134.902 gebruikers | 85.714 films | 31.047 regisseurs | 3.508.533 berichten | 4.930.762 stemmen
 
locatie: Films » Opening Night (1977) » Info

Opening Night (1977)

 

 

Opening Night (1977)
60 stemmen | gemiddelde 3,72
mijn stem:
Verenigde Staten
Drama
144 minuten

geregisseerd door John Cassavetes
met Gena Rowlands, John Cassavetes en Ben Gazzara

Een jonge vrouw, fan van de theateractrice Myrtle Gordon, verongelukt wanneer ze een poging onderneemt haar favoriete actrice te ontmoeten. De actrice voelt zich zo verantwoordelijk voor de dood van de jonge vrouw dat ze een emotionele crisis krijgt die haar theaterwerk in de weg staat.

 

 

gebruiker
bericht

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 12 juli 2004, 11:37 uur
Opnieuw een overrompelende vertolking van Gena Rowlands.
Zelden zo'n rauwe, doorleefde, emotionele vertolking gezien als deze !

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 11 maart 2005, 2:25 uur
Gena Rowlands is wederom geniaal! Een rauwe emotionele film over theater, waarin Gena Rowlands problemen krijgt met zichzelf, met ouderdom en met haar vak. Weer een mooie Cassavetes! Trouwens nog nooit iemand zo'n schitterende dronkenlap zien neerzetten als Rowlands in deze film doet. 4*

 

» Laagste prijs voor deze film op DVD

Muza, Nose, Romanovsky - Mozart Ways Opening Night (€ 18,99)
exclusief € 1,95 verzendkosten

Muza, Nose, Romanovsky - Mozart Ways Opening Night (€ 19,50)
exclusief € 1,95 verzendkosten


» alle winkels en formaten voor deze film

quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 11 maart 2005, 10:43 uur
Da's inderdaad het leuke van Cassavetes en Rowlands, ze hoeven alleen maar zichzelf te spelen en je hebt een mooi werkje over de zelfkant van het bestaan :) .

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 6 mei 2007, 9:34 uur
Actrice speelt een stuk dat haar maar matig afgaat. Omdat ze de hoofdpersoon die ze moet spelen niet begrijpt, zeg ze, maar in werkelijkheid komt die juist te dicht bij en is een zenuwinzinking dichtbij, vooral nadat een fan na een voorstelling wordt overreden. Gena Rowlands vertolkt de rol van ouder wordende vrouw op toneel en realiteit met ongekende verve. Omdat het improviseergehalte op het toneel gaandeweg steeds grotere vormen aanneemt en het applaus toeneemt, zegt de film ook wat over podiumkunsten en de onmogelijkheid iets echts te tonen, waardoor Cassavetes' filmvisie op een originele wijze wordt ingebracht. Dat laatste komt er niet helemaal lekker uit: De lange geïnproviseerde slotscene op toneel, met een stomdronken Rowlands, is wat ongefocust en brengt niet het momentum dat de film naar een hoger plan had kunnen brengen. Maar de moeite waard.

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 18 november 2008, 9:39 uur
 bevat spoilers, selecteer de tekst om deze te lezen
Fantastisch sterk geacteerde film.
Ik wist wel dat Cassavetes goed was met acteurs, maar hier haalt hij het beste uit Gene Rowlands en Ben Gazzara.
Vooral het laatste gedeelte, waar Myrtle dronken het podium op moet en het er fantastisch vanaf brengt, is werkelijk top.

Ik had deze ooit eens gezien, een jaar of 15 geleden, en vond er toen niet al te veel aan. Een paar jaar geleden toch de (Britse) DVD-box gekocht en na Shadows en Faces (die ik allebei prachtig vond) deze maar opgezet. Ik kijk nu al uit de de laatste twee films in deze set!

4*

 

quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 4 december 2009, 14:41 uur
Ik ben momenteel bezig met het Cassavetes retrospectief en het zijn films die me opzuigen of uitspugen. Heel vreemd.

