Kort Amerikaans (1979)

57 stemmen | gemiddelde 2,27
Nederland
Drama100 minuten
geregisseerd door
Guido Pietersmet
Derek de Lint,
Christel Braak en
Joop AdmiraalNederland 1944. Erik van Poelgeest (Derek de Lint) is een 19-jarige, aantrekkelijke jongeman die net begint aan zijn carrière als kunstenaar. Hij is een cynische jongen die nog steeds achtervolgd wordt door de Bijbelteksten van zijn vader. Hij vult zijn dagen op een atelier waar hij lampenkappen beschildert en op een tekenacademie. Door deze activiteiten komt hij in aanraking met mensen die een belangrijke rol in zijn leven gaan spelen.
FisherKing
[permalink] geplaatst op 22 juli 2002, 22:36 uurLang geleden gezien maar kan me er helemaal niets meer van herinneren
2,0
[permalink] geplaatst op 1 september 2002, 0:45 uurJoop Admiraal had een mooie rol als De Spin. Maar verder was de film een beetje een onduidelijke mix van beginnende kunstenaar - oorlog - jeugdherinneringen en wat sex.
Vooral de vrouwen hadden weinig uitstraling.
1,5
[permalink] geplaatst op 7 december 2002, 15:23 uurmatige film met weinig vaart en een beetje saai.en wat hugohei heeft geplaatst ben ik het mee eens.
3,0
[permalink] geplaatst op 6 mei 2003, 15:31 uurWeet iemand waar deze film te koop is?
3,0
[permalink] geplaatst op 30 mei 2003, 16:36 uurHeb hem al, bij Mediaal. Weet iemand misschien hoe de levering etc. bij Mediaal is?
3,0
[permalink] geplaatst op 4 juli 2003, 17:57 uurEindelijk heb ik hem dan! Iemand was zo vriendelijk om de film voor me over te zetten en toe te sturen. Ik heb hem net bekeken, ik moet ook eerlijk bekennen dat de film wat vaart miste en dat de vrouwen niet echt goed acteerden. Derek de Lint daarentegen acteert wel goed en ook 'de spin'wordt goed uitgebeeld. Het is een goede verfilming van het boek van Jan Wolkers (mis nu alleen nog Brandende liefde op vhs/dvd), net zoals Turks Fruit. Een aanrader voor diegenen die ook de beelden willen zien bij het boek. 3.0*
3,0
[permalink] geplaatst op 16 juli 2003, 20:13 uurDerek de Lint is trouwens er geschikt voor deze film als hoofdrolspeler. De hele film heeft iets duisters en de stem van De Lint verduidelijkt dat alleen maar!
3,5
[permalink] geplaatst op 10 juni 2004, 23:26 uurKORT AMERIKAANS is na TURKS FRUIT de tweede Nederlandse Jan Wolkers-verfilming, maar kan zich niet meten met die eerste, klassieke film.
Een jongen probeert in het Leiden van de 2e wereldoorlog iets te maken van zijn beeldhouwstudie en rommelt wat met diverse vriendinnen. Maar een vrouwentorso van gips is voor hem erotischer.....
Er zitten een aantal goede rollen in de film, bovenaan Joop Admiraal als De Spin, maar ook Guus Oster, Van Doude als de vader, Andrea Domburg als moeder, en een leuk klein rolletje van Tilly Bouwmeester als oma.
De hoofdrol van Derek de Lint als Erik van Poelgeest is niet grandioos. In De Aanslag was hij zoveel beter op dreef. De dialogen zijn ook, op een aantal uitzonderingen na, slecht. De dialogen die wel sterk zijn, zijn uiteraard afkomstig uit het boek.
Het feit dat Erik kampt met zijn litteken en daarom zijn haar lang houdt, komt er niet uit. Zoals het er in de film uitziet, is het erg onwaarschijnlijk dat Erik hier zo'n trauma aan heeft overgehouden. Hij komt over als een zelfingenomen, egoistische kerel die alleen aan zichzelf denkt, en de emotie, het drama dat in Turks Fruit als film zo krachtig aanwezig was, ontbreekt hier volledig.
Het volkse, en het levensechte van Turks Fruit doet hier wat geforceerd aan. Erik ligt te vrijen met een beeld, maar dit is zonder emotie, ongeinspireerd en zonder veel voeling voor het onderwerp in beeld gebracht.
De aankleding van de film is wel erg mooi, en het camerawerk is ook op niveau.
Derek de Lint is te oud voor de rol, hij moet 19 spelen maar was al bijna 30, en dat mist overtuiging. In zijn geval. Rutger Hauer was bijv. ook te oud als student in Soldaat van Oranje, maar hij was WEL overtuigend in de rol.
Al met al haalt de film geen moment het niveau van Turks Fruit, wat gedeeltelijk aan het script ligt, als ook aan de weinig bezielde regie van Guido Pieters. We zitten nu aan te kijken naar een best wel onderhoudende film met leuke scenes, maar het doet je geen moment ECHT iets.
Wat ik nog wel moet noemen is de muziek van Pim Koopman. Die is erg goed en past uitstekend bij de film, en het is jammer dat Koopman niet voor veel meer Nederlandse films componist van muziek is geweest.
1,5
[permalink] geplaatst op 21 juli 2004, 12:08 uurOoit voor school moeten kijken.... je kent het wel geen zin om boek te lezen en maar hopen dat ze er weinig over vragen...
3,0
[permalink] geplaatst op 29 oktober 2005, 8:54 uurCamerawerk bij vlagen geniaal te noemen.
Zelfs een enkel keer kwam The Pianist bij mij naar boven drijven.
De film gaat helaas soms ten onder aan tenenkrommende dialogen.
Aan de andere kant speelde DE SPIN weer uitstekend.
Gemengde gevoelens dus bij het zien van deze film.
Toch een goede voldoende.
[permalink] geplaatst op 8 februari 2007, 16:17 uurmoet hem voor school kijken maar ik weet dus niet waar ik hem kan vinden :S
2,0
[permalink] geplaatst op 11 februari 2007, 17:40 uurDe film heeft enige overeenkomsten met turks fruit, maar is in alle opzichte strontvervelend.
En wat doen we met stront: Doorspoelen in de wc, weg ermee.

