• 18.055 nieuwsartikelen
  • 184.851 films
  • 12.845 series
  • 35.418 seizoenen
  • 659.066 acteurs
  • 201.164 gebruikers
  • 9.521.324 stemmen
Avatar
 
banner banner

Winchester '73 (1950)

Western | 92 minuten
3,59 230 stemmen

Genre: Western

Speelduur: 92 minuten

Oorsprong: Verenigde Staten

Geregisseerd door: Anthony Mann

Met onder meer: James Stewart, Shelley Winters en Dan Duryea

IMDb beoordeling: 7,6 (23.612)

Gesproken taal: Engels

  • On Demand:

  • Netflix Niet beschikbaar op Netflix
  • Pathé thuis Niet beschikbaar op Pathé Thuis
  • Videoland Niet beschikbaar op Videoland
  • Prime Video Niet beschikbaar op Prime Video
  • Disney+ Niet beschikbaar op Disney+
  • Google Play Niet beschikbaar op Google Play
  • meJane Niet beschikbaar op meJane

Plot Winchester '73

"The Gun That Won The West!"

Lin McAdam, die op zoek is naar de moordenaar van zijn vader, arriveert met zijn vriend ‘High-Spade’ Frankie Wilson in Dodge City. Lin doet mee aan een plaatselijke schietwedstrijd met als hoofdprijs een 1873 Winchester repeteergeweer, die bekend staat als ‘One of a Thousand’. Lin wint de bloedstollende schietwedstrijd, maar de gewilde Winchester’73 wordt al snel gestolen door de ‘runner-up’ Dutch Henry Brown. Dutch Henry Brown vlucht met het geweer de woestijn in. Wat volgt is een zenuwslopende en gevaarlijke achtervolging, waarbij de Winchester’73 geregeld van eigenaar verandert.

logo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm stilllogo tmdbFilm still

Externe links

Volledige cast

Acteurs en actrices

Lola Manners

Waco Johnnie Dean

Dutch Henry Brown

Steve Miller

Wyatt Earp

Sergeant Wilkes

Young Bull

Video's en trailers

Reviews & comments


avatar

Gast

  • berichten
  • stemmen

Let op: In verband met copyright is het op MovieMeter.nl niet toegestaan om de inhoud van externe websites over te nemen, ook niet met bronvermelding. Je mag natuurlijk wel een link naar een externe pagina plaatsen, samen met je eigen beschrijving of eventueel de eerste alinea van de tekst. Je krijgt deze waarschuwing omdat het er op lijkt dat je een lange tekst hebt geplakt in je bericht.

* denotes required fields.

Let op! Je gebruikersnaam is voor iedereen zichtbaar, en kun je later niet meer aanpassen.

* denotes required fields.
zoeken in:
avatar van Brix

Brix

  • 19842 berichten
  • 5262 stemmen

Haha, en de voorlaatste keer dat ik zin kreeg om de film weer eens te bekijken was jij de gangmaker
Zo gaat-ie lekker.
Nog even en ik moet deze film in het topic over ' verslavingen' plaatsen.

Gisteren viel mij voor het eerst echt op dat tijdens die dolle race met de wagen, die Shelley Winters bestuurde, om aan de Indianen te ontkomen, de achterrassen van die wagen zó heet gelopen waren dat er rook vanaf kwam.
Prachtig detail.
En dan het einde van Dan Duryea...nog krampachtig die revolver afschieten in een verstarde houding... Geweldig gespeeld..
En High-Spade, die over zijn haar bezig is dat hij niet graag zou willen verliezen door de Indianen, omdat hij het al sinds zijn jeugd heeft, er er erg aan gehecht is. "Een beetje dun bovenop!"Haha

De volgende keer valt mij zeker weer iets anders extra op.

Jammer dat er hier niet ook met kwart-sterren gewerkt wordt voor de waardering van films.
Anders had ik er nu een kwart sterretje bij gedaan.
Een halve kan niet, want dan heb ik geen reserve meer voor de volgende keer..


avatar van Brix

Brix

  • 19842 berichten
  • 5262 stemmen

Oh, what the hell...die laatste halve ster erbij..nú.

