leven niet geven voor het kapitalisme, de vraag is wat Knight zich daarmee op de hals haalt want dat men niet mals is voor dergelijke lieden zagen wij al in Cold Mountain. Wat daarna volgt is toch wel een in- en intriest beeld betreffende de bevolking/achterblijvers die uitgeperst worden tot en met, en waar men niet reeds opgejaagd wordt wel het hemd praktisch van het lijf wordt geconfisqeerd. Het is het beeld van een verscheurd land gedurende een buitengewoon harde tijd waar lijden en tragiek bijna tot kunst verheven zijn.

McConaughey is weer uitstekend op dreef en lijkt behoorlijk goed op de echte Newton Knight. Dan zijn Washington en Mahershala Ali absoluut het benoemen waard. Tevens mag de soundtrack wel even benoemd worden als subtiel en beheerst. Maar wat toch echt opvalt, en misschien pas echt opvalt na een aantal kijkbeurten, is toch wel de tijd die genomen lijkt te worden voor deze historische sfeerschets die soms wel eens te lang aanvoelt, ook wel de indruk geeft stil te vallen tempomatig, maar toch blijft de film boeien met zijn tragische beeld van al deze behoorlijk geleefde mensen, iets dat maar al te goed te zien is aan hun gezichten. En daarom kan het toch niet anders te concluderen dat dit Robin Hood achtige verhaal, waarin soms hoogspel wordt gespeeld door Knight, echt wel goed is. En wat een gedoe is het eigenlijk door de jaren heen, met name voor de gekleurden, iedere keer maar weer opgejaagd en beperkt, wat een enge mensen zijn het toch allemaal, iets dat uiteindelijk ook nog eens uit mond in een burgeroorlog op zich. Bijzonders fraai en tragisch is bijvoorbeeld nog zo'n opname als de gehangen aan de boom waar de vrouwen met stoelen naartoe lopen om de lichamen te bergen.

Afijn, bijna onnodig te zeggen maakt The Free State of Jones deze derde keer een nog beter indruk met het historische beeld dat de film wil omvatten met heel veel zaken uit Amerika's geschiedenis. Spannend is het wellicht niet allemaal maar dat is de intentie van de film ook niet. Ik kan dan ook aanraden alleen aan deze film te beginnen als dergelijke geschiedenis je echt interesseert.


avatar van Phantasm

Phantasm

  • 7211 berichten
  • 7125 stemmen

Film met een prima verhaal.


avatar van Boneka

Boneka

  • 2568 berichten
  • 1341 stemmen

Half puntje erbij. Echt een prima film dat schreeuwt om een Nederlandse ondertiteling. Helaas wordt dit steeds meer niet gedaan. Zodoende heb ik deze film opnieuw bekeken met de Engelse subs. Dat is an sich ook prima te volgen, alleen met dat rechtbank gebeuren mis je toch wel wat belangrijke details. Sowieso had dit voor mij er niet in gehoeven. Blijf lekker in het tijdsbeeld. Overigens de rechtbankstukjes duren maar kort dus echt storend is het niet.

De film dat op ware feiten is gebaseerd begint bloederig en zijn afkeer krijgt steeds meer vorm. Hij deserteert met een goede reden en verdwijnt in het moeras. Swamp wat overigens niet echt een moeras is maar daar iets van op lijkt. De omgeving van Mississippi ziet er weer fraai uit. Ben geen fan van Matthew maar hij speelt zijn rol uitstekend. Dat geldt zeker ook voor zijn toekomstige vrouw Gugu. Het eerste 1.5 uur zijn voor mij het beste uit de film. Een beetje Robin Hoodachtig. Daarna zien we dat de Amerikaanse Burgeroorlog nog steeds diepe sporen heeft achtergelaten als de oorlog is beëindigd. Meest indrukwekkende scène is toch wel de ophanging van Moses De stilte die daarna komt is ijzingwekkend gefilmd. Sowieso is rust en muziek in goede balans. Anno 2024 is er misschien niet zo heel veel veranderd als je het huidige Amerika van nu bekijkt.

Film 4,0
Beeld 4,0 blu ray
Geluid 4,0