134.875 gebruikers | 85.648 films | 31.031 regisseurs | 3.506.845 berichten | 4.928.048 stemmen
 

Max Havelaar of De Koffieveilingen der Nederlandsche Handelsmaats... (1976)

Alternatieve titel: Max Havelaar 

 

Max Havelaar of De Koffieveilingen der Nederlandsche Handelsmaatschappij (1976)
216 stemmen | gemiddelde 3,00
mijn stem:
12 jaar discriminatieVolledige titel: Max Havelaar of De Koffieveilingen der Nederlandsche Handelsmaatschappij

Indonesië / Nederland
Drama
170 minuten

geregisseerd door Fons Rademakers
met Peter Faber, Rutger Hauer en Sacha Bulthuis

Verfilming van Multatuli's gelijknamige roman uit 1859. De Hollandse ambtenaar Max Havelaar krijgt een aanstelling in het gekolonialiseerde Nederlands-Indië en ziet hoe welvarende Nederlandse koffiehandelaren en plaatselijke regenten de arme bevolking uitbuiten en onderdrukken. Hij trekt zich het lot van deze mensen zo aan dat hij, tegen de gebruiken in, protest aantekent.

 

 

gebruiker
bericht

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 27 augustus 2002, 10:45 uur
Jammer dat peter faber meedoet in deze film, hij werkt vaak op mijn zenuwen.

 

quote
5,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 11 oktober 2003, 15:25 uur
iK ben bezig met t kijken van de film maa heb heel veel verhalen van me vader gehoord die was bij de opname van de film in Indonesie! Een scene in t begin heeft me vader zelfs verzonenn dat je allerlei vleermuizen uit de bomen ziet vliegen!!!

 

» Laagste prijs voor deze film op DVD

Max Havelaar (€ 19,99)
exclusief € 1,95 verzendkosten


» alle winkels en formaten voor deze film

quote
2,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 31 maart 2004, 0:12 uur
Fons Rademakers is zeker niet een van mijn favoriete regisseurs. Hij heeft een toneelachtergrond, en dat vertaalt zich ook in zijn films. Hoe vakbekwaam en knap zijn films ook zijn, het is altijd toch heel erg toneelmatig allemaal. Een uitzondering is DE AANSLAG.
Indonesie is het exotische en meeslepende decor van deze film naar een boek van Multatuli over een ambtenaar die het onrecht in de kolonie Indie aan de kaak stelt, in de 19e eeuw. Het schitterende camerawerk van Jan de Bont doet veel voor de film. De locaties staan er prachtig en vol allure op.

Peter Faber is niet op zijn plaats als Havelaar. Hij doet zijn uiterste best, maar het is duidelijk dat de rol hem niet ligt. De kracht die hij moet tonen in zijn rol, blijft een smeulend vuurtje. De film zelf vat ook maar zelden vlam. Er zit geen muziekscore in de film, waardoor het geheel nog stijver en toneelmatiger overkomt. Enkele rollen worden wel goed gespeeld, om. Helmert Woudenberg als slavendrijver, en Rutger Hauer zorgt met zijn aanwezigheid voor de nodige extra allure.

Misschien dat een deel van de schuld ook bij het scenario (van Gerard Soeteman) ligt, die niet uitblinkt in het bewerken van hoogdravende, diepzinnige literatuur. Hij is meer thuis in rauwe, volkse vertellingen als Turks Fruit, Wat Zien IK of Spetters, of een avontuurlijk oorlogsverhaal.
Er zitten enkele boeiende momenten en scenes in de film. De scene waarin Havelaar aan tafel tegenover zijn foeilelijke vrouw over de vrouwen van Arles verteld, is een van de weinige, echt mooie, goed geregisseerde momenten.
Al met al geen bijzonder goede film, ondanks het grootse en veelomvattende onderwerp, die mij in in ieder geval in filmisch opzicht nogal teleurstelde, zoals de meeste films van Rademakers. Hij wordt vrij hoog aangeslagen, maar ik ben niet zo gecharmeerd van deze regisseur. 3 jaar later kwam zijn allerminste film uit: MIJN VRIEND, die een flop werd aan de kassa EN artistiek.
Wat het publiekssucces betreft deed MAX HAVELAAR het heel redelijk.

 

quote
1,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 17 februari 2006, 17:14 uur
Wat een slecht geacteerde, slecht geschreven, slecht gefilmde bagger.

1.5* en dan ben ik in een goede bui.

 

quote
2,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 4 maart 2006, 9:15 uur
is alles nagesynchroniseerd ofzo?
Het ziet er zo nep uit.. :S

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 24 juli 2006, 11:07 uur
Erg gedurft om misschien de beste Nederlandse roman te verfilmen. Natuurlijk haalt deze film niet het niveau van het boek maar dat viel ook wel te verwachten.