Ik ken weinig westerns die het zo verdienen als deze.

(Het is overigens ook een van de mooiste zwart-wit films die ik ooit zag)

Dus waarom niet...


avatar van Dogie Hogan

Dogie Hogan

  • 13386 berichten
  • 788 stemmen

Kan geen '5' geven, omdat ik 'Winchester 1873' net iets minder vind dan de absolute Western-topper 'Once Upon a Time in the West'!

Bij de IMDB heb ik een *9/10 gegeven.

Deze pracht Western verdient wel een duidelijker plot; heb onlangs deze ingediend:

Lin McAdam, die op zoek is naar de moordenaar van zijn vader, arriveert met zijn vriend 'High-Spade' Frankie Wilson in Dodge City. Lin doet mee aan de plaatselijke schietwedstrijd met als hoofdprijs een 1873 Winchester repeteergeweer, die bekend staat als 'One of a Thousand'. Lin wint de bloedstollende schietwedstrijd, maar de gewilde Wincheste'73 wordt al snel gestolen door de 'running-up' Dutch Henry Brown. Dutch Henry Brown vlucht met het geweer de woestijn in. Wat volgt is een zenuw-slopende en gevaarlijke achtervolging, waarbij de Winchester'73 geregeld van eigenaar verandert.


avatar van Brix

Brix

  • 19842 berichten
  • 5262 stemmen

Erg goed idee dat uitgebreidere plot Dogie.

En inderdaad deze film waardiger.


avatar van louisvf

louisvf

  • 1462 berichten
  • 2523 stemmen

Vind eigenlijk dat u plot juist het zelfde bevat kwa inhoud maar wel uitgebreider en overzichtelijker is inderdaad! Over zijn vader hoef je eigenlijk niets te vertellen (wat hierboven wel gebeurt)!

Ik zou deze trouwens ook nog een 5 kunnen geven hoor...!

Snap u wel Dogie ivm vergelijking met once upon a time in the west, die krijgt van mij al een 5, maar vind het 2 totaal andere filmervaringen en eigenlijk 2 andere soort van westerns/films. Zo is deze ook in zwartwit en dat is al een andere beleving op zich...


avatar van Dogie Hogan

Dogie Hogan

  • 13386 berichten
  • 788 stemmen

Nou, die info over de moord op die vader is juist wel van belang, maar wat daar verder mee gebeurt is een spoiler en heb ik daarom weggelaten.

Het gebeuren rondom Lola Manners en de sadist Waco Johnnie Dean heb ik ook weggelaten; zou plot weer onnodig lang maken, daarom omschreven in laatste zin.

Dit is een uitstekende Western, maar staat in de schaduw van Once Upon a Time in The West , die ik daarom ook net iets hoger waardeer.

Het gebied waar de showdown van deze Western zich afspeelt, zien we ook weer terug in o.a. de uitstekende Western 'Backlash' en enkele Budd Boetticher Westerns.


avatar van louisvf

louisvf

  • 1462 berichten
  • 2523 stemmen

Backlash dan maar eens bekijken!

Ja oke de moord op zijn vader is eigenlijk zeer belangrijk maar hoeft de kijker volgens mij niet te weten aan het begin van de film!


avatar van trebremmit

trebremmit

  • 3019 berichten
  • 1503 stemmen

Niet de topper die ik verwacht had, vermakelijk dat zeker maar het is me soms wat te veel van de hak op de tak en Stewart vond ik maar matig spelen.


avatar van mister blonde

mister blonde

  • 12766 berichten
  • 5987 stemmen

The One Ring schreef:

Best een aardige film en een zeer vermakelijke western, maar het hoge gemiddelde begrijp ik niet.

Ken eigenlijk weinig westerns met een beter scenario.

