Genre: Oorlog / Drama
Speelduur: 92 minuten
Alternatieve titel: The Ice-Cream Parlour
Oorsprong:
Nederland
Geregisseerd door: Dimitri Frenkel Frank
Met onder meer: Gerard Thoolen, Renée Soutendijk en Bruno Ganz
IMDb beoordeling:
6,3 (173)
Oorspronkelijke taal: Nederlands
Releasedatum: 24 januari 1985
On Demand:
Niet beschikbaar op Netflix
Niet beschikbaar op Pathé Thuis
Niet beschikbaar op Videoland
Niet beschikbaar op Amazon Prime
Niet beschikbaar op Disney+
Niet beschikbaar op Google Play
Niet beschikbaar op meJane
-
Claim tot 100 euro bonus bij Jacks.nl
Heb je nog geen account bij Jacks.nl? Dan wordt in samenwerking met MovieMeter je eerste storting verdubbeld tot 100 euro!Claim je welkomstbonus van €100,- bij Jacks.nl
Wat kost gokken jou? Stop op tijd, 18+
Plot De IJssalon
De IJssalon vertelt het verhaal van de uit Berlijn gevluchte jood Otto Schneeweiss (Gerard Thoolen), die aan het begin van de Tweede Wereldoorlog eigenaar is van de Amsterdamse ijssalon Koco. De ijssalon waar na conflicten tussen jongeren en NSB-ers, het verzet tegen de Duitse bezetting begon. De film laat uiteindelijk zien hoe oorlog, elke oorlog, elementaire menselijke verhoudingen voorgoed vernietigt.
Externe links
Video's en trailers
Reviews & comments

Quido
-
- 14623 berichten
- 5882 stemmen
Een luchtige film over een zwaar thema. Frenkel Frank legt toch sterk de nadruk op de humor terwijl ern een dramatische film afgegeven had moeten worden. Redelijk oppervlakkig, maar daarom niet minder vermakelijk. 3.5*

james bond 007
-
- 32 berichten
- 17 stemmen
De Ijssalon is een over het algemeen boeiend oorlogsdrama met komische terzijdes en bij zijn uitkomen zwaar ondergewaardeerd. De film heeft het amper 1 week uitgehouden in de bioscoop. Het is kennelijk ook geen film voor een erg groot publiek, zoals de meeste films waarin Gerard Thoolen de hoofdrol speelt. Thoolen is nu eenmaal geen publiekstrekker, maar WEL een fenomenaal acteur. De Ijssalon moet het hebben van een schitterend trio hoofdrolspelers - Thoolen, Soutendijk en Ganz. De sterke acteerprestaties vormen de voornaamste kwaliteit. Thoolen opnieuw in een weergaloze hoofdrol als de Joodse Duitser Otto Schneeweis, maar ook Soutendijk is sterk als het volkse, nuchtere meisje Trudi, vriendin van Otto, die met diens vriend, de Duitse officier Gustav de koffer in duikt, maar hem uiteindelijk toch laat vallen als blijkt dat ook Gustav Otto niet heeft kunnen redden van de jodenvervolging.
Soutendijk heeft overigens een Gouden Kalf overgehouden aan haar rol, terecht. Bruno Ganz is een internationaal gevierd filmacteur, hij was om. ook met Laurence Olivier te zien in The Boys from Brazil ('78).
Dimitri Frenkel Frank bewijst zich met zijn derde - en laatste - speelfilm over het algemeen een gedegen acteurregisseur te zijn. De hoofdrollen zijn prima voor elkaar, alleen de bijrollen zijn niet altijd even geslaagd te noemen. Carol van Herwijnen zet een nogal luidruchtige, karikaturale Duitse officier neer, en ook andere rollen zijn soms wat te weinig uitgewerkt.
Verder nog wat sporen van de platvloerse humor uit zijn eerdere films.
De massalere scenes - vechtpartijen op straat - zijn wat stuntelig geregisseerd.
Een kleine film, een huiskamerdrama afspelend op een klein aantal locaties, die desondanks door het acteren en de sfeer weet te boeien, maar die voor het grote publiek grotendeels onopgemerkt is gebleven!

raymon
-
- 924 berichten
- 1533 stemmen
De Ijssalon
Om te beginnen:
Gerard Thoolen zet een goeie en leuke rol neer van een vriendelijk, vredelievende Jood die niets anders wil dan gewoon rustig zijn zaak runnen.
Bruno Ganz vond ik ook erg mooie rol neerzetten, is ook gewoon een goeie acteur.
Renee soutendijk vond ik goeie rol neerzetten jammer vond ik dat ze af en toe een Amsterdammse klemtoon opzette wat heel raar overkwam.
Ik vond het begin was saai maar naar het einde toe word de film beter en interssanter en spanneder. Soms wat knullige vechtpartijen ( vooral in het begin). Michiel Kerbosch die Brammetje speeld vond ik gewoon vreselijk slecht acteren heb veel gezien maar hoe hij het deed. Maar ook Kees Hulst vond ik in zijn rol niet bijster sterk.
Voor de rest een goeie film. 3,5 sterren.

robertus65
-
- 1130 berichten
- 0 stemmen
Jammer dat de film flopte, ietwat onderschat, helemaal niet onaardig, met name door de 3 hoofdrolspelers.

