- Home
- Filmforum
- Film - Algemeen
- Beeld- en filmformaten (/aspect ratio)
Beeld- en filmformaten (/aspect ratio)
Da Jando
-
- 1383 berichten
- 1091 stemmen
Nou dan kijk je niet....
Dat zegt hij toch? Maar nee, ik zou niet weten in welk filmoverzicht je dat kunt vinden...
starbright boy (moderator films)
-
- 22703 berichten
- 5318 stemmen
Sommige gidsen hebben een logootje voor breedbeeld. Maar daar kun je niet altijd van op aan. Het is vaak gewoon een kwestie van gissen.
Queto Yurlunyur
-
- 4775 berichten
- 3110 stemmen
Het logo in veel gidsen voor breedbeeld geeft aan dat een uitzending 16:9 anamorf zal zijn, niet dat de film in het juiste formaat uitgezonden zal worden.
Captain Pervert
-
- 4796 berichten
- 2138 stemmen
Waarom zo puristisch zeuren over breedbeeld of vierkant als je bij beide varianten om de tien minuten een reclameblok hebt?
TV is kut en zal altijd kut blijven, breedbeeld, langwerpigbeeld of geen beeld.
Naomi Watts
-
- 54554 berichten
- 3155 stemmen
Ik ben toch erg blij dat de TV is uitgevonden 
Hannibal
-
- 9415 berichten
- 3362 stemmen
Ik ben toch erg blij dat de TV is uitgevonden
Ik ook, waar moet ik anders mijn DVD's op afspelen?
Naomi Watts
-
- 54554 berichten
- 3155 stemmen
Dat bedoel ik maar, anders geen Hopkins voor jou 
Queto Yurlunyur
-
- 4775 berichten
- 3110 stemmen
Waarom zo puristisch zeuren over breedbeeld of vierkant als je bij beide varianten om de tien minuten een reclameblok hebt?
Met een reclameblok mis je geen deel van de film, met pan-and-scan wel; dat is wat mij betreft een groot verschil. Reclameblokken kunnen best hinderlijk zijn, maar het is voor mij nog geen fractie van de ergernis die afgeknipte zijkanten vormen.
Goodfella_90
-
- 10409 berichten
- 2639 stemmen
In DVD en VHS > Algemeen > Zet hier een foto van je dvd collectie:
Om even off topic te gaan, stom genoeg heb ik mij nooit verdiept in de beeldratio's van dvd's. Welke verhoudingen zijn nou 'goed' en welke zijn Kwalitatief Uitermate Teleurstellend? Ik begrijp dat je met 4:3 ook enkel op een breedbeeldtelevisie het volledige scherm ziet? Of valt hier misschien ergens een leuk verhelderend artikeltje over te vinden.
sinterklaas
-
- 11837 berichten
- 3328 stemmen
4:3 zijn dat nou die grote zwarte balken of is het zo dat je dan als er bv een acteur word opgenoemt dat je dan de helft van de naam leest?
Oh ja: Smoke en Blue in the Face zijn ook prachtig!
Quentin
-
- 10218 berichten
- 8617 stemmen
Een verhelderende animatie; http://www.dvd.nl/flash/beeldformaten.html
sinterklaas
-
- 11837 berichten
- 3328 stemmen
Oei ja, dat soort dingen zijn pijnlijk. Had ik met The Peacemaker, All Stars, Ronin en nog meer gehad.
Maar als je dan breedbeeld hebt zie je alles?
(kan dit trouwens naar een ander topic geplaatst worden? )
starbright boy (moderator films)
-
- 22703 berichten
- 5318 stemmen
4:3 is het formaat van oude films en van niet-breedbeeld TV's. DVD's in 4:3 als ze eigenlijk breedbeeld moeten zijn missen letterlijk een groot deel van het beeld. De zijkanten van de film staan niet op de DVD. Vaak zie je acteurs die wel in beeld staan gewoon niet staan.
Hier een paar voorbeelden van wat er van Lord of the Rings zou overblijven als de DVD 4:3 was geweest:
http://www.widescreen.org/examples/lord_rings_rotk/index.shtml
Of bij The Sound of Music:
http://www.widescreen.org/examples/sound_of_music/index.shtml
starbright boy (moderator films)
-
- 22703 berichten
- 5318 stemmen
Nee, de film staat alleen maar fout op de DVD, dus op welke TV je 'm ook kijkt, je ziet niet alles.