Het originele scenario van de Jurk van Van Warmerdam, wordt wat minder origineel als je deze film hebt gezien, trouwens.


avatar van Brix

Brix

  • 19842 berichten
  • 5262 stemmen

mister blonde schreef:

Geweldig scenario. Het originele scenario van de Jurk van Van Warmerdam, wordt wat minder origineel als je deze film hebt gezien.

Leuke vergelijking


avatar van The One Ring

The One Ring

  • 29974 berichten
  • 4109 stemmen

mister blonde schreef:

(quote)
Ken eigenlijk weinig westerns met een beter scenario.

Film staat ook al een tijdje hoog op mijn herzienlijst.


avatar van louisvf

louisvf

  • 1462 berichten
  • 2523 stemmen

Film herzien, briljante western...

De scene waarbij de Indianen hun aanval plegen is werkelijk geweldig. Zoals Stewart zei is de bijdrage van de dicht bijzijnde omringende heuvels echt een meerwaarde aan de setting... (je hebt zo nog meer het gevoel dat ze letterlijk omringd zijn) en dit allemaal in nog geen week tijd gefilmd, prachtig!

Nog eens om het bovenstaande plot te hebben... Uit een interview met Stewart blijkt wel duidelijk op te maken dat Anthony Mann duidelijk niet wou dat de kijker vooraf wist van de achtergrond tussen Linn en Dutch... Omdat het een soort vraagteken zou moeten blijven en je het zelf moet ontdekken doorheen de film. Daarom vind ik het ook des te meer terecht dat het zou aangepast worden...

Blijft voor mij nog altijd een dikke 4.5* en twijfel zelfs nog om een 5* te geven

Deze film heeft trouwens veel te weinig stemmen. Alhoewel misschien maar goed ook


avatar van Brix

Brix

  • 19842 berichten
  • 5262 stemmen

@ louisvf: (Deze film heeft trouwens veel te weinig stemmen)

Aan mij ligt het niet


avatar van Ruiter13

Ruiter13

  • 140 berichten
  • 1117 stemmen

Aan mij uiteraard ook niet

Geweldige film dit. Een halfbakken VHS rip van een antieke film kan onder de juiste omstandigheden nog mooier zijn dan de miljoenen pixels en kleuren van een blu-ray!


avatar van Dogie Hogan

Dogie Hogan

  • 13386 berichten
  • 788 stemmen

Ruiter13 schreef:

Een halfbakken VHS rip van een antieke film kan onder de juiste omstandigheden nog mooier zijn dan de miljoenen pixels en kleuren van een blu-ray!

Niet mee eens: een Blu-ray release van deze voortreffelijke Western lijkt mij geweldig!


avatar van Ruiter13

Ruiter13

  • 140 berichten
  • 1117 stemmen

Lijkt mij ook! Maar ik bedoel te zeggen dat het niet nodig is een blu-ray te zijn omdat dit soort films in hun originele staat (of wel zo als we ze 20 jaar geleden keken) ook iets extra's met zich mee kan brengen!


avatar van Brix

Brix

  • 19842 berichten
  • 5262 stemmen

Ik begrijp helemaal wat je bedoelde Ruiter, en kan me daar ook wel in vinden.

Maar van de andere kant ben ik toch wel heel blij met de mooie beeldkwaliteit van de (gewone)dvd die ik heb.

Vooral wanneer afgespeeld op mijn nieuwe Blu-ray spelertje.

Mocht deze film ooit op BR verschijnen, dan zal ik die beslist ook nog erbij nemen.

Voor een film die ik zó dikwijls opnieuw bekijk loont dat zeker de moeite.

Maar, zoals je uitgangspunt was..ja, zelfs met een VHS rip blijft dit een bijzondere filmervaring.

Doet mij denken aan de nogal versleten kopie van de film die ik ooit in een matineevoorstelling zag, in de jaren zestig.