1) Nogal verwarrende film.
2) Ik werd ergens midden in de film letterlijk er uitgegooid door het personage van Gena Rowlands. Ik kon de expliciete verschijning van het jonge meisje niet goed plaatsen. Daardoor had ik geen houvast meer op Gena Rowlands en wist ik niet meer wat er in haar omging.
3) Aparte film dat afspeelt in het theater waar ik op een gegevenmoment niet meer wist wat film was en wat theater. Wat gespeeld was en wat écht moest voorstellen. Zoals het appartement van Gena Rowlands dat behoorlijk wat weg had van het theater.
4) Mooie gerestaureerde 35 MM Copië.
5) Toch wel benieuwd naar de andere films van Cassavetes.

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 21 december 2009, 19:54 uur
Ongelofelijk, Gena Rowlands flikt het weer!

Opening Night wist mij volledig in zijn macht te krijgen, dankzij de innerlijke strijd die Gena Rowlands met zichzelf aanging om te kunnen presteren op het podium. Het voelt aan als een ware marteling om te constateren dat de grens tussen fictie en non - fictie langzamerhand vervaagt, waardoor Gena Rowlands als een waar podiumbeest het beste uit haarzelf weet te halen.

Haar spel met het publiek was fenomenaal, vooral bij het lucifermoment lag ik op de grond van het lachen, haar mimiek van selectieve verontwaardiging en vele andere emoties spraken boekdelen en waren goud waard omdat ze zich rechtstreeks leek te wendden tot het publiek, wat het geheel interactief maakte. De theaterstukken waren hierdoor het meest fascinerend. Al vond ik de spanning die er bij de crew leefden zo vlak voor een première, ook goed worden neergezet.

Opening Night is een boeiende karakterstudie geworden over een niet bestaand persoon in de vorm van een vrouw, wiens zenuwen het elk moment kunnen begeven omdat haar eigen leven een puinhoop is, waardoor het podium het enige is wat haar hoop en verlichting kan bieden in barre tijden, maar waardoor ze niet onbevangen op het podium kan staan vanwege de druk die zij zichzelf oplegt.

Op visueel vlak ziet het er allemaal best wel degelijk uit, al moet Cassavetes het voor mij vooral hebben van de ongekende acteerprestaties van zijn sterrenensemble, die een levenloos script daadwerkelijk leven geven en pijn lijden, opdat het door merg en been gaat. 4*

 

(verwijderd)
quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 27 maart 2010, 10:33 uur
Verhoeven schreef:

3) Aparte film dat afspeelt in het theater waar ik op een gegevenmoment niet meer wist wat film was en wat theater. Wat gespeeld was en wat écht moest voorstellen. Zoals het appartement van Gena Rowlands dat behoorlijk wat weg had van het theater.

Juist dit punt vind ik zo fascinerend en goed uit de verf komen. Het is een van mijn lieveling thema's in de wereld van film. Vandaar mijn voorkeur voor Lynch, Fellini en Agoyan, om een paar regisseurs te noemen. Maar Cassavetes mag zeker in dit rijtje niet ontbreken. Opening Night heeft mijn hart gestolen.

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 8 september 2010, 2:48 uur
Olaf K. schreef:
De lange geïnproviseerde slotscene op toneel, met een stomdronken Rowlands, is wat ongefocust en brengt niet het momentum dat de film naar een hoger plan had kunnen brengen. Maar de moeite waard.


Dat gevoel had ik eerlijk gezegd ook, tijdens de laatste scène met Maurice (Cassavetes). Ofwel had ik het gewoonweg niet door, maar het miste wel wat kracht die elders in de film wél volop aanwezig was.

