132.191 gebruikers | 82.771 films | 30.189 regisseurs | 3.421.250 berichten | 4.774.725 stemmen
 

Il Giardino dei Finzi Contini (1970)

Alternatieve titel: The Garden of the Finzi-Continis 

 

Giardino dei Finzi Contini, Il (1970)
20 stemmen | gemiddelde 3,10
mijn stem:
Italië / West-Duitsland
Drama
94 minuten

geregisseerd door Vittorio De Sica
met Lino Capolicchio, Dominique Sanda en Helmut Berger

Een Joodse aristocratische familie leeft in 1943 op hun landgoed in decadentie. Ze hebben een grote onverschilligheid voor wat er in de buitenwereld gebeurt. Een jongeman is vergeefs verliefd op de dochter des huizes. Hij observeert hun isolement en de broosheid van hun bestaan, tot de uiteindelijke ondergang van de familie.
 

 

gebruiker
bericht

 

quote
3,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 30 januari 2008, 23:26 uur
Niet vergelijkbaar met de bekende neorealistische films van De Sica maar toch de moeite waard. Beetje kitcherige aankleding en een weinig bijzonder verhaal, maar de sfeer zit er goed in en de thema's komen uiteindelijk prima naar voren.

 

quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 14 maart 2008, 5:24 uur
Oscar beste buitenlandse film, alweer de derde voor De Sica

 

quote
3,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 14 maart 2008, 12:08 uur
En de Gouden Beer geloof ik.

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 9 november 2008, 22:06 uur
Merk in aan het einde pas dat hij van De Sica is..
en ik maar denken dat hij van Visconti was.
Beetje jammer.

Want hij kwam echt heel erg over als een typische Visconti. Waar in Il Gattopardo de adel er langzaam maar zeker achterkomt dat er in de nieuwe opkomst van communisme en fascisme geen tijd meer is voor hen en hun levensstijl is dat hier precies zo terug te vinden.

De Joodse aristocraten in deze film beseffen maar heel geleidelijk wat er allemaal gebeurt, elke week wordt hen een nieuw verbod opgelegd wat ze laconiek accepteren.
Zij hebben immers hun enorme tuin (zeg maar gerust park) achter hun landhuis, een veilige oase van rust, gefilmd in soft-tone tinten alsof het een David Hamilton softporno-droomfilmpje is.
Maar de realiteit komt bruut dichterbij.

Naar het einde toe wat zwaar en (vooral) erg treurig. Wat ook onvermijdelijk was natuurlijk.

 

quote
1,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 12 december 2008, 22:47 uur
Zeer tegenvallende De Sica, die met zijn neo-realistische films uit de jaren '40 veel meer indruk wist te maken.
Het soft-focus camerawerk doet inderdaad erg denken aan de soft-seks films van David Hamilton en werkt totaal niet, vind ik!
Acteerwerk is ook niet al te bijzonder.

1,5*

 

pippo il buffone
quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 30 september 2010, 16:55 uur
De beste Visconti die de Sica ooit regisseerde,idd.En waarom zou hij niet?Met LDB had hij al een neo-realistisch meesterwerk gemaakt dat eigenlijk niet te overtreffen viel en het was dan ook logisch dat hij een andere weg insloeg.Maar dat betekent absoluut niet dat hij inconsistent zou zijn:de historisch-materialistische maatschappijvisie is dezelfde.Eigenlijk is deze film het spiegelbeeld van de neo-realistische kleppers:van outcasts die letterlijk knokken om te overleven naar aristocraten die zo verweekt zijn(vooral Berger)dat ze letterlijk niet meer weten hoe te overleven,van zwart-wit naar zachte kleuren,van proletarisch gegrom naar decadent introspectief gepraat,van hard-focus-naar soft focus enz.Niet toevallig is Capolicchio de enige met politiek bewustzijn....

Wat dat soft focus gedoe betreft:leuk zo'n vergelijking met softporno,maar daar waar het bij Hamilton slechts dient om de decoratie op te leuken(kitsch dus)heeft het hier een inhoudelijke functie:aangeven dat de FC's zich juist in zo'n kitscherig droomwereldje hebben teruggetrokken.
Acteerwerk niet te bijzonder?Voor bijna debutanten doet de cast het al helemaal niet slecht,of je moet ingetogenheid en twijfel overbrengen verwarren met incompetentie.Of moet je de acteurs soms verwijten dat ze gedubd zijn?Meer opvallend vond ik het opvallend Noordse uiterlijk van de joodse personages,vooral dat van Sanda :)Pen Berger.Als je van goede wil bent ,en dat ben ik,kun je dit zien als anti-stereotypering,maar dankzij Hollywood zou je in dat opzicht wantrouwiger kunnen worden(Hauer in EFS,Craig in Defiance,enz.)
Deze film moet je wel beoordelen als zijnde gemaakt voor de tsunami aan holocaust films die later zou komen en die er,laten we wel wezen,voor heeft gezorgd dat de thematiek minder en minder aanspreekt.
Dan nog is het een giller om te beweren, zoals iemand hier bloedserieus deed, dat het verhaal niets voorstelt.Een wereldoorlog en genocide zijn nog steeds iets impactvoller dan een schietpartijtje op een Algerijns strand ;).

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 20 februari 2011, 12:30 uur
KOS dacht tot aan het eind toe dat il Giardino dei Finzi Contini een film was van Visconti

Dat beschouw ik als een groot compliment voor deze mooie invoelbare film, die helaas ook wel enkele langdradige momenten kent.

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 4 april 2011, 12:26 uur
Hoewel het verhaal zich afspeelt zo'n 60 jaar geleden, is het thema nog steeds actueel. Niet De Sica's beste film, maar wel een ferme waarschuwing voor iedereen, die denkt dat hij de "boze buitenwereld" kan buitensluiten.