Een soort van nostalgische meerwaarde


avatar van Ruiter13

Ruiter13

  • 140 berichten
  • 1117 stemmen

Precies, net zoals het begin met zo'n krakerig mgm logo of van die mono sounds die af en toe zo schel zijn dat je de surround zachter moet zetten :')

Deze week maar even how the west was won ''wel full hd'' en dat zal ongetwijfeld ook een bijzondere ervaring worden


avatar van Brix

Brix

  • 19842 berichten
  • 5262 stemmen

Zondag 1 aug. op TV. ZDF 13:55 uur


avatar van simonvinkie

simonvinkie

  • 2271 berichten
  • 827 stemmen

Erg vermakelijk western, die niet een erg hoog niveau haalt, maar waarin de tijd wel erg snel gaat. Wou deze film al erg lang, erg graag zien. Stiekem had ik toch wel op iets meer gehoopt, al was Winchester '73 zeker een leuk filmpje.

Stewart zie ik altijd graag spelen, zo ook hier waar hij een prima rol neerzet. Ook deed zijn partner Millard Mitchell het uitstekend. Shelley Winters was inderdaad de zwake schakel, erg irritante rol van haar. De film kent verder ook best een leuk verhaal, wat prima is uitgewerkt. Dat Dutch Henry Brown uiteindelijk Stewart´s bleek te zien, vond ik nou niet echt interresant. Ook de shoot-out op het einde tussen die twee was best wel zwak.

Maar goed, verder was dit gewoon een erg vermakelijke western, met mooie plaatjes en goeie acteerprestaties. Best voor herhaling vatbaar volgens mij.
3*


avatar van simonvinkie

simonvinkie

  • 2271 berichten
  • 827 stemmen

Viel me trouwens ook op dat er nog een klein bijrolletje was voor de toen nog erg jonge Tony Curtis, die in de aftiteling nog de naam Anthony Curtis had.


avatar van Justinw

Justinw

  • 5378 berichten
  • 1803 stemmen

Toch wel de beste Amerikaanse western die ik tot nu toe zag. Wat een verschrikkelijke vaart zit er in deze film. Wat vrij uniek is voor deze tijd. We worden getrakteerd op een zeer leuk plot voor die tijd en een shitload aan rondvliegende kogels. Met een vlotte kast die erg constant presteert op een enkeling na.

Toen ik een lijstje bekende western regisseurs doorkeek viel mijn oog op Anthony Mann. En hierna vond ik Winchester '73 waar ik al veel over gehoord had. En heb genoten van mijn kennismaking met Mann. Volgens mij is gelijk wel een van zijn besten.

Cinematografisch ziet het er erg goed uit. Geweldige actiebeelden en omgeving!

Te ruw om echt een 5 of 4.5 te geven maar een zeer ruime 4 mag er ook zo wezen.


avatar van simonvinkie

simonvinkie

  • 2271 berichten
  • 827 stemmen

Herzien, wat een geweldige western is dit toch! Een van de betere zelfs. Stewart is briljant en ik zag eigenlijk nog nooit zo'n fijne sfeer in een western, Een fantastische top-western. Bij de volgende herziening sluit ik absoluut niet uit dat er een verhoging uitkomt.


avatar van madmax1

madmax1

  • 2216 berichten
  • 711 stemmen

Deze western na lange tijd gedeeltelijk herzien ,een vlot verhaal over een geweer dat nog al eens van eigenaar verwisseld, gefilmd in mooi helder zwart wit kleinbeeld,, wat ook een bepaalde waarde meebrengt.

Acteren van James-Stewart is zonder meer groots, ook Shelley-Winter is redelijk ingepast.

Winchester-73 is een pracht van een geweer, en in films ziet het er simpel uit om ermee te schieten, maar in het echt valt het best tegen, ik heb er niet mee geschoten maar wel eens in handen gehad, en dat viel vies tegen.