Het verhaal van Saidjah en Adinda vond ik leuk aangepast en paste nu goed in de film. En ook het verhaal van de steenhouwer kwam nog heel even langs. Ik vond het wel jammer dat men tijdens het verhaal niet terugkwam bij Droogstoppel wat misschien nog, net als in het boek, voor een komische noot had kunnen zorgen.

Ik vond overigens dat Peter Faber zijn rol uitstekend invulde als miskend idealist.

Ik heb erg genoten van deze film. 4*

 

Sneakerjeans29
quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 18 augustus 2006, 0:30 uur
Ynst schreef:
is alles nagesynchroniseerd ofzo?
Het ziet er zo nep uit.. :S


Viel me laatst ook al op, bij die stemmen van die inlanders.Een vet minpunt vind ik, want ik ben helemaal anti- nasynchroniseren.

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 15 oktober 2006, 20:09 uur
Mooie film van Fons Rademakers. De film duurt wel erg lang maar opzich stoort dat ook weer niet. Een kleine rol voor Hauer die hij overigens goed speelt. Ook boeiend audio commentaar op de dvd. Jammer dat er bijna tot geen muziek voorkomt in de film. Goed geacteerd van Faber.
4* sterren

 

quote
3,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 21 mei 2007, 16:47 uur
Mooie gedramatiseerde verfilming, goede rol van Faber. ^O^

 

quote
2,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 2 januari 2008, 13:03 uur
Aangename en prachtig geschoten film van de voor mij nog onbekende Fons Rademakers, al ligt het tempo veels te laag. Het laatste (half)uur bewijst het talent van zowel de acteurs als de regisseur, maar de trage 2 uren die daaraan vooraf gaan zijn onvergeeflijk. Dat deze "meditatieve" film uitmondt in een eerlijke finale is wel een goede zaak, al moeten we daartoe Multatuli bedanken.
2,30*

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 18 augustus 2008, 17:14 uur
Prachtige film, volgens mij ook de enige Nederlandse film die door 20th Century Fox werd uitgebracht in eigen land.

 

quote
2,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 12 maart 2009, 21:37 uur
Ik had deze film eens gehuurd en ik dacht echt dat deze film zeer goed ging zijn maar het viel mij toch zwaar tegen, matige tot zeer slechte acteerprestaties, lange en saaie en vrij nutteloze scènes zorgen ervoor dat deze film moeilijk valt uit te kijken. De locaties en het laatste halfuur zijn wel beter. Vanwege het einde, geef ik de film nog net een voldoende. 2.5

 

starbright boy
(moderator)
avatar van starbright boy
quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 23 maart 2009, 0:48 uur
Een heleboel onzin verwijderd.

 

quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 25 maart 2009, 16:14 uur
Een aardige historische film dat het vooral moet hebben van het sterke verhaal en de sterke (doch niet bijzondere) cinematografie. Prima decors, kostuums en aankleding en het geheel komt realistisch en geloofwaardig over. Wat wel tegenvalt is de vertolking van de personages. De cast probeert het wel, maar toch zijn ze allen te licht voor hun rollen. Daarnaast verloopt de film soms wel wat traag en lijken de scènes wat van de hak op de tak te gaan (alsof alleen het allerbelangrijkste is verfilmd). Maar al met al een zeer degelijke en, hoewel wisselend, boeiende film van begin tot eind. Hat wat mij betreft zelfs langer mogen duren (als een soort miniserie) om zo meer diepgang te geven aan het verhaal, de personages en de scènes.

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 29 maart 2009, 21:14 uur
Ik was natuurlijk wel bekend met de immense impact die Multatuli op onze vaderlandse geschiedenis had, maar dat heeft mij nooit gemotiveerd om het desbetreffende boek te gaan lezen. Deze filmbewerking uit '76 voelt als een toegankelijke manier om toch het verhaal mee te krijgen. Peter Faber speelt een sympathieke rol als de Max Havelaar die in de eerste helft over komt als een idealistische, moedige man. Op zijn reis naar Indonesie springt hij al in zee om z'n hondje te redden en eenmaal aan wal ontlokt hij binnen no time een duel om de eer. Maar gaandeweg het verhaal ontdekt hij hoe gevangen de inwoners van zijn regio zitten in een systeem dat hem boven de pet gaat. Hier weet Faber juist mooi de frustraties van onmacht en de woede van zijn karakter neer te zetten, tot aan een magnifieke eindscene die de politieke boodschap mooi invoelbaar maakt. De productie ziet er beeldschoon uit met z'n mooie locaties en de authentieke sfeer van het Indische land. Natuurlijk zie je er duidelijk aan af dat het een Nederlandse productie betreft aan de wat goedkoop aandoende speciale effecten. Ook had ik het gevoel dat ze iets meer uit de andere karakters hadden kunnen halen dan er nu gebeurd is. Als geheel is het echter een meer dan solide bewerking van een stuk vaderlandse geschiedenis, en dat mag ook wel eens benadrukt worden boven alle producties die buitenlandse geschiedenis vertellen.

