134.896 gebruikers | 85.698 films | 31.044 regisseurs | 3.508.078 berichten | 4.929.799 stemmen
 

Aruitemo Aruitemo (2008)

Alternatieve titels: Still Walking, Even If You Walk and Walk 

 

Aruitemo Aruitemo (2008)
154 stemmen | gemiddelde 3,74
mijn stem:
alle leeftijdenJapan
Drama
114 minuten

geregisseerd door Hirokazu Koreeda
met Hiroshi Abe, Yui Natsukawa en You

Een werkloze man vertrekt met zijn vriendin en haar kind naar zijn ouders om zijn vijftien jaar eerder overleden broer te herdenken. Daar treft hij ook zijn zus en haar gezin. In het weekend dat volgt komen de frustraties en teleurstellingen in het leven van de familieleden langzaam bovendrijven.

 

 

gebruiker
bericht

 

quote
5,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 23 november 2009, 7:13 uur
 bevat spoilers, selecteer de tekst om deze te lezen
Eergisteren heb ik de dvd dan toch gevonden en gekocht.
Het is de eerste film van Hirokazu Koreeda die ik te zien kreeg en het is meteen raak. Wat een ongelooflijk sterke film is dit toch.
Het verhaal is heel erg simpel, realistisch en herkenbaar. Het kan haast niet anders of je gaat als kijker vergelijkingen maken met gebeurtenissen en personen uit je eigen leven. Je krijgt als kijker ook de kans om rustig mee te groeien in het verhaal en je hebt het gevoel dat je de personages echt leert kennen. Je bent als het ware zelf in het huis aanwezig en ziet en hoort alles.

Ik weet niet hoe ik het moet uitleggen, maar ik vond het echt bijzonder hoe de regisseur de dingen laat zien. Zo is er bijvoorbeeld de vriendelijkheid waarmee de jongen wordt uitgenodigd, maar we krijgen daarna ook de echte reden voor zijn uitnodiging te zien. Starbright Boy heeft het hierboven al mooi tussen spoilertags gezet, en het is inderdaad een scène die je raakt.
Zo weet de grootmoeder wel vaker te ontroeren. Zo ook bij het bezoek aan het kerkhof waarbij ze een uitspraak doet die Mochizuki Rokuro hierboven ook in zijn recensie heeft opgenomen. Ik heb zelf nog geen kinderen, maar het graf van je eigen kind bezoeken is inderdaad één van de verschrikkelijkste dingen die je kan meemaken. Het beeld van deze vrouw aan het graf van haar zoon raakte me dan ook.
Ook de symboliek met de vlinders wist me wel aan te spreken, dat zoiets enkele keren terugkeert in de film kon me totaal niet storen.

En zo zijn er nog wel enkele erg mooie scènes te zien. Maar het mooiste is dat het steeds erg ingetogen en natuurlijk is. Het lijkt wel alsof er helemaal niet wordt geacteerd, zo echt komt het over. Het zijn werkelijk sublieme acteerprestaties van alle acteurs.
De grootvader van het gezin is nogal moeilijk in te schatten. Op bepaalde momenten lijkt hij iemand die erg direct is, maar dat is hij dan toch ook weer niet. In elk geval is hij net als alle personages een echt mens met gevoelens en heb je ook bij hem nooit het gevoel dat het geacteerd is. De wandeling naar de zee vond ik bijvoorbeeld een erg mooie scène van hem. Maar er zijn er nog meer te noemen. En zo kan kan je hier voor elk personage wel aan een mooie scène terugdenken.

De muziek is prachtig en past perfect bij de scènes. Het draagt eraan bij dat een hoge score van mij niet kan uitblijven.
Wat de film vervolgens helemaal perfect maakt is het einde. Met de voice-over die vertelt dat de grootouders zijn overleden en de daaropvolgende scène wist deze regisseur me weer eens te raken. Ik vond het vooral zo ontroerend omdat het je doet terugdenken aan eerdere gebeurtenissen uit de film. Ik keek de film samen met mijn moeder en allebei hadden we de grootste moeite om onze tranen te bedwingen, wat uiteindelijk dan ook niet lukte.