[permalink] geplaatst op 8 maart 2007, 16:22 uurhad een 6.7 voor die presentatie
hij was echt saai even saai als het boek..
als je voor je plezier een film wilt gaan kijken zou ik je deze film dus niej aanraden
[permalink] geplaatst op 6 juli 2007, 11:39 uur(teaser?) poster geplaatst.
2,5
[permalink] geplaatst op 6 juli 2007, 11:48 uurLijkt me eerder de kaft van een nieuwe druk ter gelegenheid van de release.
[permalink] geplaatst op 6 juli 2007, 12:24 uurNee het komt uit een posterarchief.
3,0
[permalink] geplaatst op 8 november 2007, 18:07 uurVanaf 16 november verkrijgbaar op DVD, bij Bridge Pictures. Proberen waarschijnlijk weer goedkoop en snel in te spelen op het overlijden van Wolkers, want voor zover ik kan zien ontbreekt er (as usual) elk spoor van enige extra's, terwijl er in het archief van Beeld en Geluid veel over de verfilming ligt en er zelfs ook een enkel item via de site te bekijken is. Waarschijnlijk omdat enkel de verpakking een "Amaray + ocard" betreft, kan de consument 12,95 gaan lappen. Voor dat geld was toch wel iets meer moeite qua beeld, geluid en extra's mogelijk geweest ...
[permalink] geplaatst op 11 november 2007, 10:28 uur12,95?
Klik op vergelijk de prijs van deze dvd en wat blijkt tussen de 16 en 17 Euro!
Ik vindt dit schandalig!
[permalink] geplaatst op 12 november 2007, 10:55 uurQuido je hebt helemaal gelijk.
De een zijn dood, de ander zijn brood.
3,0
[permalink] geplaatst op 16 november 2007, 13:31 uurKwaliteit is K-U-T. Verknipt beeldformaat, veel beeldvuil, instabiele bron, brommend geluid. Wat is er eigenlijk wel in orde? Niet kopen dus. Desnoods uit protest.
3,0
[permalink] geplaatst op 18 november 2007, 18:46 uurpersoonlijk vind ik de dvd hoes erg stijlvol, hadden ze ook van mij best bij de andere uitgaven mogen doen bij Brigde.....
2,0
[permalink] geplaatst op 23 november 2007, 21:51 uurQuido schreef:
Kwaliteit is K-U-T. Verknipt beeldformaat, veel beeldvuil, instabiele bron, brommend geluid. Wat is er eigenlijk wel in orde? Niet kopen dus. Desnoods uit protest.
Beeld- en geluidskwaliteit is niet fantastisch maar nog wel te pruimen, het gebrek aan kwaliteit van de film vond ik storender.
3,0
[permalink] geplaatst op 26 november 2007, 22:30 uurBeeld is toch 1.66:1 anamorf (staat fout op de hoes). Dat valt dan weer mee, doet overigens niks af aan de erbarmelijke kwaliteit.
2,5
[permalink] geplaatst op 13 december 2007, 9:07 uurFantastische muziek van Koopman en erg mooi gedraaid, verhaal met veel potentie maar De Lint en de vrouwelijke actrices zijn uiterst matig. Wel sterke bijrollen van oa. Admiraal.
3,0
[permalink] geplaatst op 13 december 2007, 14:11 uur"(...) Zoals hierboven al werd aangehaald ontbreekt het Kort Amerikaans aan een duidelijke visie. Het scenario van de regisseur volgt nauwgezet de lijnen zoals uiteengezet in het boek, maar laat daarbij na om de diepgang en het drama – die Wolkers in het boek voornamelijk oproept door de gedachtewereld van Erik te beschrijven – te vertalen naar het witte doek. Hierdoor krijgen de handelingen van Erik een soort van platheid en blijft elke vorm van (mogelijke) inleving achterwege. Door het pas laat presenteren van de reden voor Eriks angst om zich te binden en dit bovendien, wanneer men het dan eindelijk doet, niet al te uitgebreid en diepgaand aan de orde te stellen, zijn de erotische beelden van Erik met het gipsen torso eerder ordinair dan schrijnend of meelijwekkend. Ook zijn cynische benadering van het leven kan zo op weinig sympathie rekenen.
Als drama faalt Kort Amerikaans dan ook hopeloos, desalniettemin blijft de film redelijk boeien. Hiervoor zijn een aantal aspecten verantwoordelijk. In de inleiding spraken we al over Pieters' kwaliteiten als regisseur: technisch zijn zijn films altijd meer dan degelijk verzorgd en ook het geboden spel van de acteurs stemt grotendeels tot tevredenheid. In deze film is dit niet veel anders. Het grootste pluspunt betreft de prachtige cameravoering van Eduard van der Enden. Door middel van veel tracking shots en snelle pans legt hij dynamiek in het geheel en zorgt hij zo nu en dan voor pakkende beelden. Ook de nagenoeg perfecte muziekscore van Pim Koopman werkt louter positief. Het zijn vooral deze twee elementen die ervoor zorgen dat een aantal beelden toch beklijven (...)"
Complete (DVD)recensie.
3,0
[permalink] geplaatst op 6 januari 2008, 16:08 uurDe film die ik dankzij Neerlands Filmdoek heb gewonnen.
Deze film moet het voornamelijk hebben van zijn techinische kwalitieten. Het camerawerk is geweldig en heel sfeervol en de muziek van Pim Koopman werkt goed voor de film ookal vond ik de muziek niet op alle momenten helemaal op z'n plaats.
De acteurs doen het prima maar zijn nogal oppervlakkig en missen enige diepgang en kunnen de film niet een dramatische hoogte punt geven. Alleen Joop Admiraal weet in een scene je helemaal te krijpen en ook Tingue Dongelmans weet net voor het einde nog even haar acteer talenten te laten zien. Derek de lint moet het vooral hebben van zijn lichaamstaal.
Kort Amerikaans pakt redelijk uit en is best vermakelijk maar mist gewoon de diepgang die Guidio Pieters had moeten geven aan de film, zonde!
Voor de rest niet zo een onaardige film 3***
2,0
[permalink] geplaatst op 6 januari 2008, 18:35 uurIk tel zeven taalfouten, tel ik Neerlands Filmdoek nog niet eens mee.
Dat wordt zitten blijven, Raymon!!!!

