Królik po Berlinsku (2009)
Alternatieve titels: Mauerhase, Rabbit ŕ la Berlin, Konijn op Z’n Berlijns

22 stemmen | gemiddelde 3,47
Polen / Duitsland
Documentaire51 minuten
geregisseerd door
Bartosz KonopkaIn het niemandsland van de Berlijnse muur ontwikkelde zich een enorme konijnenpopulatie. Mensen die deze 120 kilometer lange strook grond betraden, die Oost en West Berlijn voor bijna dertig jaar gescheiden hield, liepen hun dood tegemoet. Konijnen daarentegen leven er na het optrekken van de muur aanvankelijk in een paradijs. De muur omsloot het groengebied bij de Potsdammer Platz en er was genoeg te eten, er waren geen natuurlijke vijanden en genoeg ruimte voor iedereen. Alleen de reproductiesnelheid van de konijnen veroorzaakte problemen. Wanneer de muur in 1989 valt, moeten de konijnen plotseling een nieuwe plek zoeken in de grote onbekende stad en dat valt niet mee. Archiefmateriaal en luchtfoto’s van de Berlijnse muur, waarop konijnen prominent aanwezig zijn, wisselen af met interviews met voormalige soldaten, een specialist op het gebied van konijnen en andere ooggetuigen om te eindigen met beelden van konijnen die volledig de weg kwijt zijn in het stads verkeer.
4,0
[permalink] geplaatst op 1 november 2009, 11:19 uurmooie documentaire
4,5
[permalink] geplaatst op 1 november 2009, 20:07 uurSterker nog, prachtig.....en zeer goed.
Pareltje in het historische documentaire genre. En dan ook nog eens een historie die voor mij compleet onbekend was, terwijl ik me in een klein verleden wel eens hebt verdiept in 'Die Mauer'.
Dit konijnenverhaal is een indrukwekkende parabel met het mensenverhaal aan de Oostkant van de muur. De documentaire begint met de lach, maar eindigt met de traan. Beide letterlijk. Knap dat zo'n korte documentaire beide emoties weet te onttrekken, met zo iets stoffigs als konijnen.
Enig minpunt is ook wel 'de lach', zodat je bijna gaat denken dat je naar een mockumentary zit te kijken. Dit ook nog eens geillustreerd door prachtige beelden van de konijntjes in niemandsland. En een praatje met een professor die zich in dit onderwerp heeft gespecialiseerd (incl mappen met aanduidingen van ondergrondse holen en grasveldjes). "Is dit echt echt?" vroeg m'n vriendin zich al af. Ik zat ook al te twijfelen.
Hedenavond nog te zien op Canvas met Vlaamse voice-over (helaas). 11 November zendt NL2 de documentaire ook nog uit, hoogstwaarschijnlijk in de gewone versie.
Aanradertje. De hoofdprijs op Hot Docs was geen flater, en die gekke Polen zetten alles op alles door dit naar de Oscars te sturen, en jawel, de titel zit bij de shortlist van nog maar 8 titels. Mijn zege hebben de pluizebollen.
3,5
[permalink] geplaatst op 1 november 2009, 20:33 uurKomt twee keer op één dag op TV? Beetje vreemd!?
Wél erg nieuwsgierig naar deze docu!
4,5
[permalink] geplaatst op 1 november 2009, 21:56 uurVerre van vreemd, uitzending van het twee-wekelijkse programma
"Lichtpunt" dat meestal dezelfde inhoud uitzendt op de zondagochtend op één en dezelfde avond op Canvas.
3,5
[permalink] geplaatst op 1 november 2009, 23:08 uurOh oké.
Gelukkig is ie niet in twee delen net als "Hammer & Tickle"

Probeer wel te kijken vanavond.
3,5
[permalink] geplaatst op 2 november 2009, 0:35 uurIn het begin had ik zo het gevoel dat ik met het school voor het vak biologie naar een soort dieren reportage aan het kijken was, dit mede door de Nederlandstalige voice-over die aanwezig was. Niet bepaald een leuk gevoel tijdens je vrije tijd. Jammer genoeg verdween het niet en betwijfel ik zelf sterk als mijn leerkracht natuurwetenschappen dit opgenomen heeft en dit tijdens de les wil vertonen. Conclusie: Ik haat voice-overs. Gelukkig is het de inhoud die het er hem om doet en ondanks het apart en bizar onderwerp wekt het je interesse ruimschoots. Leuk voor bij het opstaan en slapengaan, en dat hebben ook Eén en Canvas goed begrepen al ga ik nu eerst nog kijken naar de herhaling van Panorma. Bevat ook mooie muziek.
4,0
[permalink] geplaatst op 12 november 2009, 1:05 uurGeweldig mooi, een documentairefilm waarvan ik wou dat ik zelf op het idee was gekomen. Inderdaad, een lach en een traan, maar vooral verbazend mooi concept en uitwerking.
Geweldig hoe sommige shots van bijvoorbeeld die dode konijnen op rij werken in hun metaforische betekenis. Daarbij vaak unieke beelden, waaronder zo'n konijn die op de foto net tussen twee muurpanelen door naar de overkant springt. Een klein pareltje om te onthouden.
3,5
[permalink] geplaatst op 16 november 2009, 15:17 uurMooie documentaire. Had wel meer bruggen tussen de konijnenwereld en mensenwereld willen zien. Er had een sterker verhaal verteld kunnen worden.
3,5
[permalink] geplaatst op 14 augustus 2011, 0:17 uurVreemd dat deze niet in het tv-overzicht van vandaag stond. Ik zag deze namelijk 's avonds op Nederland 2.
[permalink] geplaatst op 14 augustus 2011, 14:05 uurLord Flashheart schreef:
Vreemd dat deze niet in het tv-overzicht van vandaag stond. Ik zag deze namelijk 's avonds op Nederland 2.
Stond onder VPRO Import in de meeste gidsen maar als nog aangepast m'n excuses.
3,5
[permalink] geplaatst op 5 september 2011, 15:57 uurHeb de docu in het duits gezien nadat ik vorig weekend in Berlijn ben geweest. Ondanks dat mijn Duits niet bijzonder goed is kon ik deze docu prima volgen. Prachtige beelden en een prima verhaal. Een geschiedenis mix over Berlijn, het vallen van de muur en konijnen!
Erg vermakelijk!