Zeriel schreef:
Jij vergelijkt appels met peren.
Nee, jij begrijpt de vergelijking niet.
Emancipatie is iets wezenlijk anders.
Dat doet er niet toe. Het gaat erom dat emancipatie, net als het consequent toepassen van het non-aggressie principe (= vrij markt kapitalisme) een ideaal is voor de toekomst, en van allebei kun je zeggen dat het waarschijnlijk nooit voor de volle 100% bereikt zal worden.
De vrije-markt leidt tot excessen.
Nietszeggende mening...
Geen overheid dus, wat wil je dan een vrije markt voor geweld....?
Ik wil een vrije markt voor beveiliging.
Ik heb niet de indruk dat je beseft wat de consequenties hiervan zijn.
Dat jij denkt dat alleen de overheid ons kan beschermen tegen geweld is niet anders dan een onbewezen mening. Ondertussen dwing je mij onder dreiging van geweld om mee te doen aan jouw systeem.
Van wie zijn bijvoorbeeld dan de grondstoffen, de lucht, de zee, de bossen, de infrastructuur enz, hoe wordt het algemeen lange termijn belang van iedereen op deze planeet gewaarborgt, ....?
Dat zijn meteen weer heel veel vragen.
Dit gaat eigenlijk om de vraag hoe iets in alle redelijkheid in bezit kan worden genomen door een individu of groep. Je moet je eens verdiepen in het homesteading-principe.
Het is nu al een ramp in wording, door een teveel aan vrije-markt kapitalisme.
Nee dus, het in precies andersom. De problemen zijn ontstaan door staatsinmeningen, en in het bijzonder de speciale privileges die grote bedrijven en banken genieten door gelobby bij de overheid.
Dat was het punt niet, het is een utopische ideologie, net als een volledige vrije-markt.
En zoals ik al aangaf is dat een volstrekt onbewezen mening. Communisme is geprobeerd en heeft jammerlijk gefaald. Von Mises heeft dat in theorie al aangetoond. Communisme, nog los van de machtverhoudingen kan niet werken vanwege het Economisch Calculatie Probleem. Een economie heeft een prijsmechanisme nodig om goed te kunnen functioneren, d.w.z. prijzen en rentestanden die op natuurlijke wijze ontstaan op een vrije markt. Alleen op basis daarvan kunnen zowel consumenten als producenten goede afwegingen maken.
Daarom is communisme dus inderdaad een utopie, zowel in theorie als in de praktijk. Vrije marktkapitalisme heeft zichzelf juist bewezen in theorie en praktijk. Landen met de meeste vrije markten doen het gewoon het beste.
En voordat je weer met de VS komt aanzetten: De crisis is NIET het gevolg van vrije markt kapitalisme! Het is grotendeels de schuld van fout beleid van de overheid en de FED (die bij wet bestaat).
Nogmaals, lees Meltdown van Thomas Woods!
De schuldigen waren:
1: Fannie Mae and Freddie Mac
2: The Community Reinvestment Act and affirmative action in lending
3: The government's artificial stimulus to speculation
4: The "pro-ownership" tax code
5: The Federal Reserve and artificially cheap credit
6: The "too Big to Fail" mentality