Cassavetes' films vind ik vooral interessant vanwege het prachtige acteerwerk. Alles gebeurt lekker casual, wat er voor zorgt dat het allemaal zo intens realistisch overkomt. Dit is natuurlijk ook te danken aan het talent van mensen als Rowland en Gazarra, de twee grote sterren in Opening Night.
Voorts is het verhaal bijzonder krachtig, met o.a. een focus op het mentale proces rond ouder worden wat geen enkele kijker onberoerd laat. Zeker niet wanneer het met zo'n gevoel voor tragiek gebracht wordt: een vrouw die enkel op het podium kan schitteren en tegen haar zin geforceerd wordt in de rol van oudere vrouw, een gegeven waar zij in het echte leven duidelijk moeilijk mee om kan gaan. Het dode meisje als een projectie van haar jongere zelf of als symbool van verloren gegane jeugd was een erg mooie vondst, al was het jammer dat dit naar het einde van de film ietwat verwaterde. Ook vond ik de film naar het einde toe iets te langdradig worden, de laatste 30 minuten waren eerlijk gezegd een beetje een gevecht tegen de klok.

Maar Opening Night is zoals elke Cassavetesfilm die ik gezien heb prachtig kijkmateriaal, vol doorleefde acteerprestaties en doordrenkt van pure emoties. Keer op keer genieten, en dat is bij deze Opening Night niet anders.


4*

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 27 juni 2011, 19:24 uur
Friac schreef:
Cassavetes' films vind ik vooral interessant vanwege het prachtige acteerwerk. Alles gebeurt lekker casual, wat er voor zorgt dat het allemaal zo intens realistisch overkomt.
...
Maar Opening Night is zoals elke Cassavetesfilm die ik gezien heb prachtig kijkmateriaal, vol doorleefde acteerprestaties en doordrenkt van pure emoties.


Ik had het niet beter kunnen verwoorden...

 

Spetie
(moderator)
avatar van Spetie
quote
4,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 30 december 2011, 22:44 uur
 bevat spoilers, selecteer de tekst om deze te lezen
”I thought that small talk was too small, I thought big talk was too pretentious, I thought music was noise, and I thought art was bullshit.”

Geweldige film weer van John Cassavetes. Een mooi script over een actrice, die zich bijzonder veel zorgen maakt over haar leeftijd en het bijbehorende ouder worden. Doordat ze in een theaterproductie ook zo’n soort rol moet spelen, komt ze in een soort van crisis terecht.

Laat zo’n rol maar over aan Gena Rowlands, want wat speelt zij hier goed. Ze geeft op geweldige wijze een performance neer, waarbij ze zichzelf zowat helemaal ten gronde richt, zwaar depressief oogt en zichzelf troost met alcohol en sigaretten. En ondanks dat blijft ze sympathiek en overtuigt ze iedere seconde dat ze in beeld is. De overige rollen, o.a. gespeeld door Cassavetes zelf en Ben Gazzara worden ook prima neergezet, maar sneeuwen lichtelijk onder bij Rowlands. Sowieso wordt er altijd goed geacteerd in de films van Cassavetes.

Wat deze film naast het geweldige acteerwerk zo boeiend maakt is de dunne scheidslijn tussen het toneelstuk in de film en de werkelijkheid. Cassavetes lijkt de kijker een beetje te willen bespelen en dat is aardig gelukt moet ik zeggen. Ik had op een gegeven moment niet door of een bepaalde ruzie nu werkelijkheid was, of zich in het toneelstuk afspeelde. En dat gebeurde nog een aantal keren.

Het einde van de film vond ik misschien nog wel het mooist. Het toneelstuk waarbij Rowlands dronken op het podium staat, is uitermate vermakelijk en daarnaast is de performance van Rowlands daar echt fenomenaal. Het paste ook echt bij de film en ik betrapte mezelf erop dat ik echt zat te genieten op dat moment. De film had voor mij ook niet beter kunnen eindigen.

Een indrukwekkende kijkervaring dit, dat moge duidelijk zijn.

4,5*