De film historische comedy Jojo Rabbit van Taika Waititi kreeg lovende recensies en mocht bovendien de Oscar voor Beste Bewerkte Scenario in ontvangst nemen. Het was zelfs één van de kandidaten in de categorie Beste Film. Wie even zijn wenkbrauwen ophaalde bij het zien van Waititi als hysterische infantiele Adolf Hitler in het hoofd van een Hitlerjugend-jochie, was niet de enige. Het viel niet bij iedereen in goede aarde, maar volgens Waititi begrijpen deze mensen de bedoeling van de film niet.
Een tienjarig jochie dat wordt getroffen door een granaat, twee wel heel flamboyante opzieners die met roze pauwenveren aan hun uniform ten strijde trekken, joden die worden afgeschilderd als monsters en een hysterische Hitler die kinderlijk parodisch over het witte doek huppelt. Het lijkt het ideale recept voor een controversefilm. Die stempel heeft de film gelukkig weten te vermijden, juist door het feit dat het een parodie is met een anti-nazistische boodschap. Toch is de film van Waititi wel bij een aantal mensen in het verkeerde keelgat geschoten. Tot teleurstelling van de regisseur, die ervan baalt zich te moeten beroepen op het feit dat hij zelf een Joodse achtergrond heeft.
Blijkbaar had het leed vermeden kunnen worden door te benoemen dat Waititi's moeder van Russisch-Joodse afkomst was. “Na een persvoorstelling voor de joodse pers, hoorde ik van verschillende mensen dat ze graag (van mijn roots, red.) geweten hadden,” zegt de regisseur wanneer hem door Variety gevraagd wordt naar een reactie. Echter is hij ervan overtuigd dat zoiets de boodschap van de film alleen maar zou hebben afgezwakt. “Als je op de poster zou hebben gezet ‘maak je niet druk: de regisseur is een Jood’ of ‘Ik voel met je mee. Ga gewoon de film kijken.’ zou je toegeven aan het hele gedoe.”
Over de Disney-film werd tijdens het productieproces overigens nooit twijfelachtig of angstig gedaan. "Ik ben bij Disney altijd enorm aangemoedigd en gesteund,” zegt Waititi. “Ze hebben de film gezien en vonden hem geweldig.” Wie zelf een oordeel wil vellen over de film, kan hem nog steeds op het witte doek bekijken.
Reacties (0)