Goodfella_90
-
- 10409 berichten
- 2639 stemmen
Een verhelderende animatie; http://www.dvd.nl/flash/beeldformaten.html
Alhoewel het pan & scan gedeelte erg handig is voor mij om te weten krijg ik hier jammer genoeg geen indruk van wat je mist op 4:3 aangezien hier afgebeeld wordt dat je in dat formaat op beide televisieformaten net zo veel ziet.
Maar ik lees nu hierboven ook dat dat niet aan de televisie ligt, en je 4:3 dus sowieso mijden moet.. Nog meer beeldratio's die not done zijn of is de rest oke? 
(voorbeeld van SB is wel érg confronterend btw o.O)
Ramon K
-
- 13575 berichten
- 0 stemmen
In DVD en VHS > Algemeen > Zet hier een foto van je dvd collectie:
Nee, de film staat alleen maar fout op de DVD, dus op welke TV je 'm ook kijkt, je ziet niet alles.
Precies, en dat is niets minder dan de totale verkrachting van een film.
Ik zou zo'n Straw Dogs dus niet eens gratis willen. Dan heb je 'm gezien maar eigenlijk niet gezien zeg maar. 
starbright boy (moderator films)
-
- 22703 berichten
- 5318 stemmen
Veel oude films (en een paar nieuwere) zijn in 1:1.33. Dat is hetzelfde als 4:3. Je hoeft ze dus niet altijd te vermijden. Zaak is dat de DVD in de juiste beeldverhouding staat. Zoals de regisseur het bedoelde. Op IMDB staat die beeldverhouding meestal (en klopt die meestal wel).
Ramon K
-
- 13575 berichten
- 0 stemmen
Je moet 4:3 enkel mijden als de originele aspect ratio van de film anders is. Bijna alle films van voor 1950 hebben een beeldverhouding van 4:3 namelijk.
En altijd een dvdspeler kopen MET UITZOOMFUNCTIE!! Beeld past zich namelijk aan je TV aan waardoor je informatie aan de zijkanten of boven/onder kunt missen.
Goodfella_90
-
- 10409 berichten
- 2639 stemmen
I see:
"1.33:1 was used for all cinema films until the 1950s."
Dus als ik het goed begrijp is 4:3 geen ramp, alleen moet de film dan wel in bijpassend formaat zijn opgenomen, namelijk 1.33.1 in het geval van 4:3?
Edit: Ah, ik zie het antwoord al in de post hierboven. Bedankt, zeer verhelderend!
*slaat al zijn dvd's er nu direct op na om na te gaan van welke films ik de helft heb gemist...
Mochizuki Rokuro
-
- 18949 berichten
- 16904 stemmen
Grappig dat de animatie ook een Kubrick voorbeeld geeft, die van te voren inderdaad al helemaal rekening hield met dergelijke toestanden. De aanduiding op de hoes van een DVD klopt trouwens ook niet altijd. De imdb is inerdaad wel betrouwbaar als bron voor beeldformaten. Er worden overigens nog steeds films in 4:3 gemaakt, maar 't is een zeldzaamheid.
Ook leuk dat de wikipedia de verschillen goed uitlegt tussen al die gelijke formaten als 1.66:1, 1.78:1 en 1.85:1. En in de bios altijd maar hopen dat de operateur de goed lens heeft voorgedraaid en het goede masker gebruikt. Daar gaat het ook heel vaak mis.
sinterklaas
-
- 11837 berichten
- 3328 stemmen
Nee, de film staat alleen maar fout op de DVD, dus op welke TV je 'm ook kijkt, je ziet niet alles.
Valt me dan zwaar tegen van de grote uitgevers als MGM, Dreamworks en Universal.
starbright boy (moderator films)
-
- 22703 berichten
- 5318 stemmen
Valt me dan zwaar tegen van de grote uitgevers als MGM, Dreamworks en Universal.
Noem eens een paar titels? Buiten wat hele vroege DVD's (van voor 2000) kan ik me geen Nederlandse 4:3 Pan&Scan DVD's herinneren van die labels. Op The Birds (Universal) na dan. En de films die in dat formaat zijn gefilmd natuurlijk.
Wel heeft vooral MGM aardig wat 4:3 letterbox DVD's. Dat is niet ideaal als je een breedbeeld TV hebt (je moet inzoomen), maar je ziet wel het hele beeld. En Warner heeft een paar Kubricks in 4:3, maar die zijn open matte (dat betekent dat je juist meer in beeld hebt als je de DVD kijkt) en bewust door Kubrick zo gefilmd dat hij in beide beeldformaten vond kloppen.