Ik ben echt overdonderd door Hirokazu Koreeda, hij heeft me met deze zeer menselijke en sfeervolle film op de juiste manier weten te ontroeren. Aruitemo Aruitemo is een Meesterwerk en misschien wel de beste film van 2008!

 

quote
4,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 1 december 2009, 21:30 uur
Wat een geweldige film was dit zeg!!
Ben totaal niet bekend met Koreeda,maar door de lovende kritieken ben ik toch maar gaan kijken. En heb daar zeker geen spijt van!!

 

» Laagste prijs voor deze film op DVD

Still walking (€ 16,99)
exclusief € 1,95 verzendkosten

Still walking/Hana (€ 16,99)
exclusief € 1,95 verzendkosten

Still walking/Hana (€ 17,49)
exclusief € 0,99 verzendkosten


» alle winkels en formaten voor deze film

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 18 december 2009, 12:45 uur
Mooie film ja. Schijnbaar zeer relaxed en rustig, maar onderhuids leven er enorm veel spanningen en diepere gedachten.
Knap ook hoe de dood van de oudste zoon zo subtiel benaderd wordt en hoe iedereens leven daar min of meer door beïnvloed is.

Film ging in de tweede helft wel erg in herhaling vallen en het einde was wat mij betreft niet echt heel sterk, maar verder mooi filmpje.

Wat hierboven trouwens ook al genoemd is is het typische Japanse sfeertje, vooral in de kleine onderlinge gesprekjes en het (heerlijke) eten. Tempura. :drool .

 

quote
2,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 28 januari 2010, 20:44 uur
Net als Nobody Knows kan deze Still Walking me best bekoren, maar Koreeda slaagt er vooralsnog niet in om me echt mee te slepen.

Nochtans erg naturel allemaal en vind ook wel dat er nogal wat dingen in te ontdekken vallen die je doen denken aan je eigen familie, maar in plaats van onder de huid te kruipen blijft deze Japanse cineast gek genoeg een beetje aan de oppervlakte steken bij mij.

Charmante film maar af en toe ook een tikkeltje saai in mijn ogen. 2,5*

 

quote
3,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 31 januari 2010, 3:05 uur

 

quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 31 januari 2010, 10:36 uur
Zo, dat zijn de statements ;)

 

quote
3,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 31 januari 2010, 15:43 uur
H'm, had hier gewoon een verhaaltje staan. :(

Nieuwe poging:

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 31 januari 2010, 15:45 uur
Nog steeds een héééle korte recensie hoor.

 

quote
3,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 31 januari 2010, 15:49 uur
Nobody Knows vond ik prachtig, Still Walking wat minder. Allereerst is er te weinig ontwikkeling binnen de film en daarnaast wordt het al klassieke thema op een wel erg klassieke manier uitgewerkt. Kore-eda kleurt op inhoudelijk gebied netjes binnen de lijntjes, maar voegt weinig nieuws toe. Wat goed blijft is de personage-uitwerking, die voor mij 90% van deze film draagt. Visueel en muzikaal is het lekker sober, op het saaiige af, maar dat past prima binnen de setting. Mooie longshots van mensen op trappen weer, herkenbaar. Het einde is er inderdaad over, sowieso dat hele vlindergebeuren natuurlijk. Eigenlijk een typische drie-sterrenfilm dus: mooi, maar een beetje te kleurloos.

 

quote
3,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 31 januari 2010, 15:49 uur
Nu eindelijk tevreden? ;)

 

quote
4,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 1 februari 2010, 0:42 uur
eRCee schreef:
Nu eindelijk tevreden? ;)

Nee! (twee sterren te weinig)

 

quote
3,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 2 februari 2010, 1:21 uur
Sorry, daarvoor moet je bij Kore-eda zijn. :)