Jan Heemeltje
-
- 15 berichten
- 75 stemmen
Waar kun je deze film in godsnaam kopen.
Wil hem echt zó graag zien!

raymon
-
- 924 berichten
- 1533 stemmen
Ik weet niet of je zo dicht bij Amsterdam woont maar bij de centrale bibilotheek van Amsterdam kun je de video huren. Zo heb ik hem gezien. Het zal nog wel even duren voordat deze film op dvd komt...

harmen50
-
- 6 berichten
- 6 stemmen
Ik hoop dat deze op DVD uit komt. Deze ontroerende film geeft de sfeer van die tijd uitstekend weer. Uitemate goed gespeeld door de acteurs. De opmerking hier en daar dat de vechtpartijen kinderachtig overkomen is daarom onjuist omdat het typisch iets uit die tijd was. Als ik mijn jeugtijd, jaren 60, vergelijk met nu anno 2007, kan ik mij de sfeer uit die jaren bijna niet meer voorstellen. De sfeer uit de IJssalon zie ook weer terug in de film Zwartboek.

rudy83
-
- 1 berichten
- 1 stemmen
Vind een prima film en vooral voor die tijd. Ik heb hem wel op dvd. heb hem via een VHS band op dvd gezegt.. De film zelf heb ik ook via een bibotheek gehuurd. of mag ik dit niet melden moviemeter??

hkoster16
-
- 329 berichten
- 8582 stemmen
vanavond weederom gezien. blijft een boeiende film
krijgt een 4-. dus een 4.

offspring
-
- 2 berichten
- 1 stemmen
Inderdaad een vermakelijke film - zeker gezien de mogelijkheden destijds een onderhoudend verhaal met een originele insteek.
Maar ik heb ook een vraag: weet iemand wat Frits Lambrechts zegt na zijn toespraak (die eindigt met "Ik eis van dit vendel als eerste daad dat ze de dood van deze held en martelaar zullen wreken") wanneer Hans hem vraagt "Is dat echt waar?"? Ik versta iets in de trand van "was er doorheen" of iets dergelijks, maar gezien de context kan dat bijna niet kloppen.

Quido
-
- 14623 berichten
- 5882 stemmen
Komende vrijdag te zien in Kriteron zaal 1:
Vrijdag 11 december 19.30 uur | Zaal K1

Simon Smith (crew films)
-
- 1357 berichten
- 4144 stemmen
Nu is de juiste tijd om de film weer eens op tv uit te zenden!

Bigjerry
-
- 214 berichten
- 64 stemmen
Ik heb de film gezien, hij staat integraal op YouTube in een alleszins acceptabele kwaliteit (tv-opname die goed is overgezet). Mooie en aangrijpende film die me erg goed in de sfeer van toen wist te vangen. Dat onwerkelijke, met opportunistische moffenmeiden en militante verzetsstrijders. Met Duitsers-die-misschien-toch-een-beetje-deugen en Nederlanders-die-tot-op-het-bot-fout-zijn. Ja ik vond het erg de moeite waard. Gerard Thoolen briljant, Michiel Kerbosch iets te veel parodie.

93.9
-
- 3116 berichten
- 4177 stemmen
Uitstekende film. Even door wat knullige scenes heen kijken en je hebt een juweel.

Robi
-
- 2279 berichten
- 2411 stemmen
Echt zo'n typische Nederlandse film uit de jaren 80, waarvan er, net als deze, vele over de tweede wereldoorlog gaan. Het verhaal van de film is helemaal zo slecht niet en is ook best boeiend. Het behandelt een wat onderbelichte periode uit de oorlog in Nederland, toen de Nederlanders nog openlijk opkwamen voor de Joden. Niet veel later hebben de nazi's dit definitief de kop in gedrukt. En aan de andere kant begon de NSB juist ook steeds verder op te rukken. De acteerprestaties zijn over het algemeen helaas wel erg belabberd. Veel te overdreven en onwaarschijnlijk.