Quentin
-
- 10218 berichten
- 8617 stemmen
Uit mijn hoofd van Universal (zal zo nog eens kijken in mijn collectie): Zoeken naar Eileen & Torn Curtain. Meen dat ze de ratio van andere Hitchcock films ook verkracht hebben.
starbright boy (moderator films)
-
- 22703 berichten
- 5318 stemmen
Even een klein Hitch-onderzoekje gedaan en dan kom je inderdaad rare dingen tegen bij de volgende titels:
Universal:
1. Topaz: Europa 4:3, R1: 1.85:1. Dan zijn er ook nog twee versies met verschillende einde's. In enkele landen (waaronder Nederland) krijg je de kortere versie, in de meeste landen de langere. Beetje de situatie van bv The Shining: beide versies zijn van Hitch zelf, maar ze zijn wel anders.
2. Torn Curtain, Europa 4:3, R1 1.85:1
3. Marnie Europa 4:3 , R1 1.85:1
4. The Birds 4:3, R1 1.85:1
Warner:
1. Dial M For Murder, Meeste Europese edities 1.85:1, R1 4:3 open matte
Bij de overige DVD's: geen verschil/verwaarloosbaar verschil. Enkele bronnen hebben het erover dat ook Hitchcock veel films bewust geschilt voor twee formaten schoot.
TonyMontana
-
- 394 berichten
- 4803 stemmen
even een vraagje: mijn 'Boogie Nights' dvd heeft een AR van 22:9 Anamorphic. Op imdb staat dat de film-AR 2.35:1 is. Is er veel verschil tussen of is het hetzelfde?? (heb eigenlijk nog nooit gehoord van 22:9)
ApoJapo
-
- 98 berichten
- 251 stemmen
Deel 22 eens door 9.
2.44:1 is dus het formaat. Deze kan je dus beter niet zien op een 4:3 tv 
Halcyon
-
- 9952 berichten
- 0 stemmen
Onlangs een nieuwe televisie gekocht. Het hele breedbeeld gebeuren is volledig nieuw voor mij, dus hier een typische newbie-vraag.
Mijn televisie heeft de optie om beeld in volgende standen te zetten: normaal, zoom 14:9, panorama, volledig, bioscoop 16:9 en bioscoop 14:9. Nu vraag ik mij af welke beeldinstelling ik moet gebruiken om een DVD van 16:9 te bekijken? Logischerwijs zou ik de "bioscoop 16:9" optie denken, maar ik heb al gemerkt dat hiermee stukken wegvallen. Welke optie is dan wel het meest geschikt? En wat met bijvoorbeeld een 1.78 anamorphic widescreen of andere formaten? En wat met PAL en NTSC, hebben die invloed op de keuze van je beeldinstellingen?
Veel vragen in één keer, I know. Heb al wat research gedaan op het net, maar niet meteen een pasklaar antwoord gevonden. Dus graag een beetje hulp hiermee, liefst in eenvoudige zinnen
. Alvast bedankt!
Ramon K
-
- 13575 berichten
- 0 stemmen
Heeft je dvdspeler een zoomfunctie? Want als je uitzoomt valt er dus niets weg aan de zijkanten. Ik zorg altijd dat ik een dvdspeler koop met die functie
Reinbo
-
- 70660 berichten
- 0 stemmen
pff lastig, het hangt ook nog af van de instellingen van je dvd speler. Als het goed is staat die op anamrofic. Ik zou gewoon wat doorklikken en kijken wat het best bevalt. (ik denk 'volledig')
Bij 1:2,35 films blijf je onder en boven zwarte balken houden 1:1,85 (16:9) films moeten beeldvullend worden weergegeven. 14:9 gebruik ik voor tv uitzendingen, mis je een klein beetje boven en onder en links en rechts houd je een kleine zwarte balk over.
Kies in ieder geval niet voor instellingen die het beeld vervormen.
Mochizuki Rokuro
-
- 18949 berichten
- 16904 stemmen
Volgens mij moet je bij het koppelen van de DVD speler (althans dat was bij de mijne het geval) op aangeven hoe je wilt kijken (4:3 op een normaalbeeld TV of 16:9). Destijds heb je wschl, het tweede gekozen.
Wellicht 'denkt' de DVD speler dat wellicht nog steeds en krijg je dus als je nu op de nieuwe TV 16:9 kiest ineens maar half beeld (links en rechts weg gevallen denk ik).
Heb je bij het koppelen van de speler met je nieuwe TV niet opnieuw moeten kiezen. Je moet het zoeken in je DVD speler zou ik zeggen en niet in je TV.