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 1 maart 2010, 23:54 uur
 bevat spoilers, selecteer de tekst om deze te lezen
Koreeda is ook hier weer soms zo trefzeker. Gezapige cinema pur sang, maar met die typische Koreeda-thematiek omtrent rouwverwerking en schoonheid in het kleine - ondersteunt door een erg mooie mis-en-scene. Spreekt me in dit geval ook nog eens persoonlijk aan, vond het daardoor heel herkenbaar. Maar Koreeda maakt het volgens mij ook voor diegene die een dergelijke situatie niet persoonlijk kent ook heel invoelbaar. Veel kleine details, maar ook best grote gebaren wat betreft gezinsverhoudingen. Daarin werd de vader/zoon verhouding mooi dubbel uitgewerkt. Ik had zelf vrij veel moeite met de aftermath (de flash forward): de eerste vlinder vond ik mooi, de tweede wat minder. Wat mij betreft hoort dit nog net niet bij z'n Twee Groten (Maboroshi en Distance), daarvoor vond ik het soms toch iets te keurig en blijft de emotionele climax wat uit. Het kan ook zo zijn dat ik wellicht wat verzadigd/verwend ben door dit soort films? Laten we hopen van niet, en een herkijk komt zeker in de lente/zomer.

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 25 juli 2010, 17:32 uur
 bevat spoilers, selecteer de tekst om deze te lezen
Het was voor mij alweer een behoorlijke tijd geleden dat ik een Koreeda had gezien. Met het tegenvallende Maboroshi in het achterhoofd en aanverwant collega 'Kawase' die keihard op haar plaat ging met het vervelende, geforceerde Mogari no Mori, die nooit oprecht echte personages op het beeldscherm wist te toveren, was mijn interesse in Koreeda nog niet naar een nulpunt gezonken, maar prioriteit had hij geenszins meer.

Echter, na het zien van deze film besef ik dat Koreeda dit soort films wèl is toevertrouwd. Met dit soort films, bedoel ik films die draaien rondom rouwverwerking. Aanvankelijk zag ik in Aruitemo Aruitemo niet meer dan een aardige familiekroniek op zijn Japans. Maar naarmate de film vorderde sloop er bij mij langzaam een enorme mate van bewondering in voor Koreeda, omdat hij op een briljante manier mensen ( met name de familieleden onderling ) weet te schetsen die niet hysterisch de dialoog met elkaar opzoeken, maar ze elkaar rustig laat aftasten, zonder te vergeten om de ander in zijn waarde te laten, leven en laten leven!

Koreeda balanceert als geen ander op de grens tussen sterfelijkheid en leven. Ik was nog niet definitief gevallen voor deze film, maar toen zoonlief met zijn moeder terugliep van de begraafplaats, was ik om. Wat een almachtig mooi moment, waar Koreeda zonder veel woorden weet te geraken aan een warm gevoel, echt móói die band tussen moeder en zoon.

Tegelijkertijd was dit een enorm weerbarstige scene in de film, aangezien hij tevens de kwetsbaarheid van de moeder - zoon relatie aantoonde, door ons een soort van kort ideaalbeeld te laten zien van een familie die nogal eens onder de nodige problemen gebukt is gegaan.

De scene waarin oma haar favoriete plaat afspeelt was ook ontegenzeggelijk mooi. Deze scene was voorzien van een melancholische tint. Alsmede gaf deze scene, net zoals vele andere scenes aan dat opa en oma vooral op nostalgie teerden. Een behoorlijke generatiekloof met hun kinderen, die liever vooruitkeken en het leed rondom hun overleden broer anders hebben beleefd.

Het einde van de film waarin gezegd wordt dat er nooit meer iets is gekomen van bepaalde beloftes, die de zoon aan zijn ouders heeft gedaan vielen mij toch best bitter op mijn dak en wierpen gelijk even een licht op hoe ik met mijn ouders om ga.