Lakte
-
- 523 berichten
- 2289 stemmen
Erg goed!! Ook weer zo’n vergeten pareltje van eigen bodem die wederom weer niet op DVD is verschenen, gezien vanaf een oude gedigitaliseerde VHS.
Denk dat dit wel de beste film is van Dimitri Frenkel Frank en een hele bijzonder oorlogsfictie film van eigen bodem waarvan er maar heel weinig zijn, kan er zo niet nog 1 opnoemen. Ook realistisch dat de Duitsers gewoon Duits praten wat in die tijd soms nog wel eens anders was.
Erg leuk om Bruno Ganz hierin te zien die later de rol van zijn leven zou spelen in Der Untergang als Hitler. De rol van Michiel Kerbosch was ook erg leuk als werknemer in de ijssalon, hij zou het misschien ook we goed gedaan hebben als Kees Flodder.
Zeer ondergewaardeerd en vergeten. De film mag nog wel eens vaker op TV uitgezonden worden. Misschien wat voor 4/5 mei!
3,5*

Ebenezer Scrooge
-
- 1747 berichten
- 2909 stemmen
Had deze film nog nooit gezien en ik was eigenlijk wel aangenaam verrast. Het geheel doet wat denken aan Zwartboek. De film belicht de bijzondere vriendschap tussen Otto Schneeweiss, een jood die aan het begin van de Tweede Wereldoorlog in Amsterdam een ijssalon runt, gespeeld door Gerard Thoolen, en Gustav, majoor in het Duitse leger, een rol van Bruno Ganz. De scène dat Ganz Hitler imiteert met een toefje slagroom als snorretje was erg grappig, vooral ook omdat je nu weet welke rol hij later zou vertolken in Der Untergang.
Het decor is wel wat summier, steeds datzelfde straatje, en het ziet er ook niet echt groots uit zoals in Soldaat van Oranje. En wat is Renèe Soutendijk toch een ravissante verschijning. Ze speelt de Amsterdamse Trudi die weliswaar niets van Duitsers moet hebben maar toch verliefd raakt op Gustav, die verder wel oké is overigens. Mooi gedaan is de scène waarin Otto voor het vuurpeloton staat en net voordat de geweren afgaan het beeld verspringt naar Soutendijk die een of andere SS-officier onder schot houdt.
Karin Bloemen als moffenhoer, las ik bij de aftiteling. Had ik helemaal niet herkend.

Lakte
-
- 523 berichten
- 2289 stemmen
Eindelijk voor het eerst uit op DVD in Nederland! Zit in de Nederlands Filmerfgoed WW2 box. Is helaas wel VHS. Pastorale, Het Meisje en De Overval zijn prachtig gerestaureerde versies!
Bekijk NEDERLANDS FILM ERFGOED WW II op: bol.com | NEDERLANDS FILM ERFGOED WW II (Dvd) | Dvd's

Het laatste nieuws

'Gladiator 2' heeft eindelijk officiële releasedatum, Armie Hammer deed zelfmoordpoging na beschuldigingen | MovieMeter Recap

Taylor Lautner onthult dat fanatieke Twilight-fans impact hadden op zijn vriendschap met Robert Pattinson

MovieMeter Podcast #25: 'The Fabelmans' & Top 5 Steven Spielberg-films

Armie Hammer onthult dat hij een zelfmoordpoging deed na beschuldigingen van wangedrag
Nieuwsbrief MovieMeter
Het laatste film- en serienieuws per e-mail ontvangen?
Populaire toplijsten
- Top 250 beste films aller tijden
- Top 250 beste sciencefiction films aller tijden
- Top 250 beste thriller films aller tijden
- Top 250 beste familie films aller tijden
- Top 250 beste actie films aller tijden
- Top 100 beste films van de laatste jaren
- Top 100 beste films op Netflix
- Top 100 beste films op Disney+
- Top 100 beste films op Pathé Thuis
- Top 50 beste films uit 2020
- Top 50 beste films uit 2018
- Top 50 beste films uit 2019
- Top 25 beste films in het Nederlands
Corporate & Media
Realtimes | Publishing Network
Innovatieweg 20C
7007 CD, Doetinchem, Netherlands
+31(315)-764002
Over MovieMeter
MovieMeter is hét platform voor liefhebbers van films en series. Met tienduizenden titels, die dagelijkse worden aangevuld door onze community, vind je bij ons altijd de film, serie of documentaire die je zoekt. Of je jouw content nou graag op televisie, in de bioscoop of via een streamingsdienst bekijkt, bij MovieMeter navigeer je in enkele klikken naar hetgeen dat voldoet aan jouw wensen.
MovieMeter is echter meer dan een databank voor films en series. Je bent bij ons tevens aan het juiste adres voor het laatste filmnieuws, recensies en informatie over jouw favoriete acteur. Daarnaast vind je bij ons de meest recente toplijsten, zodat je altijd weet wat er populair is op Netflix, in de bioscoop of op televisie. Zelf je steentje bijdragen aan het unieke platform van MovieMeter? Sluit je dan vrijblijvend aan bij onze community.
Social media
Realtimes | Publishing Network
- Registreer |
- Contact ons |
- Over ons |
- Adverteren |
- MovieMeter Films Wiki |
- Series Wiki |
- Algemene voorwaarden en privacybeleid |
- Consent wijzigen |
- RSS Feeds |
- API

© 2023 MovieMeter B.V.