 

quote
2,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 12 juni 2009, 17:10 uur
Dappere poging om een uitstekend boek te verfilmen, maar helaas véél te langzaam om gedurende de gehele lengte te kunnen boeien. De aandacht verslapt regelmatig, en de film in één ruk uitzitten moet bijna een hel zijn - ik heb de film dan ook in stukken gezien -, maar desondanks redelijk genoeg voor een magere voldoende.

3,0*

 

quote
2,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 11 september 2009, 13:05 uur
 bevat spoilers, selecteer de tekst om deze te lezen
Ronduit slechte film met ontzettend slecht acteerwerk. Ook de effecten zoals dat zwarte kind dat op het laatst in z'n buik word gestoken zijn lachwekkend slecht. Het is dat deze film een aardig beeld geeft van die tijd anders kreeg ie een vette onvoldoende.

2*

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 11 september 2009, 18:59 uur
Mooi gefilmd.
Er is hier aardig wat negatieve kritiek op Peter Faber te vinden.
Maar ik vond hem juist erg goed in zijn rol.
Ik zou zo gauw geen Nederlandse acteur op kunnen noemen die er beter voor geschikt zou zijn geweest.
Hij heeft zich er niet met een Jantje van Leiden van afgemaakt ook.
Zijn Maleis klinkt heel behoorlijk (natuurlijk mét flink accent, maar dat mag de pret niet drukken, en is ook geloofwaardig)
Het boek staat al jaren in mijn boekenkast, maar ver ben ik er nog niet in gekomen.
De film heb ik een keer of vier gezien inmiddels.
Naar mijn mening toch wel een Nederlandse filmklassieker.
Ik denk dat ik de dvd toch maar eens ga kopen.
Kan hij de weinige andere Nederlandse films in mijn verzameling gezelschap houden.

 

quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 30 juni 2010, 1:16 uur
Goede bewerking van het boek.Knap van Rademakers hoe hij de complexe vertelstructuur van de roman in de film heeft verwerkt.Ook ik ben van mening dat Faber hier een prima rol neerzet:de figuur Max Havelaar is immers een koppige,pathetische,geaffecteerde drammer die niet kan accepteren dat je soms compromissen moet sluiten in het leven,en zo zet Faber hem ook neer.Absoluut geen over-acting.Jammer dat de man later wat verkeerde keuzes heeft gemaakt in het leven.
De film brengt de tropische atmosfeer goed over,de vochtige hitte,de moeizame aanpassing van de Hollanders en de indolentie van de bevolking zijn volkomen meevoelbaar.Briljante slotscène in de kerk met onopgemaakte,lelijke gereformeerde koppen in close-up.Het lijkt erop dat Rademakers "la passion de Jeanne d Arc" ijverig heeft bestudeerd.

 

quote
nieuw bericht [permalink] geplaatst op 19 maart 2011, 13:48 uur
Gisteren het 1e deel gekeken. Ik snap de lage beoordeling hier niet, dit is zeker wel 4 sterren materiaal :)

 

quote
4,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 22 maart 2011, 11:42 uur
LimeLou schreef:
Gisteren het 1e deel gekeken. Ik snap de lage beoordeling hier niet, dit is zeker wel 4 sterren materiaal :)


:)
Mooie Nederlandse film met een jonge Rutger Hauer in een bijrol.

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 25 oktober 2011, 14:41 uur
Ik denk dat (ik heb het al bij meerdere oude films aangehaald) niet iedereen beseft dat de film al redelijk op leeftijd is. Vandaag de dag zou je er natuurlijk nooit mee wegkomen, met zo een film. Maar destijds was dat wel wat anders.

Ik vond Peter Faber ook de geschikte persoon voor de hoofdrol. Ik heb begrepen dat eigenlijk Rutger Hauer de hoofdrol wilde hebben, en, dat vind ik een van de beste Nederlandse acteurs die we hebben, maar ik denk dat hij minder geschikt zou zijn, als Peter Faber, die een toch meer eerlijke rechtvaardige uitstraling heeft.

Mooi bombastisch einde ook !

 

quote
3,5nieuw bericht [permalink] geplaatst op 25 oktober 2011, 20:35 uur
Toevallig zag ik vanmorgen Peter Faber als gast in een TV programma.
Moest meteen weer aan deze film denken.
Deze rol van Faber blijft mij toch nog steeds 't best bij.

 

quote
3,0nieuw bericht [permalink] geplaatst op 20 februari 2012, 15:12 uur
Mooie film met een mooie sfeer. De filmlocaties in Nederlands Indie zijn mooi uitgekozen om het een exotische sfeer mee te geven. Tegen het eind wordt de film wel een beetje saai.

Heb de film gezien tijdens de geschiedenislessen op de middelbare school.