Wonden uit het verleden worden niet even snel uitgewist. Koreeda is er gelukkig de man niet na om op te komen dagen met een gepolijst, geromantiseerd drama. Ook al hoopte ik nog zo vurig op een andere afwikkeling van het verhaal. Evenmin voorziet Koreeda zijn film van een loodzwaar karakter, door volop gebruik te maken van allerlei ( luchtige ) bespiegelingen uit het dagelijkse leven: een nukkig familielid die geleidelijk aan ontdooit ( wie kent het niet? ), kleinzerigheid ( taalgemierenneuk, opa `s huis!), gebep aan het aanrecht.......Ik mag ook zeker niet onvermeld laten dat ik met name de zus, met haar benodigde humor een zeer fijne inbreng in het eerste deel van de film vond hebben.

De muziek vond ik trouwens goed passen bij de film. Het camerawerk was soms wel wat tam. Koreeda haalt zijn kracht grotendeels uit zijn personages, maar lijkt te vergeten dat je zo `n mooie film ook op visueel vlak best wat meer mag verwennen. Distance is inmiddels geëscorteerd naar de voorste gelederen van mijn dvd kijkstapel en Air Doll komt hopelijk ook snel aan de beurt!

Aruitemo Aruitemo is dus een prachtige film, waar het magische gebeuren net wat te laat in gang wordt gezet om Koreeda `s beste film tot dusver: Wandâfuru Raifu van de troon te stoten. Een dikke 4*

 

quote
4,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 25 juli 2010, 19:57 uur
 bevat spoilers, selecteer de tekst om deze te lezen
maxcomthrilla schreef:
De scene waarin oma haar favoriete plaat afspeelt was ook ontegenzeggelijk mooi. Deze scene was voorzien van een melancholische tint. Alsmede gaf deze scene, net zoals vele andere scenes aan dat opa en oma vooral op nostalgie teerden.
Je bekijkt het wel heel positief. Ik hoop wel dat je hebt meegekregen dat het de favoriete plaat van opa was die hem moest herinneren aan zijn slippertje, waarvan hij dacht dat zijn vrouw er niks van wist - wel dus! En op deze geslepen manier neemt ze wraak. Maar fraai was het zeker!

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 25 juli 2010, 23:02 uur
 bevat spoilers, selecteer de tekst om deze te lezen
En ik maar denken dat het een plaat was waarbij opa en oma voor de eerste keer met elkaar dansten. Ik vond het al wel apart dat oma, opa aan moest sporen om ook mee te luisteren. Ik had echter beter moeten weten na de slinkse gedachtengang van oma voorheen, bij het uitnodigen van die jongen, die door hun zoon van een verdrinkingsnood gered werd ten koste van hemzelf. :)

 

quote
4,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 25 juli 2010, 23:18 uur
 bevat spoilers, selecteer de tekst om deze te lezen
Ze lijkt zo aardig en sympathiek, maar 't was stiekem een kreng! ;)

-met de pyama's en tandenborstels
-met het plaatje voor opa
-het uitnodigen van de 'schuldige'
-[...]

 

quote
2,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 12 december 2010, 19:29 uur
Saaie en langdradige film over een familiebijeenkomst in het ouderlijk huis. De film bestaat eigenlijk aleen maar uit lange (en voor mij nietszeggende) dialoogscenes. Tegen het einde wordt het enigzins nog een beetje interesant om te zien dat de volwassen zoon het contact met zijn ouders eigenlijk verloren is. Maar verder is deze film niet aan mij besteed.

 

stinissen
(crew)
avatar van stinissen
quote
2,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 7 februari 2011, 19:10 uur
Aardig gegeven maar ik werd niet echt mee gesleurt door emoties, verder wel een sympathiek filmpje.

 

quote
5,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 7 februari 2011, 22:25 uur
Komt een mooie Criterion uitgave van. :)

Still Walking (2008) - The Criterion Collection

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 7 mei 2011, 23:54 uur
 bevat spoilers, selecteer de tekst om deze te lezen
Bekeken vanwege de notering in Nomak's top 10, maar de film viel een klein beetje tegen. Niet iets bijzonders aan de cinematografie ofzo, in tegenoverstelling tot Nobody Knows waar de docu-achtige feel erg goed voelde. Het 1e gedeelte van de film weet me gewoon niet vast te pakken en ik ergerde me aan dat de film zo erg lang binnenshuis afspeelde. Ook werden de karakters nogal banaal op het scherm getoverd, ook al snap ik de alledaagse setting wel.