Klassieke western ,maar klassieker? voor mij mag het.


avatar van Flavio

Flavio

  • 5081 berichten
  • 5454 stemmen

Vind dit een van de beste westerns eigenlijk, met prachtige shots, veel oog voor detail en sterke (bij)rollen. En het zwart-wit geeft eerder een meerwaarde dan dat het afbreuk doet.

Vrijwel alle westernelementen komen voorbij: indianen, de cavalerie, een pokerspel, een shootout, een achtervolging...het enige dat er nog aan ontbrak was een duel. dat betekent niet dat het voorspelbaar was want ook het plot was bijzonder goed geschreven, met als terugkerend element het geweer uit de titel, dat zijn eigenaars maar weinig geluk brengt.

Alleen de rol van Winters kan mij niet zo bekoren, zij speelde niet slecht maar zij moest het doen met de minste scenes- en ik vond het nogal ongeloofwaardig dat iedereen zo voor haar viel. Haar vriendje Steve leek btw nogal op Liam Neeson.

Verrassende bijrolletjes van Rock Hudson en Tony Curtis.


avatar van Spetie

Spetie

  • 38871 berichten
  • 8637 stemmen

Heerlijke western dit met een fijne hoofdrolspeler.

Want laten we wel wezen. De echte hoofdrolspeler in deze film is natuurlijk geen acteur, maar een heus geweer, genaamd de Winchester ’73. Anthony Mann maakt er een fijne film omheen, dat moet gezegd worden. Er zit veel vaart in en het hele gebeuren rondom de Winchester is erg vermakelijk om te volgen.

James Stewart zet hier een degelijke rol neer maar vooral Stephen McNally vond ik erg overtuigen als de sluwe Dutch Henry Brown. Zijn karakteristieke kop is echt perfect geschikt voor een film als deze. Er gaat veel overtuiging en dreiging van zijn personage uit. De film boeit van begin tot einde en bevat veel actie. Op dat gebied is de film dan ook erg goed. Vooral de indianenaanval is erg spannend, zeer goed in beeld gebracht en bevat actie van de beste soort. Echt een prachtige scène als je het mij vraagt. Daarnaast is de cinematografie van de film ook erg goed. Mann maakt goed gebruik van de soms prachtige omgeving en brengt deze ook regelmatig op fraaie wijze in beeld.

Dit is pas mijn eerste film van Anthony Mann, maar ik moet zeggen dat dit wel naar meer smaakt. Een compacte western met veel actie en een leuk verhaal kan altijd mijn goedkeuring wegdragen en hier is dat niet anders. Winchester ’73 is een prima western, die van de Amerikaanse westerns zeker behoort tot de besten.

Dikke 4,0*


avatar van Vinokourov

Vinokourov

  • 3143 berichten
  • 2909 stemmen

Bijzonder vlotte western met Jimmy Stewart, die maar weer eens bewijst een veelzijdig acteur te zijn. Ook de rol van een western-held beheerst hij prima. De film zelf zat ook leuk in elkaar met verschillende verhaallijnen die elkaar kruisen. Grote gemene deler is een geweer, dat iedereen wil hebben, en telkens in verschillende handen valt. Winchester '73 biedt verder mooie shots en tot slot natuurlijk de klassieke shoot-out, die ook prima uitgevoerd is. Heb me prima vermaakt met deze film .


avatar van rensie32

rensie32

  • 4359 berichten
  • 1805 stemmen

Heerlijke western, die helaas net als vele westerns het probleem heeft dat er een vrouwelijk personage in zit. Desondanks heb ik toch lekker kunnen genieten van de vele shoot-outs


avatar van trebremmit

trebremmit

  • 3019 berichten
  • 1503 stemmen

Heb je een hekel aan vrouwen?


avatar van rensie32

rensie32

  • 4359 berichten
  • 1805 stemmen

trebremmit schreef:

Heb je een hekel aan vrouwen?

Dat is wel een heel vreemde conclusie. Ik zeg alleen dat ze in de meeste westerns helemaal niks te zoeken hebben. En als er dan al vrouwen in zitten, zijn het vaak de meest zeikerige types.