3,0
[permalink] geplaatst op 6 januari 2008, 22:27 uurrobertus65 schreef:Ik tel zeven taalfouten, tel ik Neerlands Filmdoek nog niet eens mee.
Dat wordt zitten blijven, Raymon!!!!

Om ze nou te gaan tellen gaat wel heel ver!

Normaal ga ik hier niet op in aangezien ik dyslexie heb

[permalink] geplaatst op 7 januari 2008, 0:41 uurNiet alle taalfouten zijn verwant aan dyslexie hoor. Als je na het typen even je bericht had door gelezen had je de meeste er wel uitgehaald...
2,0
[permalink] geplaatst op 16 juli 2009, 20:42 uurWat ontzettent flouw om iemand op zijn taal fouten te wijzen,

het is toch duidelijk wat hij /zij bedoeld.
Maar goed de film, het begin vind ik echt zeer mooi gedaan (jongetje die kort amerikaans krijgt aangemeten) maar dat is eigenlijk ook wel alles.
Er word zeer matig geacteerd maar het verhaal blijft natuurlijk geweldig.
Het is ook bijna onmogelijk om de prachtige verhalen (zinnen) van de grote Jan Wolkers te vertalen naar film.
Toch wil ik nog even terug komen op gotti, je kan door zulke berichtjes iemand heel onzeker maken en er daardoor voor zorgen dat iemand mischien niet meer op MM durft te schrijven, denk daar even aan als je de volgende keer weer zoiets typt, vriendelijke groetjes Hassum.
1,5
[permalink] geplaatst op 14 januari 2010, 12:31 uurMisschien wat kort door de bocht, maar hier wil ik niet al te veel over zeggen...een film in 'oud-Hollandse' acteerstijl, en dat is niet positief bedoeld.
(Gelukkig is er op dat gebied inmiddels wel wat veranderd in Nederland, al is dat zeker geen regel.)
Dat ik helemaal niets met Wolkers heb is wellicht ook van invloed op mijn oordeel over deze film.
Voor mij is het bijna een kwelling om dit te bekijken.
En de hoofdfiguur die er bij loopt als een hippie uit de jaren 60/70?
("ik zit ondergedoken"! Ja, zo iemand valt niet op wanneer hij gewoon rondloopt in de stad. Hahaha!)
De Lint is dan ook nog niet bepaald een acteur die ik graag zie.
Dat alles bij elkaar genomen kom ik tot maximaal anderhalve ster voor dit saaie schouwspel.