De 2e helft was echt heel mooi. Zo kwam de ongemakkelijke relatie tussen vader en zoon goed uit de verf. De vreemde , realistisch stiltes als de gespreksstof opraakt en de trein die in de verte over het groene landschap raast. Erg leuk gedaan. Maar snel gezegd: het minimalisme van de film deed me niet zo veel. Misschien in de 2e helft wel, maar in het begin kon ik vele gaap-momenten niet onderdrukken. Toch maken scènes als die met de vlinder en het (droevige, maar realistische) einde veel goed.

 

quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 29 juni 2011, 0:07 uur
ik vind deze film echt fantastisch mooi! zowel de cinematografie als het script en de acteerprestaties bevallen me buitengewoon. de herkenbaarheid, de onderliggende wrangheden èn de humor, het ligt dicht bij me. voor mij geldt dit een topprestatie

 

quote
1,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 5 juli 2011, 20:58 uur
er gebeurd toch effe te weinig in deze film
een rustige drama kan ik op zich wel waarderen
maar hier gebeurt gewoon een hele tijd niks.

 

quote
2,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 5 augustus 2011, 1:03 uur
Over 'Nobody Knows' was ik enthousiaster. Het verhaal is roerend en bijna bedriegelijk simpel, maar naar mijn smaak te diepzinnig, te stil (De Volkskrant noemde het een stilleven), elliptisch en melancholiek. Soms kan een film te gedetailleerd en symbolisch zijn, te afhankelijk van het visuele aspect, te gefocust op gebaren.

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 5 augustus 2011, 16:58 uur
Erg mooi, Kore-eda blijft bevestigen.

Ingetogen en herkenbaar rustig filmpje met stijlvolle klinische cinematografie. Vooral mooi hoe het huis ook echt leeft, en daartussendoor het plot zich ontvouwd. Achtergrondgeluiden, out-of-focus shots en realistische dialogen zorgen er voor dat je ook daadwerkelijk deel uitmaakt van de menselijke gesprekken en situaties. Ik vond de dialogen ook telkens erg mooi geschreven en opgebouwd.

Paar erg mooie scenes, zoals met die vlinder, en het laatste kwartier is echt fenomenaal. Kore-eda blijft een erg prettige en stabiele regisseur.

4*

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 27 augustus 2011, 13:38 uur
Eerder pessimistisch relaas rond de relaties binnen een familie waar de leden zich op geen enkel vlak raken.
Zeer goed bedoeld en absoluut geslaagd in de sfeerschepping (de wandelingen in de heuvelachtige omgeving, de trappen.. bijvoorbeeld) maar voor mij toch iets te slapjes, zodat echt boeien er niet in zat.

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 4 november 2011, 16:26 uur
Verassend mooi

Het verassende eraan vond ik dat ik op het einde besefte dat ik net een hele mooie film had gezien, ondanks dat ik eigenlijk geen echte hoogtepunten kon noemen :?.

Dat zal waarschijnlijk zijn omdat de hele film nooit zijn hoge niveau verliest. Ja, het blijft vlak, het zakt nergens in, maar het klimt ook nergens omhoog. Maar Koreeda bewijst hier dat dat niet altijd hoeft. Elke scene is sfeervol, ondanks dat het het simpele leven van een gezin beschrijft, die toevallig wel wat tragisch mee hebben gemaakt in het verleden. Personages zijn erg leuk en vooral de oude moeder vond ik geweldig vertolkt.

Muziek was trouwens erg fijn. Simpel maar opnieuw reuze effectief. Ook dat liedje van 'Blue Light, Yokohama' vond ik prachtig. Gelijk op m'n mp3 gezet ;). De ontknoping was verassend en zelfs redelijk schokkend, maar het meest opvallende was dat het werd geshowd als absoluut niet schokkend.

* 4,0

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 7 januari 2012, 14:23 uur
Mooi.

Maar samen met Hana voor mij toch een mindere periode voor Koreeda. Niet dat er nu zoveel mis is met deze film, maar achteraf blijft er ook niet zoveel hangen.

