• 17.574 nieuwsartikelen
  • 183.140 films
  • 12.640 series
  • 34.984 seizoenen
  • 658.332 acteurs
  • 200.702 gebruikers
  • 9.487.432 stemmen
Avatar
 
banner banner

Radioman (2025)

Drama | 120 minuten
3,24 31 stemmen

Genre: Drama

Speelduur: 120 minuten

Alternatieve titel: The Soundman

Oorsprong: België

Geregisseerd door: Frank Van Passel

Met onder meer: Jef Hellemans, Femke Vanhove en Peter Van den Begin

IMDb beoordeling: 6,8 (367)

Gesproken taal: Frans en Nederlands

Releasedatum: 30 april 2026

Plot Radioman

"The crossed destinies of a boy and a young woman on the eve of the German invasion of Belgium in 1940."

Mei 1940. Terwijl de wereld op de rand van oorlog balanceert, kruisen in het Brusselse Flageygebouw — van waaruit de nationale radio uitzendt — de wegen van Elza, een jonge actrice die haar eerste stappen zet in de hoorspelstudio’s, en Berre, een beginnend klankman met een bijna magisch gehoor. Hij zoekt houvast in de ongrijpbare kracht van geluid, zij in de betovering van de hoorspelen. Hun ontmoeting ontsteekt een vonk van liefde die hen optilt boven de dreiging van hun tijd.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Jotil

Jotil (crew bioscoopreleases)

  • 2258 berichten
  • 426 stemmen

Vanaf 22 januari 2026 in de bioscoop (Dutch FilmWorks)


Ik vond het van begin tot eind een prachtfilm. Twee uur lang genieten van het verhaal, de stijl, het geluid, ...


avatar van LITTLEHOLLYWOOD

LITTLEHOLLYWOOD

  • 275 berichten
  • 2 stemmen

Heel mooi en aangrijpend tijdsbeeld met topvertolkingen van de gehele cast. Vooral de ingetogen Jef Hellemans is een revelatie! Wat een natuurtalent! Ook de bijzondere vormgeving is een schot in de roos. Blij weerzien van Antje de Boeck! Aanrader!!


avatar van Mr. Clean

Mr. Clean

  • 52 berichten
  • 54 stemmen

Ik was aangenaam verrast door deze productie. Hoewel er enkele kleine punten van kritiek zijn, is het over het algemeen een mooie film.


avatar van scorsese

scorsese

  • 13562 berichten
  • 11354 stemmen

Aardige film over een Vlaamse jongeman die een stageplek krijgt in een radiostudio kort voor de Duitse invasie. Prachtig in beeld gebracht allemaal met ook een stijlvolle aankleding. Prima acteerwerk van de gehele cast. Inhoudelijk vond ik het wel een beetje aan de saaie kant. Tegen het einde wordt het nogal traag.


avatar van Collins

Collins

  • 7558 berichten
  • 4508 stemmen

De jonge hoofdpersoon Berre is iemand met empathie. Iemand die voelt. Iemand die luistert. Hij is geen held, maar voldoet eerder aan het klassieke profiel van de buitenstaander. Een buitenstaander met eigenzinnige trekjes. De film speelt zich af in 1940 vlak voor de Duitse invasie in de lage landen. De maatschappelijke sfeer is grimmig. Nazisympathieën bloeien op en er heerst een anti-Joodse stemming. De politieke situatie en zijn liefde voor Elza, een Joodse vluchteling die illegaal in België verblijft, betekenen een dreiging voor de geluidstechnicus Berre en zijn wereld van klanken.

Berre is gefascineerd door tonen, geluiden en klanken. Hij werkt als geluidsman bij de Belgische radio en verlevendigt de hoorspelen met bijpassende geluidseffecten. Voor Berre zijn geluiden allesbehalve alledaags. Voor hem zijn geluiden een taal waarmee hij beter uit de voeten kan dan met de taal die uit woorden bestaat. Berre beleeft de wereld voornamelijk in tonen, resonanties, geluidsgolven en klankruimten. Hij hoort meer dan hij ziet.

Regisseur en schrijver Frank van Passel creëert een wereld waarin geluid een belangrijke en poëtische rol speelt. De film is een akoestisch kunstwerk. Maar ook visueel spreekt de film een mooie taal. Het stadsgezicht van Brussel is schilderachtig en de art deco uitstraling van het radiogebouw biedt een prachtige nostalgische achtergrond. Binnen deze sprookjesachtige entourage ontvouwt zich een verhaal over dromen, hoop en liefde. Toch is vanaf het begin van de film in alle facetten ook een onheilspellende sfeer voelbaar van een naderende politieke omslag. Een sfeer die sluimerend dreigend onder het romantische verhaal voelbaar is.

Mooie film. Radioman is een poëtische liefdesverklaring aan de wereld van geluid en klank. Tegelijkertijd vertelt de film een ontroerend verhaal waarbij de akoestische laag over het algemeen vakkundig in het verhaal is verweven. Af en toe vond ik dat de esthetiek van de akoestische droomwereld de gruwelijke impact van sommige gebeurtenissen een beetje in de weg zat. De gruwel komt op bepaalde momenten niet geheel tot zijn recht. Het zal een bewuste keuze van de regisseur zijn.

Ondanks deze onevenwichtigheid is Radioman een bijzondere en fijne film met een afwisselende verhaallijn, prachtige decors, goed acteerwerk en een intrigerende sfeer. Na afloop las ik dat de film een fictief verhaal vertelt. Dat verwonderde mij niet. Interessant is echter dat Van Passel zich wel liet inspireren door echte personen en echte gebeurtenissen. De film is een samenraapsel van individuele lotgevallen, zou je kunnen zeggen. Over het personage Elza verschijnt na afloop van de film nog een korte tekst die vermeldt hoe het Elza na de Duitse inval is vergaan.