• 17.574 nieuwsartikelen
  • 183.140 films
  • 12.641 series
  • 34.985 seizoenen
  • 658.332 acteurs
  • 200.702 gebruikers
  • 9.487.441 stemmen
Avatar
 
banner banner

Á Ferð með Mömmu (2022)

Drama / Komedie | 112 minuten
3,38 4 stemmen

Genre: Drama / Komedie

Speelduur: 112 minuten

Alternatieve titels: Driving Mum / Teekond Emaga

Oorsprong: Estland / IJsland

Geregisseerd door: Hilmar Oddsson

Met onder meer: Þröstur Leó Gunnarsson, Kristbjörg Kjeld en Tómas Lemarquis

IMDb beoordeling: 6,8 (609)

Gesproken taal: Frans en IJslands

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Á Ferð með Mömmu

Jón is van middelbare leeftijd en woont bij zijn moeder. Wanneer zij komt te overlijden, houdt Jón zich aan de instructies die ze heeft achtergelaten omtrent haar uitvaart. Met haar lichaam op de achterbank en in het gezelschap van zijn trouwe viervoeter Bresnef, rijdt hij naar de andere kant van het land. Naar de plaats waar ze begraven wilde worden.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Rotterdam@1

Rotterdam@1

  • 921 berichten
  • 448 stemmen

De trailer vertelt al over die typische IJslandse mix van treurnis en humor. Kristbjørg Kjeld, die de moeder speelt is ondertussen al 87 jaar en nog steeds als actrice actief. Sommige actrices in Engeland bijv. zijn ook van die leeftijd, maar bazuinen dat rond. Dat doet deze vrouw niet en speelt haar rol: een pratende dode op de achterbank en ik ken haar van vorige IJslandse films. En dan nu die film van Hilmar Oddson, de regisseur, die als twee druppels water op David Bowie lijkt. Aangekondigde datum: winter 2022, een rekbaar begrip vinden wij, maar aangenaam binnenshuis.


avatar van Richardus

Richardus

  • 2164 berichten
  • 1210 stemmen

Leuk. Niet heel evenwichtig en soms ronduit flauw, maar groeide wel tzt en was toch best aardig.


avatar van Collins

Collins

  • 7558 berichten
  • 4508 stemmen

Jón woont met zijn moeder en zijn hond in een kleine boerderij in een afgelegen gebied in IJsland. Een streek zonder enige infrastructuur van betekenis en dunbevolkt. Van alle gebieden in Ijsland die je met het woord afgelegen kunt omschrijven, spant dit gebied dat in het noordwesten is gelegen, wel de kroon. Driving Mum van de IJslandse regisseur en schrijver Hilmar Oddsson is van begin tot eind doordrenkt met melancholie en somberheid. Dat is te danken aan het scenario dat door de camera met weidse hoeken en in rustige beelden tot leven wordt gebracht het desolate van het geheel benadrukt. Dat is eveneens te danken aan de zwart-wit fotografie die prachtig is maar niet bepaald een vrolijke sfeer oproept. En net als je denkt dat de film verzinkt in allesovattende mistroostigheid, voegt Oddsson een flinke dosis zwarte humor toe.

De tragikomische aanleiding voor de roadtrip leent zich daar goed voor. Wanneer Jóns moeder overlijdt zorgt Jón ervoor dat haar wens om begraven te worden in haar geboortedorp ten uitvoer wordt gebracht. Hij brengt bij haar met enige moeite wat make-up aan en zet haar op de achterbank van zijn oude Ford Cortina waar al jaren niet meer mee is gereden, roept de hond en begint aan de roadtrip die naar het Zuiden van IJsland moet voeren. In een slakkengang voert de reis over hobbelige wegen en door een magnifiek ogend landschap. En zoals dat hoort in een roadmovie, zijn er om de zoveel meters ontmoetingen met passanten. Ontmoetingen die nu eens aangenaam en dan weer onaangenaam zijn.

Reiziger Jón ondergaat elke ontmoeting op een koele en onaangedane manier en vertoont daarbij amper enige verandering in zijn gelaatsuitdrukking. Dankzij zijn sociaal onhandige optreden ontspinnen zich heerlijke tragikomische taferelen. De ontmoetingen zijn niet de enige uitdagingen tijdens de trip. Vanaf de achterbank maakt zijn dode moeder het hem ook behoorlijk lastig. In de loop van de reis leert de kijker Jón steeds beter kennen en ziet in dat hij veel meer is dan een ongenaakbaar en stoïcijns persoon. Al naar gelang de reis vordert, krijgt hij meer laag en wordt interessanter. Menselijker ook.

Driving Mum schommelt heen en weer tussen bizar en zwart. Tussen komedie en tragedie. Tussen roadtrip en karakterstudie. Het verteltempo is traag en de kijker kan op zijn gemak al die aspecten van het verhaal tot zich nemen. Ik liet mij heerlijk onderdompelen in de ongewone sfeer en de merkwaardige belevenissen en had het met Driving Mum erg naar mijn zin.