Het meeste moeite had ik met de twee oude mensjes. Op zich slaagt Koreeda er wel in om het echte van de personages mooi vorm te geven, maar het eeuwige gebits tussendoor vond ik een beetje overdreven, zeker aangezien de film een best korte periode overspant. Het repetitieve trivia - harde waardheid - gemompel - trivia wordt een beetje vermoeiend over twee uur. Daarbij komt nog eens dat ik het gevoel had twee uur lang naar het pensioen van Miyazaki zat te kijken. Fijne regisseur verder, maar niet zo mijn type mens geloof ik.

Waar ik wél enorm heb van genoten wat het dorpje. Heerlijk zonnetje, prachtig groen, zaligmakend sfeertje. Hiermee scoor Koreeda duidelijk punten, wat meteen de twee uur ook erg makkelijk te verteren maakt. Er mag dan feitelijk niet veel gebeuren, maar de uitstapjes naar het strand of het graf zijn heerlijk onhaasten, uiteraard met de immer chirpende cicadas op de achtergrond. Hoe Japans wil je het hebben.

Jammer dat de film voor mij geen emotionele hoogtepunten kende. Het verhaal van de familie vond ik wat minder boeiend, de echtheid van de personages en het heerlijk sfeertje waren wel geweldig.

Hopelijk gaat Kiseki weer iets meer de richting uit van Air Doll, Koreeda is toch op z'n best als er licht fantastische elementen in z'n film verwerkt zitten.

3.5*

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 7 januari 2012, 14:52 uur
Onderhond schreef:

Waar ik wél enorm heb van genoten wat het dorpje. Heerlijk zonnetje, prachtig groen, zaligmakend sfeertje. Hiermee scoor Koreeda duidelijk punten, wat meteen de twee uur ook erg makkelijk te verteren maakt. Er mag dan feitelijk niet veel gebeuren, maar de uitstapjes naar het strand of het graf zijn heerlijk onhaasten, uiteraard met de immer chirpende cicadas op de achtergrond. Hoe Japans wil je het hebben.

Die typische sfeer blijft inderdaad fantastisch _O_

 

quote
4,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 13 januari 2012, 14:59 uur
Onderhond schreef:
Jammer dat de film voor mij geen emotionele hoogtepunten kende. Het verhaal van de familie vond ik wat minder boeiend, de echtheid van de personages en het heerlijk sfeertje waren wel geweldig.

Dat was vast anders geweest mocht je kinderen hebben gehad. Ik kan me wel vinden in wat je schrijft, maar ik zag de film voor het eerst toen ik net een half jaar vader was en dan gaat dat (tikkie té) sentimentele einde "het ergste voor een ouder is om je eigen kind te moeten begraven" door merg en been - dus 't was bij mij nogal afhankelijk van de situatie, anders had ik dat denk ik ook wel gehad. En het opzetten het singletje waarnaar de titels verwijst blijf ik toch ook wel écht een staaltje terloops cynisme vinden. Ben ik zelden zo tegengekomen, dat is toch wel typisch Kore'Eda.

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 13 januari 2012, 15:20 uur
Dat was een apart moment ja, voor je het goed en wel beseft is er een serieus conflict gepasseerd. Het stylistische uiterste van de openbaring in Festen? Maar ik vond dat er verder wat teveel gebits inzat, wat minder uit de verf kwam, zeker ivm de scene die je noemde.

Misschien helpt het inderdaad om net vader te zijn, hoorde laatst iemand die Grace zo ook op een zeer intense manier beleefd had (die moest bijna vader worden).

 

quote
4,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 13 januari 2012, 16:30 uur
Teveel gebits, mmm in de dialoog denk ik wel, maar buiten dat is er toch juist wel veel schoonheid in het doppen van erwten of het overmeesteren van een meloen. En ik weet niet hoe de familiekerst bij jullie thuis verloopt, maar het gekibbel heeft toch vaak de overhand boven de harmonieuze gesprekken, maar wie weet zegt dat weer iets over mijn familie.